Niin,
ja tämän maadoitusongelman aiemmin totesin jännitteensäätimen yhdessä maapiuhassa, johtuikin luultavasti akun latausongelmat tästä samasta syystä.![]()
CBR1000RR/C1800R - SS2000
ex CBR1100XX/Versys650/ZR-7S/GSF1250SA/Versys1000/V-Strom650/TunturiSuperSport
Moi!
En tiedä kuuluisiko tämä tekniikkaosioon, mutta toivottavasti täältäkin vastauksen saan.
Ajelen -02 tupla x:llä, mittarissa 28tkm. Kiinni akran kokoputkisto ja pc. Moottori helistää oikealta puolelta, ihan kuin monissa thredeissä kuvailtu nokkaketjun kiristimen väsähtäminen. Outoa kyllä näillä kilsoilla, jollei ajan hammas myös vaikuta asiaan.
Osaisitteko suositella jotain tiettyä tuotetta kiristimeksi jos sen päädyn vaihtamaan? Tai tuleeko mieleen jotain muuta, joka äänen voisi aiheuttaa? Myös pientä tärinää moottorilta ilmenee n. 3500rpm eteenpäin, ja joka ilmeni viime kauden lopussa.
Kiitos
Honda Cbr 1100 XX -02
Omassa ex kaasari bläkärissä alkoi resonoimaan juurikin noin 3-4t rpm tienoilla. Tuli sillon laitettua alkuperäinen Hondan kiristin, hintaa suomessa noin 65€. Jos et mekaaniseen meinaa siirtyä niin suosittelen ainostaan alkuperäistä.
Tuo on muuten kyllä värinätön moottori mutta tuo väsähtänyt kiristin teki itsellä kyllä selvää resonointia, niin että tangossa tuntui. Voithan kokeilla ottaa nykyisen kiristimen irti ja ruuvata se sisään ruuvimeisselillä, lukitset pienellä peltiliuskalla ja laitat takaisin ja vapautat. Saattaa hetkeksi asettua jos ei aivan väljä ole.
Aprilia Rsv 1000 R
Täällä samaa vikaa FI-valon kanssa. Palaa välillä aika ajoin. Kylmänä ei pala ollenkaan mutta hetken ajamisen jälkeen syttyy taas. "Loom FIX" putsattu toissapäivänä eikä se ollut hapettunut tai muutenkaan ottanut osumaa. Noita FI-valon vilkkumisia en ole vielä laskenut mutta täytyy tehdä se seuraavaksi. Muuten pyörä toimii moitteettomasti vaikka valo palaa täysillä tai välillä todella himmeästi.
Honda CBR1100XX
Moikka!
Ostin tuossa vm2005 Tupla X:n Tilasin sliparit siihen dominaattorilta,jotta sais vähän paremman näköseksi,Ja enemmän ääntä niinku mielestäni pyörässä pitää olla. Kuitenkin jäin miettimään kun vaihdan Ne,että mahtaakohan Tuon ikänen ruiskupeli vaatia jotain ohjelmointia/säädätystä. Joku asiantunteva voisi kertoa jos osaa. Kiitos jo etukäteen *asiallisista* vastauksista!
Hmm,
enpä tiedä onko XXn ECUa mahdollista suoraan säätää,
ainakaan ei ole Woolichin listoilla.
Saattaa vaatia PowerCommanderin, jos kovasti seokset muuttuu.
Omassa 05-XXssä Akra + PC3, jotta voi seoskarttaa räpellellä USB piuhalla.
CBR1000RR/C1800R - SS2000
ex CBR1100XX/Versys650/ZR-7S/GSF1250SA/Versys1000/V-Strom650/TunturiSuperSport
Ja vielä,
mahdolliseen PCn säätöön tarviit jostakin dynokäppyrät uusilla slipareilla,
eri kaasun asennoilla, jotta tiedät mihin lisätä/vähentää syöttöä.
Voi olla pelkällä perstuntumalla melko hankalaa säätö...
Esim. Prätkäpajalta saa moiset ajot/laput alle satkulla.
Mutta siis puuhaa voi olla uusissa slipareissa![]()
CBR1000RR/C1800R - SS2000
ex CBR1100XX/Versys650/ZR-7S/GSF1250SA/Versys1000/V-Strom650/TunturiSuperSport
Moi,kiitos vastauksesta!
Dominaattorin oval ”vaimentimet” tulossa tuohon bläkkäriin. En tiedä itse yhtään joutuuko,jonkun vanhemman ketjun näin jossa joku totesi et pääsääntöisesti ei tarvitse Slipareiden vaihdon takia säädättää/mitä sitten vaatiikin. Ja tosiaan pyörä ihan normi käytössä. 600f Heitin gp1 pöntön aikoinaan,Sitä en ainakaan säädättänyt ja hyvin on toiminut. Ehkä ala väännössä huomaa vaimentimen vaihdon mutta muuten ei. Joskohan täällä löytyis joku asiantunteva ketä neuvois.
