Tulokset 1:stä 14:een 14:sta
  1. #1
    Db killeriä etsiskelen, google sun muut ei anna nyt tulosta ollenkaan. Ja nämä uudet melumittaukset pistää miettimään oman pyörän meluja, vaikka ne eivät omaan korvaan ole kovia.
    Jos joku tietää mistä saa, tai on itse rakentanut ja löytyy ohjeita että voi viedä lähimmälle metallipajalle.

    Elikkä kyseessä on Micron slipari, Honda CBR 600 RR:ässä.

    Kiitos!
  2. #2
    Mallia varmaan sais tosta tehtyäkin, ei paljon köyhdy vaikkei sopiskaan

    http://www.dan-moto.com/DM_INT/remov...oduct-298.html
    Onnistunut ohitus perustuu täydelliseen yllätykseen

    Yamaha YZF R6R Vaimoke
    Suzuki GSX600F Exä
    Yamaha RD 125LC Nuoruuden ihastus
  3. #3
    Stormilta löytyy useampia yleismalleja, jos ei Micronin omaa löydy suosiolla.
    KTM 690 Enduro
  4. #4
    Itsellä on kiinni joku Micronin race-slipari, pitääkin käydä tuolla Stormilla katsomassa mitä pari euron killereitä sieltä voisi löytyä, Stormin nettisivujen kautta kun niitä ei tahdo löytyä. Tai sit en vaan osaa.
    Väärä käsitys tosiasioista saattaa johtaa ajatukseen siitä, että moottoripyöräilijät ovat kaahaajia. -Tuulilasi

    Suzuki GSX-R 750 -93
  5. #5
    Huudelkaahan tähän jos vaikuttaa siltä että joku Stormin yleismalleista käy Microniin. Minulla on tällaiset "perusmallin" tötteröt suorilla putkilla ja näihin on yritetty omin kätösin väkertää killeriä mutta tulokset eivät ole toistaiseksi hivelleet Motoparkin desibelimittareita toivotulla tavalla.
    Common sense - so rare, it's a goddamn superpower.

    RC36 > RC51
  6. #6
    Siis voiko olla niin että linkin mukaisen sisähuilun virittäminen tuollaseen race-slipariin vaimentaa mökää edes jonkin verran? Näistä jutuista kun ei itsellä ole mitään käsitystä.

    http://www.storm-motor.fi/haku/?q=si...lu&submit=Haku

    Vai mikä pirun idea näissä db-killereissä oikein onkaan? Niin ja onko tuo sisähuilu ja db-killerin ylipäätään "sama asia"?
    Väärä käsitys tosiasioista saattaa johtaa ajatukseen siitä, että moottoripyöräilijät ovat kaahaajia. -Tuulilasi

    Suzuki GSX-R 750 -93
  7. #7
  8. #8
    Nyt kun ei enää putket mene kaupaks niin killereissä olis markkinarako..
    Suzuki Hayabusa L0
    Kawasaki ZZR1400 L1
    Exät:
    Kawasaki er6n
    Honda CB500
    Suzuki GSX-R 1000 L1
    GSX-R 1000 K7
    B-king
    GSX-R 1000 K7
    suzuki gsf1200 k2
    suzuki gsf1200 k3
    suzuki hayabusa k8
    yamaha R1 04
    yamaha fz6s 06
    yamaha fzs600 98
    tzr125
  9. #9
    Lainaa killa kirjoitti Katso viesti
    Huudelkaahan tähän jos vaikuttaa siltä että joku Stormin yleismalleista käy Microniin. Minulla on tällaiset "perusmallin" tötteröt suorilla putkilla ja näihin on yritetty omin kätösin väkertää killeriä mutta tulokset eivät ole toistaiseksi hivelleet Motoparkin desibelimittareita toivotulla tavalla.
    Tuommoisen kävin hakemassa:

    http://www.storm-motor.fi/mp-tarvikk...1-34-44mm-x-4/

    Eli neljän tuuman mittainen dB-killerin pätkä. Kävin konttorilla ennen dB:n ostamista ja ne veti hihavakiolla arvion että mökää lähtisi n. 103 - 104 dB niin ajattelin että kokeillaan mitä tuollainen killeri vaikuttaa tulokseen.

