Tulokset 1:stä 12:een 12:sta
  1. #1
    Moro!

    Ostaa täräytin talvella vm -99 Seven Fiftyn, ajettu silloin 39000 km. Nyt on tullut tahkottua sillä reilut 6000 km, ja ihan asiallinen peli se on tähän asti näyttänyt olevan, ei pienintäkään häikkää ole ollut koko aikana.

    Alusta asti siinä on ollut pieni mutta kiusallinen "ominaisuus", eli kun on hetken mennyt kaasu kiinni moottorijarrutuksella, ja sen jälkeen avaa kaasua, niin moottori nykäisee aika rajusti. Ketjuista lähtee löysät, ja kallellaan ollessa tahtoo vähän rengaskin lipsahtaa. Rajuus vähän vaihtelee, ja jos malttaa avata kaasun tosi varovasti, niin ihan mallikkaasti se lähtee. Ongelma on vähän lieventynyt kun mittariin on tullut kilsoja ja siihen on tottunut, mutta kyllä se vieläkin häiritsee, etenkin kaupungissa ja radalla. Kun tulee tiukkaan mutkaan ja avaa, niin kyllä siinä kalsarien vaihto on meinannut tulla pari kertaa...

    Kun kyseessä on kaasarikone, niin ei kai sen pitäisi tuolleen nykiä? Käytin sitä myyjäliikkeessä huollossakin, mutta eivät löytäneet omasta mielestään siitä mitään vikaa, synkkasivat kaasarit, säätivät seokset ja kiristivät ketjut. Ei ollut havaittavaa vaikutusta.

    Onko kellään muulla samanlaisia kokemuksia, ja onko tuohon lääkettä, vai onko kyseessä vain kyseisen mopottimen "ominaisuus"?
    Hidas mutta kankea
  2. #2
    Omassa pyöräsä oli vastaava ominaisuus ja säädin kaasuvaijerin välyksen kohilleen(ei ollu välystä juuri ollenkaan) niin auttoi asiaan.
    Yamaha YZF R1
  3. #3
    Mulla tekee omassa mopossa kanssa samalla tavalla, luulisin sen johtuvan takarattaan vaimenninkumin väljyydestä eli takaratas pyörähtää n.0,5cm ilman että rengas pyörähtää...
    cb 600f hornet---->cb1000r
  4. #4
    Onko takarattaassa pyörimissuuntaista klappia? Se tarkoittais sitä, että ne takarattaan vaimennuskumit vois vaihtaa.

    edit: hidas ku mikä



    Ei ole huonoja kelejä, on vain vääriä varusteita.
  5. #5
    Kävin tsekkaamassa kaasuvaijerin välyksen, ja minullakin oli välys liki nollassa. No, siitä innostuneena säädin välyksen manuaalin mukaiseen arvoon (2-6 mm kahvan laipalta mitattuna), ja ei kun koeajolle. Ei auttanut Nyt nykäisy tulee kun on saanut ensin välyksen kiristettyä pois, eli heti kun kaasuläppä alkaa aueta.

    Kun nyt oikein tunnustelee, niin eniten ongelma vaivaa isoilla kierroksilla. Ja se on tosiaan millistä kiinni, heti kun on saanut etuvedon pois kaasuläpästä, niin kone innostuu ottamaan kierroksia ja hyökkää.

    Itselläni ei ole välystä takarattaassa, enkä ole huomannut ylimääräisiä välyksiä muuallakaan. Tuntuu että probleemi on juurikin tuo hetki kun kaasuläppä vähän raottuu.
    Hidas mutta kankea
  6. #6
    Outo ilmiö; omalla Sevenfiftyllä olen ajanut n. 60 tkm ( mittarissa 110 tkm ) enkä ole moista huomannut... Radallakin ajoin viime vuonna 1000 km eikä kaasun avauksessa ollut hallittavuusongelmia saati takanen olisi tuntunut liukkaalta ( eihän tuossa pelissä ole edes riittävästi tehoa siihen ). Kaasuvaijerin välys on aika pieni eli löysät olen ottanut pois, takarattaan vaimenninkumit olen "tiivistänyt" polkupyörän sisärenkaan palasilla ja ketjut ovat normaalikireydessä. Kaasareita ei ole synkattu niiden viiden vuoden aikana, kun minä olen tällä yksilöllä ajellut.
    Ihan en ymmärtänyt tuota isoilla kierroksilla ajamisen tilannetta... Eli moottorijarrua pienellä vaihteella ja sitten tuppi nurin? Ainakin radalla ajan itse mieluimmin liian isolla vaihteella mutkat, koska peli jaksaa kuitenkin vääntää kohtuullisesti. Korkeilla kierroksilla ajo tulee helposti nykiväksi, ei sovi ainakaan meikäläisen ajotyyliin.
    Onko Sevenfifty muuten vakio; ei esim. suutinsarjaa, tehoputkea yms. ?
    www.motzcari.com
    Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
  7. #7
    Hornet 600:nen tekee samaa. Kaasua saa avata todella herkällä ranneliikkeellä jos haluaa välttyä nykäykseltä. Aiheuttaa hieman epävakautta risteysajossa kun jarrutuksen jälkeen pitäisi avata kaasua, mutta ei tohdi kun haluaa välttää nykäisyn. Täytyy myös tutkia tuota kaasukahvan välystä. Tai sitten ei vain osaa..
    "You Meet the Nicest People on a Honda"
  8. #8
    "Isoilla" kierroksilla tarkoitin lähinnä jotain yli 4000 rpm... Enkä vedä tosiaan tuppia nurin moottorijarrun jälkeen, vaan avaan tosi varovasti (ensimmäisen millin oikein venyttämällä), mutta välillä tuntuu että joutuu avaamaan pomminpurkajan otteilla. Jos kierrokset on alle tuon, niin nykäisyä ei juuri huomaa, eikä se haittaa ajoa. Eli normaaliliikenteessä kone pelaa nätisti.

