Tulokset 1:stä 14:een 14:sta
  1. #1
    Ei nyt ole muutamaan vuoteen tullut käytyä, mutta nyt taas mennään, tällä kertaa ajellaan myös viabaltikaa. Saksassa ym. tuskin kukaan piittaa kun ole ennenkään piitannut, mutta Puolassa kuulemma sakottelevat mielellään kaikenlaisesta. Eli kymysys: pitäiskö hommata FIN-tarra mopoon, kun on hän siksi vanha että ei ole eu-rekkaria? Ja mistähän löytyis pieni sellainen jos se nyt on yleensä tarpeellinen?
    "I don't care to belong to a club that accepts people like me as members." -Groucho Marx

    CFMOTO 800MT-X -25
  2. #2
    Ei meillä ainakaan pakussa ollut FIN-tarraa. Ei kai se voi olla pakollinen?

    Tiet on sitten ihan hirveässä kunnossa siellä. Urat on oikeita uria, kuopat kuoppia ja ruuhkat ruuhkia. Varaudu 60km/h keskivauhtiin, jos päivämatkoja laskeskelet.
  3. #3
    No ei se nyt ihan noin synkkää oo noiden teiden osalta. Kyllä me vedimme rautapersettä 80 km/h keskinopeudella. On tietysti ihan erilaista kuin Suomessa. Faktaa en tuohon tarra-asiaan tiedä juuri tällä hetkellä, mutta pari vuotta sitten vielä Virossa ja Puolassa tarkistivat passintarkastuksen yhteydessä löytyykö tarraa. Sanoisin että jos ei ole iso vaiva, kannattaa hankkia. Hankalaa lähteä kaverien kanssa kinaamaan onko joku asia tarpeelline vai ei. Samahan koskee Green Card:ia eli vakuutustodistusta.
    Mikään ei ole niin tärkeää kuin moottoripyöräily, eikä sekään ole kovin tärkeää. www.j-helin.net
  4. #4
    Eiköhän se tarra pidä olla jos ei ole EU kilpiä. Tarroja saa huoltoasemilta, autoliitosta ym. Tässä keväällä Puolassa piipahtaneena sanoisin, että ei ne tie niin kauheassa kunnossa ole, että ei vois normaaleja nopeuksia käyttää. Green Card ei ole pakollinen, mutta sitä ei ole kerrottu Latvian ja Liettuan tullimiehille joten matkan jatkumisen kannalta parempi hankkia.Ruuhkat ovat tosiaan ruuhkia ja ajotavat muuttuvat aika röyhkeiksi mitä lähemmäs Puolaa pääsee, mutta ei mitään hätää kun omaksuu vaan saman ajotyylin kuin paikalliset.
    Olen aina oikeassa, jos en, niin olen kuitenkin.
    BMW K 1200 RS
    Oikean käden pysyvä pronatio...V..tu, haitta-aste 4%
    http://www.bmwkltibmixof.com/
  5. #5
    On se tarra pakollinen, jos ei ole EU-kilpiä. Ovat kuulemma nostaneet aiheesta meteliä rajoilla, joten kannattaa hankkia.

    Ja kuten Mikk@ sanoi, Puolassa on tärkeää omaksua paikallinen ajotapa (nopea, röyhkeä, ja hieman hurja). Jos nimittäin ajelee kiltisti, jää auttamatta jalkoihin ja vieressä on pahimmillaan useampi auto rivissä sinua ohittamassa. Tänäkin kesänä osattiin jo takastulomatkalla ajaa oikein puolalaisittain, ja vaikka välillä hirvitti, niin matka eteni melko mukavasti. *

    Ja kakskaistasilla (yhteen suuntaan) osuuksilla kannattaa kaasutella sen verran lujempaa, että voi ajaa vasenta kaistaa: urat ovat pääsääntöisesti vain sillä kaistalla, jota rekat jyristävät.
    Weaseling out of things is important to learn. It's what separates us from the animals ... except the weasel.
    - Homer Simpson
  6. #6
    Jaa-a ..

    Eli tänä kesänä ajettu Via Baltica ja Puolan, Slovakian ja Stekin kautta Italiaan. Ei ole FIN tarraa eikä ole EU kilpiä. Ei ketään kiinnostanut onko tarraa vaiko eikö. Ehkä se sitten on pakollinen. Itse en ajatellut koko asiaa. Ajattelin, että näyttää vähemmän turistilta ilman tarraa ja murron todennäköisyys on pienempi.

