Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123
Tulokset 61:stä 77:een 77:sta
  1. #61
    Tuulilasi kirjoittaa aiheesta otsikolla Näkökulmia autoveron alentamiseen 25.08.2007
    Lainaa kirjoitti
    TV-4 kertoi (lauantain kello 19.30) uutislähetyksessään, että sen saamat tiedot edessä olevasta reippaasta autoveron alentamisesta ovat luotettavasta lähteestä. Lähdettä ei kerrottu. Heti perään haastateltiin pääministeri Matti Vanhasta. Hän kertoi, ettei polttoaineiden verojen korotuksesta vielä ole hallituksen päätöstä.

    Uutislähetys synnytti oitis odotuksia pian edessä olevasta auton ja sen käytön verotuksen laajemmaasta kokonaisratkaisusta.

    Kuinka autoveron alentamispäätös viimeksi toteutettiin?

    Kun autoveroa alennettiin viimeksi (vuodenvaihteessa 2002/2003), autoverolain muutokset hyväksyttiin jälkikäteen eduskunnassa. Vaikka olosuhteet olivat tuolloin EU:n tuomioistuimesta saadun päätöksen jälkeen poikkeukselliset (KHO:n kysymykset autoverosta ja Siilinin case KHO:ssa), tapahtumasarja toi näkyviin hyvin olennaista siitä, millä tavalla tätä verotuksen lajia koskeva päätöksenteko Suomessa tapahtuu.

    Autoverotusmuutoksen mukaiset uudet hinnat otettiin käyttöön tammikuussa. Uusi autoverolaki astui kuitenkin voimaan vasta 15.5.2003. Autoalan edustajat (maahantuojia edustava Autotuojat ry ja Autoalan vähittäiskauppaa edustava Autoalan Keskusliitto ry) sopi hallituksen ja valtiovarainministeriön kanssa siitä, että veron alennus viedään kokonaisuudessaan hintoihin.

    "Kuin varas yöllä"

    Olisiko toimintamalli autoveron muuttamisessa tälläkin kerralla aikaisemmin koeteltua keinoa soveltava? Mitä se voisi tarkoittaa?

    Pääministeri on todennut, että autoverotuksen muutoksen (verotason alentaminen) tulee tulla "kuin varas yöllä", jotta vaikutukset autokauppaan ja valtiontalouteen olisivat mahdollisimman vähäisiä.

    Autoverotuksen sidosryhmät sopivat muutoksen sisällön edeltäkäsin. Muutos kirjoitetaan asiantuntijoiden avulla lakiesitykseksi. Taloudellisista vaikutuksista tehdään mahdollisimman hyvät laskelmat, joita osapuolet käyttävät. Kun eduista ja kiistakysymyksistä on päästy yksimielisyyteen, lakiesitys tuodaan eduskunnan hyväksyttäväksi. Se voidaan tehdä jälkikäteen, kuten viimeksikin. Autokauppa alkaa myydä uusia autoja oitis uusin hinnoin.
    Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
  2. #62
    Jopas nyt rupesi ahdistamaan. *

    Vienkö autoveroilmoituksen tälläviikolla vai odotanko maanantaita?????????



  3. #63
    taitaa olla toiveajattelua.
    Tukka putkella pitkin baanaa,
    kyllä vauhti korjaa virheet.
  4. #64
    Tuulilasin toimituskin on tarttunut tähän vvm:n uuteenautoverolakiin, ja havainnut saman epäkohdan kun minä itsekin, 61 lakipykälän sisältö on kerrottu avoimesti mutta tästä uudesta autoverojärjestelmästä ei hiiskuta sanaakaan!!

    Copy paste tuulilasi

    Uusi autoverotusjärjestelmä käyttöön 1.9.2007?

    Valtioneuvoston viestintäyksikkö paljasti jo 16.8. eli liki kaksi viikkoa sitten, että autoverotus muuttuu syyskuun alussa.


    Valtioneuvoston viestintäyksikkö hoitaa tiedottamisen hallituksen päätöksistä. Autoveroasioista kiinnostuneet Tuulilasin autoverokeskustelun osanottajat löysivät Valtioneuvoston nettisivuilta seuraavan mielenkiintoisen tiedotteen:

    Valtioneuvoston viestintäyksikkö
    16.8.2007 13.00
    Valtioneuvoston yleisistunto 16.8.2007
    VALTIONEUVOSTON ASETUKSET

    Valtioneuvosto antoi 16.8.2007 seuraavat asetukset:
    Valtioneuvoston asetus autoverolain muuttamisesta annetun lain 61 pykälän voimaantulosta. Autoveron eräpäivää koskeva autoverolain 61 pykälä tulee voimaan 1.9.2007 samanaikaisesti uuden autoverotusjärjestelmän käyttöönoton kanssa. Asetus tulee voimaan 1.9.2007. (VM neuvotteleva virkamies Merja Sandell 160 33061)

    Tarkoituksella vai vahingossa?

