valtiovarainministerin linja
onkohan tuo valtionvarainministeri pyörämiehiä, kun noin autoilun vähentämistä puolustelee![]()
ei muuta kuin pyöriä lisää niin saadaa pidettyä autoilu kurissa!
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Nyttäis aika samalta kun KATAISEN linja
<p>Teknik sano ryssä kun saranan näki</p>
Millä tollainen Katainen saataisiin heivattua pois päättäjän pallilta? Ihme epeli. Pidetään vain porvareiden (omia) puolia ja ns. normi kansalaiset laitetaan kyykkyyn.
Juu vähennetään yksityisautoilua. Ite ei tartte autoa, koska auto kuljettajineen on puhelinsoiton päässä ja sitten jo istutaan vähäpäästöisessä 5 litraisessa bensabemarissa.
En viitti enempää sanoa, etten saa herjaamisesta sakkoja.
990 SM-T -11
FZ1-N -07
ZX-9R F2P -04
CBR 600 F4 -00
NSR 125R -94
Tehdään kataisesta trial este, harjoittelijoille!![]()
En jaksa ajatella, kirjoitan siksi mitä sattuu, joskus sekin sattuu.
Mielenkiinnolla odotan miten Jykä meinaa ratkaista syrjäseutujen liikkumisen. Ei tarvi mennä ku nurmijärvelle niin johan alkaa julkinen liikenne tökkiä. Mutta sieltä bemarin takapenkiltä ei tietysti ihan kaikkea huomaa ajatella.
Z1000 -08
Aina tarvitaan viisaampia hoitamaan tyhmempien ihmisten asioita.
Eihän se mitään vähentämistä vaatinut? Varoitti vain, että jos liikennemäärät nousee, niin sitten ehkä voidaan nostaa ja heti hirveä haloo.(Seeber @ Tammi. 07 2008,14:28) kirjoitti
Riippumatta siitä sanoiko Katainen noin tai ei, niin verotusta voidaan koska tahansa muuttaa. On se kauheata, että vvm ääneen päästää moisen aivopierun. Olisi hiljaa vaan ja kansa tyytyväisenä ajelisi siihen asti kunnes niitä veroja mahdollisesti nostettaisiin. Nyt on möly pystyssä jo ennakkoon ja ehkäpä ihan turhaan.![]()
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Liikennemäärät kasvavat= valtion tulot kasvavat, nostetaan veroja= tulot kasvavat vieläkin enemmän![]()
Mutta mutta, mites siinä vaiheessa kun huomataan, että hupsista keikkaa, kun bentsiinin verotus menee ns. kipurajan yli ja valtaväestöllä ei kertakaikkiaan ole enää varaa ajella. Porukka ei pääse (pidempien matkojen takaa) töihin kunnolla, bensan kautta ei enää saadakkaan verotuloja, vaan kääntyykin verotulot toiseen suuntaan. Sitten varmaan hädissään lasketaan veroja, vai miten toimitaan.(kale @ Tammi. 07 2008,16:53) kirjoitti
Ei jaksa ymmärtää ei, nyt jo uusimman korotuksen myötä ahdistaa aika vietävästi, kun autolla tarttee liikkua aika paljon. Ei ole aina kovin kauaskatseista tuo verottaminenkaan mun mielestä. Missähän vaiheessa aletaan oikeasti mennä valtaväestön kannalta tosiaan kipurajoilla, ei varmaan kohta enää kaukana siitä olla.
Kai se on sitten tätä, kun pienen populaation maa yrittää olla ns. hyvinvointiyhteiskunta. Jostakinhan ne rahat on mm. sosiaalipuolelle revittävä. En tiedä mikä sitten olisi tämänkokoisessa, pitkien etäisyyksien maassa toimiva systeemi (tuskin sellaista onkaan). Muistan joskus lukeneeni jostain, kun jollekulle suurelle ämeriikkäläiselle talousanalyytikolle esitettiin suomen talouslukuja ja muita ns. mittareita. Totesi vain, että teillä ei oikeasti olisi varaa olla hyvinvointiyhteiskunta..
Onhan se aika ristiriitaista, että esim. polttoainetta pitää verottaa niin rankasti, että voidaan sitten tarjota esim. terveyspalveluita melkein ilmaiseksi, että köyhilläkin niihin varaa on. Mutta kun se sillä köyhällä ei sitten ole varaa sitä bensaa maksaa kuitenkaan, vaikka monesti sitä varmaan autoonsa tarvitsisi. Kai tämä jonkinnäköistä "varainsiirtoa" omalla tavallaan on.. plaah..
- P
suomella on pitkät perinteet kyykkyverotuksesta, eikä sillä tarkoiteta kyykkypyörien verotusta.
Olihan se yksi VVM aikoinaan kovasti sitä mieltä, että autoverotusta ei voi millään pudottaa, koska verotulot kärsii. sitten kun sitä hänen jälkeensä tiputettiin, niin itse asiassa verotulot kasvoivat.
suomessa halutaan saattaa kaikki samalle viivalla ja sen takia pitää enemmän tienaavien maksaa veroja enemmän. bensavero on siitä ovela, että se on sama köyhälle ja rikkaalle. tuskin 100teken vuosituloissa paljon bensalasku tuntuu, mutta syrjäseudulla koulua käyvä autoileva nuori maksaa samat bensaverot, niin jo tuntuu.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Lahjoitan oman volkkarini kataiselle, ettei se mulkvisti osta mopoa.
Kaupingissa onneks pääsee ja auto vain pitkien tarhamatkojen takia hankittu, nyt tosin menoissa lihoiks.
En jaksa ajatella, kirjoitan siksi mitä sattuu, joskus sekin sattuu.
Pieni korjaus. Katainen ei normaalisti matkusta BMW:n takapenkillä. Valtsikalla taitaa olla kaks Bemua, joista toinen on Vanhasen käytössä ja toinen on se wanha vihertävä panssariauto valtiovierailukäyttöön.(Seeber @ Tammi. 07 2008,14:28) kirjoitti
Audin ison A6 TDI:n korinaa se Katainen kuuntelee.
Iso korjaus...huokaus...onnistuu vasta vaalipäivänä kolmen vuoden kuluttua.
Onks sen eka äänenmurros sit jo ohi? Alkaaks se ajatella ku aikuiset?(matula @ Tammi. 08 2008,13:20) kirjoitti
![]()
Suzuki
Hei kansa saa sitä mitä viime vaaleissa tilasi. Eletään nyt vaan sen mukaan ja yrittäkää muistaa se seuraavissa vaaleissa.(Seeber @ Tammi. 07 2008,14:28) kirjoitti
Muistan hyvin kuinka tälläkin foorumilla haukuttiin sosiaalidemokratiaa kilvan ennen vaaleja, mutta kummasti tuntuu toisilla kelkka kääntyneen. Mistäköhän johtuu
Huom. en ole demari, mutta huvittaa vaan tää juttu![]()
Keksiikö joku verotuskohteen, joka ei aiheuta vastalauseita?
Ai niin, keksin sen ittekkin... Naapuri![]()
![]()
PSmo
- Luotettavia asiantuntijalausuntoja aiheesta kuin aiheesta, niistä mitään tietämättä -
*
http://www.tiet.fi/liity.htm