Terveiset arvoisalle raadille täältä Kiinan ihmemailta..
Kävin tuossa lähiputikissa vähän katselemassa ajovarustetta tulevalle kaudelle (mopoa ei vielä oleja hankintoina on jo hanskat Bering 30e (kaupan kalleimmat import nääs) ja sitten ostin Dainesen PU -takin (26e).
Sitä tässä mietin että uskaltaako tuolla takilla ihan oikeasti lähteä liikenteeseen? Paikat on kyllä selkä- ja olkapääsuojille, kyynärsuojien paikat puuttuu. Materiaalina on PU-'nahka', eli ei ole oikeaa nahkaa nähnytkään, mutta millaisia ovat Suomesta ostetut oikeat Dainesen kamat mitä käytetään ihan oikeasti suojaavana asuna? Ovatko ne samaa PU-'nahkaa' vai ovatko ne ihan oikeaa nahkaa? Eli ihan eri kamaa kuin mitä täällä myydään...
Samassa putiikissa oli kaupan <a href="http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Swift-Track-Leather-Motorcycle-Biker-Jacket-UK-44_W0QQitemZ220139298821QQihZ012QQcateg
oryZ30220QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem" target="_blank">Swift Track Leather</a> -ajotakki, mutta sillä olisi ihan 120e hintaa. Tässä takissa kuitenkin sanotaan että se olisi 85% lehmää + jotain muuta lisänä. Olisiko tämä hyvä ostos vai kannattaisiko ihan vain luottaa Suomen kauppojen tarjontaan joka myy samaa Kiinan schaissea 4x hintaan?
Niin ja Arain RX-7 kypärä olis 380e, mutta en taida sitä uskaltaa ostaa kun ei näistä Kiinalaisista koskaan voi olla varma mitä kamaa nämä myyvät. Niin ja Arain Aero tai joku Air oli 280e mutta sama homma sen kanssa... Näiden jälkeen seuraavaksi kallein kypärä taisikin olla Taiwanilainen Zeus jonka kallein malli oli jotain 30-50e tai IXS H245 suunnilleen samaan hintaan. Nämä ajattelin suosiolla jättää paikallisille scootterikuskeille jotka eivät kypärää edes käytä...
Niin ja kengätkin olisi ollut kaupan, MotoBoy-merkiltään. Hintaa sellaiset 38e. Kovasti on ratakengän näköiset ja ihan hyvät oli jalassakin, mutta en oikein tiedä mihin ominaisuuksiin kannattaisi kiinnittää huomiota kenkiä ostettaessa kun itsellä ei vielä sellaisia ole? Pohjat noissa oli aika joustavat, mutta muuten näyttivät aika samalta kuin Suomen vastaavat viritykset. Pehmustetta nilkassa ja jalkaterän ulkosyrjässä jotain palikkaa kiinni.. Nämä nyt ei varsinaisesti ole sellaiset kengät mitä etsin kun mitään rataa en ajatellut ajaa, mutta jos toimivat myös matkakäytössä niin miksikäs en niitä ostaisi.
Eli kommentteja kaivataan arvon raadilta. Luottaako Kiinalaiseen laatuun vai ostaa samaa kamaa Suomesta vähintään tuplahintaan? Varusteiden suhteen ei kuitenkaan ole tarkoitus nuukailla, eli siitä ei ole kiinni, mutta tuntuu se vain hölmöltä maksaa samasta rojusta kallis hinta kun halvemmallakin saisi.
Pitkä Ps. Olut kustantaa täällä noin 0,80e/l ja ihan ok paikassa syö noin 4-6e kustannuksilla. Parturi maksoi tuossa muutama päivä sitten 1 euron.
Paikallisilla täällä on aika vähän oikeita motskareita. Jotain <500cc kopio Hondia -80 luvulta näkyy ja sitten tietty kolmipyöräistä tavarankuljetuskalustoa (en tiedä lasketaanko mopoiksi). Niin ja skootteria ja sähkömopoa kyllä löytyy... Kypärä on joillain harvoilla, umpipottaa en vielä ole tämän reilun viikon aikana nähnyt.
--
t. oj
BMW F800 ST
Toi "PU leather" on polyuretaania eli keinonahkaa. Sille on vaikea keksiä järkevää käyttöä ajovarusteissa, hengittämättömän vedenpitävän kerroksen siitä voi tehdä mutta hankausta se ei kestä. Tällä tietoa sanoisin, että heitä takki roskiin ja osta kunnollinen tilalle.
1000
Jos yhtään olet muissa maissa kiertänyt varustekauppoja, niin etköhän itse ole paras asiantuntija arvioimaan niiden kiinalaisten tavaroiden laatua ja kyselemään ominaisuuksista? Pitääkö saappaat vettä, kestääkö muovitakki liukua asfaltilla, onko Dainesen takki oikeasti Dainesen takki ja niin edelleen. Ulkonäkö ei kerro mitään. 20 euroa p*skasta on 20 euroa hukkaan heitettyä rahaa.
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Kyllä varovainen saa olla Kiinan markkinoilla. Yhtään ei tiedä onko kopion kopio vai mikä. Vaimo toi kerran "aitoja" Sony MP3-soittimia lapsille, jotka levähtivät sitten pienen käytön jälkeen. Varmaan suurin osa MP-vaatteista tehdään jossain idässä, mutta jos ne hankkii täältä tai jostain euroopan maasta on palautusten ja takuuvalitusten kanssa jonkun näköiset mahdollisuudet saada tavarat vaihtoon tai rahat takaisin. Mulla on hyvät kokemukset Saksan Louisin kanssa. Tavallisten vaatteiden kanssa voi varmaan Kiinassa tehdä "löytöjä", mutta MP-varusteissa kannattaa ottaa varman päälle ettei tarvitse sitten jälkeenpäin ihmetellä.
Empä uskaltaisi luottaa keinonahkaan ajokamppeissa. Nuokun ovat melkovarmasti jotain öljypohjaista ja joko repeytyvät heti tai saattavat suulaa päälle kaaduttaessa.
Honda NSR 99 -> Suzuki SV 650 S 03
Kiitokset vastanneille. Eli ongelmana oli se että en oikein näistä materiaaleista ole perillä kun en ole oikein varusteliikkeitä vielä kierrellyt, mutta tuomio oli selvä: Ei keinonahkaa mopo-käyttöön.
--
t. oj
BMW F800 ST
Olisko taas kiinalaiset olleet asialla ;)
Niillähän on siellä puolella maailmaa tapana kopioida arvokkaitakin merkkejä, mutta materiaalit on sitten jotain muuta kuin alkuperäisissä ja yksityiskohtia puuttuu.
Olettaisin että tuo "Dainese" on sellainen ;)
Keinonahka kuulostaa falskilta...ja siinä on se ominaisuus, että se palaa ihoon kiinni jos liukuu...ellei repeä kappaleiksi jo ennen sitä.Ei kestä samaa kuin oikea nahka.
Kengät ja hanskat...senkus ostelet, onhan ne hätävarana ja parempaa tavaraa voi sit hankkia ajan kanssa.
Eipä noilla hinnoilla kannata paljon rypistellä ;)
Nimimerkillä; kateellinen
"People are more violently opposed to fur than leather
because it's easier to harass rich women
..... than motorcycle gangs." - Unknown
Mikä se on tässä Uralissa...kun ei se vaan toimi?
Olemattoman turvallisuuden lisäksi tekonahalla on sellainenkin hauska ominaisuus, että se venyy. Tarina kertoo tyypistä, joka tekonahkatakissa kävi vähän koeajolla ja hehkui takaisin tullessaan, miten lujaa kulki. Kaveri uskoi, kun takin selkämyskin oli venähtänyt isoksi pussiksi.![]()
Vastaava swiftin takki luvattiin noin 100e 4mc myymälästä tampereelta.
Taitaa olla urbaanilegendaa, että PU-nahka sulaisi ihoon kiinni kaadon yhteydessä.
