Näyttäis näytelmän ratkaisu siirtyvän ensi vuodelle kun lausumat on vasta tammikuun puolella.
Toivotaan kuitenkin että homma radalla jatkuu että päästään nauttimaan siitä![]()
Superbike #7
Eikö nyt ollut kyse saneeraukseen pääsemisestä joka ratkeaa kun velkojat on antaneet omat lausumansa asiasta. Saneeraukseen pääseminenhän sallisi toiminnan rahallisesti terveellä yhtälöllä ja näin toiminnan kannalta tulot/menot olisivat ok radan pyörittämiseen.
Onko tuo konkurssihakemus näiden kahden aliurakoitsijan tekemä konkurssiuhkainen maksukehotus joka on johtanut tähän ?
Valistakaa mua![]()
Maanrakentajat hakivat KR:ää konkurssiin, ja KR pääsi väliaikaisesti siltä suojaan jättämällä suurvelkojien kannattaman saneeraushakemuksen.
Sitten syksyn mittaan selvitysmies laati saneerausohjelmaehdotuksen, jonka mielekkyyttä käräjäoikeus punnitsee. Jos oikeus kokee ehdotuksen sellaiseksi, että KR pystyisi mittavien velkaleikkausten jälkeen jatkamaan liiketoimintaansa taloudellisesti menestyksellisesti, niin saneeraus pistetään toimeksi.
Jos ehdotus ei näytä realistiselta, niin KR menee konkkaan ja sen omaisuus realisoidaan. Tällöin pari reaalivakuuksia vastaan rahaa lainannutta tahoa saa siitä omiaan pois - ja muut jäävät imemään kynsiään.
Hesari:
Kymiringin kohtalo on käräjä*oikeuden käsissä – tiskiin on nopeasti lyötävä tuhti rahasäkki
Kymiring oy on hakenut yrityssaneeraukseen ja päätöstä odotellaan lähiviikkojen aikana. MotoGP-kisoista ei enää haaveilla.
Ismo Uusitupa HS 16:41
IITISSÄ sijaitsevalla Kymiringin moottoriradalla on kohtalon hetket käsillä. Ratayhtiö on hakenut yrityssaneeraukseen, ja päätös Päijät-Hämeen käräjäoikeudesta pitäisi tulla lähiviikkojen aikana, viimeistään helmikuussa.
Jos päätös on myönteinen Kymiringille, saneerausohjelman mukaisesti yhtiön täytyy haalia kasaan kolme miljoonaa euroa. Tämä rahasumma pitää olla olemassa neljäntoista vuorokauden kuluttua käräjäoikeuden päätöksestä.
”Ihan hyvältä näyttää”, sanoo Kymiring oy:n hallituksen puheenjohtaja Ilkka Kivisaari HS:lle.
”Uskon kyllä, että rahat saadaan kasaan.”
MISTÄ rahat tulisivat?
Mahdollisesti nykyiset omistajat sijoittaisivat lisää rahaa yhtiöön ja toiveissa ovat myös uudet sijoittajat. Nykyiset omistajat ovat A. Ahlström Kiinteistöt, Iitin kunta, AKK Sports oy, Suomen Moottoriliitto ry ja yhtiön entinen toimitusjohtaja Markku Pietilä.
Omistajista A. Ahlström kuuluu myös yhtiön velkojiin, ja Iitin kunta on ollut lähinnä halukas luopumaan omistuksestaan.
Kivisaari on myös vakuuttunut, että käräjäoikeus hyväksyy saneerausohjelman, sillä hänen mukaansa suurin osa velkojista puoltaa saneerausohjelmaa.
Kymiringin suurimmat velkojat ovat A. Ahlström Kiinteistöjen lisäksi Nordea-pankki, Lahti Events, Finnvera, Mobility Properties ja WS Finance.
Kaikkiaan velkaa on yli 20 miljoonaa euroa ja velkojia useita kymmeniä.
