^Eipäs unohdeta uponneiden kustannusten harhaa, jolla voi aina perustella lisäsatsausten 'pakollisuutta'.
Juuri tämä. Kaikista harhoista kallein, oli kyseessä sitten hukattu raha, menetetty aika tai vaikka toimimaton suhde.
Lopussa seisoo köyhtynyt, loppuun palanut ihminen / organisaatio, joka ei uskalla tunnustaa itselleen, että olisi pitänyt lopettaa jo vuosia sitten.
Ongelma vain on siinä, että risk / reward -suhteen noustessa on vaikea erottaa järkevä mutta riskipitoinen satsaus hukkapanostuksesta…
Nykyisessä asenneilmastossa ja - Lahden kaupungin taloudellisessa tilanteessa - on varsin vaikea kuvitella tilannetta jossa julkinen tai kunnallinen valta laittaisi miljoonia moottoriurheilun tukemiseen. Tarkoitaa että jos ei markkinoilta löydy uskoa ja uskallusta sijoittaa hankeeseen on se, ennen ptkää, siinä.
Tässä tilanteessa nimenomaan uponneiden kustannusten harha auttaa kuntapäättäjiä heittämään lisää rahaa pohjattomaan kaivoon.
Nimittäin argumentointi menee näin: 'Koska jo näin paljon olemme satsanneet kisojen järjestämiseen, niin olisi tyhmää olla satsaamatta enemmän nyt kun rahojen takaisin saaminen on näin lähellä.
Ja korostan: Lahti Events saattaa hyvinkin saada hyvän bisneksen GP -kisojen järjestämisestä. Me emme tiedä LE:n ja KR:n välisen sopimuksen sisältöä. Sopimus on kuitenkin tehty tilanteessa, jossa LE:llä oli voima puolellaan.
Jos taas 'Patukka' viittaa Dorna -rahaan, niin takuulla Lahti ei lähde tuota summaa pulittamaan.
Viittasin nimenomaan Dornan lisenssimaksuun. On vaikea nähdä tilannetta jossa kunnat ja / tai valtio sen maksaisi. Mitä tulee Lahti Eventsiin ei olisi suurikaan ihme jos nykyinen kunnanjohto pilkkkoisi sen. Ninhän on esitetty tehtäväksi.
Lahdella on budjettinsa kanssa niin paljon vaikeuksia että ylimääräisiä kuluja joutuvat väkisinkin karsimaan. Eikä karsinnan kohde voi olla aina koulutus / terveydenhoito - varsinkin kun maakuntia ( hyvinvointialueita ) / maakuntaveroa rakennetaan jo vauhdilla ja kunnallisveron tuoton arvioidaan tässä yhteydessä putoavan vähintään puolella. Pahimmillaan yhteen kolmasosaan nykyisestä.
Jos näin käy, verotulojen osalta, on selvää ettei Lahdellakaan ole kovin ihmeellisiä edellytyksiä olla mukana kovin riskialttiissa liiketoiminnassa.
Viimeksi muokannut: Patukka; 05.09.2021 klo 01:09.
Inhorealistina ja maankehityshankkeista arkitöiden kautta ymmärtävänä alkaa usko tämän projektin valmiiksi saattamiseen olla koetuksella.
Vaikeaa on nähdä sitä yhtälöä, että tuo pystyttäisiin rakentamaan valmiiksi ja saataisiin taloudellisesti menestymään. Joku laupias syvätasku tarvittaisiin.
Surullista, jos rata ränsistyy puolivalmiina tulevina vuosina.
Jo 93 sivua on puhuttu ettei Kymiring toteudu. Niin vaan se on pystyssä ja rata ajettavissa. Jospa lopetettaisiin kitinä ja lähdettäisiin ajamaan. Kallista homma on tietty ollut mutta elämä on.
Minusta on hatunnoston paikka niille jotka ovat saaneet radan aikaiseksi.
Ducati Streetfighter V4 -2021
Olen liian vanha ajaakseni tylsillä moottoripyörillä.
Tästä täytyy valitettavasti olla samaa mieltä, vaikka olen koko hankkeen ajan koittanu ajatella positiivisesti.
Rata ei kirjaimellisesti ole edennyt mihinkään vuoden aikana, vaik tän vuoden Heinäkuussa ois muka pitäny ajaa MotoGP:tä... milläköhän hirmuisella 24h työvuorotuspommilla ne ois meinannu saada ton aavikon valmiiksi isoja kisoja varten, eikä oo tänä kesänä juurikaan mihinkää tilanne menny vaik ei kisoja tullutkaan.
Plus vielä se pieni fakta että radan käyttäminen on hirvittävän kallista verrattuna muihin ratoihin, aiheuttaa vain sen että radan käyttöaste on niin pientä ettei rata pääse tuloissa edes samalle tasolle muiden ratojen kanssa, saati isompiin tuloihin ku sitä rahaa tarvittais. Tossa kesällä yksi radan omistaja hykerteli että "eihä täs onneks tarvitse tehdä mitään kilpailua ratojen välillä ku toinen rata ihan suosiolla hinnoittelee itsensä pihalle kilpailusta."