    Ei kyllä ketään tarra kiinnostanut. Kahteen suuntaan kaikki rajat ajettiin ja poliisikin kerran latviassa pysäytti, kun tuli yöllä ajettua 68km/h 50 alueella. Ei sekään jaksanut edes sakottaa.

    Puolan tiet on perseestä. Jos tiet on hyvässä kunnossa, on taajamaa jatkuvasti. Meillä ainakin keskivauhti oli 60km/h tavallisilla teillä. Taukojakin tietysti pidettiin. Moottoritiet on sitten yhtä hyviä, jos sellaisen löytää, jota ei olla korjaamassa tai vasta rakentamassa. Ruuhkia on kaupunkien ohituksisssa mukavasti.

    Ajaminen Puolassa on mielenkinntoista, kun pysyy hyvin hereillä. Joka päivä oli joitakin vaaratilanteita, joko itse innostui ohittamaan puolalaisittain tai sitten vastaan tuli kapealla tiellä pari rekkaa rinnan ja sai pientareelle väistellä.
  7. #7
    Jees. Pitänee semmoinen sitten lätkäistä vaikka perälaukkuun, turhien pulmien välttämiseksi. Green card tulikin jo hommattua.
    Kiitän kommentaattoreita!
    "I don't care to belong to a club that accepts people like me as members." -Groucho Marx

    CFMOTO 800MT-X -25
  8. #8
    Vanha aihe, mutta sopii juuri meikäläiselle. Eli mistä saan tuommoisen tarran? Tässä nyt käynyt huoltoasemilla, biltemassa ja motonetissä eikä tärppää. Torstaina pitäis olla menossa eli mitään kiirettä ei siis ole. ;)
    Kertokaas varmoista näköhavainnoista ko. tarrasta pks-alueella. Naapureiden pyöristä en viittis lähteä raaputtelemaan irti, mutta muut vaihtoehdot huomioidaan.
    Trust me - I know what I'm doing
    Honda Shadow VT750 C2 RC44 ACE
  9. #9
    Lainaa Sledgehammer81 kirjoitti Katso viesti
    Vanha aihe, mutta sopii juuri meikäläiselle. Eli mistä saan tuommoisen tarran? Tässä nyt käynyt huoltoasemilla, biltemassa ja motonetissä eikä tärppää. Torstaina pitäis olla menossa eli mitään kiirettä ei siis ole. ;)
    Kertokaas varmoista näköhavainnoista ko. tarrasta pks-alueella. Naapureiden pyöristä en viittis lähteä raaputtelemaan irti, mutta muut vaihtoehdot huomioidaan.
    http://kauppa.motonet.fi/web/guest/e...ductid=41-1241

    Motonetistä mä oon omani ostanu, tuon mukaan pitäs löytyä sieltäpäin myös. Hyvin oli kyllä jemmassa mokomat... Tais olla jossain tuning-tarrojen keskellä
    CB500X
    CBR1000RR
    Taffu_altterin altteri
  10. #10
    Lainaa Taffu kirjoitti Katso viesti
    http://kauppa.motonet.fi/web/guest/e...ductid=41-1241

    Motonetistä mä oon omani ostanu, tuon mukaan pitäs löytyä sieltäpäin myös. Hyvin oli kyllä jemmassa mokomat... Tais olla jossain tuning-tarrojen keskellä
    No just. Linkitäppä vielä suosikki optikkosi niin käyn siellä samalla reissulla.
    Kiitos tästä!
    Trust me - I know what I'm doing
    Honda Shadow VT750 C2 RC44 ACE
  11. #11
    Stocmannilta tuli tarra hommattua touko-kesäkuun vaihteessa.Alakerran matkamuisto-osasto.
  12. #12
    Pakollisuudesta en tiedä, mutta yleensä rajanylityspaikkojen läheisyydestä löytyy putiikkeja josta saa, jos ei mitään muuta, niin ainakin FIN-tarroja
    http://www.studiostreet.fi
    H-D Dyna Fat Bob 2008
  13. #13
    Löytyy muuten myös Prismasta.
    Bensalla pestään pensselit, dieselillä tehdään voimaa.
  14.  
  15. #14
    Hyvää matkaa Mr & Mrs Mopedmanille!....nenä kolpakkoon ja leuka rennoksi..