Näin on, uusi paperifilsu ei maksa pariakymppiä enempää, joten ei ole suuri sijoitus vaikka vaihtaa varmuuden vuoksi *(-busa- @ Joulu. 13 2008,12:10) kirjoitti
![]()
MotoristinSuomijaEurooppa - Reittivinkkejä Nordkappin ja Malagan väliltä
Nonii nyt on pyörä saatu rediks ja tänään kävin sen sielt hakemas. Eipähän enää säksätä. Nokkaketjun kiristin se sit kuitenkin oli vaik korjausmies ittekkin sitä vähän ihmetteli. Ei kuullostanu siltä et vika olis siinä ja kun se oli vaihdettu reilu 10000km sitten niin ei sen olis edes pitäny olla viel finaalis. Mut en valita ku lasku oli pirusti pienempi ku mitä sen piti olla
![]()
Normaalin ihmisen unentarve on keskimäärin 10 minuuttia lisää.
Vapaavirtaussuodatinta pitää osata hoitaa hyvin, muuten se on aivan juuri sitä, mikä sen nimikin on, ja kaikki kottaraista pienemmät menee läpi. Se ei siis riitä, että vaihtaa ´vaparin´, unohtaa sen paikalleen, ja kuvittelee, että nyt tehot nousi.(-busa- @ Joulu. 13 2008,12:10) kirjoitti
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Toivotaan että kysyjä saa vastauksen 6kk odotuksesta huolimatta. Cebari kaatui pyyntihintaan. Toinen ostaja oli tarjonnut 1000 eur enemmän joten palautin pyörän heti. Vehje on edelleen samassa tallissa vailla uutta omistajaa(chainese @ Syys. 05 2008,15:12) kirjoitti
![]()
Tässä voi tulla toinen erä cebarin kanssa, sen verran positiiviset fiilikset siitä jäi ja sen verran alkaa ahdistamaan tämä nykyinen![]()
Selkä suorana, elämä edessä, R1 -> R1200 GSA
Tuli tällainen -92-mallinen hankittua ja ajattelin, että jos sitä vähän ehostaisi tässä talven mittaan. Muutama kysymys, johon varmaan täältä löytyy vastaukset: Käykö uudemman "dual-mallin" takakate ja -lamppu tähän ns heittämällä tai muuten pienellä vaivalla? Entä etulokasuoja? Onko tähän malliin olemassa saati saatavilla mitään "huomaamattomia" takalaukkutelineitä? Givin monorack on kai ainut mitä omiin silmiin on pistänyt nettikaupoissa, eikä se sinällään paha vaihtoehto olekaan.
Takakate pitäisi mielestäni mennä heittämällä eli ei ole kiinni kuin kahdella pultilla satulan alta. Takavalon liittimiä en ole verrannut. *Etulokarista en ole ihan varma, kun en ole verrannut vierekkäin, mutta aika lähellä kiinnikkeet ovat.(kumikaksonen @ Tammi. 02 2011,13:00) kirjoitti
Stromilta ainakin löytyy pari mallia
http://www.storm-motor.fi/osat/moott...cbr1000f/1990/
Muutama Saab
CBR1000F -93
kirjoitti
Tiedä nyt sitten miten huomaamaton tai huomattava tuo Givin normaali Wingrack on? Mulla ei särähdä silmään, tosin pyöräkin on kuvassa oma.
http://koti.kapsi.fi/jussiup....ult.htm
Linkin sivun alareunassa kuva laukuilla ja pelkällä telineellä.
jussi
Mustassa pyörässä tuollainen Wingrack on vähän vähemmän silmiin pistävä toki kuin valkoisessa, mutta ei se kuitenkaan ole ihan sitä mitä haen. Tässä vaiheessa kun en takalaukkua kummempaa aio perässäni toistaiseksi kuljetella ja sitäkään en jatkuvasti, niin riittää pienempikin viritelmä. Ehkä tilailen tuollaisen monorackin kun en kummempaa löydä.
Eilen kun vaihdoin plexin, niin yhden ruuvin kierreosa (se mikä on jossain mittariston uumenissa) tipahti sisällepäin. Saako sellaisen uuden laitettua paikoilleen muuten kuin mittariston purkamalla?
edit. sehän on piru sellinen kumitutti missä on kierreosa. Eli uuden saanee ihan painamalla paikoilleen.
Liian pieni allekirjoitus poistettu.
Ja kun näitä kuvia vertailee, niin istuvuus tuohon "välikatteeseenkin" saattaisi olla sama(9000LPT @ Tammi. 03 2011,22:18) kirjoitti
Vanhempi malli
Dual
Honda CBR1100XX
Hei
Uusi Äffä kuski Keski-suomesta ilmottautuu porukkaan.-98 mallinen 1000F tuli taloon .
Aika hiljaista ollut täällä 1000f keskusteluissa taitaa vaan kieliä siitä ettei pyörissä ole vikoja kun ei täällä tarvitse niistä huudella.
GSX1400-07
Täällä kans suzuki vaihtui cbr1000f 1996. Tänään vaihdatin hondaan uuden etupyörän. Vanhan renkaan kaarre ominaisuudet hitaassa vaudissa oli surket kuluneen renkaan vuoksi. Uudella renkaalla ok mutta tilalle tuli pieni vapina joka nopeudella, luulisi kuitenkin olevan tasapainossa. Ohjauslaakeriko vaiko mistä tuota vapinaa hakisi pois?
Honda CBR1000F 1996
Viikonloppuna vaihdoin LSL tankokiinnikkeet ja superbike tangon.
Ajoasento nousi pystymmäksi. Ei enään yläkroppa valittanu. Suosittelen.
