Kaverin tarvisi tehdä hieman maalipinnan suojauksia (pehmolaukut ja tankkilaukku) teipeillä. Mikä teippi on riittävän lujaa pysyäkseen kiinni, mutta samalla riittävän helppoa pois otettavaksi ilman liimäjäämiä?
Maalarinteippi? Kontaktimuovi? Jeesusteippi? Mikä?
Vaha alle ja kontaktimuovi päälle. Tuo on ainakin ollut ihan toimiva yhdistelmä joka irtoaa helposti ainakin parin-kolmen viikon jälkeen..
itte käyttäsin varmaa maalarinteippiimitää äkästä kuten esim tuo jesari ni sitä en ainakaa tunkis
600rr
3M kivenisku kalvo... Tai sitten jos haluaa helposti pois niin ihan normaali ikkuna kalvo...
Maalarinteippi kuivuu ajan myötä. Mitä lämpimämpi, sitä nopeammin se jämähtää alustaan kiinni. Ei hjuva. Roudarinteippi jättää jälkiä ja on hankala irrottaa sille päälle sattuessaan. Vahaa, kontaktimuovia ja kiinnitys lämpimässä tallissa. Askartelutarvikeliikkeistä saa ruiskumaalauksen peitekalvoa. Se lähtee helposti pois eikä taatusti jätä jälkiä. Rullatavaraa kuten kontaktimuovikin.(Köpi @ Touko. 02 2007,09:18) kirjoitti
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Pintasuojakalvokin on yksi hyvä vaihtoehto. Myydään yleensä rullina
mutta jos tarvitsee pienempiä määriä, niin kannattaa kysellä mainostoimistoista.
Lainataampa tätä ja kysäsen jotta...Millä myrkyllä 2puoleisen "karhutarran" saa helpolla irtoamaan
Köpi:lle vinkki jotta tuo 3m.. staattinen kalvo kestää hyvin hankausta & paikoillaan ja on helpompi poistaa kun poskiparta
Kyllä se staattinen kalvo kesti noin 3 viikkoa tankin kyljissä moitteetta, kunnes painepesurilla menin sohimaan.... yllättävän hyvin pysyy kun märkänä asentaa.
Tankkilaukun alla on itsellä tuollasta liukueste mattoa palanen.. suojaa tankkia ja tuo ripauksen lisäpitoa magneettien avuksi.
<span style='font-size:9pt;line-height:100%'><span style='font-family:raavi'><span style='color:#000F22'>Samu69<- Sellainen timpuri joka osaa pystyttää ihan omin käsin mirrille kiipeilypuun.
-Olemassa on vain kolme ihmistyyppiä, ne jotka osaavat laskea, ja ne jotka eivät osaa.
-Minkäs teet kun sanoo mitä ajattelee, muttei useinkaan ajattele mitä sanoo</span></span></span>
<span style='color:A8A8A8'>...Oma "Space" ...</span>
Staattinen kalvo tuskin jää riittävän lujasti kiinni...liimapintaa pitänee olla, teipit paikoillaan viikon, ehkä kaksi.
Ilmeisesti siis vaha ja kontaktimuovi toimivin juttu?
Ruiskumaalauksen peitinkalvo rules.. saa uudenmaankadulta esim Tempera...
Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin
Triumph Rocket
Suzuki B-King
Suzuki Hayabusa
Agusta
Kawasaki ZZR
Kawasaki 800
Honda Goldwing 1800
Kawasaki ZZR
MV Agusta
Rautakaupasta saa mustaa muovista rakennusteippiä. Siitä ei jää liimaa irroitettaessa. Esimerkiksi rata-ajossa peilien ja lamppujen teippaamiseen parempaa, kuin maalarinteippi.
Hande G.
Jeps tuo unohtui multa... Toimii todella hyvin ja helppo irroittaa ja toisaalta helppo venyttää eri muotoihin...(handegunnar @ Touko. 02 2007,10:07) kirjoitti
Mulla lähti aikoinaan lakat irti tankista, kun irrottelin kontaktimuovisia naarmuuntumissuojia. Ei tosin tainnu olla just vahattu pinta alla ja teipit oli ollut kiinni muistaakseni useamman kuukauden. Mut sen jälkeen en ole kontaktimuovia uskaltanut käyttää...
