Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 34:sta
  1. #1
    Morjesta vaan,

    Vihdoinkin pääsee toteuttamaan vuosien haavetta eli ensimmäinen kunnon matkapyörä on hankinnassa ja ym. Honda on listalla kärjessä, toisena vaihtoehtona on Bemarin R 1200 RT. Mielikuvana Hondasta pyöränä on aina ollut vaan jotenkin positiivinen eli perusvarma pyörä ilman mitään hienoja kilkkeitä kuitenkaan olematta täysin pelkistetty.

    Paljon erilaisia artikkeleita ja testejä lukeneena en ole välttynyt huomaamasta moitteita ko. pyörän vakavuudesta vähän kovemmilla nopeuksilla. Pitääkö tuo paikkansa? ja jos pitää niin onko kyseessä varsinainen ongelma vai onko kärpäsestä tehty härkänen.

    Miten tuo uusi malli on muuten toiminut? Risut ja ruusut. Kaikki tieto olisi tervetullutta. Kiitos.
    Honda ST1300 ABS Pan European
    "Voit olla vain kerran nuori, mutta kypsymättömänä voit pysytellä lopunikääsi" Ogden Nash
  2. #2
    Joo, pari vuotta ja 60 tkm on kokemusta. Tyypillinen Honda eli perusvarmaa ja laadukasta tekniikkaa. Ei yhtään tekniikkamurhetta koko aikana. Takajarrupalat kuluu nopeammin kuin etuset, johtuu ilmeisesti osittain Dual-Brake systeemistä.

    Ajovakavuus ei ole paras mahdollinen, varsinkin yksin ajaen takalaukulla. Hommaa voi "pienentää" oikeilla renkailla, korkeammilla rengaspaineilla ja säätämällä alustan jäykemmäksi. Sellaista "junaa" kuin vanha ST1100 oli siitä ei saa millään. Syytä on koeajaa kunnolla itse ==> vain silloin selviää onko se oikeasti haittaava juttu itselle. Minua tuo on hieman alkanut häiritä ja sanoisin että ihan sen vuoksi on tässä muitakin vaihtoehtoja tullut katseltua. Ajan paljon työmatkaa yksin ja pitää kannettavan takia olla laukku (voisi tietysti ostaa pienemmän läppärin, joka sopisi sivulaukkuun *)

    Ei ole sitten yhtään sporttinen pyörä eli sopii minusta sellaiselle, joka hakee nimenomaan matkajuhtaa ja tuo sporttisuus on sivuseikka. Vaihtoehtoja Pannarille on minusta juurikin Rt ja GT Bemulta, Yammun FJR ja eräät latovat tähän vielä Kawan uusi GRT 1400. Kardaanipelejä kaikki ja samantyyppiseen tarkoitukseen.

    Hyvää:
    - kestävä tekniikka
    - täysin värinätön ja vääntävä kone
    - kevyt ajaa kun saa liikkeelle
    - paljon tilaa, takanaolijalla väljät tilat

    Huonoa:
    - nuo ajo-ominaisuudet isommissa nopeuksissa
    - ei voi ajaa ilman sivulaukkuja (tai voi, mutta karmean näköinen)
    - painonsa vuoksi on raskas vekslattava parkkipaikalla

    Keskikulutus kaikki ajot laskettuna 5.57.
    Renkaina Michelin Pilot Road kestänyt takana 18 tkm ja edessä 24 tkm.

    Pannarista löytyy paljon juttua myös haulla, puolesta ja vastaan. Ja vielä enemmän löytyy www.st-owners.com.





    Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
  3. #3
    Mulla ollut st1300 vasta yhden kesän ja täytyy sanoo että ainakin meikäläinen on ollut tosi tyytyväinen.
    Kuten tuli jo ilmi nii tosi äänetön masina ja ei ole mitää värinöitä, takapenkkiläinen tykkää kovasti tilasta sekä polvikulmasta.
    Parasta on toi äänettömyys, siis pleksikin toimii ja ei ole huminoita.
    Noi ajo ominaisuudet mikä haukutaan...hmm..ehkä mie oon nii hölmö mut en mie oo mitää outoo havainnu. Tai ehkä kerran kun oli säädöt jäänny tosi jäykälle kaks päällä ja täyskuorma asetuksiin, silloin hieman kiemurteli jotka poistu kun sääti löysemmälle.
    Ainakin mie suosittelen pyörään.
    Kohta jo pääsee
  4. #4
    "Ajovakavuus ei ole paras mahdollinen, varsinkin yksin ajaen takalaukulla."