Honda CBR1000f
Huomenta,
Kylmänä kun starttaa koneen niin ihan kuin kuuluisi tuota kilikali kalkatusta tyhjäkäynnillä mutta kun nostaa kierroksia niin kalkatusta ei kuulu ja myös kun kone lämmennyt niin enään ei kalkatusta kuulu.
Taitaa olla sitä perus nokkaketjun rallatusta mitä lueskellut näissä olevan,olikos se niin ettei mitään kiirettä kuiteskaan ole ketjun/kiristimen vaihtoon jos sen ajokauden lopuksi tai talvella vaihdattais.
Pyörällä ajettu 58tkm ja vaihdosta ei tietoa...
GSX1400-07
Juurikin sitä, ja ei tosiaan ole kiire vaihtaa. Huomaat kyllä kun se kunnolla rallattaa, ei tarvi miettiä että onko tuo nyt sitä vai ei.
Omassa kuussatkussa olin aluksi neuroottinen kyseistä ääntä kohtaan, kuitenkin nyt 5tkm myöhemmin ääni ei ole muuttunut ollenkaan pahemmaksi eikä enää ees häiritte. Kyseessähän on ominaisuus
Omalla ajettu 75tkm ja epäilisin olevan vielä alkuperäinen ketju, kuitenkin aina hiljenee kun kone lämpeää. Poikki se ketju ei mene ja aika pirusti saa venyä ennenkuin pääsisi jako hyppäämään.
Jatkampa vielä etupään vatkauksesta. Tänään käytin vielä renkaan uudelleen liikkeessä josko tasapainoitus ei olisi mennyt nappiin ekakerralla ja tarkistivat. Tuomio tuli että vanteessa hyvin pieni painauma ja siitä heitto tulee, mutta itseä vaan ihmetyttää kuinka se heitto ei tuntunut vanhalla renkaalla, kyseessä siis pieni painauma vanteen reunassa jota tuskin huomaa. Voiskohan tuohon vatkaukseen joka tuntuu nyt vain silloin tällöin olla joku muu syy ?
Honda CBR1000F 1996
Iltaa
Tänään ajelulla huomasin kun äkkiä painaa jarrua niin etupää kolahtaa aika ilkeästi,pehmeästi kun jarruttaa niin kolahdusta ei tule.
Mikäs olisi tähän kolahdukseen avuksi,kun olen aika noviisi näissä remonteissa ?
GSX1400-07
Moro
No tänään tutkiskelin pyörää ja pumppailin keulaa edes takaisin paikoillaan niin sain kolahduksen kuulumaan kun reilummin painoin mutta kolahdus tulikin takalaukkujen telineestä jossa oli sivupultti löystynyt ja teline pääsi liikahtamaan kolahduksen aiheuttaen,kiristys lopetti kolinan.
GSX1400-07
Samaa tankoa katselin myös, hankitalistalla myös vario-touring plexi, lämpökahvat, corbin-/ topsaddelery penkki. Onko persiin alusesta kellään kokemuksia? Aiemmin olen kurvaillut vfr:llä ja tässä ajoasento tyystin erilainen, polvet enempi koukussa ja paino enempi käsillä joten ohjaiustangon ja penkin vaihdolla nuo puutteet korjaantunee. Eri asia onko tässä järkeä panostaa kauheita summia vanhaan pyörään, mutta se on asia erikseen.
<p>Honda CBR 1100XX -03</p>
Käyttämättömänä olis paketissa mra touring plexi värinä savu, onko jollain kokemusta tuosta? En ole viitsinyt vielä ruuvailla kiinni ja testata kun nykyinen mielestäni toimii vallan hyvin ilman pyörteilyitä.
Honda CBR1000F 1996
Itselläni on toi touring plexi nyt paikallaan, ei pyörteile ja minusta parempi kuin vakio, mutta itsellä kypäränä schubert C3 ja ajattelin kokeilla variotouingia lähinnä kypärämelun pienentämiseen.
<p>Honda CBR 1100XX -03</p>
Mulla on tuo MRA:n variotouring toista kautta kiinni. Pyörässä oli joku touring-pleksi kiinni (en tiedä valmistajaa) kun ostin laitteen. Variotouring on 80+ nopeuksissa parempi kuin se tourinki, mutta loppupeleissä ero ei ole suuri, ainakaan minun mielestäni. Vakiopleksiä en ole ikinä kokeillutkaan![]()
CBR1000F -99
Motoristi, mutta muuten terve.
Kuukauden päivät ollut variotourinki sillä säädettävällä lipalla, ja oli pieni pettymys, tuuli suhisee yhtä voimakkaasti kuin vakiopleksilläkin, kypäränä on shupertin c2, tuo oli hyvä tieto että vaijerit yltää korotetulle tangolle.
Ite vaihdoin vakio pleksin tilalle MRA:n touring pleksin ja ajomukavuus kasvoi entisestään.
Enään ei viima käy suoraan kypärään.
GSX1400-07
Ketju-rataspaketin ajatelin vaihtaa, tuli mieleen eturattaan pultti. Oikea vaiko vasen kätinen kierre? Muuta ihmeempää huomioitavaa?
Viimeksi muokannut: V071JAK; 13.08.2012 klo 22:55.
Honda CBR1000F 1996
Iltoo
Mites oletteko kokeillut tätä säätämistä http://cbrforum.com/forum/how-tos-81...stment-107818/ ?
Ajattelin kokkeilla mut onko vaaraa jos ei mene säätäminen oikein kohdilleen ett jotain tuhoa voisi saada aikaiseksi?
GSX1400-07