Putkihan ei ole enää e hyväksytty jos killeriä pitävä hitsattu nupikka on irroitettu ja ilman sen irroittamista ei killeri irtoa. Joten ei sen pitäisi katsastuksestakaan ilman killeriä mennä läpi. Näin olen itseni antanut ymmärtää.
Honda cr 125 er5/05, *cb seven fifty/02, *Suzuki sv1000s/04, *cbr 600 f/98, *zx-6r/04, sv1000s/07 gsx-r750/08
m 72 projekti
Mun mielestä moottoripyörät ei ole äänien suhteen ongelma... ei niitä niin paljoa suomessa ole kui "karvanoppa" corollia joissa on linnunpönttö perseessä....
Ratsais vaan noita teini autoja ahkerasti nii johan tulis hiljaista...![]()
Har Har Har Yamahaa
Ei joo ole ja johtuu siitä että ei db mene rajojen sisään ehkä? siis aika tapuskohtainen toiset putket on laillisia ilman killereitäkin kunhan ne vaan katsastaa(rammus @ Elo. 31 2007,12:36) kirjoitti
![]()
superjopo
Enpä menis sanomaan; tuossa just mietin millaisia ääniä on öisin kuulunut ja kyllä useimmiten on kuullostanut siltä että kierroksia on ollut toisella kymmenellä ja harvempi Teini-DX siihen pystyy.(PunaKettu @ Elo. 31 2007,12:52) kirjoitti
Dirty Nasty Furriner
Eikös poliisi ole töissä veronmaksajilla ja kun veronmaksaja valittaa niin alainen toimii...(Tumppu @ Elo. 27 2007,14:55) kirjoitti
Meidän kylällä aikanaan asusteli muuan tyyppi, joka mökäputkisella Kawallaan herätti runsaasti närää kun kylätiellä oli 60-rajoituskin. Kylällä kaivattiin poliisipalveluja ja en tiedä saiko niistä osansa muutkin kuin mainittu tyyppi, joka paineli tutkaan hieman yli 150 km/h...
Stelvio NTX ´12
V 650 NTX
Tuareg 600 Wind
CB 250 RS ´81 2x´82 ja ´83
RD 250 LC
Pegaso 650 Trail
K 75
R 45
Ei tuota äänten mittailua kauaa jatku, ohi menevä ilmiö vain. Huomaavat pian että ei sillä saa rahaa valtion kassaan läheskään samalla tavalla kuin ylinopeuksien kyttäämisellä![]()
Tunnelin päässä näkyvä valo on juna!
Tipahteleekohan sakkoja pelkästään liian suuresta melusta vai sakottaako polizei myös pyöriä joihin on vaihdettu E-hyväksytty putki ja joita EI ole muutoskatsastettu?? Otappa nuista selevää
On pirun vaikea selvitä hengissä hautaan saakka.
-Erno Paasilinna-
Do dii! Nyt löytyi kokemusta..(yusub @ Elo. 31 2007,12:16) kirjoitti
Mut-mut-mut, siinä RS3:ssä ei ole E hyväksyntää. Se kun on isketty pläkkäriin vuonna '00. Ja silloin kait niitä E merkkejä ei ollu
Löytyykös jostain katalookista katsastussedällä sitten niitä E -hyväksyttyjen putkien listaa? Ja onkos siinä Yoshin RS3 sopivaksi black&deckkeriin havaittu?![]()
Joo, vielä on killeri kiinnittämättä... Onneksi sain uuden takarieskan. Meinasin ajaa vanhan Pirellin Diablon kulutusmerkkiin, mutta pinta repesi ennen...
Niin jotta, kannattaa sitten jättää esim 1mm pintää ENNEN sitä kulutusmerkkiä. Jos ajaa yhtä vähän mutkia kun minä ajan (siinä se meni loppukin katu-uskottavuus...)![]()
![]()
Yama80cc&100-Honda125x2/450Dohc/750-SuzyT500-KawaZ1903/1135cc
Paused '87-'05 Ex XX'99/'05-'21 Tickets '75 '84 '14
Now '14 VFR1200F
161.6mph/LPR'09
175.8mph/Halli'10&SS1000
177.1mph/Halli'11&SS1600K
167,2mph/Halli'13&SS1000
168.4mph/LPR'14&SS1600K
Kyllä nää poliisit keksii ihania juttuja <3 Mulla on tällä hetkellä täysin tyhjä putki eikä E-leimoista tietoakaaVoi tulla vielä mukavia jutustelu hetkiä setä sinisien kanssa
Mutta enpäs aijo ajelujani vähentää näitten järjettömien desibelirajojen mittauksien takia
Päästelen menemään vaan rennosti ja jos pysäyttävät ja valittavat nii sitteppä jutellaan mukavia
![]()
Kaikkea on kokeiltava paitsi omaa äitiä!