Onko kellään kokemusta Dynojet Basic 02 Optimizer palikasta.
Suzuki T-250 -72
Kawasaki LTD 750 Four -81
Honda VF 1100C Magna -84
Honda VF 750F -85
Triumph America 900 -13
Honda CBR 1100 XX Super Blackbird
'07 XX, '09 GSA, '18 Monkey, '91 5900GLX, '19 900ACE Commander, '89 W124, '98 LN170 ja '07 S211
onhan se komia pyörä, mutta kuka sen viittis pestä...
6 x SS1000, 2 x SS1600K ja XXironbutt 2011 (SS1000)
Ostin eilen -06 119tkm ajetun XX aluksi kilsojen määrä vähän pelotti mutta täältä luettujen juttujen perusteella uskalsin tehdä kaupat,pyörään on vaihdettu staattori,jännitteensäädin,nokkaketjun kiristin,venat säädetty ym.nämä ilmeisesti tärkeää tsekata ks.pyörässä.Pari ongelmaa on voiko joku auttaa!!Peilejä ei pysty säätämään ne jumittaa pitääkö ne purkaa jotenkin vai uudet tilalle onko jollain jäänyt hyllyyn tarpeettomana??
Sitten toinen juttu kun satulaa on madallettu ja se on vähän liian matala omaan makuun niin mistä kannattais lähteä metsästämään orkkis satulaa?
Osaako joku kertoa paljonko on hv/nm vuoden 2006 XX siis moottori tehot?
Ostamani pyörän mukana tuli penkityslappu KX centeriltä missä 149hv/112.5nm nämä ilmeisesti takapyörältä?Pyörässä akran koko putkisto,pc ja kn
Viimeksi muokannut: XX75; 19.03.2025 klo 13:37.
Oottekos mittailleet kulutusta tupla äxxälle,ihmeen äkkiä meni tankillinen bensaa kyllä ihan pintakaasulla mut kaks päällä tosin,on pc ja säädetty peli.
Suzuki T-250 -72
Kawasaki LTD 750 Four -81
Honda VF 1100C Magna -84
Honda VF 750F -85
Triumph America 900 -13
Honda CBR 1100 XX Super Blackbird
Mites toi bensa mittari kun on yks tolppa jälellä niin alkaako vilkkua vai mitä tekee?
Sen huomasin et ku kaks tolppaa oli niin bensaa ei menny silti tankkiin ku 13 litraa.
Heittäsin että kulutus oli noin 6-7 litraa mut tarttee mitata tarkemmin.
Alkaa vilkkua kun yks tolppa jäljellä. Mä veivaan tankillisella sen 300km kun vilkkuu mutta tankkiin ei kuitenkaan mee kuin se 17-18 litraa. Noita tankin tilavuuksia kun kattoo niin niiden mukaan pitäisi jäljellä olla vielä hyvinkin menovettä, mutta ei ole tullu kokeiltuu mihin asti vielä riittäisi.
Honda Cbrxx 01
Yamaha Virago 93
Yamaha RD 125 -8?
Honda Monkey -8?
Suzuki PV -8?
Aika hassu tuo xx bensa mittari kun tänään alkoi vilkkua kävin tankkaamassa eikä tankkiin mennyt kuin 14 litraa ja eiks tos oo 23l tankki elikkäs kun alkaa vilkkuu ni tankissa olis vielä ollu 9 litraa jäljellä..Tuolla 14 litralla pääsin karkean arvion mukaan iso noin 200km mut nyt on tarkempi mittaus menossa koska se 7l/100km tuntuu aika paljolta..
Mulla oli ihan sama bläkkärissä. Oli tosi varman päälle laitettu merkkivalon syttyminen.
......
Joo saa päästellä vielä 100km ku alkaa viimenen palkki vilkkumaan.
Mitkäs mahtaa olla vakio ratastus bläkkärissä kun takaratasta hinkkailin niin kyljessä näytti olevan merkintä 44
44 taka-ja 17 eturatas ovat vakio. Ketjut on 530 sarjaa ja 110 lenkkiset. Ruiskumallin tankki 24 litraa.
Suzuki T-250 -72
Kawasaki LTD 750 Four -81
Honda VF 1100C Magna -84
Honda VF 750F -85
Triumph America 900 -13
Honda CBR 1100 XX Super Blackbird
Ookoo no sitten taitaa olla vakio ratastus ja jos 24l tankki niin 10l on tankissa kun alkaa valo vilkkua..
Onks minkälainen projekti nostaa tankkia et pääsis tarkastamaan ilmanputsarin,tartteeko purkaa katteita miten paljon?