Eli pitäisi isän pyörään vaihtaa stefat etupumppuihin. Eli onko kuinka vaikea homma vaihtaa itse. En ole koskaan sellaisia vaihtanut mutta ei se vaikuta kovin vaikealta.
Miten se tässä pyörässä tapahtuu?
Kiitos vastauksista.
Eli et oo ikinä vaihtanu saati tiedä miten se VT'hen tapahtuu? Silti ei vaikuta vaikealta? No itsetunto ainakin on kohdallaan.
Jos täältä ei vastausta löydy, niin suosittelen kysymään Honda-foorumeilta.
<p>2002-2014</p>
Otetaan vanhat pois ja laitetaan uudet tilalle. Ns. helppo makkara.
Taivas saa odottaa
tarttet oikeen kokoset stefat, työkalut purkuun ja asennukseen, huoltopukin ja järjestelmällisen ajatuskyvyn.
1: huoltopukki pyörän alle niin että kestää pystyssä varmasti.
2: etujarru irti, ja etuakseli irti, pyörä irti.
3: löysytät T-kappaleiden pultit, pyörität liukuputken pois.
4: kiinnitä keulapumppu kokonaisuudessaan, jättämättä enempiä jälkiä siihen kuitenkaan, esim. ruuvipenkkiin.
5: avaa alaputken päästä proppu, mieluiten jollakin pulttimopolla koska käsin voipi pyöriä helposti "läpi", mikä ei ainakaan helpota tätä toimenpidettä. alla olis hyvä olla joku astia ettei ne öljyt tule reisille.
6: avaa liukuputken korkki, voi vähän hypätä koska sisällä on vieteri.
7: anna öljyn valua, irrota liukuputken/stefan suojakumi, lukkorengas ja stefa pois ja nosta liukuputki alaputkesta pois.
8: putsaa, ja voitele uusi stefa jollakin vaseliinilla. helpottaa asennusta.
9: aseta liukuputki paikoillensa alaputkeen, laita proppu samalla paikalleen.. pulttikone helevetin hyvä.
10: aseta stefa paikoilleen OIKEINPÄIN, hommaa helpottaa sopiva rautaputki ja lyöntiputki jolla stefan saa naputeltua tasaisesti uraansa. laita lukkorengas ja pölysuoja paikoilleen..
11: kaada liukuputken sisään oikea määrä oikeaa tarkotuksen mukaista öljyä ja ruuvaa korkki kiinni.
12: kasaa paikolleen pyörään.
puolituntia/pumppu pitäis mennä tuo rojekti. ei kauheen paha, vaikka salettiin unohin kirjottaa tohon kaikki uhkatekijät ja tärkeet vaiheet.. mut jokainen tekee omalla tavallaan.![]()
Tyyli ennen tarkoitusta.
Kannattaa avata etuputkien yläpään korkit ennenkuin irroittaa putket kolmioista, ja kannattaa varoa kimpoilevia jousia.(JaZZo @ Maalis. 21 2008,22:55) kirjoitti
Joskus kannattaa hommata sopiva työkalu putken sisälle millä saa pidettyä kiinni vaimenninyksikösta kun avaa alapultin.
Taivas saa odottaa
oikein arvelin jälkikirjotuksessani..(BlackCat @ Maalis. 21 2008,22:59) kirjoitti
![]()
mutta hyvä kun oikasit..![]()
Tyyli ennen tarkoitusta.
En ole vaihtanut ennen mutta kaikkea muuta kyllä olen tehnyt, joten kyllä kai tuokin onnistuu.(C-A-D @ Maalis. 21 2008,22:21) kirjoitti
ja yläpään kuusiokorkki on helppo irroittaa ja kiinnittää kun käyttää papan vanhaa vintilää ja siihen sopiva pultti, 14-17mm .teleskooppi kiinni puristimeen niin saa hyvän työntövoiman ja ei mene tiuha alumiinikierre korkista .. liukuputket oon hionut 1200 vesihiomapaperilla kevyesti ympäri jos on kiven iskuja niin tasoittaa terävät reunat. defan laitossa käytä runsaasti öljyä kun laitat ne yläpäästä sisään ettet riko niitä niihin uriin jos siinä mallissa niitä on?? jotkut on käyttänyt siinä sisääntyönnössä kortonkia ettei riko defan reunoja uriin . mutta on kai niille muutakin käyttöä?? (mene ja tiedä)
HONHON
Älä hitossa ala purkaa jos ei vuoda kovin paljon. Aikaisemmin esille tulleella metodilla: Pölysuoja ylös ja suojaöljyn kanssa rakomitan liuskalla liukuputken ja tiivistyshuulen kierrät pariin kertaan ympäri, välillä nostat ylös pyyhit ja moskat pois. Sopiva liuskan paksuus on noin 0,15 mm. Omasta ja kaverin pyörästä sain näin tihkumisen loppumaan ja toimenpiteen jälkeen omallani on ajettu jo kaksi kesää, yli 15.000 km:ä. Kuivaksi jäi vielä, kun viime syksynä lykkäsin ajokin liiteriin!(mikkem @ Maalis. 21 2008,22:13) kirjoitti
Historiaa et voi muuttaa. Tästä, tai tulevista päivistä saatat onnistua tekemään vaikka kuinka hyviä, niin
itsellesi kuin ympärillesi!
Ja jos rakentavalla linjalla jatketaan: Koeta olla naarmuttamasta liukuputkea. Tuohon kun vetäisee skraadin, ei tartte enää miettiä miksi tihkuu.
<p>2002-2014</p>
Lisäystä noihin sen verran,käytä vanhoja stefoja suojana uusien päällä,kun painat niitä paikoilleen.
tänään tuli kokeiltua tuota niksiä,ja saattaa olla että oli jotain apuakin..aika näyttää(Twini-Wingi @ Maalis. 22 2008,13:30) kirjoitti
nyt vaan pumpuista vanhat moskat pois ja uutta ööliä tilalle..
SV1000 Naked