Tulokset 1:stä 7:een 7:sta
  1. #1
    Tutulla on gsx 600F suitsa -96 ja siinä on rengas kokona 110/80-17 ja 140/80-17. Erittäin vaikea löytää mitään kohtuullista rengasta noista kooista. Olisiko vastaavat koot 120/70 ja 150/70?
    Kiittäen tiedoista
    Fun is not a straight line
  2. #2
    Saako noita kokoja muuttaa omavaltaisesti isompaan/pienempään mitä rekisteriotteessa on?

    Eräs katsastusmies sanoi mulle ettei saa muuttaa, oltava ne koot mitä otteessa on, muutoin muutoskatsastus!
    Kawasaki 550 -83 Limited Edition
    Grumpy Old Fart

    "Si vis pacem, para bellum"
  3. #3
    Harvemmin ne ajo-ominaisuudet renkaan kokoja muuttamalla ainakaan paranee. Takavanteen leveys on varmaan 3,0" - 3,5"? Yleensä 150/70 renkaissa on vannesuositus 3,5" - 4". Eli 3,5" vanteelle voi tuon 150/70 heittää huoletta.

    Edessä vanteen taas pitäisi olla 120/70 rengasta varten vähintään 3". Vakiokoon huomioon ottaen se on 2,5" - 3.0".



  4. #4
    Kajautetaan ilmoille tuollainen pieni sievä suuntaa antava taulukko.

    Kliiiiks
    On helvetin vaikeaa selvitä elämästä hengissä
  5. #5
    Kiitos tiedoista
    Fun is not a straight line
  6. #6
    Lainaa (Kawa LTD @ Maalis. 18 2007,11:30) kirjoitti
    Saako noita kokoja muuttaa omavaltaisesti isompaan/pienempään mitä rekisteriotteessa on?

    Eräs katsastusmies sanoi mulle ettei saa muuttaa, oltava ne koot mitä otteessa on, muutoin muutoskatsastus! *
    Mulla lukee tuonti-VFR:n rekisteriotteessa takarenkaan tyyppinä 180/55 ZR17. Pyörässä (-93) on ollut vakiona 170/60 ZR17, mikä itse asiassa (yllättäin!) toimiikin pyörässä paremmin ja on vielä edullisempi, tai siis vähemmän kallis. Vannekoko on siis 5,50x17, eli molemmat koot sopivat sinänsä vallan hyvin vanteelle.

    Minä vaihdoin pyörään takaisin vakiokoon renkaan, enkä ajatellut ilmoittaa siitä katsastusmiehelle poliisisedästä puhumattakaan.

    Ilmeisesti tuontikatsastuksessa katsastusmies on katsonut renkaan kyljestä numerot, ja sen perusteella merkinnyt rengaskoot rekisteriotteeseen. Näin tutustumatta itse pyörän oikeisiin mallitietoihin. Olisi edes laittanut molemmat sallitut rengaskoot, niin olisi ollut kunnolla tehty suoritus.



    - "VFR kehrää ja paukkuu" -
  7.  
  8. #7
    Lainaa (Kawa LTD @ Maalis. 18 2007,11:30) kirjoitti
    Saako noita kokoja muuttaa omavaltaisesti isompaan/pienempään mitä rekisteriotteessa on?

    Eräs katsastusmies sanoi mulle ettei saa muuttaa, oltava ne koot mitä otteessa on, muutoin muutoskatsastus! *
    Niissä on jotkut rajat missä renkaiden pitää olla. Eli rekisteriotteeseen merkittyjä kokoja saa muuttaa pikkusen ilman että pitäis katsastaa. En nyt muista kuinka iso heitto on sallittu.