Itse en ole D kuski tosin en voi kieltää et joissain näkemissäni kamppeis putkil iha namu jylinä mut joo kysymykseen mikä tekee D stä surkeen kamppeen myydä vaihtaa lukenut ja kuullut et ne vaikeita kamppeita päästä eroon paitsi iha pilkkahinnal... en paheksu en inhoa D tä iha jees siin mis muutkin naku D on jees onx se ny monster se isompi malli![]()
Suzuki pv50 -90
Suzuki Gs 125 -88
Suzuki TsR 125 -91
Honda Vff 750 -85
Suzuki Vs 700 -86
Suzuki Gsx 1400 -05
Honda Cb 1300 -06
Voi luoja, opettele käyttämään niitä välimerkkejä, ei tuosta tekstistä ota erkkikään selvää.
Suzuki GSX-R 1000 K7
Surkea kampe myydä, kun tulee surkea tai ainakin haikea olo kun sen myy. Muuta en osaa tuohon kysymykseen vastata. Ja kun myy Ducatia, niin sosiaalinen elämä vilkastuu myös. Joutuu myös opiskelemaan paljon tekniikkasta, kun uteliaisuuttaan/ostoaikeissaan kyselijät kyselee niin vaikeita kysymyksiä, liittyen Ducatin tekniikkaan.
Haiskahtaa kyllä vähän pikku provolta, mutta menkööt.
Itsellä on lähinnä sellainen kuva ko. asiasta, että näiden ostaa-myy-vaihtaa-varastaa -mopokauppojen varastossa joku yksinäinen Duku voi kyllä lojua vaikka maailman tappiin, josta sen myös varmasti saa pilkkahintaan kun vähän tinkaa.
Yksityishenkilöiden tai vähän "isompien" mopoliikkeiden dukut tuskin jäävät näppeihin, jos myyjät vain hoitavat duuninsa.
Satunnaisasiakas varmaankin monesti perustaa ensimmäisen mielipiteensä "Mutku naapurin Penallakin on Kawa" -ajattelumalliin, eikä varmaankaan (suomessa) vähän marginaalipyöränä pidetty Ducati välttämättä ole se ensisijainen kiinnostuksen kohde.
Näin se siis voipi jäädä vähän pimentoon siellä sadan muun vaihtopyörän joukossa, ellei myyjä tajua tarjota vähän muutakin kuin sitä tuttua turvallista "Samanlainen ko Kakella" -Hondaa, vaikka asiakas niin olisikin ensimmäisenä ehdottanut.
Jos liikkeeseen taasen marssii Suizamies Henkeen ja Vereen, niin luuletko että se jotain ***un italialaista rimpulaa edes harkitsee? Ja varmasti kertoo kavereille, että "Se idiootti tarjos jotain makaronimopoakin siellä. Niistä oo mihinkään."
Oma Dukuhuuma lähti Biken käytetystä monsterista, jolla pääsin kenkimään myyjän antaman pitkän hehkutustuokion jälkeen. Täytyy myöntää, että jos perä ois kestäny ni oisin lyöny nimet papereihin välittömästi ko startti pyöräytti myllyn käymään.
Meni puolisen vuotta, niin vähän uudempi mörkö tarttui mukaan toisesta liikkeestä, jossa se oli seissyt hyvän aikaa.
Kohtalaiseen hintaankin vielä, vaikka kaupat oli jo käytännössä tehty kun pyörä lyötiin käymään
btw. kaikki esimerkeissä käytetyt Penat ja Esat, sekä pyörämerkit on sitten ihan vaan esimerkkeinä. Eiks je?
Eipä tuo näytä sinultakaan sujuvan...(teude @ Maalis. 29 2007,00:49) kirjoitti
![]()
"Monsterilla ajaminen on kuin ratsastaisi krapulaisella härkäsammakolla. Eli siis hel-vetin siistiä!"
"Ei se ole vika, se on ominaisuus"
Spagettihirviö 800i.e
Ei nyt ihan mahdottomia mennä vaatimaan suzukisteilta.(teude @ Maalis. 29 2007,00:49) kirjoitti
![]()
Suosittelen ostamaan halvalla yksityiseltä ja sitten lasket normi arvonalenemisen eli n. 10%/vuosi niin myydessä pääset heti eroon.
Tuolla laskukaavalla oma ss900 lähtisi alle 6k€, ilman viripaloja, -98 ajettu 30tkm. En tosin ole myymässä..
Myyvät tuollaisia liikkeissä 10k€ hintaan, joten en ihmettele, jos ei kauppa käy. Eikä käy yksityisilläkään, jotka liikkeiden hinnoista mallia ottavat.
