No siis... pyörä on -91 Suzuki GN 250, ja taitaa olla startti sanonut työsopimuksen irti, viime kesänä vielä nakutti kun yritti käynnistää ja starttia napauttamalla jopa välillä käynnistyi mutta nyt ei kun yksi naps ja se on siinä.
Ostin uuden akun joten virtaa on.
On vähän harvinaisempi tämä GN joten onko tietoa mistä siihen osia saisi ja ennen kaikkea, mitä startit yleensä maksaa ja onko helppo vaihtaa?
Terkuin peukalo keskellä kämmentä näissä(kin) asioissa...![]()
~ Elämä on paras opettaja; sen on elämä opettanut ~
No hiilethän sieltä varmaan vaan on mennyt joten startti irti ja johonkin pajalle hiilen vaihtoon.. Ei sitä kannata koko murikkaa ostaa.
Periaatteeltaan samanmoisia kuitenkin kuin autoissa ni eiköhän sille korjaaja löydy aika helposti..
Ja jos vähänkään viitseliäisyyttä löytyy ni helppo ne on itsekkin vaihtaa...
Suzuki RF600 -96
(Suzuki GS500EZ -82)
Yamaha PW50
PITSIÄ PINTAAN SISKOT!! ;)
Ei mitenkään liity asiaan, mutta mahtaako tämän sivun käyttäjillä olla jääkiekko historiaa? Olen etsinyt jo pari vuotta haukat vm81, pelien kuvaajaa. Kyseisen pelaajan vanhempi(faija/mutsi) kuvasi melkein koko kauden joskus 90luvulla.On ollut vain kavereitten kaa puhetta, jos olisi videot vielä hengissä. Mielenkiintoa löytyy ko. videoita kohtaan, vaikka privaattina voi viestiä viskata.
-Honda CBR 600 F4
-Suzuki GSX-R 600
-Honda CBR 600 F2
-Yamaha FZ6-S
-Honda CRF250R
-KTM 125 EXC
-GasGas EC 125
-Suzuki Hayabusa
-Kawasaki Z750
Mode viskaa oikeeseen paikkaan.... KIITOS![]()
-Honda CBR 600 F4
-Suzuki GSX-R 600
-Honda CBR 600 F2
-Yamaha FZ6-S
-Honda CRF250R
-KTM 125 EXC
-GasGas EC 125
-Suzuki Hayabusa
-Kawasaki Z750
Startin peruskunnostus, kannatta varmaan ensin koittaa oisko rele vika!
poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601
vikaa voi myös hakea irronneesta laakerista joko kaula tai perä. Roottorin keskitys on poskellaan ja ottaa staattoriin kiinni. Loctite tai autosähkökorjaamo auttaa.
![]()
Isosilmäisen EFE:n kuski