Arvauksia/tietoa viasta seuraavilla oireilla: sammuu hieman nykien (ihan kuin bensa loppuisi) 20-45 minuutin ajon jälkeen. Ei käynnisty heti, mutta kun pitää virrat pois pari minuuttia, lähtee taas kuin ei mitään olisi koskaan ollutkaan.
Vuosimalli on -96 eli viimeisiä kaasarikoneita.
Epäilin aluksi vettä tankissa tms. ja laitoin masinolia. Ei auttanut.
En tiedä valitettavasti tämän ko. pyörän sisuksista mitään, tosin tehoa on noin 130 hv eli ei kai ihan vakio? Yhdessä aikaisemmassa threadissä oli puhetta, että PowerCommander voi sammutella pyörää. PC on kai viritysosa? Sijaitsee pyörässä tarkemmin sanottuna missä?
Kiitos vinkeistä!
T: noviisi
Mulla on -98 750 gixu ja se on pari kertaa tehnyt kanssa oudon sammumisen. Liikkeelle lähdettyä se on vaan hyytynyt ihan kuin bensa olisi loppunut. Sahaamalla lähtenyt kyllä käyntiin, mutta silloinkin vielä ajossa kun on rullanut kytkin pohjassa niin sammunut. Hetken tätä kestää ja sitten taas kaikki pelaa ok. En ole paikallistanut mistä johtuu, mutta yksi mitä on veikattu on seisontatuen tappokatkaisija eli se palikka joka sammuttaa pyörän jos aikoo lähteä liikkeelle "jalka alhaalla". Tsekkaapa tuo nyt ensi töiksi. Munkin pitäis kattoo omani..
Lähetäthän ratapäiviin liittyvät kysymykset osoitteeseen ratavastaavat@moottoripyora.org
Koska kyseessä on kaasaripeli ei pyörässäsi voi olla PC:a, PC:lla säädetään ruiskua.(keimo @ Elo. 05 2007,15:05) kirjoitti
Kaikkea voi kokeilla, ainakin kerran...