    Jos todella on niin, että valtioneuvosto on päättänyt muuttaa autoverolakia, niin asian julkistamistapa oli aika erikoinen. Jos kyseessä on vahinko, niin onpa uutinen ennättänyt olla kaikessa rauhassa luettavissa pitkään. Ilmeisesti noita tiedotussivuja ei normaalisti lue yksikään minkäänlaisella uutisnenällä varustettu toimittaja.

    Jos taas olisikin niin, että autoverotus ei muuttuisikaan, niin silloin valtioneuvosto on jakanut virheellistä informaatiota. Tälle on toki olemassa rumempikin nimitys, mutta olkoon nyt se v-kirjaimella alkava sana julkistamatta!

    Asiasta ovat olleet täysin hiljaa niin pääministeri Vanhanen kuin valtiovarainministeri Katainen. Perinteisesti autoveron muutoksista ei ole aiemmin kerrottu etukäteen. Saa sitten nähdä, mitä on tapahtumassa.

    Autoverolain erikoisuuksiin kuuluu, että valtioneuvoston ehdotus veron muutokseksi otetaan käyttöön heti, kun se on annettu eduskunnalle. Tämä tapahtuu tasavallan presidentin esittelyssä, joka pidetään perjantaisin. Tässä vaiheessa asiat myös yleensä tulevat julkisiksi.

    Kirjoitettu: 28. 8.2007
    Kirjoittaja: Tapio Ketonen

    Tässä vielä linkki kyseiseen kirjoitukseen TUULILASI

    PS: Olen myös huomannut että autoliikkeillä on yllättävän paljon viikonloppuesittelyjä uusille autoille juuri 1-2.9.2007

    Yamaha FZS 600 -02
    "Ajokausi" 12kk/vuosi ;)
  5. #65
    Jokohan nyt voi lopettaa hengityksen pidättämisen

    Tekninen muutos yritysten autoveroilmoituksiin
    Lainaa kirjoitti
    Valtioneuvoston tiedote 16.8. kertoi seuraavaa:
    Valtioneuvoston asetus autoverolain muuttamisesta annetun lain 61 pykälän voimaantulosta. Autoveron eräpäivää koskeva autoverolain 61 pykälä tulee voimaan 1.9.2007 samanaikaisesti uuden autoverotusjärjestelmän käyttöönoton kanssa. Asetus tulee voimaan 1.9.2007.

    Tämä tiedote oli varsin hämmentävä. Nytkö se pitkään odotettu autoverotuksen muutos sitten lopulta tulee? Ihanko noin vain, sivumennen mainittuna?

    No ei, mistään oikeasta muutoksesta autoverotukseen ei sentään ollut kysymys, vaikka tiedote antoi mahdollisuuden sellaista odottaakin. Tämä "uusi autoverotusjärjestelmä" liittyy autojen verotustietojen siirtämiseen maahantuojalta Tullin tietojärjestelmään.

    Säännöllistä liiketoimintaa harjoittava ajoneuvojen maahantuoja tai valmistaja voidaan hyväksyä rekisteröidyksi autoverovelvolliseksi. Rekisteröidyn autoverovelvollisen verottamat ajoneuvot voidaan rekisteröidä ajoneuvorekisteriin ennen veronmaksua.

    Rekisteröidyt autoverovelvolliset antavat veroilmoituksen ja maksavat autoverolaskun uusista ajoneuvoista kolme kertaa kuukaudessa. Rekisteröidyn asiakkaan tulee antaa autoveroilmoitus sähköisesti konekielisessä muodossa.

    Veroilmoitustiedot toimitetaan toistaiseksi Tullille linjasiirtona Edifact-sanomina. Syyskuun alussa tiedot ryhdytään siirtämään XML-muotoisina. Muutos helpottaa tietojen käsittelyä periaatteessa molemmissa päissä, niin maahantuojilla kuin Tullin tietojärjestelmässäkin.
    Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
  6. #66
    Lainaa (HiTec @ Elo. 30 2007,15:46) kirjoitti
    Jokohan nyt voi lopettaa hengityksen pidättämisen
    Toistaiseksi...

    Verolakien kanssa käytäntönä on, että ainakin verohelpotukset voidaan säätää taannehtivasti voimaan hallituksen esityksen antamispäivästä lukien. Eipä tässä autoverossa siltä osin mitään kummallista ole.
    High Stuck Are Wit To
  7. #67
    Kouluttaja Hannula:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Rata & Koulutus
    Liittyi Jul 2003
    Helsinki
    MotOrg ry jäsen
    Noh, joko niitä saa halvalla?
    1000
  8. #68
    Lainaa (Hannula @ Syys. 01 2007,14:28) kirjoitti
    Noh, joko niitä saa halvalla?
    Kyllä se tais nyt olla tässä... Paljon melua tyhjästä
    Tunnelin päässä näkyvä valo on juna!
  9. #69
    Kyllähän tän arvas taas Täytyy vaa tyytyy viel tohon paskattii
    Kawasaki ZXR750 -95 R.I.P
  10. #70
    Lainaa (Tune @ Elo. 28 2007,09:34) kirjoitti
    Lainaa (Tylyttäjä @ Elo. 28 2007,08:34) kirjoitti
    Lainaa (Tune @ Elo. 28 2007,08:19) kirjoitti
    Lainaa (mikta @ Elo. 28 2007,07:35) kirjoitti
    Täälläpä kovin luullaan\toivotaan että autovero poistuisi *
    Suomessa vero poistuisi? NOT! vähintä mitä voisi toivoa on että se pysyis samana eikä korotettaisi. No, toivottavasti olen väärässä....
    +1

    Etteks tosiaan muista, että johan se vero muutama vuosi sitten laski ihan selvästi? Ollaan EU:ssa, ja miettikääs paljonko autot maksaa Suomen ympärysmaissa, esim Viro, Ruotsi ja Saksa.