tämähän se on poliisien tehtävä
ei niillä muutakaan tekemistä ole
<p>Suzuki GSX-R 750 - Honda 125 XR - Kymco 125 Agility City - Suzuki GSX650F - Yamaha FZ8-N - Honda CBR600F</p><p> </p><p>Ennen vanhaan moottoriurheilu oli vaarallista ja seksi turvallista.</p><p> </p>
En tiedä noista putkista missä ei e-leimaa tai papereita. oma katsastus kesti noin 1,5h, johtuen katsimiehen tietämättömyydestä mut loppu hyvin kaikki hyvin. noista e-leimoista/ papereista kannattaa kysellä maahantuojalta ni eiköhän selvii enemmän. Ilman noita papereita ei kannata katsii mennä(xx99jkl @ Elo. 31 2007,21:35) kirjoitti
![]()
superjopo
Se olisi kyllä oikeus ja kohtuus että kaikki huutoputkipyörät laitettaisiin katsastukseen ja äänimittaukseen. Alkaa pikkuhiljaa *ituttamaan nämä inisevät nelikot joissa on paljon melua tyhjästä.
Taivas saa odottaa
Ei mitään uutta auringon alla: seiskyt luvun alussa ajoin -56 Internationalilla jossa oli megafoni, ei käynyt muuten kun oli vanha raaseri ja kuuluvuus oli n5km. Poliisit ottivat kilven, milloin kiinni saivat ja leimakonttorilta Helsingin hernesaaresta kävin sen aina takaisin hakemassa. Joskus nauratti kun poliisien vehkeet ei kulkenu tarpeeksi kovaan ja siinä oli se perus syy miksi vainottiin, kyllähän ne piirit oli silloin pienet. Tuli niistä mun pyörän äänistä silloin joku lehtijuttukin, se kun pamautti niin oli kuin tykistökeskityksestä..
poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601
On sullakin ongelmat,vedä pari pamii aamusta niin helpottaa(BlackCat @ Elo. 31 2007,22:53) kirjoitti
God hates us all
By SLAYER
Suzuki Bandit 01 600n/Lunastettu 2002 autoilijan virheen takia
Suzuki Bandit 02 600s/Myyty 2003
Suzuki Bandit 03 1200s/Lunastettu 2008 autoilijan virheen takia.
Suzuki Bandit 06 1200 Fighteri
Mul O DX-Corolla ja siin o suora putki ja aivan sairaan hienot äänet!! Aromipesää tulee ovista ja ikkunoista kun poljen kierroksia!!!
No ei.
Ei oo Corollaa mulla ja ei niillä isoilla äänillä ihan oikeesti saa pesää eikä ne tee kenestäkään yhtään parempaa kuskia, ainoastaan sellaisen joka näyttää (tai lähinnä kuullostaa) kuurolta idiootilta joka ei osaa ottaa muita huomioon.
Dirty Nasty Furriner
"Mitä sää mua mittaat, mee tuon isomman roiston perää...!"
Älkäämme hyvät motoristiveljet ja -sisaret vajotko samalle tasolle kuin tuo muu rahvas, joka pyrkii korjaamaan kaikki maailman ongelman "noiden muiden" toilailuista.
Jos putki pitää vaihtaa tai ajotapaa säätää, niin kaipa se säätäjä tietää millaiseen vaihtaa ja mitä määräyksiä asiasta on annettu. Jos ei tiedä, niin sitten pitää joko eurovaluutan voimalla delegoida vaativa tehtävä palvelusväelle tai tehdä koko homma hämärän turvin tekonsa seuraukset tuntien.
Veikkaan ettei poliisin tarvinnut itse keksiä melumittausideaa. Maakuntalehtien yleisönosastoa, vaikkapa Kalevan juttutupaa lukenut tietää kyllä ei-motoristien mielipiteen mölyputkista. Jos jaksaa kirjoittaa yleisönosastoon, jaksanee myös pyytää ratsiaa kotikadulleen?
En tiedä mitä mattamusta avokypärä päässä uusissa hapsu- ja niittikamppeissa eessuntaas huojuen jalatmaassa hidasajoa tepasteleva minun ikäiseni äijä mustalla kustomilla kaukovalot päällä ja suorat putket paukkuen on hakemassa.
Mutta rispektiä siltä ei keneltäkään moottoripyöräilystä mitään ymmärtävältä kyllä saa.
Sporttiin huutoputki jotenkin tuntuu kuuluvan paremmin. Suuren nopeakäyntisen italialaistwinin murina Termignonin hiilikuituputkiin on yksi kauneimmista tuntemistani musiikkikappaleista.
CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti