Tulokset 1:stä 13:een 13:sta
  1. #1
    kyseessä 93 ja kaksi polttimoa. Kuuluuko noiden kummankin palaa kun lyhyet päällä vai vain toisen. Mulla nimittäin palaa vain toinen lyhyillä ja kummatkin kun on pitkät päällä.

    Sähkökaavion mukaan pitäisi virrat mennä kummankin lyhyille, mutta mulla ei mene toiselle puolelle edes piuhaa.

    Miten muilla palaako kummatkin vai vain toinen lyhyiden ollessa päällä.
  2. #2
    Vain toinen palaa, kun on lyhkäset päällä. Toisen lyhyen polttimon johdot on katkottu pois. Syy on se, että se toinen lyhyt on EU-maissa laiton.
  3. #3
    Mites VFR -98 kun molemmat palaa lyhyillä ?
    Harza
  4. #4
    VFR:ssä on vanhemmissa 2xH4 ja uudemmissa 4xH7.
    Ja ne tosiaan palaa yhdessä.

    Miksi ne ei saisi muka 1000f:ssä palaa yhtäaikaa?
    Kahdenna ne suosiolla.
    Palaahan autoissakin molemmat yhtäaikaa.
  5. #5
    Kyllä nuokin valot riittää. Ei tarvii enempää. Rupes vaan ihmetyttämään, että miksi näin.
    Sitäpaitsi halvempi vaihtaa polttimot vaan toisinpäin kun lyhyet on palaneet. On tää halpaa touhua tää pyöräily.

    Kiitoksia osallistujille
  6. #6
    EI tarvi vaihtaa ollkeskaan jos kummakki palaa ja vain toinen palaa. onko tarpeeks vaikeeta
  7. #7
    no helvata niinhän se onkin

    Paitti sillon ne kummatkin kuluu toimiessaan ja kun toinen palaa niin toisella ei oo enää paljon elinaikaa. Nyt toinen huilaa ja on sitten täydessä iskussa kun vaihtaa. Eli tuplasti elinaikaa.

    En mä oikeesti näin köyhä oo. Muuten vaan
  8. #8
    No mutta asiaan kyl mää tykkäsin ku kumpikin palo ei ainakaan tarvi sit pimeessä ruveta räpeltään jos toinen palaa tai ajella kokoajan pitkillä! siis sillon ku oli viä 1000f:ä
  9. #9
    Lainaa (Matias @ Touko. 26 2008,15:45) kirjoitti
    Vain toinen palaa, kun on lyhkäset päällä. Toisen lyhyen polttimon johdot on katkottu pois. Syy on se, että se toinen lyhyt on EU-maissa laiton.
    Onko se toinen umpio edes tarkoitettu lyhkäsille valoille. ´92 -mallissa ei ainakaan ollut.
    Stelvio NTX ´12
    V 650 NTX
    Tuareg 600 Wind
    CB 250 RS ´81 2x´82 ja ´83
    RD 250 LC
    Pegaso 650 Trail
    K 75
    R 45
  10. #10
    Lainaa kirjoitti
    6.2. Dipped-beam headlamps

    6.2.1. Number: one or two.
    KLIKS
  11. #11
    -97:skassa palo kumpikin ilosesti edellisen omistajaqn toimesta.
  12. #12
    Molemmat lamput tillottaa sekä lyhkäsillä että pitkillä ilmeisesti jälkeenpäin kytketty, monessa kikottimessa ei pala kuin toinen..
    Mennään aamulla aikasempaan töihin niin voidaan olla sitten illalla pidempään....
  13.  
  14. #13
    Lainaa (AimoPamaus @ Touko. 26 2008,18:30) kirjoitti
    VFR:ssä on vanhemmissa 2xH4 ja uudemmissa 4xH7.
    Ja ne tosiaan palaa yhdessä.

    Miksi ne ei saisi muka 1000f:ssä palaa yhtäaikaa?
    Kahdenna ne suosiolla.
    Palaahan autoissakin molemmat yhtäaikaa.
    1000F:ssa toisen puolen lampun lasi ei ole tarkoitettu lyhkäsille ajovaloille (tulee erilainen valokuvio) ja kyseiseltä puolelta puuttuu myös HC/R-merkintä lyhkäsille, eli luvaton on vaikka siellä keulassa onkin kaksi H4 polttimoa josta toiselle ei mene orkkispyörässä johtoa lyhkäsille.

    Itsekkin pähkäilin tätä asiaa aikoinaan ja otin asiasta selvää.

    Useissa uusissä pyörissä on tuplavalot mutta ne ovat tyyppihyväksytty sellaisenaan.

    Lisäys: Piti oikein käydä katsomassa tyttelin 1000f:stä. Se puoli jossa on lyhkäset ja pitkät käytössä, on lasissa merkintä HC/R ja tämä tietääkseni tarkoittaa Halogeenivaloa jossa pitkät ja lyhkäset. Toisella puolella HR ja joka tarkoittaa *tietääkseni Halogeenivaloa pelkästään pitkillä. Ja tosiaankin kun lampun lasin puolikkaita vertasi niin kuviointi lasissa on aikalailla erilainen eri puoliskoilla, joten aikamoiset häikäisyt saattaa aiheuttaa vastaantulijoille varsinkin pimeän aikana.



    Honda CBR1100XX