Kolme miljoonaa euroa on tavallaan ”ensiapu”, sillä yhtiön vakuusvelat erääntyvät vuoden 2024 lopussa. Kymiring oy:n saneerausohjelman selvittäjä Klaus Majamäki totesi viime marraskuussa Etelä-Suomen Sanomille, että vakuusvelkoihin ratkaisu olisi varikkorakennuksen myyminen ja jääminen sen jälkeen siihen vuokralle.
Varikkorakennuksen arvoksi on laskettu kuusi miljoonaa euroa.
RADAN liikevaihto on pyörinyt vain parissa sadassa tuhannessa eurossa, joten liikevaihtoa pitäisi tulla reippaasti lisää, jotta homma voisi muuttua kannattavaksi.
Kivisaari ei lupaa suuria kansainvälisiä tapahtumia, vaan liikevaihtoa pyritään kasvattamaan vähitellen.
”Lähdemme realistiselta pohjalta. Emme odota ensi kesäksi mitään valtavaa määrää suuria tapahtumia. Radan vuokrausta, pieniä yritystapahtumia ja 1–3 pientä tai keskikokoista tapahtumaa. Rakennamme pala kerrallaan eikä haihatella yhtä valtavaa tapahtumaa ja laiteta kaikkea yhden kortin varaan”, Kivisaari sanoo.
Kivisaari viittaa yhdellä kortilla MotoGP-kisoja, jotka olivat radan valmistumisesta, vuodesta 2019, lähtien esillä. Kisat peruuntuivat joka vuosi, ja viime syksynä MotoGP-oikeudet omistava Dorna Sports ilmoitti, että tänä vuonnakaan kisoja ei Kymiringillä ajeta.
”Siitä ei puhuta lähivuosina. Se on oikeudet omistavan Dornankin päässä kuuma peruna ja eivät varmasti ole kiinnostuneita puhumaan ensi tai seuraavasta kesästä. Kun pöly laskeutuu ja homma pyörii, voi olla, että siihen palataan, mutta ei ole lähiaikojen juttu”, Kivisaari vahvistaa.
Kymiringillä piti ajaa myös motocrossin MM-osakilpailu, mutta siirrettiin viime vuonna Hyvinkäälle. Myös ensi kesän kisa on Hyvinkäällä.
Kaiken lisäksi MotoGP-oikeudet omistava Dorna Sports haki yli kuutta miljoonaa euroa Kymiring Events oy:ltä, mutta ne rahat jäävät saamatta, sillä varaton Kymiring Events meni konkurssiin viime marraskuussa.
MYÖS Kymiringin toimitusjohtaja Riku Rönnholm on vakuuttunut, että yhtiö pystyy jatkamaan toimintaansa.
”Tätä ei tehtäisi, jos ei uskottaisi [toiminnan jatkumiseen].”
Rönnholm palaa vielä viime toukokuun tapahtumiin, jolloin Dorna Sports ilmoitti tarkastuksen jälkeen, että Kymiringin ei ole valmis MotoGP:tä varten.
”Kuuden viikon päästä [tarkastuksesta] rata olisi ollut MotoGP-valmiudessa lukuun ottamatta rengasvalleja. Urakoitsijat olivat siihen sitoutuneet.”
Radan pinta, asfaltti, on ollut paikoillaan vuodesta 2019 alkaen. Sen uusiminen olisi kallis lisälasku, mutta Rönnholmin mukaan se ei ole vielä ajankohtaista.
”Jossain kohtaa uusimistarve tulee eteen, mutta sen ei pitäisi olla ajankohtainen useaan vuoteen.”
No sanotaanko rehellisyyden nimissä, että jos tuota koko rojektia olisi viety kovasti realistin lasit silmillä eteenpäin, ei tuolla vieläkään pystyisi ajamaan muulla 2-pyöräisellä kuin endurolaitteella. Jos haluaa saada jotain isoa aikaiseksi, pitää myös tavotteet olla vähän normaalia rimaa korkeammalla.