Edes sitte kun(jos) tuo rata on täysin valmis, ni sittenkään ei nykyhinnoittelu tule antamaan täyttä varauskalenteria, yksinkertaisesti potentiaalisia käyttäjiä on aivan liian vähän jotka makselis aktiivisesti tollasia summia, joten pikkasen täytyis hintaa pudottaa jos meinaavat jaloillaan pysyä. Enkä tarkoita että pitäis maksaa sama kuin muut radat, mutta 2x muut radat on liikaa.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Sori ei ollut kohdistettu kehenkään erityisesti. Mietin vain että aika pitkään on jo pessimistit sanoneet ettei rata ikinä toteudu kun katsoo kuinka pitkä tämä ketju on. En usko että homma hyytyy kalkkiviivoille vaan tavoitetta on vain siirretty hallituksen rajoitusten takia vuodella eteenpäin.
Ducati Streetfighter V4 -2021
Olen liian vanha ajaakseni tylsillä moottoripyörillä.
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000008232616.html
Usko on kyllä kova.
gs lc
BMW, askel kohti aikuisuutta..
Päivän opetus : vain MotoGP kuskit käyvät suihkussa ja pesevät käsiään.Kun päätös tuli, että kisa tältä vuodelta perutaan, totesimme, että emme nyt tee sellaisia hommia, jotka olisivat palvelleet vain MotoGP:tä”, Rönnholm sanoo.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Jutussa oli sentään mainittu F1:n lisenssimaksu.
Olisipa toimittaja huomannut tivata MotoGP:n osalta maksun suuruutta - ja etenkin sen maksajaa. Sille laskulle ei meinaan saata maksajaa löytyä.
Tuleeko sinne kanaali Itämerestä?
"Vesiyhteys radalle ei ole vielä valmis. Se on yksi tärkeimmistä asioista ennen isoja kilpailuja."
Muutama ruuvi löysällä
^Toistetaan -taas kerran- että kisan title sponsor tekee sopimuksen suoraan Dornan kanssa, eikä sillä diilillä ole mitään yhteyttä kisajärjestäjän lisenssimaksun kanssa.
"Ei sinne saada aikaseks kuin monttu."
"Rata ei valmistu ikinä."
"Asvalttia ei ole kuin 100m"
"Ei siellä ainakaan ikinä kilpaa ajeta."
"MotoGP:tä ei ainakaan ikinä saada."
"Kukaan ei maksa MotoGP:n lisenssimaksua"
Josko sit ensi kesänä kuultas, että oli jonoja, kalja oli kallista ja spydäri pahaa.
Superbike #7
Hyvinhän se crossiratakin näyttää edistyneen. Täällä ei ehkä tietoa ole, mutta kysytään kuitenkin: alunperin puhuttiin kisoja varten rakennettavasta väliaikaisesta radasta, mutta kaiketi tuosta tulee pysyvä rakennelma nyt kuitenkin ja sinne pääsee ajamaan kuten mihin tahansa crossipyhättöön kelien salliessa? Kylkeen kun olisi tuupattu vielä Rossin ranchiltakin tuttu tasainen hiekkarata muutamalla mutkalla, niin tuoltahan löytyisi kaikki tarvittava![]()
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
Katselin samaa, että ei tuo crossirata ihan väliaikaiselta näytä. Eihän siinä, hyvinhän se siihen paikalleen istuu, mutta jos sitä ihan vakituisesti aletaan käyttää, niin pölyongelma asfalttiradalla tuskin ainakaan helpottuu. Mitä edistymiseen tulee, niin onhan tuo ratahomma koko ajan eteen päin mennyt, vaikkei se sille äkkisiltään näytä, käyttöaste ainakin vaikuttaisi kasvaneen huomattavasti.
Tuosta vielä lisää harmia, Kymiringin näkövinkkellistä,https://fi.wikipedia.org/wiki/Igora_Drive, parin vuoden päästä siellä ajettaneenVenäjän F1 osakilpailu ja motogp ja sun muut luultavasti myös. Venäläisillä on kaikki valmiina, niillä ei ole pikkurahan puute,
<p>Tallissa odottelee ajovuoroa: WLA45-1942 _FLH74-1957 _FLSTC-1994 _T120R -969 _K100RS-1991 _CR500Hm-2005 _CR 500-1988 _RD125-1970 _HVA125-1974_KTM EXC300-2005_R 1200 GSA -2011_ Kawasaki G5 100_CR 250 -1996</p>
Putin sanoo rikkaille kavereille, että tuonne rata kahdessa vuodessa da...
Jos kaverit ei tottele, niin ne ei ole seuraavaana aamuna enää rikkaita.
<p>Tallissa odottelee ajovuoroa: WLA45-1942 _FLH74-1957 _FLSTC-1994 _T120R -969 _K100RS-1991 _CR500Hm-2005 _CR 500-1988 _RD125-1970 _HVA125-1974_KTM EXC300-2005_R 1200 GSA -2011_ Kawasaki G5 100_CR 250 -1996</p>
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.