Noita PU-materiaalejakin on moneksi esim. Alpinestarin gunner tuotteet käyttävät PU 600D kuitumateriaalia samoten kuin monet Kiinasta saatavat ajotakit.
http://www.alibaba.com/product-detai...166854938.html
http://www.revzilla.com/motorcycle/a...nner-wp-jacket
https://rideapart.com/articles/crash...sh-safety-gear
Toki noita PU-valmisteita on moneksi ja iso osa niistä on hengittämätöntä ja venyvää materiaalia, joka menee nopeasti huonoon kuntoon milloin ei tietysti saa rahoille hyvää vastinetta.
Suojistakin voi löytyä ihan käyttökelpoista tuolta Kiinan suunnilta. Toki piraattituotteen ostaminen on eettisesti väärin, mutta kertoohan se noista merkkituotteiden katteista että käytännössä identtinen kopio voi maksaa 5 kertaa vähemmän mitä alkuperäinen. Kopioijat toki skippaavat tuotekehityskulut yms. muut sellaiset jotka ovat tietysti sulautettu alkuperäisen tuotteen hintaan.
https://www.youtube.com/watch?v=E3fFNF7m2Eo
Mä en usko noihin epänahkaisiin. Mutta olen kyllä mietinyt, että miloin ne keksii synteettisen materiaalin mikä olis nahan kaltaista mutta parempaa… Siinävaiheessa ehkä tuntuu että hommasta menetetään jotain… vaikka…
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Ajovarusteet onkin ensimmäinen paikka missä "säästää"😄
Viva la figa
PU-nahka voi tarkoittaa kahta asiaa. Tai oikeastaan kolmeakin...
Vaihtoehto 1 on että kyseessä on ihan perus kerni/keinonahka. Eli taustakankaan päälle ajettu massa joka on pinnoitettu ohuella PU-kalvolla johon on ajettu nahan martio. Huonommat PU-keinonahat (väristä riippuen) haalistuu tai kellastuu auringossa pahimmillaan muutamassa päivässä. Taustakangas ratkaisee repäisylujuuden ja venyvyyden. Hankauskesto keinonahassa on huono koska materiaali on pehmeää tavaraa sisältä ja päältä. Mikäli taustakangas on tyyliin kevlar-verkkoa niin sittenhän kerni voi olla yhtä turvallinen kuin gore-tex varusteet. En tosin tiedä valmistaako sellaista kukaan. Keinonahkaakin löytyy hengittävää mutta superhalpa kiinantuote tuskin on sellaista.
Vaihtoehto 2 on ihan aito nahka joka on pinnoitettu PU-kalvolla. Lehmän päältähän saadaan monta kerrosta nahkaa. Pintanahka on se kallein ja sitten tulevat haljasnahat jotka pinnoitetaan eri tavoin. Jos sinulla on nahkainen vyö pitämässä housuja ylhäällä, tuo vyö on suurella todennäköisyydellä juuri haljasnahkaa. Pintanahan huono puoli on se että lehmää pistää hyönteiset ja puree paarmat. Välillä lehmä voi raapaista itseään vaikka piikkilankaan. Myös "kainalossa" nahka on hieman erilaista kuin keskellä selkää. Tämä kaikki näkyy nahassa myös sen jälkeen kun se riisutaan elukan päältä. Siksi on kehitetty tuo PU-pinnoitettu nahka. Se on tasalaatuista reunasta reunaan. Tässä tuotoksessa yhdistyy nahan hyvät puolet keinonahan hyviin ja huonoihin puoliin. Mikäli tästä tehdään MP-vaate niin suojaavuus on samaa tasoa pintanahan kanssa. Aito pintanahkahan ikääntyy kauniisti. Patinoituu. Keinomateriaalit eivät sitä tee. Tosin ihan pienet naarmut ja nirhaumat pystyy joistakin PU-nahoista häivyttämään föönillä lämmittämällä. Monet nahkaiset huonekalut on istuinosiltaan juuri tätä PU-pinnoitettua aitoa nahkaa ja samannäköistä keinonahkaa niiltä osin jotka eivät ole kulutukselle alttiita. Esim taustaosa on useimmiten keinonahkaa vaikka huonekalu olisi nahkaisena myyty.
