Kääks, nyt se myrkyn lykkäs... elikkä jostain tarvis saada tieto paljonko on ollut tehoja Harley-Davidson UL:ssä, vuosimalli -46. 1200 on ollut kuutioita.... Osaako kukaan auttaa?![]()
***En tienny pienenä kuin hauskaa on isona***
noin nelisenkymmentä heppaa on isossa lättäpäässä ollunna sillon. "tehokkaammassa" Knuckleheadissa ilmotettiin tuo 40hp. mutta tarkkaa tietoa tosta lättäpään tehosta ei varmaan edes ole. varmaan joku lättäpää-kuski paiskaa kohta jollain tietopaketilla!?
Tyyli ennen tarkoitusta.
Eli kolmisenkymmentä kilowattia... ?? Hyvä. Mä soittelenki sitten jatkossa sulle suoraan kun tulee näitä "murheita". Ja tattis!!![]()
***En tienny pienenä kuin hauskaa on isona***
eipä kestä. vastaan sikäli mikäli jotain satun tietämään. varmempaa tietoa lienee tuolla hdcf:n techboardilla, kun nuita lättäpääkuskejakin kerhoon muutama kuuluu.
Tyyli ennen tarkoitusta.
hallussani olevan kirjallisuuden perusteella vuonna -46 tehtiin seuraavia U-malleja:
- U 1200 cc medium puristussuhteella, soolopyörä
- UL 1200 cc korkealla puristussuhteella, soolopyörä
- US 1200 cc medium puristussuhteella, sivuvaunuveturi
Valitettavasti teholukemia ei ole kerrottu joka vuosimalli erikseen:
- vuosien -30-36 VL-mallissa oli 30 hp. (V-malli oli U:n esiaste)
- vuoden -36 VLH-mallissa oli 34 hp. (H= 80 cid / 1340 cc)
- vertailun vuoksi vuoden 36 E-mallissa (1000 cc rystypää, kansiventtiilit) 37 hp
- EL-malli 40 hp
- vuoden -41 FL-mallissa 48 hp (F=1200 cc)
Et noista joutuu haarukoimaan. Tylyttäjä voi vielä referenssiksi heittää tähän -08 gixun tehot.
![]()
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka
Kiva, juuri kun aattelin kaiken olevan ihan selvää... no, mä laitan nyt tonne tietoihin joka tapauksessa sen 30 kw ja kiksun tietoja ei tartte. Ne on kyllä saatavissa niin pitkältä ajalta kun sitä pärrää on tehty. Mutta kiitos kaunis.(TIJ @ Maalis. 31 2008,17:50) kirjoitti
![]()
***En tienny pienenä kuin hauskaa on isona***
*reps* *(TIJ @ Maalis. 31 2008,17:50) kirjoitti
![]()
-08 Kawasaki ZX-6R
-07 Honda Hornet 600 (ex)
-99 Suzuki GS 500 (ex)