Niin siis tällainen asia ongelmana. Mistä kannattaisi kysyä boxia pyörääni ettei tarvitsisi ryöstää pankkia. R.M Heinolta olen kysynyt ja kauhistunut hinnasta. Jos jollakulla olisi vinkkiä asiaan niin KIITOS.
Jos löytäisit jostain jonkun, joka olisi vaihtanut toisin päin, eli 25kW:nsa täystehoiseksi, ehkä saattaisi myydä vaihtoboksin sopivasti?
Muuten en usko, että noita paljon muualta kuin Suzukilta saa, tuskin on tarvikkeenakaan saatavissa.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Valitettavasti en kymysykseesi vastaa, mutta silti käytän topiccia omien tarpeideni täyttämiseen:
Onko tosta boxista mitään haittaa koneelle tai mahdollisesti hyötyä? Eli kun tommosen pyörän hankintaa kaavailen josta tommonen boxi on irrotettu niin voin olla varma että pyörä toimii kunnolla? Kuulostaa kuitenkin aika raa'alta kuristaa tommonen ~95kw fillari 25kw
Boksilla kuristaminen on joka suhteessa fiksumpi ja koneellekin parempi tapa, jos verrataan vanhoihin, yleensä kaasuttimien luistien liikettä tms rajoittaneisiin mekaanisiin kuristuksiin.
Jos ihan puhtaasti koneen käyttöikää ajatellaan, 25kW boksilla varustettu kestäisi varmastikin pidempään kuin täystehoinen.
Käyttäjän näkökulmasta tulee vielä semmoinen +:ssa, että kun kyse on moottorinohjausyksiköstä, se on oikeasti rakennettu tuota 25kW maksimitehoa ajatellen. Tarkoittaa suomeksi, että ala- ja keskikierroksilla moottori toimii aivan yhtä hyvin kuin täystehoinenkin, tehoa leikataan vain siltä osin kuin se ylittää tuon lain määräämän rajan.
Aiemmat mekaaniset kuristukset tarkoittivat monesti sitä, että moottori oli kuristettu kaikilla kierroksilla, boksilla kuristettu ei ole. 25kW ei ehkä ole kovin huimasti, jos sitä vertaa nykyisiin täysitehoisiin, mutta kyllä se normaaliliikenteessä riittää mainiosti, varsinkin kun koko ala-alue ja osa keskialueestakin on täysin käytössä. Ainoa miinus on boksin korkea hinta.
Ei muuten kannata tehdä siten, kuin jotkut tekevät (tai ainakin kehuvat tekevänsä) että on 25kW paperit, ja sitten ajellaan täystehoboksilla. Jos tulee kolari, niin yleensä osalliset ajoneuvot käydään siinä vaiheessa virkavallan toimesta läpi. Ja tuon asian voi sentään vähän hitaampikin poliisi selvittää alle 10 minuutissa, boksissa lukee jo päälläkin, kumpi se on (ts. varaosanumero), ja jos laite oli täysitehoinen, vaikka paperit ja kortti eivät sellaiseen oikeuta, olet kusessa.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä