Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Heps, onkos ketään törmännyt 955i:n myllyn (sprint rs -04) latausongelmiin? Ilman kuormitusta suoraan staattorin käämiltä tulevilta johdoilta tulee n.10.6 ACV,8.0 ACV ja 8.4 ACV. Paljoko tulee ehjästä laturista? Onko tietoa mitä ehjän laturin ohm:t pitää näyttä mitattaessa? *

    Kun laturin jatkoksi pistää tyhjäkäynnillä tasasuuntaajan / jännitteenmuuntimen kiinni (ei pitäisi kuormittaa laturia juuri ollenkaan) niin jännite, suoraan staattorin käämeiltä, putoaa vaivaiseen n. 2 ACV:iin? Paljoko laturi tarjoaa jännitetttä normaalisti?

    Entä onko purkukokemuksia k.o. laturista?

    ... onkohan mun triumphin käämit palaneet?
    "Failure is not an option"
    - NASA
  2. #2
    MotOrg ry:n hallituksen varapj, koulutusvastaava, sihteeri Tumppi:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Oct 2004
    Vesilahti
    MotOrg ry jäsen
    Ootko imuttanut netistä huoltomanuaalin kapineeseesi??

    Tämän foorumin mp-talli osiosta löytyy noita manuaaleja ja varmaankin 02-04 triplekoneisissa on kaikissa samat laturit, eli ei tarvi olla sprintin Service Manual. Triplen manuaalin oon sieltä joskus imuttanut ja tulostanut, mutta en nyt löydä sitä.

    Nyrkkisääntönä voi sanoa, että käämit on ehjät jos ohmisesti ei näytä nollaa tai ääretöntä. Oliskohan tommosen vastus jotain 20 ohmin luokkaa? Toinen juttu on sitten että toimiiko kuormitettuna... Eli ohmisesti voi olla ok, mutta kuormitettuna sattaa lyödä läpi maihin tai toiseen käämiin. Noita induktiivisia asioita on aina vähän hankala mittailla. LCR-mittarilla sen näkisi, mutta niitä ei oikein normaaleilla ihmisillä käytettävissä ole.

    Pääseekös tasasuuntaajan diodeita mittaamaan?? Siellä voisi olla yksi potentiaalinen vikapaikka. Noi käämeistä tulevat tyhjäkäyntijännitteet kuulostaa oikean suuruisilta, mutta mitenkäs tuossa värkissä magnetoiti hoidetaan? Onko siinä erillinen magnetointikäämi? No, sehän selviää siitä manuaalista...


    - T -
    The Lakkivaari


    Yamaha ei pamaha



  3. #3
    Tuollainen laturi kai antaa jännitettä ilman säädintä aika reilusti. Luokkaa 100-200V (ac). Joskus pari Suzukin laturia kääminyt. Trumpan jännitteistä en tiedä, mutta samantyyppinen tähtikytketty staattori.



    Triumph Bonneville Bobber Black -18
    KTM 690 Enduro R -15
    Vespa GTS 300 SuperSport -21
  4. #4
    Jeps, kiitoksia tiedoista. Tasasuuntaaja tuntuu olevan ok. Katselin manuskasta tuota laturin purkua. Vetäisen staattorin huomenna irti niin sittenpä näkee onko siellä tähtikytkennässä jotain irti tai oikosessa.
    "Failure is not an option"
    - NASA
  5.  
  6. #5
    Täällä oli Daytonan maininta: 32,077 km: replaced generator cable (recall #300)
    En ole päässyt perille mistä asiassa on tarkemmin kysymys. Triumphin sivut kehottavat ottamaan yhteyttä jälleenmyyjään, kun on runkonumeron takonut recall-sivustolle, mutta ei kerro mitä korjauksia pitäisi tehdä.

    Sinun pyöräsihän on kyllä pari vuotta tuoreempi.
    Speed Triple -12, Daytona i955 -02, Bonneville V140T -78, Aprilia Pegaso -01.