Superbike #7
Kymmenien miljoonien rataa ei vain makseta millään muutamilla yritystapahtumilla ja parilla kansallisella kisalla + ratapäivät. Eli nythän ne velkojat jäävät joka tapauksessa nuolemaan näppejään, eikä niitä 20 miljoonan saatavia kukaan tule koskaan kuittaamaan.
Rata tulee käytännössä tehtyä talkoilla ja joku sitä sitten pyörittelee pienimuotoisesti, kuten kaikkia muitakin Suomen moottoriratoja. Iso kiitos projektin rahoittajille ja urakoitsijoille ja muille saataviaan vaille jääville. Toivottavasti ei kovin moni yritys joudu konkkaan tuon takia, mutta jos joutuu, niin hyvän asian puolesta edes.
BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Se on sitä motorsporttia!
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
No sepä se juuri. Ei kyllä millään päässälaskumatematiikalla saa radalle sellaista liikevaihtoa ja tuloja, jolla se makselisi pois pienempääkään (miljoona)velkaa. Rahoituskorot vielä nousseet alkuajoista ja osassa saatavia juoksee xx% viivästyskorko.
Kunnianhimoinen hanke joo, mutta en kyllä mitenkään pysty käsittämään, millä matematiikalla tuon kannattavuus on laskettu, jos oletuksena on ollut maksaa velat joskus poiskin. Budjetti sittemmin mennyt rankasti pitkäksi, korot nousseet ja maksuja rästissä, niin kyllä toivonkipinät ovat sammuneet.
BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Lopputulemana voidaan tällä päiväyksellä todeta, että vaikka MotoGP ei ole toteutunut niin harrastajille ja kotimaan kilpasarjoille on tarjolla upea GP-tason rata, josta pääsemme nauttimaan.
Jos suomalainen peruspessimisti olisi hanketta ollut vetämässä niin mitään tuskin olisi syntynyt.
Pitää nyt vain toivoa, että jatkossa rataa hallinnoiva instanssi pitää sen kunnossa ja estää sitä rapistumasta Keimolan tasolle.
-- Brake later and open the gas earlier --
^
Juu juu. Minustakin kiva. Ymmärrän kuitenkin urakoitsijan vitutuksen, kun on useampi satatonnia kusetettu.
*Tässä on teille mitali.*
(Vai viedäänkö org-viirit)
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Jotenkin tulee vaan mieleen Vuokatti ja Katinkullan kylpylä joka 90-luvun alussa vedettiin nurin ja tuhaksta nousi uusi kylpylä joka taitaa olla vieläkin toiminnassa.
FJR -17
^Varmaan itse kullakin KR vertautuu johonkin aiempaan epäonniseen suurponnistukseen.
Itselleni tässä hetkessä tulee ensiksi mieleen Kouvolan konttiterminaali; 40 M€, josta kouvolalainen veronmaksaja kustansi 30 M€.
Kusettaminen on aika vahva ilmaisu ja tuskin siitä edes on kyse. Sanoisin, että näiden urakoitsijoiden/rahoittajien liiketoiminnan riski valitettavasti toteutui.Nyt se vain on rakennettu urakoitsijoilta ja rahoittajilta kusetetuilla miljoonilla, joita eivät koskaan tule näkemään.
-- Brake later and open the gas earlier --
Kyllä. Liiketoiminnassa on riski joutua kusetetuksi.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Jos tässäkin on luotettu verovaroihin? Parhaiten markkinatalous toimii silloin, kun voitot ovat yksityisiä ja tappiot sosialisoidaan?
Niin eihän se edes harvinaista ole, että työn tilaajalla ei ole rahaa maksaa laskua. Ihan peruskauraa, mutta silti varmasti ottaa ns. pattiin katsella kättensä tuotosta.