Jep. Noinhan se menee. Ducatien pyynnit ovat aika lailla utopistisia. Kun 750s:stä pyydetään yli 7k€ on jollakulla menneet puurot ja vellit sekaisin oikein todenteolla. No ompahan ainakin varaa mistä valita, jos sattuu olemaan rahamiehiä...(Harri @ Huhti. 09 2007,18:15) kirjoitti
Jälleen yksi tehottomaan pastakoneeseen hairahtunut
Aina jos olen myymässä, hinnat ovat ihan realistisia. Kun olen ostamassa, niin poikkeuksetta hinnat ovat utopistisia. Eli haluaisin omastani (S750ie, -02, 15tkm, 2-kilpinen) vaikkapa 7500 (ihan realistista), jotta voisin ostaa SS1000:n sanotaan vaikkapa 9000 eurolla. Niistä taas on aina ihan utopistisia pyyntöjä.(Sartre @ Huhti. 10 2007,23:14) kirjoitti
Miksi tämä yhtälö ei toteudu?![]()
On tärkeää erottaa terve innostus ja addiktio. Terve innostus tuo jotain elämääsi, mutta addiktio vie jotain pois.
-prof. Mark Griffiths
Suomessa Ducatien hinnat ovat hieman vinksallaan ja mielestäni syy on maahantuojan hinnaston. Samaa ylihintaa mitä siellä pyydetään, pyydetään myös yksityisten ilmoituksissa. Katselin tuossa yksi päivä nettimotosta 749:jä ja jokaisen pyyntihinta tuntui olevan sen pari tonnia yläkanttiin. Omasta mielestäni esimerkiksi oikea hinta omalle pyörälleni tällä hetkellä olisi jotain 12-14 kiloeuroa. Ja kyseessä siis -04 749s, joka otettiin käyttöön -05 kesällä. Mittarissa 7000 ja vähän päälle. Nettimotossa taidettiin pyytää päälle 13K€ tavallisesta -04 749:stä, jossa oli päälle 11 tonnia mittarissa.
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
Ei koske pelkästään Duksuja toi käytettyjen ylimitoitettu hinnoittelu. Katos vaikka Blackbirdit motopalstalta. Löytyy aika paljon käytettyjä, joiden pyynti on uutta kovempi.
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Niin, miksiköhän.. Noitten s/ss750 hinnat on kyllä mitä sattuu.(jjm @ Huhti. 10 2007,23:25) kirjoitti
Oikea hintataso olisi jotain 5-6000€.
Näitä ss1000 ei pahemmin ole myynnissä, paitsi tuo oma. Sitäkään en taida ihan 9000€ myydä. Mikä lie sitten se oikea hinta, no sen näkee sitten jos sen joku ostaa pois.
ss750ff n. 20-30tkm = n.5500€ realistinen (kokemusta on, pari vuotta sitten maksoin 5900 ja oli tehoputket ja vehkeet)(nixu @ Huhti. 11 2007,10:29) kirjoitti
ss900ff n.20.30tkm =n.7000€ realistinen (taas on kokemusta..)
Tuosta kun katsotte mallia niin alkaa kauppoja syntymään. Esimerkit omakohtaisista toteutuneista kaupoista johdettuja.
Voi pitää hyvinkin paikkansa. En vain tunne oikein muiden pyörien hintoja, joten en osaa niitä suoraan kommentoidakaan.(wekkuli @ Huhti. 11 2007,06:55) kirjoitti
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
Offtopic: repesin(Marcel @ Maalis. 29 2007,22:43) kirjoitti
.
Kukkakepeille
Pakkotoisto.com
Täytyy japsiharrastajana noudattaa perinteitä ja tulla OT:tä jauhamaan Ducatipalstalle...(suurii @ Huhti. 11 2007,13:51) kirjoitti
Mun mielestä ton teuden pilkutus meni ihan oikein. Olen itsekin siirtynyt käyttämään taukopilkutusta, vastoin kielioppisääntöjä siis. Kieli kehittyy...
![]()
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
Ei kun mun mielestä se menee näin:(Koris @ Huhti. 11 2007,14:43) kirjoitti
"Voi luoja! Opettele käyttämään niitä välimerkkejä! Ei tuosta tekstistä ota erkkikään selvää."
Huudahdusta myöten kaikki eri lauseita. Jos halutaan samaan lauseeseen, voidaan käyttää sitovia sanoja:
"Opettele käyttämään niitä välimerkkejä, sillä ei tuosta tekstistä ota erkkikään selvää."
![]()
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Sen tiedän, että erisnimi Erkki olisi pitänyt kirjoittaa isolla.
No höpsistä, sehän edustaa tässä vain kaikennäköisten tonihalmeiden ja hetekoiden luokkaa...(Köpi @ Huhti. 11 2007,15:56) kirjoitti
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP