Ammuu. Erään tv-ohjelman jäljiltä polttelee nyt melkoinen matkakuume ja tuo SV on vähän pieni, varsinkin kahdelle, matkan taittamiseen.
Tuo XX:n edeltäjä vaikuttaa pätevältä vekottimelta, mutta onhan ne vanhoja ja paljon ajettuja. Ja kuulemma rumia. Hinnat vaan on aika kohdallaan.
Nokkaketjusta kaikki puhuu joka foorumilla, mutta jos venat säätä ja ketjun vaihtaa, niin pitäisi olla melko huoleton peli? Sitten vaan isoimmat laukut jotka löytää kiinni ja kohti etelää?
Eli haukkukaa se pyörä nyt kunnolla, niin en suotta enää tuhlaa aikaa moisesta haaveiluun vaan ajelen ensikesän vielä tuolla twinillä... Tulihan siihen juuri tilailtua kokokatteetkin.
Nykymittapuulla suuri ja painava, mutta toisaalta niin alkaa olla XX:kin eikä senkään alusta ole säädettävä. Ajettavuudessa joudut tiputtamaan vaatimustasoa. Et kertonut kumpaa SV:ta ajat, mutta jopa tonninen SV on minusta keveä ja tarkka käsiteltävä riippumatta siitä onko vertailukohteena CBR 1000 vai CBR 1100.
Ajoasentohan on tietysti mielipidekysymys, mutta minusta KiloCebari on hieman tilavampi.
Minusta viimeisen mallin CBR1000F on hyvän näköinen. Malli jatkoi omalla tyylillään loppuun saakka ja juuri tuo viimeinen oli sellainen valmiiksi saakka suunnitellun näköinen kuten evoluutiopolulla sukunsa viimeisen kuuluukin.
Twin vs. suora nelikko on toinen mielipidekysymys. Etenkin jos pidät SV:n tekniikasta, niin tarkista kypäräsi sisällön yhteensopivuus nelisylinterisen kanssa ettei käy kuten minulle kävi yrittäessäni opettaa nelisylinteristä päätäni twinin tavoille.
Jos päädyt KiloCebariin, niin "paljon ajettu" argumenttia en näe ongelmaksi kahdestakin syystä. Rakkine on luotettavan maineessa ja sietää kilometrejä ainakin sen mitä muutkin ja viimeiset yksilöt on rekisteröity 2000-luvulla. Yhdestä maailman yleisimmästä moottoripyörästä täytyy vielä löytyä oikeasti vähän ajettu ja hyvin hoidettu yksilö. Ja yhtähän sinä olet käsittääkseni hakemassakin
Ristiriitana voi tässä tulla se, että vanha malli pudottaa keskihinnan, mutta jos haluaa välttämättä ostaa sen parhaan myynnissä olevan voi joutua maksamaan malliin nähden ylihintaa. Paljon ajava pörrää poikkeuksellisesti säilyneen yksilön normaalisti kuluneeksi sangen nopeasti, joten parin kesän jälkeen myytäessä se ei enää olekaan sama helmi kuin ostettaessa.
Hintataso on nyt sellainen, ettei huonoa enää kannata ostaa kun hyvänkin saa melkein samaan hintaan. Suomen paras voi maksaakin, mutta sen ostajan pitää vain tietää, että "mä haluun just tällasen".
Tällaisin aattein olen ollut ostamassa milloin mitäkin rakkinetta ja päätynyt useammankin kerran oikeutetusti yli keskihintaiseen yksilöön joka on selkeästi ikäluokkansa parhaimmistoa mutta ei silti näyttelykuntoinen "Suomen komein".
CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
En kyllä tosta hinnasta tiedä. Näkyy ainakin nettimotossa samanikäisten xx:ien hintapyynnit olevan jopa halvempia kuin tonniäffän. Ellei sit oikeesti vanhaan tyydy.
Ammuu vaan. Tästä tulee pitkä tarina meikäläisen ceparinostosta, joten jos kyllästyttää niin hypätkää suoraan yli. Samaa pohdiskelua kävin minäkin loppukesästä, pyörittelin muutamaa vaihtoehtoa budjetissa <6000 euroa. Tarkoituksena oli löytää museohondan kaveriksi matkapeli, kriteereinä vähintään kunnollinen yläkate, kolmen laukun kiinnitettävyys ja hyvät tilat kahdelle.
Vaikka honda noin merkkinä on tuon vanhan pyörän pehmittämänä lähellä sydäntä, niin ajattelin ennakkoluulottomasti ottaa muutkin merkit mukaan. Bläkkäri oli tietysti haaveissa, mutta hyvään sellaiseen ei olisi rahat riittäneet sitten millään. Mielessä käväisi jopa Thunderrace, mutta siihen en löytänyt kolmen laukun telinettä. Lopulta valinta tehtiin kolmen kesken: kiloceeppari, Isorosmo ja VFR.
Banditin hylkäsin siitä syystä, että yläkate hiukan epäilytti pitkässä matkassa varsinkin huonommassa kelissä ja rahat ei olisi riittäneet kun hiukan epäilyttäviin uudemman mallisiin. Jostain syystä en olisi ihan helposti ottanut Banditista vanhempaa kun 2000-vuotista, ceparin kanssa eri juttu. VFR tuntui isolle varrelle hiukan pieneltä ja vaimoke valitti katteen tuulisuojaa. No, jäljelle jäi sitten ceeppari. Katselin aluksi viimeisiä vuosimalleja, koeajolla 2000 vuoden kokopunainen tuntui juuri käteen sopivalta, hinta ei. Ruotsissa oli myytävä 1997 vuoden viininpunainen, mutta joku nopeampi ehti viedä sen nokan edestä.
Lopulta päädyin sitten niinkin vanhaan, kun vuoden 1991 laitokseen, jolla ajettu 43 tkm. En tietysti aluksi uskonut ajomäärää todeksi, ajattelin menevän toista kierrosta, mutta pyörän nähdessä se oli helppo uskoa. Soitot edellisille omistajille ratkaisivat lopulta valinnan, kilometrit osoittautuivat todeksi ja valehtelematta hyvin paljon uutta muistuttava ulkoinen olemus paljastui tallisäilytyksen ja hyvän huolenpidon tulokseksi.
Noin nopeasti verraten ajoltaan tuolla on vanhalla on hyvin vähän, jos ei juuri mitään eroa aikaisemmin koittamaani vuoden 2000 cepariin. Moottorin äänet kuuluvat ehkä hiukan kovempana, liekkö hiukan muuttuneen katteen aikaansaannosta? Tuulisuojassa en huomannut mitään eroa ja mukana tullut touring-plexi tuntui ajavan asiansa sekin.
Eli summa summarum, hyviä vanhempiakin on tarjolla ja hinnat niissä jopa siedettäviä, minun tapauksessani tuo oli kokonaisuuteen nähden jopa halpa, vaikka liikkeestä ostinkin. Itse en maksaisi ceparista tuota yli kuutta tonnia, kun tuplaX:iä alkaa saada jo samaan rahaan. Onnea vaan pyörän valintaan *
E: vuosimallia rukattu yhden alaspäin, paljastuikin värikarttojen perusteella vuoden 1991 malliksi, vaikka onkin ihan loppuvuodesta rekkaroitu *
MotoristinSuomijaEurooppa - Reittivinkkejä Nordkappin ja Malagan väliltä
Kuume ei varsinaisesti ole hellittänyt, vähän auttoi kun nuo SV:n katteet sai ja pääsi niitä liimailemaan kasaan (kolaripyörästä).
Ajokelit meni jo, mutta varmaan pitää mennä kylmätyypittelemään moisia laitoksia. Yhdestä liikkeestä kysyin jo summittaista vaihtotarjousta tuohon SV:hen, mutta se vähän latisti tunnelmaa. Ihan kuin se, että se on juuri MUN pyörä ei nostaisi sen arvoa keskimääräisten pyyntien yläpuolelle![]()
Mikä SV sulla nyt on ja mikä noin muuten budjetti?
