Menin perkele tuollaisen päähän sovittamaan. Oli aika lailla hyvän tuntuinen ja nyt sellainen pitäisi sitten varmaan ostaa. 825€ on kuitenkin aika paljon rahaa.
Eli mistä noita saisi halvalla? FC-motossa ei ollut oikein kokoja järkevissä väreissä.
Tämänvuotisilla maalauksilla ei todellakaan tarvitse olla, jos kerran noita edellisvuotisia saa 200€ halvemmalla. Joku 500-600€ olisi ihan käypä hinta tuollaisesta, kun sen verran hyvin päähän istui ja mutenkin vaikutti kaikin puolin laadukkaalta.
Noh... Mlol:ilta löytyy ainakin... Halvemmalla saa vielä, kun kysyy tiukkaa hintaa.
"Kuulkaas nuori neiti! Nuoruudessani ympärilläni oli lihaksia ja luoteja!"
-Jukka Emil Vanaja
- CBR 1000 RR Fireblade -
<a href="http://search.stores.ebay.com/Flyin-Brians-Deals_rx7_W0QQfciZ5QQfclZ4QQfsnZFlyinQ20BriansQ20D ealsQQfsooZ1QQfsopZ1QQfsubZ
5087929QQsaselZ3146023QQsofpZ0" target="_blank">Flyin Brianilta</a> Yksivärinen ilman ECE-hyväksyntää 430 taalaa (plus tietty rahti 60 taalaa yhdelle ruukulle plus mahdolliset tullit ja alvit). Loppusumma siis rapiat 400 € kaikkineen kotiin.
FC-Motolla muutamia värejä neljän ja viidensadan väliin. Rahti päälle.
SDR1290
--me mutkan jälkeen käymme mutkaan vain huomataksemme, että olipas ihan v***n kivaa!--
Ei sitä mistään halvalla saa, kyseessä on laatupotta. 7-sadan pintaan sen saa Suomestakin about..![]()
Sama vika. Istui päähän pirullisen täydellisesti.kirjoitti
Mulle kävis yksivärinenkin minkä ovh on kai 725e.
Kokemusta onko toi potta kuinka meluisa / hiljainen?
XX -06 (2012 - 2014)
Yamaha R1 -08 kilvetön (2010 - 2012)
GSX-R 1000 k8 (2010)
XX -08 (2008-2010)
XX -05 (2005-2008)
CBR 600 F4 -00 (2001-2005)
Mulla on tuo RX-7 Corsair ollut käytössä parisen kesää. Sitä ennen oli Astro-j, joka on huippu kypärä myöskin. Jännä huomio oli, että toi RX:ä on jonkin verran äänekkäämpi, kuin tuo Astro. En tiedä sitten mistä johtuu....olisko enemmän tuuletusaukkoja ja aukot enemmän kohollaan kypärän pinnasta.
Joka tapauksessa ei tuo mitenkään häiritsevän meluisa kypärä ole. Tulppien kanssa kun kuitenkin ajelen....
CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
omani ostin BW:stä viime keväänä värinä Sete Gibernau replica... sain hintaan 680 € ovh oli jotain ihan muuta
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience.
Niin 700+ tai 500 on mielestäni iso ero.(Gari @ Maalis. 29 2008,17:01) kirjoitti
Katsotaan tinkisikö värityksestä vähän ja tilaisi saksasta kohtuu halvan..
Jenkki mallissa on eri muotoinen kuori, joten jos euro-malli istuu hyvin niin jenkeistä tilattu ei välttämättä sitä tee![]()
Puuttuva ajotaito korvattu teholla!
Suzuki Hayabusa -09 (rek. -10)
Suzuki Hayabusa -07
Suzuki 1200s bandit -03
Kawasaki zx10r -06
Honda 600cbr -98
Tuleekos tuosta hyväksynnän puuttumisesta myöhemmin ongelmia? Esimerkiksi vakuutusyhtiön kanssa?(tiggeri @ Maalis. 29 2008,17:00) kirjoitti
katso arai.fi ja sieltä tarjoukset.
Oli kokoa M ja L hintaan 599€
Puuttuva ajotaito korvattu teholla!
Suzuki Hayabusa -09 (rek. -10)
Suzuki Hayabusa -07
Suzuki 1200s bandit -03
Kawasaki zx10r -06
Honda 600cbr -98
Jos kysyt Arain maahantuojalta, niin varmasti tulee.(Harri @ Maalis. 30 2008,10:03) kirjoitti
Kysyttäessä empiiristä kokemusta, vaikea sanoa. En ole itse kuullut/ lukenut kenenkään olleen vaikeuksissa jos kypärä on samaa mallia kuin eurohyväksytty. Asia erikseen on tietysti vaikkapapäässä ajelu...tai joku itse tehty viritys.
SDR1290
--me mutkan jälkeen käymme mutkaan vain huomataksemme, että olipas ihan v***n kivaa!--
En tiedä mistä ja miksi niitä ongelmia tulisi.
Multa ainakin muutama kesä sitten vakuutusyhtiö "osti" tollasen jenkeistä tuodun Rx-7:n mukisematta..
Mitenkäs tällainen "vakuutuspetos":
Ostan edullisesti jenkeistä (itse asiassa ostin jo) RX7:n ja ompelen jostain vanhasta ruukusta sisävuoriin kiinni E-hyväksyntälapun. Noita vanhoja ja turvallisia (lue: E-hyväksyttyjä) kypäriähän saa huutonetistä tai kirpparilta viitosen kappale...
