Tulokset 1:stä 8:een 8:sta
  1. #1
    Saapi poistaa jos asia on jo täällä.
    Turunsanomat
  2. #2
    Surullista ja sääli mutta minkääs teet vahingolle. Eikä se rahasumma kenenkään kärsimyksiä poista. Ei motoristin hinta ole yhtään sen isompi tai pienempi, kuin kenenkään muunkaan. Kaikki täällä on vain ihmisiä. Niin päälle ajajat kuin alle jääneetkin.
    "Monsterilla ajaminen on kuin ratsastaisi krapulaisella härkäsammakolla. Eli siis hel-vetin siistiä!"

    "Ei se ole vika, se on ominaisuus"

    Spagettihirviö 800i.e
  3. #3
    Semmonen vaan kummastutta, kun useimmilta lähtee kortti pelkästä liikenteen vaarantamisesta.Mutta ei tässä tapauksessa.



  4. #4
    Eihän siinä nyt olisi mitään järkeä, että vahingoista rangaistaisiin samalla tavalla kuin tahallisesta taposta. Vahinkoja sattuu kuitenkin aina, vaikka olisi miten tarkkana. Sitä paitsi ihmisen huomiokyvyllä on rajansa.
  5. #5
    Äkkiseltään tuntuu omituiselta, että kuolemantuottamuksen rangaistus näyttää pintapuolisin pienemmältä kuin esim. reipas ylinopeus motarilla. Kuten edellä mainittiin, vahinkoja sattuu ja ihmisen huomiokyky on rajallinen; lisäksi ao. jutussa mainittu liikenteenjakajan osuus saattaa olla ihan totta. Rikosoikeudellisen seuraamuksen lisäksi tällaisessa tapauksessa syylliseksi todettu osapuoli saa henkisen rangaistuksen, jonka kovuutta ulkopuoliset voivat vain arvailla.
    Reilu luukutus sen sijaan tulkitaan harkituksi ja tahalliseksi teoksi, tilanteesta riippuen jopa törkeäksi. Tahallisuutta pidetään siis ehkä tärkeämpänä pointtina kuin varsinaista tekoa ja rikosnimikkeen määrittely mitatattavan suureen ( nopeuden mittaus) avulla ei aiheuta tulkintavaikeuksia.
    Näin päättelen maalaisjärjellä
    www.motzcari.com
    Sevenfifty -92, VFR800 -98, Suzuki V-Strom 650 -05
  6. #6
    Lainaa (pajazo @ Maalis. 17 2007,11:31) kirjoitti
    Eihän siinä nyt olisi mitään järkeä, että vahingoista rangaistaisiin samalla tavalla kuin tahallisesta taposta. Vahinkoja sattuu kuitenkin aina, vaikka olisi miten tarkkana. Sitä paitsi ihmisen huomiokyvyllä on rajansa.
    Joo-o, ajan tosta joka päivä töihin ja siinä ei tosiaankaan ole mitään esteitä varsinkaan pakettiautosta katseltuna...
    Mutta tiedätpähän mitä sunkin henki maksaa...
    F = dp / dt
  7. #7
    Ei se kuski varmaan tahallaan eteen kääntänyt. Vahinkoja sattuu ja nää on maailman kauheinpia vahinkoja kaikille osapuolille. Jotenkin vaan tuo sakko on ihan naurettava. Ihan sama vaikka olisi maksanut sakkoa 100000 euroa. Ei se olisi tehnyt ketään iloisemmaksi.

    Mutta ehkä joskus kannattaa miettiä hetki, mitä tuolla liikenteessä tekee ja miten ajaa. Vian ei tarvitse olla itsessä, mutta ajatteleminen ei ainakaan haittaa selviytymistä.
    Honda VTR 1000 f

    All for one

    Tom *& Jerry team
  8.  
  9. #8
    Lainaa (Timberline @ Maalis. 17 2007,14:08) kirjoitti
    Mutta ehkä joskus kannattaa miettiä hetki, mitä tuolla liikenteessä tekee ja miten ajaa. Vian ei tarvitse olla itsessä, mutta ajatteleminen ei ainakaan haittaa selviytymistä.
    Näin on. Itsekin on syytä katsoa peiliin.