    Mun mielestä oli pyörä kuin pyörä niin yksin ajettuna takalaukku tekee aina ajossa jos jonkinlaista häiriötä.
    On epävakautta, tärinää, sivutuulella vääntöä ym.
    Epäilisin että pannarissa varsinkin kun paino on aika
    paljon sen etutassun päällä niin "hieman" kevyt perä
    reagoi varsin suuren takalaukkuun.
    Tuulihan siihen ottaa.
    Syksyllä kun pyörää tyyppäsin ajoin kaks lenkkiä.
    Ensin takalaukku paikoillaan ja sit ilman.
    Kyllä tuulisella ja muun liikenteen joukossa eron huomas
    selvästi. Yksin kun tulen vehkeellä ajeleen otan takalaukun
    pois. Tietenki reissussa eri asia. Mutta sitten tulee jo taakse
    enemmän painoa.
    hondamania: vaihda vaan se läppäri pienempään
    Vielä enempää en ole omalla panilla päässyt ajamaan/testaamaan ku sain sen jouluksi.
    Mutta sen mitä syksyllä sitä vkl:n ajelin jäi hieman arveluttamaan tuo etupään jousitus?
    Siinä kun ei ole mitään säätöjä...
    Kun vertaa esim muihin matkapyöriin.
    Vfrssäkin oli edessä hyvät säädöt jolla pääsi tarvittaessa
    etupäätä jäykentään. Oli hyvä ominaisuus kun oli enemmän
    painoa päällä.
    Pania on moitittu hieman löysäksi...
    Etupää yksi syy?

    Tuosta sporttisuudesta olen itse jo saanut kokemusta kun
    aikasempi pyörä oli Vfr 800 vetc -02.
    "sporttinen matkapyörä" vaan oli kyllä aika vaisu kun päälle
    pisti kaksi ihmistä ja parin viikon vermeet.
    Muuten kyllä vehkeestä tykkäsin mut oli myöskin kaksipäällä
    ah niin ahdas...
    nimimerkki: lapin reissun jälkeen lavat kaksi kuukautta jumissa..



    Life is hard, then you die...
  5. #5
    Itsellä kokemusta Pannarista yksi vajaa ajokausi, ja n. 5500km...
    Aluksi minuakin häiritsi pyörän "lullaaminen" kovemmissa nopeuksissa (+100km/h) varsinkin kaksi päällä, mutta kun vaihdoin molemmat renkaat Metzelerin Z6:siin, ei ole enää ongelmia ilmennyt !
    Takalaukku tietysti napaa välillä tuulessa vastaan, mutta niin se on muissakin pyörissä...
    Kun vaan saa jousituksen ja paluuvaimennuksen haettua itselleen sopivaksi, niin kyllä kelpaa mennä ! ..ja nyt tarkoitan Suomen nopeuksia. Itsellä kun ei ole aikomusta lähteä rajan taakse ajelemaan...



    Macce

    http://www.mkkv.fi/
    https://www.facebook.com/Somethingbluetrio/

    ex. BMW K1300S -14
    ex. BMW K1300S -12
    ex. Triumph Trophy SE -13
    ex. BMW K1200R Sport -08
    ex. Honda ST1300 -07
    ex. Suzuki M800 -07
  6. #6
    Vähän kahden vaiheilla tuon Abs:n kanssa, ottaako vai eikö. Ite tulee ajeltua 95 prosenttisesti yksikseen lähinnä kaikki matka-ajoa. Itellä sama juttu, että lähinnä Suomessa tulee ajeltua, joitakin reissuja pohjoismaissa lukuunottamatta.
    Honda ST1300 ABS Pan European
    "Voit olla vain kerran nuori, mutta kypsymättömänä voit pysytellä lopunikääsi" Ogden Nash
  7. #7
    Kyllä ehottomasti suosittelen ottamaan abs-jarruilla varustetun!
    Vifferissä ne jo olivat ja just ne pelasti kaksi kertaa varmalta kaatumiselta.
    Just tuolla pohjosen reissulla hyppäs mutkassa poro eteen ja normijarruilla olisin vetässyt paniikissa etunakin kiinni.
    Nyt vaan mentiin jarrut rutisten peräpuolelta ohi
    Tosi mukavat vielä sateella. Antoivat lisäluottoa jarrutteluun.
    Life is hard, then you die...
  8. #8
    BTW. Työkaverilla on tollanen BMW 1200LT. Siinä on aika käheesti noita lisävermeitä.
    On pakki, kahvalämppärit, lämpiävä satula, stereot ym.
    Kävin senkin ajaan ja olis varmaan matkalehmänä aika bueno.
    Tuolla näyttäs olevan yksi:
    http://www.nettimoto.com/simple_....0]=http