Kyllähän yhtiöllä on jossain vaiheessa jo ollut tieto, että kassa on tyhjä ja laskuja ei ole varaa maksaa, mutta silti jatkettu työtä. Rakennusalalla ja monella muullakin on tapana pilkkoa maksuerät aika pieniin osiin ja ne on sidottu valmistumisasteeseen. Eli joku sovittu etumaksu ja kustakin työvaiheesta maksetaan sitten kun se on valmis plus loput kun urakka valmis ja hyväksytty. Silloin kumpikaan osapuoli ei pysty periaatteessa häviämään kovin isoa summaa. Nyt ilmeisesti on jatkettu töitä, vaikka edelliset maksuerät jääneet maksamatta. Asiakas luvannut että saa rahaa "ensi viikolla" ja maksaa ja urakoitsija hyvää hyvyyttään jatkanut urakkaa eteenpäin. Kusipään maineen saa urakoitsijakin jos keskeyttää työt heti, jos maksuerä ei ole tilillä eräpäivänä.
Ihan pääomasijoittajat, Lahden kaupunki ja muut kunnat ovat lähteneet riskisijoituksella pelaamaan voittojen toivossa ja heillä se on ihan riskisijoittamisen riskejä. Joku rakennusliike taasen on ostanut tarvikkeet, maksanut palkat, tehnyt tilatut työt ja asiakas jättänyt laskun maksamatta. Asiakas todettu varattomaksi, joten turha odottaa rahojaan. Minusta eri asia.
Viimeksi muokannut: B12; 20.01.2023 klo 16:12.
BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
KR:n projektissa ihmetyttää yksi asia.
Nimittäin matematiikan vaihtaminen uskoon.
Hatunnosto niille puuhahenkilöille, joilla oli aikanaan pokkaa myydä hanke rahoittajille pelkillä lupauksilla ja vielä suurempi hatunnosto niille rahoittajille, joilla oli varaa laittaa miljoonia euroja hankkeeseen 115% pelkän uskon perusteella.
Vaikka rata on ajokunnossa ja siellä jotain pienimuotoista tullaan puuhastelemaan, niin halveksin ja häpeän yhtaikaa niitä keinoja, jolla se saavutettiin.
Usko on suurin. Ois jääneet pyramidit ja kuulennotkin tekemättä ilman suuruudenhulluutta.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
....Vai toteutuiko ?
Jos toteutui, niin aika merkittävä kysymys liittyy siihen, kenelle toteutui.
Tästä päästään eteenpäin kohtaan: Miksi toteutui ?
Se vaan on kovin veteen piirretty viiva, että mikä on busines as usual ja mikä on kusetus.
Sanotaan, että jos se joltain näyttää, niin näinhän se sitten on.
Ongelma taitaa näissä kysymyksissä olla se, että "ei vittu vaan näe vaikka tuijottaa".
Varsinkin jos asioita ei pysty edes katsomaan muuta kuin "avaimenreiästä" .
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Tätä ketjua lukiessa selviää moottoriradan rakentajan peruskoulun päättönumerot:
Uskonto 10
Matematiikka 5
Samaa löytyy myös kuljetusalan yrittäjistä![]()
Turbo Bandit
Väitän, että ovat salaa opiskelleet muinaisen antiikin oppiainetta retoriikkaa.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Jos urakoitsijatkin osaisivat vaatia vastavuoroisesti tilaajalta vakuudet tilaajan maksukyvystä, ei tarvitsisi tehdä töitä näille PA-tilaajille ollenkaan. Siinä olisi Kyminringin maksuvalmius paljastunut heti.
Jäisi turhat itkut ja konkurssit pois.
Mutta jos uskoo vain lupauksiin, vaikka ne olisi kirjallisina sopimuksenkin muodossa, niin persaukisen firman on huono urakoitsijoiden laskuja maksella, kuten kävi tässäkin tapauksessa.
Unelmahöttöä, ja saaga jatkuu.
Meillä kaikki isommat tilaukset/urakat, jotka maksetaan erissä, niin niissä vaaditaan pankkitakaus tai muut vakuudet. Toki pankki ottaa siitä vähän rahaa, mutta koijaukselta vältytään. Tietenkään pankki ei myönnä mitään takausta persaukiselle, että se rajoittaa. Luottokelpoisuuskin selvitetään aina muutenkin. hämärävilunkifirmojen kanssa ei yhteistyötä edes yritetä.
BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21