Vaihtoehto 3 on hieman erikoisempi ja MP-vaatteessa varmaan harvemmin, jos koskaan käytetty. Tämä on vähän kuin yllämainittujen vaihtoehtojen välimuoto. Eli pinta on sama nahan näköinen PU-kalvo kuin yllä mutta tausta on tehty nahkarouheesta. Jämäpalat rouhitaan ja puristetaan haljasnahan tyyppiseksi tuotokseksi. Se sitten pinnoitetaan PU:lla. Tätä käytetään mielestäni ainakin naisten käsilaukuissa. Tuskin huonekaluissa.
Pinnan, tuoksun ja "näppituntuman" perusteella on mahdoton arvioida mitä jossakin tuotteessa on käytetty. Kanarialta ostetut nahkatakit on usein keinonahkaa joka on hajustettu aidon nahan tuoksuiseksi.
Itse ostin joskus keinonahkaiset ajosaappaat. Olivat houkuttelevan halvat. Kerran käytin. Jalat oli yhtä hikiset kuin jos olisi kupilliset vettä kaatanut kummankin saappaan varresta sisään!
Ja muuten tuo aito pintanahka on ainoa johon kannattaa jotain aineita klaapakoida. PU-pinta kun ei ime mitään itseensä niin siihen on turha mitään käsittelyaineita laittaakaan. Kuten kaikki taitaa tietääkin, aika pahankin näköisen nahkatuotteen saa oikeilla aineilla elvytettyä melkolailla uuden veroiseksi. Siksi aito nahka, tuotteessa kuin tuotteessa, puoltaa paikkaansa.
HD flhtcui, Trapper XL400 irs, Sea-Doo RXP215 ym...
------------------------------------------------------
--en ole latomaalari--
Tuollahan ei ole mitään tekemistä PU-nahan kanssa. Esimerkiksi tuo alibaban linkin takki on vastaava kuin mikä tahansa goretex tekstiili-ajotakki. Takin pinta on polyesteriä, kuten on kalliimmissakin kamppeissa ja taustassa on PU (polyuretaani) kalvo joka antaa kankaalle ryhdin ja tekee kankaasta vedenpitävän. Toki kankaan pinnan vettähylkivyyskäsittelyllä on myös merkitys vedenpitävyyden suhteen. Käsittelemätön kangas imee vettä kuin pesusieni. Tuo luku, 600D kertoo puolestaan kankaan lujuudesta. Se on vähän sama kuin vaikkapa sukkahousujen denier-luku. Mitä suurempi luku, sitä vahvemmat ja paksummat sukkahousut. Tuo noin 600D on yleinen tyyppi esim selkärepuissa, tankkilaukuissa jne... Kankaassa D ei tarkoita denieriä vaan desitexiä. Langassa tex-luku kertoo langan painon tietyllä pätkällä joten kankaassa desitex varmaankin kertoo minkä verran tietyn paksuista loimi- ja kudelankaa on käytetty tietyllä pinta-alalla...![]()
HD flhtcui, Trapper XL400 irs, Sea-Doo RXP215 ym...
------------------------------------------------------
--en ole latomaalari--
Mut tuo D-luku ei taida kertoa absoluuttista lujuutta - sehän ei kerro materiaalista varsinaisesti kuin mekaaniset mitat, ei materiaalin muita mekaanisia ominaisuuksia, vai kui?
D600 on aika yleinen ajokamppeissakin, osassa mennään D1000 seutuun "kulmissa".
https://www.storm-motor.fi/ajovarust...ustavalkopuna/
https://www.storm-motor.fi/ajovarust...ustakeltainen/
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Joo, ei absoluuttista lujuutta. Enemmänkin paksuuden tai painon määre. Mutta jos vaikka polyester-kankaiden sisäistä vertailua tehdään niin usein isompi D-luku tarkoittaa myös parempaa kestävyyttä. Eri materiaalien suhteen D-luvun vertailu ei suoraan kannata. Esim kevlar on melko ohuenakin hyvin luja. Ihan joka laatuun ei oikein saksetkaan pysty...
Tuolta stormin sivuilta muuten löytyy tämmönen tietopaketti http://www.storm-motor.fi/materiaalit/
HD flhtcui, Trapper XL400 irs, Sea-Doo RXP215 ym...
------------------------------------------------------
--en ole latomaalari--