uusien K1200:sten ja F800:sten laukuista.
Miten ko laukut on pelanneet? vesitiiviys? tukevuus? Onko se erikoinen laajennussysteemi toimiva? Mikä noiden tilavuus ja kantavuus on?
Ex-955i
Suht pienethän ne on...haitaritsydeemi käytännössä fiksu, samoin kuin ne sisäpussukatkin. Rankkasateessa laukkuun sisään tuli ihan hieman vettä, mutta se sisäpussukka on vedenpitävä.
25 litraa lieni tilavuus, jollen väärin muista, kantavuuskin unohtunut.
Kokonaisuutena sanoisin hyvä-erinomainen käyttömukavuus, mutta pienehköt "beauty-boxit".
Toistaiseksi ovat pelanneet ihan hyvin.
Jos käyttää niitä alkuperäisiä sisäkasseja, niin silloin ovat aivan vesitiiviit. Ilman niitä tiiviys ei ole mikään sataprosenttinen, mutta ei siellä mikään läpimäräksi kastu ihan pienessä sateessa.
Jos pistää paljon painoa ja laajentaa laukun äärimmilleen, niin ei se mitenkään huipputukevalta tunnu, mutta kyllä ne kyydissä pysyy.
Tilavuudesta ei ole mitään tarkkaa tietoa, mutta ei ne mitkään hirmu tilavat ole.
"Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
Itse olen ajanut pitkät pätkä reipasta 200+ matkavauhtia, GPS:n mukaan pahimmillaan 265km/h laukut puoliksi laajennettuina. Kyllä ne vielä perillä mukana olivat, vaikka niille on kai annettu 180 kattonopeus ohjekirjassa, jos oikein muistan.
Sisäkassia kannattaa kantaa irrallaan vain suuosa reilusti rullattuna. Satuin laittamaan kypärän sinne muiden joukkoon ja kassi repesi hihnan ja laukun saumasta, kun oli pitkänä säkkinä suuaukko auki ja muutenkin painava lasti. Aika ohutta kangastahan tuo on, joten ei kannata ylikuormata. Onneksi oli pari ylimääräistä sisäkassia.
Dixi et animam levavi
Laukkujen tilavuus on 15 - 25 litraa (kuvassa vas. 15 ja oikea 25 siis):
Laukkujen kantavuudeksi BMW lupaa max 8 kg.
Max ajonopeus 180 km/h (BMW:n ohje).
Se vedenpitävä "merimiessäkki" siis tulee aina mukana.
Käytöstä:
Aiempien laukkujeni kanssa pakkaaminen lähti siitä, että pakkasin muotoon leikatut sisäkassit täyteen, laitoin sisälle sivulaukkuun sisäkanteen, koetin muokata nyssäkkää jotta päällikansi (tai ulkokansi) mahtuisi kiinni, eikä mitään jäisi väliin, sitten vain koetin painaa kantta niin kovasti että lukko menisi kiinni.
Näiden kanssa pakkaan ekaksi siihen säkkiin, säkistä puristetaan ilmat pois (pienentyy kumman paljon) ja suu-aukko kiinni. Nyssäkkä sivulaukun ulkokanteen (huomaa ero) sulloen, haitari systeemi auki. Sitten ensin laukusta suljetaan se haitariosa, kliks. Ulkokannen lukitushihnat täysin auki, siis pitkäksi (nää on kuin skimbamonojen remmit) ja sitten suljetaan ne. (nää hihnat näkyy myös kuvassa oikeanpuoleisessa laukussa)
2 ulkokannen lukitushihnaa ovat siis pitkänä ja haitari auki. Sikäli mikäli haitari osaa voi joko pienentää, taikka sulkea kokonaan, ulkokantta painamalla kiinnipäin hihnat kliksahtelee asteittain kiinni sitä mukaa kun painaa.
Oli aika outoa selittää näin sanallisesti, video ois ollu paljon helpompaa.
Lisätään nyt vielä sekin, että laukut ovat Shadin valmistamia.
Mikään laukku ei liene "murtovarma", mutta itseäni askarruttaa tuo, miten helposti pitkäkyntinen kenties menee teräaseen kanssa sisään laukkuun kun se on ns. haitari auki.
Ei kulkenut kovempaa vai?(ek@ @ Heinä. 05 2007,00:13) kirjoitti
Minä en saanut kuin 265 mittarinopeutta samalla kombinaatiolla. Tosin olihan siinä jonkinlainen ylämäki.
"Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
Surffatessa kun löytyi hauska kuva, niin esimerkkinä vain, kuinka luovasti voi tavaraa kuljettaa näinkin pienissä laukuissa *
![]()
Nyt ollaan muijan kaas useampi (täyspakkaus)reissu tehty.Täytyy sanoa,että yllättävän hyvä ratkaisu,olen jopa alkanut pitämään pussukoista alku opettelun jälkeen,silloin pakkasin laukkuun enempi ilmaa kuin tavaroita.(955i @ Heinä. 04 2007,23:47) kirjoitti
.
Kestävyydestä ei ole moitteita ainakaan tässä vaiheessa.
Pehmyt osan aukaisussa joutuu nykäisemään siitä kankaasta.Se epäilyttää kestävyydessä. Pitäisköhän sen ponnahtaa auki samalla lailla kuin päälykannen?
Tavaraa mahtuu mukaan takaboksin ja tankkilaukun kanssa riittävästi muutaman päivän reissuun kahdelle hengelle.
<p>R 1200 RT</p>
Tultiin just vaimokkeen kanssa viikon itä-suomen reissulta ja kaikki tarvittavat mahtuivat loistavasti kyytiin, eikä laukut olleet lähellekään täynnä vielä. Tuon sisäpussi-systeemin olen havainnut hyväksi verrattuna aikaisempiin laukkuihin. Hieman työläämpi, mutta tilaa voittaa yllättävän paljon, kun ilmat puristaa pussista pois eikä jää mitään "hölskymään" laukkuihin. Kun vielä painaa kannet piukkaan, niin tukevathan ne ovat ja hyvin tuntuvat mukana pysyvän.
Honda CBR1000 -88 ex
Ducati ST4 -00 ex
BMW K1200S -05 ex
KTM 530 EXC-R -09 ex
KTM 125 EXC -07
Aivan mainiot laukut käyttää, tosi kätevä systeemi, pikkasen ehkä "hintavat". Joku saattaa moittia pientä tilavuutta, mutta eipähän tule rahdattua liikaa ylimääräistä mukana. Ja ennen kaikkea kiinnityssysteemi erinomainen,siisti ei mikään kaamean näköinen putkihässäkkä. Ja ennen kaikkea, kamat on kuivana perillä.