SDR1290
--me mutkan jälkeen käymme mutkaan vain huomataksemme, että olipas ihan v***n kivaa!--
Itellä Arailta tuo MAJESTIC... Sairaan hyvä päähän...Ja erittäin mukava ajossa... Kyl vaan kannattaa kipristellä ja löytää vaan rahat tohon Araihin... On se vaan niin hemmetin hyvä...
Eikä se kypärän hinta niinkään vituttanu, vaan se et oli pakko ostaa siihen vielä se iridium visiiri... Vaan 100 € yhdestä tanan muovin kappaleesta. Elämä on... Mut jos jostain saat 100 tai pari halvemmalla niin osta sieltä... Ite seuraillu kans kypäräni hintaa eikä sitä nyt puoli-ilmaiseksi saa mistään.
Wallu
Onko näin?(sam77 @ Maalis. 30 2008,10:03) kirjoitti
http://www.araiamericas.com/helmet_s...met_sizing.pdf
Kun tuolla jopa päänympäryksetkin on sentteinä ilmoitettu. Eli uskoisin olevan samaa mallia täysin, kun ei edes tuumiksi ole noita mittoja viitsitty kääntää.
Eiköhän ainoa ero ole tuossa, että nuo kypärät saa ostaa taaloilla ja tämänhetkisellä kurssilla siitä hyötyy kohtuullisesti. Väritkin näytti olevan samoja ainakin tuossa Corsair mallissa.
Oliko se kypärä jotenkin erimallinen? Vai ihan samalainen?(haasa @ Maalis. 30 2008,21:07) kirjoitti
Eilen tulin jenkeistä tuommoinen Arain potta mukanani.(Harri @ Maalis. 31 2008,08:56) kirjoitti
Kun vertaan samanlaiseen Euroopasta ostettuun, tuntuisi potta olevan samanlainen. Toisaalta, tuo vanha on jo jonkin verran käytetty, joten ihan varmaa ja tarkkaa vertailua on vaikea sanoa. Uusi tuntuu sen verran tiukemmalta ja sisäänajamattomalta.
.
Kts linkki ja tuolta kohta 6.(Harri @ Maalis. 31 2008,08:55) kirjoitti
Mitään en tunnusta!
1000RR YCC #141
Varmaksi en mene sanomaan. Arain jostain esitteestä luin että tekevät kolmea eri muotoista pottaa, euroopan, aasian ja jenkkien markkinoille. Mut voihan se olla vaan "puhetta"(Harri @ Maalis. 31 2008,08:55) kirjoitti
Katoitko muuten arain suomen sivuilta ne tarjoukset?
Puuttuva ajotaito korvattu teholla!
Suzuki Hayabusa -09 (rek. -10)
Suzuki Hayabusa -07
Suzuki 1200s bandit -03
Kawasaki zx10r -06
Honda 600cbr -98
Joo katsoin tarjoukset taisi olla 599€ pari väriä. Vituttaa vaan nämä suuret kypärävalmistajat, kun visiiristäkin saat sitten maksaa sen 100€.. tekisi mieli ostaa jokin muu, mutta toisaalta tuo arai oli kyllä parhaan tuntuinen päässä, mutta onko se sitten 700€ tuntuinen onkin toinen asia..
Enpä lähtis nuukailee kypärän oston kanssa... kumminki melkose tärkee varuste mopoilussa.(Harri @ Maalis. 31 2008,20:19) kirjoitti
Jarrut on vauhdin surma!
Kyllä siinä muavia pitää olla!
Yamaha YZF-R1 -09
En mä kyllä ainakaan huomannut mitään eroa mallissa.. ja vertaaminenkin oli hankalaa kun tilalle tullut oli uudempaa RX-7 sukupolvea jossa kootkin muuttui(Harri @ Maalis. 31 2008,08:56) kirjoitti
Olen kyllä lukenut myös jostain arain sivujen syövereistä joskus että noiss kuoren muodoissa olisi eroja.. toinen on muistaakseni enemmän ovaalin muotoinen kuin toinen... en nyt muista kumminpäin
Tänään kävin hakemassa Moto Seinäjoelta Arain Viper GT. Oli viime vuoden mallia (jäi vielä muutama). Kahdella visiirillä ja tietenkin pin lock systeemillä. Hintaa jäi vielä 550€.![]()
Jo on aikoohin eletty. Raavahat miähet syä salaattia ja nuaret naiset juo viinaa.
^ mitä värejä/kuoseja hyllyyn jäi?
Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
Chaser mallia punaisella värillä (eagle) pari kipaletta ja Viperiä jäi samaa kuin mulla (1 kpl Web) ja sitten taisi jäädä yksi värisiä muuta. Shoeilta oli muuta XR-1000 ylivuotinen hintaan 395€.
Jo on aikoohin eletty. Raavahat miähet syä salaattia ja nuaret naiset juo viinaa.
Kun S1 ei sopinu kaalille tuli päädyttyä tuohon Corsairiin. Verrattuna vanhaan Raidiin en rehellisesti sanottuna meluisuudessa huomannut juuri mitään eroa eli tulppia ois kai käytettävä.kirjoitti
Istuvuus sen sijaan täydellinen, aiva h*lvetin hyvä päässä! Ja viisiri ei huurru ja tuuletus tuntuu todella tehokkaalta *![]()
XX -06 (2012 - 2014)
Yamaha R1 -08 kilvetön (2010 - 2012)
GSX-R 1000 k8 (2010)
XX -08 (2008-2010)
XX -05 (2005-2008)
CBR 600 F4 -00 (2001-2005)