<span style='color:#000000'>Unidentical twins - RD 350 LC *& *VTR 1000 F</span>
Itse olen poistanut tarroja ja muoveja katteista ja plexeistä joko lämmittämällä kuumapuhaltimella tai PRF:n Label Off Tarranpoistoaineella jota saa vähän paremmista rautakaupoista(samu69 @ Touko. 02 2007,09:58) kirjoitti
En ole itse kokeillut karhutarraan mut uskoisin että toimii myös siihen...
-- No sehän on se kaikkien Ninjojen isoäiti!!! -- GPZ 900R
-- ZZR kärpänen -- ZZR 600R -> Myyty!
-- Ihka oikea wannabee reisseri -- ZX 6RR
-- Voe vehnä mikä kiksutin -- GSX-R 750
Liimat irtoo ihmeen hyvin myös WD-40sellä. Monikäyttönen ihme öljy ;)
T
Jussi
---
"Jääkiekko on raju peli. Osallistumalla peliin pelaaja hyväksyy siihen liittyvän tapaturmavaaran"
jeesusteippi jää liian kovin kiinni ei hyvä kontakti muovi voi
olla pienen ajan,mutta esim. ajokausi on liian pitkä aika,se
palaa siihen kiinni,tavallinen NITTO teippi pysyy ja lähtee
hyvin irti,ja jollei vuosikausia ole siinnä,ei jätä liimaakaan maalipintaan.
Todella äkäiset liimat poistin vanhasta pyörästä ksyleenillä muovisesta katteesta -helppoo ku heinän teko.
Automaalikaupasta, litra n. 10€ eli halpaa ku saippua. Parilla desillä tekee n. ½ neliötä?
http://www.kiilto.com/fi/tuotteet/tu...kanta/?prod=63
Silence is golden when you can't think of a good answer.
- Muhammad Ali -
Ksyleenin kanssa pitää vain muistaa että vaikka ei vahingoita muoviosia niin liuottaa kyllä yleisimpiä lakkoja, maaleja ja epoksia... Eli jos on katteet maalattu tai on epoksipohjaisia kuituja... niih.. en suosittele.(Dymond @ Touko. 04 2007,11:30) kirjoitti
-- No sehän on se kaikkien Ninjojen isoäiti!!! -- GPZ 900R
-- ZZR kärpänen -- ZZR 600R -> Myyty!
-- Ihka oikea wannabee reisseri -- ZX 6RR
-- Voe vehnä mikä kiksutin -- GSX-R 750
Heps!(Köpi @ Touko. 02 2007,09:18) kirjoitti
Maalarinteippi,väriltään sininen!
Tarkoitettu just tähän työhön,pitää hyvin mutta ei liian tiukasti,ei jätä liimaa vaikka seisoisi kauempinkin paikallansa.
Vinkkinä tavallisen maalarinteipin käyttöön: Teippi poistetaan heti maalauksen jälkeen,eli kun homma tehty=teippi pois!
Lukee muuten jossakin käyttöohjeessakin.
Sinistä teippiä myy luultavasti kaikki rautakaupat,ainakin k-rauta ja rautia.
Toinen hyvä vaihtoehto on teippi jossa muovikalvo mukana,eli maalarinteippi ja lapinäkyvää kahisevaa muovia,tarkoitettu vissiinkin automaalaukseen.siinä on hyvä puoli ettei tarvi teippailla niitä vanhoja raton sivuja,vaan rullasta vaan vetäset,teippaat,vedät muovin suoraksi,ja avot sanoi hän![]()
hiano keksintö ja nopeeee
![]()
-on samantekevää,rakastavatko he meitä,kunhan kunnioittavat.On samantekevää,vihaavatko he meitä,kunhan pelkäävät-
-Casere weold Creacum ond Caelic Finnum-
joo,meiän pojat plantraa maaleja,super-rostexia, tolla ksyleenillä,on vaarallista maalipinnoille ja vähän muullekin!(Rubreht @ Touko. 05 2007,21:50) kirjoitti
Raskasbensiini ja tärpätti ovat kovia sanoja,eivätkä tuhoa maalipintoja,mutta aika pian näiden aineiden jälkeen kannatta pinta pestä saippualla tai vastavalla,se neutralisoi noiden myrkkyjen vaikutukset.