Multa irtois 97-xx, n 50tkm, wingrack ja Givin laukkusarja, takalaukussa (givi maxx 52 litraa) lisäjarruvalo, Streetfighter-sliparit(nykyään melko äänekkäät kun Saksassa on päästetty 'urku auki' kahdella reissulla)( alkuperäiset pöntöt tallella), korotettu stonga, touringpleksi, factoryn suutinsatsi (kaasarivehje), Metzeler z6 ajettu n. 4tkm, eturatas piikkiä alkuperäistä pienempi, speedohealer, takarenkaalta vääntöä 122nm, 3000 rpm/100nm, 144hp takarenkaalta, ketjuilla ja rattailla ajettu n. 8500 km. Edellinen pyörä oli otsikon mukainen, paljon tuli Eurooppaa sillä kierrettyä mutta xx on aivan toista. Pyörällä on kaaduttu nurmikolla 2 vuotta sitten, oikeassa katteessa naarmuja mutta ei halkeamia, en ole katsonut tarpeelliseksi niitä poistaa.
Do you have premonitions of déjà vu?
Saiskos kikottimesta kuvia ja hinta tietoutta(motometu @ Marras. 14 2007,23:47) kirjoitti
![]()
Mennään aamulla aikasempaan töihin niin voidaan olla sitten illalla pidempään....
Nykyinen pyörä on SV 650S, eli jos vertaa 1000F:n tai XX niin kokoeroa on ja paljon. 1000F:stä tuli otettua kylmätyypit ja yllättävältä tuntui sen korkea painopiste-tankki ei tainnut olla edes täynnä. XX:ssä massa tuntuu olevan paljon alempana... SV:ssäkin tuntuu massa olevan ylempänä, mutta sitä on niin vähän ettei juuri vaikuta.
Budjetti selviää keväämmällä, mutta hyvän 1000F:n ja XX:n hintaero on jokatapauksessa merkittävä.
ei se 1000f:ssä ole mikään painopiste juttu, se vaan painaa ihan älyttömästi. oli painopiste missä tahansa. lisäksi XX:ään nähden se on ruma pyörä. XX on hieno. tietysti moni pitää sitä jo vähän turhan kyykkynä, ja F on enemmän matkamainen asennoltaan.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Eikä vain asennoltaan vaan muutenkin. Itellä -97 tonninen cebari ollut vuodesta -98, nyt ku ois vaihto mahdollista en tiedä mihin vaihtais joka ois yhtä mukava matkapyörä. Naisena tuo xx ei kyllä miellytä ollenkaan varsinkaan ajoasentoa ajatellen....ja joka toisella on sellainen(jaket @ Marras. 24 2007,21:44) kirjoitti
![]()
Honda CBR 1000F -97, Honda VFR 800 -09
Joka toisella joka haluu vaan ajaa on Honda, jos haluat pyörävalinnalla ilmentää yksilöllisyyttäsi niin osta vaikka mikä vaan, ei vaan enhän mä mitään tiedä kun olen vielä näin nuori... kuule hanki mikä tahansa sekä(tiikerinna @ Marras. 24 2007,22:06) kirjoitti
asiaan kuuluva nahkatakki sekä työkalusarja!![]()
Do you have premonitions of déjà vu?
Vähän offtopiccina ihan mielenkiinnosta kyselen vaan, että mahtoiko kyseinen näköradioshow olla "The long way around" ja sen eräs darralauantai uusintakierros?(Kyytsis @ Marras. 13 2007,09:03) kirjoitti
Osui nimittäin ainakin meikäläisen matkanilkkaan aika pahasti tuo maratonpläjäys kyseistä ohjelmaa!
"Monsterilla ajaminen on kuin ratsastaisi krapulaisella härkäsammakolla. Eli siis hel-vetin siistiä!"
"Ei se ole vika, se on ominaisuus"
Spagettihirviö 800i.e
Ja minä päädyin viime keväänä täysin matkavarusteltuun -91:een, jolla oli silloin ajettu vain n. 70000 km ja nyt 17000 km enemmän. En ole sekuntiakaan katunut, kun pakataan rakas takapenkille, täysi laukkusarja kyytiin ja takalakun päälle vielä makuualustaa ja telttaa jne. Ja kulkeehan tuo ihan pelkällä kuskillakin hienosti(Joke @ Marras. 14 2007,18:41) kirjoitti
Jos jotakin haluais vielä parantaa, niin vaihtaisin alkuperäisen pleksin touring-malliseen.
Eikä tuo nyt *niin* painava ole, jos sitä nyt ei ihan syliin halua nostaa. Paino on tottumiskysymys: edellinen pyörä oli reippaasti alle 200 kg painava 500 Suzuki ja hieman etukäteen mietitytti lähes 100 kg:n painonlisäys, mutta ei mitään ongelmaa. Paino tuo vakautta maantiellä eikä vastaantulevie rekkojen ilmavirrat paljon hetkauta toisin kuin keveissä samankokoisissa laitteissa.
Kulutus on maltillinen 5-6 l/100 täydellä varustuksellakin, tekniikka hyväksi ja varmaksi havaittua peruskamaa ja kaksi päällä vanha Cebari lienee kaikkein tilavimpia ja matkustajalle mukavimpia matkasportteja. Jos löytää hyvinpidetyn 90-luvun alun laitteen, niin hintaluokkahan on noin puolet 90-luvun lopun laitteisiin verrattuna. Kaikkihan on viime kädessä kiinni siitä, mitä hakee ja mikä on pankkikortin paksuus.
PPK
joo, ei oo oikeestaan mitään intressejä uusia kalustoa, kivasti kulkee vaikka on muori ja kolme laukkua kyydissä, vekotin vm.89 ja mittarissa reipas 80 tkm.![]()
Mennään aamulla aikasempaan töihin niin voidaan olla sitten illalla pidempään....
Jos KiloCebarin kilot eivät ole rasite, XX tuntuu liian kyykyltä, mutta kulkevaa (ja ajettavaa) matkapyörää tekee mieli, niin eiköhän kannata varata audienssi Yamaha myyjän luokse?(tiikerinna @ Marras. 24 2007,22:06) kirjoitti
Ei FJR mikään harvinaisuus ole, mutta niitä on korkeintaan joka kolmannella jos hänelläkään.
Jos harvinaisen haluaa, niin sitten pitää hakea vaikka Aprilia Futura tai Ducati ST2, 3 tai 4.
CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
Thunderracea kävin tänään koeistumassa. Olipahan tilava verrattuna SV:hen. Näytti saavan kolmet laukut kiinni joten sekin vaatimus täyttyy. Nyt pitäisi itselleen perustella miksi vaihtaa 4 vuotta vanhempaan ja 10tkm enemmän ajettuun...
Omaan XX.ään 30mm cliparit (nostaa sarvia), penkin customointi ja 20mm madallus. Tuplakupla tuulensuojaa antamaan. *Ai liian kyykky vai ? HöpöHöpö
Just "nyt" ei bikeä...
Jepa, on ollu 1000f ja tykkäsin ajoin 4-5 tuhannenkilsan reissuja, onhan se matkasohvakäsitin että hintahaarukka 5-7tuhannen eken peliä... käy hayabusaa koklaan veinaa niitäkin saa sopivasti -99:jä
siinä on peli ja laukut saat kii
![]()
SUZUKI GSX-1340R L1 black chrome
Tällanen -98 tuli talliin 600F:n kaveriksi pari viikkoo sitten.
Kyllä tuntuu ihan hyvältä pyörältä ainakin paikallaan päällä istuessa. Emäntäki kehu että paremmalta tuntuu istua takana kuin 600F:n kyydissä.
Kovat ois ajohalut jo....![]()
Kaikki on siistiä minkä itte tekee!!
Honda CBR600F -98
ex-Honda CBR1000F -98
ex- Honda CBR600F -93
Nostetaas vanhaa aihetta. Ajelin reissuammulla parissa viikossa toista tuhatta kilometriä, ja kun pääsin sen kanssa paremmin sinuiksi niin aloin ihmetellä aaltoilevaa vetoa 6000 rpm jälkeen. Muutenkin alkoi tuntumaan siltä, ettei yläpäässä ollut kaikki kotona, pyörällä siisVappuna tuli ruuvailtua kaasarit irti ja kuristuksethan sieltä löytyi, kaasarien ja koneen välissä olevista imukurkuista.
Eli jos kilocebarisi on Saksanmaalta kotoisin ja tuntuu yläpäästä hengettömälle, niin tämä homma kannattaa, muuttuu kuin toiseksi pyöräksiTarkempi sepustus löytyy Garagesta, klik
MotoristinSuomijaEurooppa - Reittivinkkejä Nordkappin ja Malagan väliltä