    Ongelma tuli viimeksi esiin viime maanantaina Ahvenistolla, pääsuoran jälkeiseen mutkaan kaasua avatessa ryntäys tuntui aika ilkeältä ja joka kierroksella alkoi vähän jännittämään tilannetta. Teho riittää juuri ja juuri siihen että vähän takarengas heilahtaa, mutta ilkeältä se silti tuntuu. Sama tuntui parissa muussakin mutkassa, johon tuli vähän kovempaa. Olen pyrkinyt ajamaan isohkolla vaihteella mutkat, mutta liian isolla alkaa motti hyytymään ja mutkasta lähtöä saa odotella. Yleensä olen ajellut kolmosella - nelosella. Minulla tosiaan tuntuu tuo alavääntö hiukka heikolta, oliskohan siellä jotain selitystä tuohon asiaan?

    Enemmän tuo kuitenkin häiritsee juuri kaupunkiliikenteessä, kuten citizenriderillä - jos käännyt vaikka risteyksestä, ja avaat kaasua moottorijarrun jälkeen, niin keskikoroke ryntää silmille... Sama juttu muuten pienillä vaihteilla vaihtojen kanssa, homma tahtoo olla vähän nykivää etenkin ykköseltä kakkoselle vaihdettaessa ja etenkin alaspäin pykällettäessä. Ja ongelma tuntuu pahenevan edelleen jos otat kaverin kyytiin takapenkille, silloin etenkin kaupungissa on tullut välillä rutinaa vaimolta että eikö siellä osata vaihteita vaihtaa... Mutta ongelma on tosiaan enemmän tai vähemmän satunnaista - välillä se häiritsee tosi paljon ja välillä menee pitkään ettei huomaa ollenkaan. Ja vika on tosiaan pienentynyt keväästä tosi paljon, keväällä sitä mentiin niin nytkyn-nytkyn että välillä hävetti

    Pelini on niin vakio kuin olla voi. Suutinsarjan ja putken hankinta on kyllä mielessä käynyt, mutta vielä siellä on kaikki vakiopalikat paikoillaan.

    Tuo on niin mystinen juttu, että alkaa epäillä kanssa onko vika vaan kaasukädessä... Tosin entinen pyörä, jolla tahkosin 6 vuotta, ei tehnyt tuollaista, enkä muista minkään lainapyöränkään olleen tuollainen. Pitää varmaan odotella kauden loppuun ja aukaista sitten kaasarit kunnolla ja tutkia onko siellä esmes hapettumia jossakin. Edellinen omistaja oli viimeiset pari vuotta ajanut aika vähän, että jotain kökkäreitä siellä voisi hyvinkin olla. Tuo vian laimeneminen ajan mittaan viittaisi kanssa vähän sinnepäin.
    Hidas mutta kankea
  9. #9
    Kaasuvaijerin välyksen löysääminen auttoi ongelmaan. Nyt toimii mukavasti! *
    "You Meet the Nicest People on a Honda"
  10. #10
    Lainaa (MarkoP @ Elo. 22 2007,18:30) kirjoitti
    Itselläni ei ole välystä takarattaassa, enkä ole huomannut ylimääräisiä välyksiä muuallakaan. Tuntuu että probleemi on juurikin tuo hetki kun kaasuläppä vähän raottuu.
    Laita pari sataa kierrosta lisää tyhjäkäyntiä ja kokeile. Pidä kuitenkin huoli, että moottorijarrutus säilyy.
    Kannatti herätä.
    Hypermotard 950
  11. #11
    Pitääpä kokeilla tuota tyhjäkäynnin nostoa, thanks! Nyt on ollut hieman yli 1000 rpm, voi olla että on piirun alhainen. Näyttää manuaali suosittelevan 1200 rpm +-100.
    Hidas mutta kankea
  12.  
  13. #12
    Jesh! Nyt alkaa olla ongelma taaksejäänyttä aikaa. Tuo viimeisin neuvo säätää tyhjäkäyntiä auttoi tosi paljon etenkin kaupunkiajoon - ei enää nyi risteyksissä! Se ei kuitenkaan poistanut heikon tuntuista alavääntöä ja edelleen satunnaisesti esiintynyttä nykimistä.

    Ostin kokeeksi Forten fuel system cleaneria, ja ajoin sillä 2 tankillista 98E:n kera, ja nyt alkaa olla kone timmissä kunnossa. Hukassa ollut alavääntö löytyi ja nyt kone jaksaa lähteä mutkista ihan eri tavalla kuin ennen! Eikä enää tarvitse jännittää kaasua avatessa - ei tapahdu muuta kuin että veto tulee nätisti päälle. Tuli käytyä testaamassa Ahvenistolla viime lauantaina, ja kyllä tuntui hyvältä!

    Täytyy varmaan talven pitkinä tunteina käyttää vielä nuo kaasarit kunnolla auki, ehkä siellä oli jotain pikeentymää joka ahisti. Nyt on hyvä mieli ajella ja tyytyväisyys mopoon kasvoi roimasti

    Kiitoksia vaan kovasti kaikille avusta!
    Hidas mutta kankea