    ja onpas siellä myös siisti vfr vetc....
    Life is hard, then you die...
  9. #9
    Koska vaihtoehtosi ovat RT ja Pan, niin BMW GT:ta ja FJR:aa lienee turha suositella, ne kun on suunniteltu myös hieman ripeämpää liikkumista ajatellen?

    Pannusta 1 kesä kokemusta ja vanhasta RT:sta sitä edellinen. Vaikka perinteenäni onkin ettei kahta samanmerkkistä peräkkäin, niin vaihdon aika ei ole tänä vuonna.

    Hyvää on mukavuus, jossa Pan minusta ylittää ESA jousitusta lukuunottamatta niin uuden kuin vanhankin RT:n. Panissa on oikea moottori, RT:ssa ylikokoinen sätkäkone. Tosin ikuinen sellainen.

    RT:n varustelun voi rakentaa paremmaksi, laukut ovat paremman muotoiset ja huoltoväli on pidempi. RT antaa kömpelön vaikutelman korkean painopisteen, kuivan kytkimen ja puuttuvista sylintereistä johtuen tyhjäkäynnin tuntumassa ilmenevän anemian ja tärinän vuoksi. Mutta kyllä se silti ketterämmin kääntyy kuin Pan, joka kääntyy kevyesti.

    Molemmat liikkuvat itsestään ja ellei menemisen rytmi riitä, niin sitten valinta kohdistuu johonkin muualle kuin tähän pariin.

    Siguni linkistä näet oman valintani perusteet (koeajoimme vaimon kanssa myös uuden RT:n, FJR:n ja GT:n ennen valintaa).

    Kaikki ovat oikein hyviä matkamopoja, valinta on mielipidekysymys.

    ABS on perinteinen keskustelunaihe, mutta edelleenkään minulle ei ole selvinnyt, mitä haittaa siitä matkamopossa olisi, päädytpä kumpaan tahansa?
    CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
    moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
  10. #10
    Itsellä sama valintatilanne viime *loppukesästä. Loppusuoralla vaihtoehtoina RT 1200 R tai Pannari.
    Tyypitysten jälkeen vaihtoehtoja oli enää yksi, eli Pannari.
    Syksyn mittaan ajelin erilaisilla kuormilla, tiepinnoilla ja keleillä ja ei voi muuta kuin kehua yhtä poikkeusta lukuunottamatta.
    Elikkäs yksin ajaessa, kovalla tuulella, takaboksi paikallaan.
    Silloin huojuttaa, mutta ei niin, että ajaminen tuntuis vaikealta.
    Ota abs -malli ja rtg -paketti.

    Loppupelissä kuitenkin oma tuntuma ratkaisee, mikä on pyörän merkki ja tyyppi.
    BMW tipahti pois muutamien ominaisuuksiensa takia: minulle istuin korkeus liikaa (matalallakin satulalla), kytkimen/vaihteiston toiminta, bokserin "lyhyt" kierrosalue ja tällaisena mutuna 3 v liikkumisturva.
    Epäilyttää, että bemussa on ongelmia ja asiakaat koitetaan pitää tyytyväisinä, vaikka matka katkeaa. No entäpä sitten kun liikkumisturva päättyy?
  11. #11
    Onkos siinä perää kun mulle sanottiin , ettei saa takalaukun kiinitystä vetää liian tiukkaan , vaan laukun tulisi saada "elää" sivutuulessa muutaman millin /puoli senttiä.
  12. #12
    No kun muut ei vastaa niin minun pitää vielä valoittaa asiaa.
    Eli tuttu korjaamopäälikkö jolla myös itsellä on pannari käski tarkistaa ettei takalaukkua ole kiristetty liian tiukkaan.
    Yleensä kuulema on.

