Tulokset 1:stä 3:een 3:sta
  1. #1
    Joo, eli tilanne lyhyesti: Katoin saksasta kuristussarjaa vm-00 cebariin, mutta eivät suostuneet lähettämään sitä suomeen. No sitten soitin erääseen liikkeeseen, että mitä ne täällä maksavat. Myyjä soitti maahantuojalle ja soitti kohta takaisin. Hintaa triplasti enempi kuin saksassa ja sanoi vielä, että ei auta tilata saksasta ku pitää olla maahantuojan hyväksyntä. Katsastuskonttorilla ei osattu sanoa oikein mitään. Sanoin katsastusmiehelle, että pitäisihän se olla yks hailee miten sen kuristaa kuhan on kuristettu, tämän hän myönsi, mutta ei silti luvannut, että onnistuu varmasti.

    Katsastusmies tulosti laput aken sivuilta ( http://www.ake.fi/pdf/973-204-1999.pdf ). Päästöt pitäisi mitata jos ei ole maahantuojan hyväksyntää (tms.). Katsastusmies sanoi kuitenkin, että tuon vaatimia päästöjä ei voi mitata suomessa laisinkaan. Tässä vaiheessa lähti ymmärrys koko hommaan... Pelkkää rahastusta?

    Mikäs tässä nyt olisi viisainta? Rajoittaa pelkästään kaasukahvan liikettä jolloin ei tarvitse maahantuojan hyväksyntää, vai vängätä niin kauan, että hyväksyvät rajoitukset ilman maahantuojan (tms.) hyväksyntää?

    Jos joku on tilannut maahantuojalta kuristussarjaa niin pistäkäähän rohkeasti yv:tä.
    Honda CBR600f
  2. #2
    Tämä ei sitten ole tietoa. Muistaakseni piikkejä saa kuristaa niinkuin parhaaksi kokee ja penkityksen jälkeen saa rekisteriotteeseen maininnan kuristuksista. Miksei tämä sitten toimisi isommillakin laitteilla?
    Jos tilanne näyttää pahalta, lisää hanaa ja jos näyttää tosipahalta, kaks pykälää pienempi pesään ja urku auki...
  3.  
  4. #3
    mulla olis tossa brandtilta ostettu kuristussarja....mutta se hyväksymistodistus jäi katsatus asemalle muutoskatsastuksen yhteydessä...voin noi osat myydä sulle kohtuulliseen hintaan jos vaan saat jotenkin neuvoteltua sen todistuksen, vaikka valtuutetun Honda huoltamon kautta....kyllähän tuo kuristaminen vähän rahastukselta tuntui...(nimim. maksanut siitä lystistä yht 500ekee)
    CBR 600 F4 (ex)
    CB 900 F Hornet