    Jos ootte kuunnellu mitä päättäjät sanovat, niin on ihan selvää, että jossain kohtaa siirrytään hankinnan verottamisesta käytön verottamiseen.

    En tiedä lähteekö vielä seuraavassa pudotuksessa vero kokonaan pois, mutta en ihmettelisi vaikka lähtisi!
    Pessimisti vaan ei pety niin pahasti, jos jotain ei mee suunnitelmien mukaan *
    Taaskaan en pettyny yhtään
    Honda CBR 600F - Suzuki GSX-R 1000 - Yamaha YZF 600 Thundercat - Kawasaki Z 750 - Honda CB 600 Hornet - Yamaha XT 600 - BMW F 800 S & Kawasaki KLX 650 - BMW G 650 Xmoto
  11. #71
    Lainaa (m.e @ Elo. 27 2007,12:30) kirjoitti
    En usko mihinkään veromuutokseen paitsi kiristymiseen.
    Ei hallitusta kiinnosta muukuin omien etujen turvaaminen,
    se on nähty niin monina kertoina ennenkin.
    näinpä!
    Gsx-r 750 -01
    Yzf-r1 -06
    Hayabusa -08
  12. #72
    Liittyi Jun 2007
    Helsinki by the Grace of God
    Ei ole ihan noinkaan; kyllä tuloverotus on keventynyt hienosti tuolta kymmenenvuoden takaisesta.

    Ajoneuvo- ja polttoaineveron suhteen eri asia; kyllä ne perkeleen loiset osaa siivunsa ottaa.
    Väliaikainen ajoneuvovero... voihan perse. Ja sitten ihmetellään kun ei poliitikkoihin luoteta.

    No eipä silti; kansa saa sellaiset poliitikot kuin se ansaitsee.
    Itse olemme noi apinat Arkadianmäelle lähettäneet; ehkäpä seuraavissa vaaleissa ei tyhmä kansa usko aivan kaikkia vaalipuheita.
    Dirty Nasty Furriner
  13. #73
    Näköjään monille on silti epäselvää, kuinka paljon autojen ja prätkien hinnat putosi edellisessä veroalessa, vaikka tässä topikissa se on muutaman kerran mainittu.

    Se on ihan varma, että uusi veroale on tulossa. Ennemmin tai myöhemmin.
    Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.

    *** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
  14. #74
    Paljoko se autovero tällä hetkellä on?
    Tunnelin päässä näkyvä valo on juna!
  15. #75
    Lainaa (Tylyttäjä @ Syys. 02 2007,12:25) kirjoitti
    Näköjään monille on silti epäselvää, kuinka paljon autojen ja prätkien hinnat putosi edellisessä veroalessa, vaikka tässä topikissa se on muutaman kerran mainittu.
    Totta. Täsmennyksenä pitää kuitenkin mainita, että hinnat putosivat yleensä selvästi enemmän kuin itse veron osuus. Esimerkiksi H-D FXSTS maksoi ennen veromuutosta (2002) 36000 euroa ja muutoksen jälkeen (2003) 29000 euroa, mutta itse veron osuus putosi vain donan. Syy tähänkin on tosin pääasiassa verouudistus...

    Tosta veroalesta sen verran, että jos liikenteen verokertymä halutaan pitää ennallaan, mutta autoveroa halutaan alentaa tai poistaa se, käytössä on vain huonoja vaihtoehtoja.

    Jos taas vaje otetaan jostain muualta kuin liikenteestä, saa aikaiseksi hirmuisen riidan oikeasta "kohteesta".
    High Stuck Are Wit To
  16. #76
    Lainaa kirjoitti
    Tosta veroalesta sen verran, että jos liikenteen verokertymä halutaan pitää ennallaan, mutta autoveroa halutaan alentaa tai poistaa se, käytössä on vain huonoja vaihtoehtoja.

    Jos taas vaje otetaan jostain muualta kuin liikenteestä, saa aikaiseksi hirmuisen riidan oikeasta "kohteesta".
    Juuri tästä on kyse
    Vauhti korjaa virheet ja Sjöberg hakee jarrutteluun sortuneet pakkohoitoon
  17.  
  18. #77
    Millähän keinoa noista aikoinaan hommatuista vekottimista saisi "turhaan" maksetun veron osuuden takaisin, varsinkin nyt kun kerran niiden jäljellä oleva arvo on taas pudonnut veronkevennysten myötä?
    Jokaisen mutkan takana on uusi mahdollisuus.
    -Raptor 650ie*
    Rahaa!
Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123