moi. ostin tuollaisen kawasaki zx6r -02 kolaripyörän,siitä pitäisi väsätä vaimokkeelle ensi ajokki! yritin sitä käyntiin mutta ei edes pyöritä! bensapumppukaan ei lähde surisemaan eikö sen pitäs surrata ku virrat laittaa päälle? kun yrittää startata ni vain naksahtaa ja kytkimen ku laittaa pohjaan ja yrittää niin sit kuuluu ihan ku pumpun surina ,sen aikaa ku starttia painaa! onkohan siinä jokin kaatumis anturi mikä pitäisi jotenkin nollata? akku on ladattu,releet,piuhat ja sulakkeet tarkastettu,mut ei vaan lähe pelittää! oisko vinkkejä? apu olisi tarpeen kiitoksia!
Oletko tarkastanut sivujalan sensorijohtoa? Bensapumppu ei ala surista pelkästään virtojen kääntämisellä, mutta silloin alkaa kun yrittää startata vaihde silmässä ilman kytkimen painamista. Eli ei starttaa mutta pumppu pyörii. Näin ainakin omassa.
Ja kytkin pohjassa vaihde päällä startaten pitäisi hörähtää käyntiin. Mutta jos ajamaan yrittää sivujalka alhaalla, niin taas sammuu kun kytkimen nostaa. Näin sen kuuluisi toimia.
Kaikki on mahdollista, paitsi pyörö-ovesta hiihtäminen
Minun -02 ei muistaakseni lähde käyntiin jos on kytkin pohjassa..Tuota surinaa en ole koskaan kuullut![]()
Tuo jalkatuen anturi olis hyvä tarkistaa joo![]()
zx-6r -02
Oletko varma? Eli ykkönen silmässä ja kytkinpohjassa starttaus eikä lähde?? Siinä tapauksessa siinä on jotain häikkää. Itsellä myöskin -02 636.(Soija @ Elo. 14 2007,16:07) kirjoitti
Bensapumpun surinan kuulet kun starttaat vaihde silmässä ilman kytkintä.
Kaikki on mahdollista, paitsi pyörö-ovesta hiihtäminen
Kävin juuri testaamassa ja ei käynnisty vaikka on vapaalla ja kytkin pohjassa...Pitääpä käydä kuuntelemassa tuo surina.(Kwaks @ Elo. 14 2007,19:46) kirjoitti
Edit: Kävin tallissa kiemuran. Tulokset:
1) Ei lähde käyntiin kun on kytkin pohjassa, sama oliko vaihdetta silmässä tai ei.
2) Ei myöskään kuulu surinaa, kun yrittää tartata ykkönen pesässä ilman kytkintä
Niin ja pyörä on pelannut kuin kello parisen vuotta.
Edit 2: Nyt muistin, että joskus jos sammuttaa pyörän ykkösellä niin lähtee kytkin pohjassa starttaamaan. Weird..
zx-6r -02
Eip ole ajonestoa -02:ssa
Oletko jo kokeillut työntää käyntiin?
RS125>GPZ500S>ZX-6R 636a>ZX-6R 636c>RSV1000R>ZX10R>950SM>ZX10R,9"extended>SV1000S >XR650R>ZX-6R 636a>KTM350FR>CBR1000RR(SC57)+KLX450R->VF750C(RC43)>RC390>HM796>Multistrada1000DS>VMX120 0>XT660X>FSZ1000S>R1>CBR954
Se kytkinkahvassa oleva katkaisija (sellainen pieni musta mihin tulee musta johto) on "rikki". Siksi ei lähde käyntiin ja temppuilee kun kytkin on painettuna. Katkaisijan pystyy korjaamaan purkamalla ja viilaamalla johdinpinnat kuntoon! Tai sitten voi ostaa uuden katkaisijan, jos rahkeet riittävät... *![]()
Ettei vaan olis sähköpuolella häikkää? Yksinkertaisimmillaan vois olla vikaa vaikkapa siinä oikean hanskan peukulla operoitavassa tappokatkaisimessa. Mulla alkaa '05 10R:ssä bensapumppu huutaa samantien kun kääntää virrat päälle, jos siis tappokatkaisin on "ajeluasennossa". Jos taas katkaisin on offilla, ei huuda pumppu eikä tietysti pyöritä starttiakaan.
Ninja forever, man!
vika selvitetty! startti oli risa! ja kytkin pohjassa ei tämäkään yksilö lähde käyntiin.kiitti vastanneille!