    Menin ja kokeilin omaa takalaukkua , niin se antaa periksi muutaman millin kun sitä sivusuunnassa liikuttaa.

    En tiedä onko tuosta merkitystä kun tuon pannarin kanssa pääsee tutustumaan vasta kun tiet sulaa.
    Toivttavasti pian.
  13. #13
    Kuullostaa kyllä aika uskomattomalta tarinalta että muutama milli parantaisi ajo-ominaisuuksia tuulisella säällä. Jos tuulee samalta puolelta koko ajan, eikä se ota läysät heti pois laukku makaa toisella sivulla ?
    Toisekseen mietin että miten sitä voi hellätä ? Minulla se ainakin naksahtaa lukkoon ja siinä on. No, pitääpä nyt kuitenkin show-mielessä käydä tallissa koittamassa onko siinä mitään "väljää".
    Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
  14. #14
    Sanoivat minullekin liikkessä, että takaboksin pitää olla "löysällä", kun kävin hakemassa pyöräni. Mitään perusteluja eivät osanneet kertoa.
    Toisaalta sillä ei ole mitään merkitystä, kun vaimo nojaa boksiin (on lähes aina kyydillä).
    Ja silloin kun ajelen yksin, boksi jää talliin.
  15. #15
    Lainaa (Obelixxx @ Helmi. 13 2008,03:45) kirjoitti
    Noi ajo ominaisuudet mikä haukutaan...hmm..ehkä mie oon nii hölmö mut en mie oo mitää outoo havainnu.
    Itse taidan kanssa kuulua tuohon määritelmään kun en itsekkään ole huomannut tuon ajo-ominaisuuden suhteen mitään suurempaa murehtimista, johtuisiko sitten siitä kun ennen pannaria ajelin customilla niin en tiedä kuinka vakaasti tällaisten muoviluotien sitten pitäisi mennä.

    Neljän kauden ja 46000 km:n jälkeen ja pelkästään kotimaan nopeusrajoitettuja teitä kuluttaneena ja vaimon kanssa ajelleena olen huomannut että etupään pehmeä jousitus on ainut selvästi heikko lenkki mitä pannarissa olen huomannut, siinä kun ei ole niitä säätöjä. Hannu59:n sanoja lainaten, itse en myös ymmärrä mitä haittaa abseista voisi olla pannarin tapaisessa raskaassa matkapyörässä.

    Äänettömyyden suhteen pannarin iso pleksi on kyllä ollut paras niistä pyöristä mitä vaimon kanssa on ajeltu, vaimo lähes 20 senttiä minua pidempänä istuu siellä takana sen verran korkealla että missään muussa pannaria vastaavassa matkapyörässä ei ole ollut niin äänetöntä menoa myös vaimon näkökantaa ajatellen.

    Mitä tulee tuohon takalaukun tuuliherkkyyteen, niin olihan TM:n testin mukaan fjärränkin ajo-ominaisuuksissa sanomista takalaukun kanssa yksin ajellessa, liekkö tuo pannari sitten sen huonompi sen suhteen.
    shadow ja pannari vaihdettu henkilöautoihin ja matkailuauto on nyt niiden korvike.
  16. #16
    Joo, jokunen voisi sitten kun omistin peräti sellaisen harvinaisuuden kuin Suzuki VX 800:n harmittelin myös etupään löysyyttä.
    Meinas aika etupää pohjata kun löi kunnolla jarrut kiinni.
    Siinä auttoi pelkästään etuiskareiden öljyjen vaihto jäykempiin.
    Muistaakseni vaihdoin painaviin kustomeihin tarkoitettuun öljyyn. Merkkiä en nyt muista.
    Ongelma poistui ja etuiskarit pelas niinku kuuluu.
    Ohjaus tuntuma parani myös huomattavasti.
    Toimiskohan panissa?
    Olis vielä meinaan tosi helppo homma vaihtaa...
    Life is hard, then you die...
  17. #17
    Testatkaa nyt niin tietää sitten laiskemmatkin täällä vaihdella öljyt
    Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
  18. #18
    Non ni, tämäki ukko sitte liitty Hondamiesten kerhoon. Uus 07 pannari tulee taloon kaikilla mausteilla. *
    Honda ST1300 ABS Pan European
    "Voit olla vain kerran nuori, mutta kypsymättömänä voit pysytellä lopunikääsi" Ogden Nash
  19. #19
    Tervetuloa vaan Pannarikuskiksi! Teit varmasti hyvän valinnan...