    Mulla se kulma putken suun ja itse pöntön välissä taitaa olla loivempi kuin sun Microneissa joten ajattelin laittaa tuon killerin aluksi kiinni ilman mitään modailuja. Jos jaksaisi niin tuohon voisi pienen kulman myös askarrella.

    Kunhan vaan jaksan joku pvä laittaa tuon kiinni niin nähdään oliko sillä mitään vaikutusta mökään..
    Väärä käsitys tosiasioista saattaa johtaa ajatukseen siitä, että moottoripyöräilijät ovat kaahaajia. -Tuulilasi

    Suzuki GSX-R 750 -93
  10. #10
    Morjes meikäl tollanen Two Brothers racing slipari mistähän mahtais löytyy killereitä?

    two brothersin nettisivuilla ois ollu hyvä mutta ku ne toimittaa vaan jenkkilän sisäsesti ja pitäs tänne suomee saada kuiteski ;(

    http://imageshack.us/photo/my-images/13/prrt.jpg/

    tos vähä et minkätyylinen slipari kyseessä..
    Kawasaki ZXR 750 1991
  11. #11
    Eihän tuon killerin rakentaminen rakettitieteeltä näytä - mulla on R1:ssä sellaset pontöt, ettei killereitä löydy. Tuleeko tuo killeri sinne pöntön takapäähän? Varmaankin tyhmä kysymys, mutta kun en ole koskaan killereitä omistanut - slipareita kyllä monessa eri pyörässä...

    Ei kenelläkään olis mitään kuvaa self-made-killereistä?
    Ain't life a bitch!
  12. #12
    qnarkill:n avatar
    Liittyi Apr 2011
    Ei enää neekerihelsinkiin ikinä
    Tästä

    Löytyy myös myyntipalstalta
    exxtatic
  13. #13
    Tuo edellinen killeri on taatusti tehokas. Häviää äänet sekä teho... Lähinnä kuristimelta näyttää. Noisekillerin tarkoitushan on ohjata pakokaasut eli äänet villojen/verkon läpi. Noista Stormin kuvista saa hyvän kuvan asiasta. Putki on putki, eikä tulppa. Putkeen tehdään "spoilereita", jotka johdattaa virtaukset käymään villoissa. Periaatteessa vapaa virtausala ei putoa, vaan ääneaalto hidastuu. Yritä lounnollisesti kaskittää se sinne reikään. Omaan Vinseen tein auton pakoputken mutkakohdasta sopivasta kohdasta poikki ja suoraosaan viiltoja rälläkällä ja vasaralla pikkusen sisään viillosta taakseppäin. Oikeaan kohtaan heppaa mutterin kiinni ja siihen lyhyt ruuvi. Ei nyt ole kuvaa, mutta kehtas taas aamulla lähteä lyhennetyllä töihin kerrostalon parkkikselta.
    KTM Duke 790 -19 ex:Suzuki GSX1300R -08,Suzuki GSX-R 750 K9 ,Triumph 675 Daytona -07,BMW G 650 Xmoto -07,Yamaha FZ1-N -06,Yamaha FZR 1000 -96(piikkinä 70-luvun 125cc Harley-Davidson)
  14.  
  15. #14
    Tjahas, huomenna jos kävisi Stormilla katsomassa millaisen db-killerin löysivät, omaa Micronia ja Stormin verkkokaupasta löytyvän killerin kuvaa nyt tarkemmin vertailtuani alan taipua sille kannalle että käsitöiksi menee killerin laitto... Noh, onneksi putkea saa töitten puolesta
    Honda CBR1000RR Fireblade
    Yamaha YZF-R6R (ex)
    Suzuki GSX650F (ex)
    http://mopollasuohon.blogspot.com/
    https://www.youtube.com/@Qassu78