-on samantekevää,rakastavatko he meitä,kunhan kunnioittavat.On samantekevää,vihaavatko he meitä,kunhan pelkäävät-
-Casere weold Creacum ond Caelic Finnum-
Duunissa kun joutuu pintoja suojaamaan ulkosalla, ja usein ne on kuukausia teipattuna, niin sanoisin tuohon tarkoitukseen keltaisen/oranssin muoviteipin olevan kuluttajalle helpoin saatavilla oleva koska sitä löytyy joka rautakaupasta. Sen kanssa ei tule ongelmia ennen kuin se on jäätynyt.
Maalarinteippi sulaa kiinni kastuttuaan ja jeesusteippi muuten vaan aika lyhyessä ajassa.
Hitaus on malttia!
ANY10.
Rautakaupasta jäi käteen joku "sähköteippi", sitä kokeillaan ensin...
uskaltaakos tolla ksyleenillä nyt sitten vetästä maalatun/lakatun muovikatteen päältä tarrajäämät pois vai lähteekö lakat saman tien?
Samu69:lle: Mulla ainakin on toiminut todella hyvin ns. vanhan ajan "läskilaikka" poistamaan teippien liimat maali/lakka- ja muovipinnoilta. Tosin muovin kanssa saa olla sikäli varovainen ettei poista liian suurilla kierroksilla joilloin muovi sulaa lämmöstä. Ihan vaan akkuporakoneeseen kiinni ja 1-vaihtella hiljalleen surraa liimaa pois.
Näyttäis löytyvän esim. Biltemasta: Koristenauhan irrotin
Itellä on tosin vaan jostain pehmeästä kumista tekastu ympyrälätkä + ruuvivarsi ja hyvin pelittää![]()
~: *Honda VFR800 VTEC 2008 *:~
Jos on vanha maalipinta niin huoleti voit ksylenillä pyyhkiä. Ksyleni on suhteellisen "mietoa" ainetta verrattuna esimerkiksi tinneriin ja asetoni on vieläkin vahvempaa. Noita kahta viimeksi mainittua en suosittele, mikäli vaan on mahdollista ksyleeniä käyttää. Niiden kanssa voi tulla ongelmia, ovat sen verran vahvoja aineita.(lassep @ Kesä. 05 2007,11:03) kirjoitti
(Edellyttäen tietysti, että on aikoinaan maalattu/lakattu kunnolla ja kunnon aineilla.)
R.I.P Jaska - Motoristi
Asiantuntijalausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
Toimii(TiieM @ Kesä. 05 2007,17:39) kirjoitti
RF 900 R -97
ZZR 1100 -99
GSX 1300 R k6
GSX 1300 R k9
kiitos Pave:lle, ksylenillä tosiaan tarrat lähti kuin talonmies jäiseltä peltikatolta, eikä tehnyt maali/lakkapinnoille mitään. sivukatteiden teipit irtos noin 3 minuutissa![]()
Pitäis pyörän muovisesta takakatteesta saada irti auringon päivettämä ja kovettama muovikalvo.
Kalvo on halkeillut ja tiukassa, kynnellä rapsuttamalla ei lähde yhtään irti.
Vinkkejä millä kovettuneen ja halkeilleen muovin saisi pois maalipintaa pilaamatta?
Muovin liimapinnan poistamiseenhan tässä on tullut jo paljon hyviä vinkkejä, joten se varmasti hoituu kun itse muovin saa vaan päältä pois.
Yamaha R1 -04
Suzuki GSX1300R Hayabusa -03
Suzuki RF600 -93
Suzuki GS500 -99
Tuo suojateippi on juuri omiaan tuollaiseen touhuun, eikä jää liimajälkiä yms...(handegunnar @ Touko. 02 2007,10:07) kirjoitti
paskapuhetta mutta otan sen silti...
Kokeileppa vaikka veistellä puusta (esim koivu) pieni lasta, ja sitten hiustenkuivaajalla lämmittää sitä muovia ensin.(wiltzu @ Kesä. 30 2010,08:40) kirjoitti
Tai sit jo tuolla aikaisemmin mainitulla toffeelaikalla
http://www.biltema.fi/osteri....e=20001
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Ääni keltaiselle/oranssille muoviselle suojainteipille!! Halpaa ja hyvää!(Mika 14R @ Touko. 06 2007,01:58) kirjoitti
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.