    Nyt sitten vaan rekisteröitymään/liittymään Honda Riders Of Finlandiin...(jollet sitä jo ole tehnytkin!)

    http://www.hondariders.fi/

    http://www.hondariders.fi/keskustelu/index.php
    Macce

    http://www.mkkv.fi/
    https://www.facebook.com/Somethingbluetrio/

    ex. BMW K1300S -14
    ex. BMW K1300S -12
    ex. Triumph Trophy SE -13
    ex. BMW K1200R Sport -08
    ex. Honda ST1300 -07
    ex. Suzuki M800 -07
  20. #20
    Lainaa (ShadowC2 @ Helmi. 17 2008,12:35) kirjoitti
    Äänettömyyden suhteen pannarin iso pleksi on kyllä ollut paras niistä pyöristä mitä vaimon kanssa on ajeltu, vaimo lähes 20 senttiä minua pidempänä istuu siellä takana sen verran korkealla että missään muussa pannaria vastaavassa matkapyörässä ei ole ollut niin äänetöntä menoa myös vaimon näkökantaa ajatellen.

    Mitä tulee tuohon takalaukun tuuliherkkyyteen, niin olihan TM:n testin mukaan fjärränkin ajo-ominaisuuksissa sanomista takalaukun kanssa yksin ajellessa, liekkö tuo pannari sitten sen huonompi sen suhteen.
    Äänettömyyden sivuvaikutuksena tulee myös sadekelillä sellainen etu, että monetkin täyskatetut mopot pitävät kuljettajan kohtuullisen kuivana maantienopeuksissa, mutta Pannussa myös matkustajan kamppeet pysyvät siistimpänä kuin useimmissa muissa. Tuo meidän aiempi matkamopo oli kuskin kannalta jopa hieman parempi kuin Pan, mutta se kyllä kaatoi sateen takapenkkiläisen niskaan ja lisäksi vielä nosti jostain alustasta kuraisen pyörteen matkustajan jaloille.

    FJR:lla ajokokemusta on vain koeajoilta, joten en käy vertaamaan takalaukun aiheuttamaan levottomuutta noiden välillä. Mutta tuttavani kertoi tuulessa lepattavaa takalaukkua ihmetellessäni FJR:ssa käytettävän löysää takalaukun kiinnitystapaa.

    (siis laukku on tiukasti kiinni telineessä, mutta teline mahtuu hieman liikkumaan mopoon nähden)
    CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
    moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
  21. #21
    Ajattelin tilata ensviikolla jenkeistä tuon etulokasuojan muovisen roiskeläpän (Fenda Extenda for Honda ST1300). Kiinnostaisko ketään muuta? Suomesta noita ei tiemmä löydy?
    Honda ST1300 ABS Pan European
    "Voit olla vain kerran nuori, mutta kypsymättömänä voit pysytellä lopunikääsi" Ogden Nash
  22. #22
  23. #23
    http://www.storm-motor.fi/shop/Publi...code=PYR-05126

    Tuommoisen laitoin viime keväänä Pannariin, sopii kuin pieksu p...aan, paikallisessa maalaamossa väri pintaan ja paikoilleen.
    Suojaa kyllä todella hyvin kuskia ja pyörää kuralta, samoin suojaa myös jäähdyttäjän kennostoa kiven iskuilta.
    Nautiskeleva m-pyöräilijä
  24. #24
    No ei paha ollenkaan. Tuossa aikani kuluksi laskeskelin vähän hintoja jenkeistä tilaamiseen. Hinta yhdelle tuotteelle on 38USD eli n. 26€. Lähettäminen U.S.P.S priority mail:llä Suomeen olisi 28UDS eli n. 19€. Lähetyskulut eli tuo 19€ pitävät sisällään painoa 0-3 paunaa ja yhden tuotteen paino (Shipping weight) on 0,8 paunaa California Sport Touring Inc. sivuston mukaan. Noihin sitte 22% alvia ja 3,7% tullia niin saatais palttiarallaa seuraavia lukuja.

