Lainaa (Hannu59 @ Elo. 01 2007,10:50) kirjoitti
Ikuturson kanssa olen sen verran eri mieltä, että rohkenen useimmissa tapauksissa epäillä vian olevan kuljettajassa eikä pyörässä mikäli takajarrun lukitseminen heittää mopon laakista tappisladiin.
Samaa mieltä.

Mutta kun täällä maailman parhaat jarruttajat kertovat, miten takajarru on vaarallinen, ja perustelevat sen tuhannen tavalla, miksi se on vaarallinen ja haitaksi etujarrun käytölle, niin pitäähän sitä vikaa kuulutella pyörästä. Ei noin tietävissä ja taitavissa kuljettajissa ole vikaa.

Aattele vaikka: Kolmessa sekunnissa satasesta nollaan pelkällä etujarrulla takapyörä koko ajan ilmassa vinhasti pyörien. Miltähän mahtaa tuntua, kun pyörä on pysähtynyt ja se satasta pyörivä rengas laskeutuu maahan. Mutta tuommoisetkin pelimiehet päätyvät puheittensa mukaan kyljelleen jos koskevatkin takajarruun tai jotain... Minä en enää tahdo pysyä mukana tässä takajarrun bannauskeskustelussa.

Moottoripyörään siis on tehtaalla asennettu hidastin, jonka ensisijaisena tehtävänä on hidastaa pyörän vauhtia, mutta jota ei voi käyttää pyörän vauhdin hidastamiseen, koska se estää pyörän vauhdin tehokkaan hidastumisen tai kaataa pyörän. Beats me.

I. *