    1 kpl 58 euroa yht. 58 euroa ostaja
    2 kpl 91 euroa / 2 * yht. 45,5 euroa ostaja
    3 kpl 122 euroa / 3 yht. 41 euroa ostaja

    tommosta..
    Honda ST1300 ABS Pan European
    "Voit olla vain kerran nuori, mutta kypsymättömänä voit pysytellä lopunikääsi" Ogden Nash
  25. #25
    Ostin juuri Extendan Pannariin Stormilta 39 € hintaan.
    Sanoivat, että oli vain tämä yksi kappale heillä varastossa....
    Mutta kannattaa kysellä josko tilaisivat lisää...
    Macce

    http://www.mkkv.fi/
    https://www.facebook.com/Somethingbluetrio/

    ex. BMW K1300S -14
    ex. BMW K1300S -12
    ex. Triumph Trophy SE -13
    ex. BMW K1200R Sport -08
    ex. Honda ST1300 -07
    ex. Suzuki M800 -07
  26. #26
    Tuosta takapoksin löysyydestä...

    Vanhemmassa versiossa olivat nuo sivulaukutkin silleen löysät...ja asiaa kyseltyäni vastaukseksi sain juuri tuon ajovakauden parantamisen. no en alkanut etsimään käppyröitä asian uskomiseksi vaan ajattelin, et jospa tuo on testattu aikoinaan pyörää suunitellessa.

    noista apseista...etenkin pannarin kohdalla panee miettimään, kandeiskos sijoittaa 2000 euroa jarruihin.ja jos tyytyy ylivuotiseen malliin niin erotus on jo 3 donaa...


    aika usein kuljettaja ei luota itseensä vaan selviydyttyään tiukasta tilanteesta kiittelee jotakin ulkopuolista tekniikkaa.
    Mutta eipä noista apseista juuri haittaakaan ole tollasessa matkapyörässä, mutta tuo 2 donaa....


    ps...Takalaukku on melkoinen jarruvarjo jokaisessa pyörässä...etenkin yksin ajettaessa.



    Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
    -Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.

    Ego sum rex Romanus et supra grammaticam

    Kuustonenki sen tietää
    -Gut-
  27. #27
    Tuossa ihan kohtuuhyvä sivusto ST1100 ja ST1300:ien tarvikkeille. Kauppa on Englannissa. http://www.st1300-accessories.co.uk/index.html *
    Honda ST1300 ABS Pan European
    "Voit olla vain kerran nuori, mutta kypsymättömänä voit pysytellä lopunikääsi" Ogden Nash
  28. #28
    Joo, kantsii muistaa tuo "kallis" punta.
    eli:
    1 GBP = 1,3142 EUROA.

    Joissakin firmoissa laittavat vielä sen veron päälle tuohon hintaan joten saavat aluksi hinnat näyttämään tosi edullisilta.
    Niinkuin just uutisissa kertoi on edullinen dollari nyt tosi alhaalla joten jos jenkeistä löytäs jonku luotettavan firman niin
    kyllä kiinnostas
    Noi sisäkassit sieltä tilasin ja homma hoitui tosi hienosti.
    Jostain jenkkisivuilta katsoin esim. tulppien hintoja ja maksoi iridium NGK kaksi dollaria kipale
    Life is hard, then you die...
  29. #29
    Tuli laitettua viime vuonna tuollainen "shock protector" kun muutakin tilasin tuolta Bike Quip-puljusta. Tekeehän tuon suojan tosin itsekin jos kehtaa! Pysyy konehuone paljon puhtaampana nykyisin! Etulokarin jatke on myös OK ja raiserit tosi kivat ajoasentoa parantamaan, suosittelen! Siihen kun otatte vielä RAM-pallukan navigaattoria varten niin istuu Zumo nätisti paikallaan.
    Mä vaan ajelen . . . . . ajelen . . .Transalp 700
  30.  
  31. #30
    Lainaa (Moosehunter @ Helmi. 27 2008,21:13) kirjoitti
    Tuli laitettua viime vuonna tuollainen "shock protector" kun muutakin tilasin tuolta Bike Quip-puljusta. Tekeehän tuon suojan tosin itsekin jos kehtaa! Pysyy konehuone paljon puhtaampana nykyisin! Etulokarin jatke on myös OK ja raiserit tosi kivat ajoasentoa parantamaan, suosittelen! Siihen kun otatte vielä RAM-pallukan navigaattoria varten niin istuu Zumo nätisti paikallaan.
    Meneekö raiserit paikalleen heittämällä, vai alkaako palapeli jatkettavien vaijerien ja letkujen kanssa?
    CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
    moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen