Tulokset 1:stä 18:een 18:sta
  1. #1
    kokemuksia onko järkevä vaihtoehto tuo vmax..
    - tekeekö sillä pitempiä matkoja?
    - imeekö tuskaseti bensaa (normiajolla)tietysti jos kahvaa vääntää.
    -onko liian kömpelö keskustaan?
    -jnejne..

    kiitos jo etukäteen..
  2. #2
    Ei se ainakaan matkapyörä ole,liian pieni pa.tankki.Saa tankata koko ajan.Parhaiten se kai sopii just kaupunki ajeluihin ja pikku tykityksiin.
    "Se joka väitti ettei rahalla saa onnea ja rakkautta oli unohtanut koiranpennut..."
    ----------------------------------------------------------------------------------
    http://www.moottoripyora.org/kuva-al....pos=230
  3. #3
    Lainaa (yammu1 @ Maalis. 15 2007,02:41) kirjoitti
    Ei se ainakaan matkapyörä ole,liian pieni pa.tankki.Saa tankata koko ajan.Parhaiten se kai sopii just kaupunki ajeluihin ja pikku tykityksiin.
    Tjaa, tuo avokki on omallaan käynyt mm.Norjassa, vaan jospa se on maailman matkaajien ja asiantuntijoitten, jotka puhuvat kokemuksen syvällä rinta-äänellä, mielestä "pikku tykitystä" vaan... Taittuuhan tuo kaupungissakin, ei mikään keijukainen mutta ei maxista kukaan sellaista koskaan ole väittänytkään.

    Taitaa se olla asenteesta kiinni toimiiko matkapyöränä *vai ei, kummallisemmillakin nivuspäristimillä on väki pidempääkin matkaa taittanu eikä ole tarvinnut turhia natista.



    "Toiset uskoo ihmeisiin, toiset vahvaan valuuttaan. Minua ei puhuttele kumpikaan..."
  4. #4
    Asenteesta se kaikki on kiinni. Toiset ajaa 350 kuutioisella brittipyörällä maailman ympäri ja toiset kiertää toria Goldwingillä. Osta ilmanmuuta pois jos tykkäät.
    kypäpärä
    Suzuki Bandit 1200 N
  5. #5
    Lainaa (phyx @ Maalis. 15 2007,07:54) kirjoitti
    Asenteesta se kaikki on kiinni. Toiset ajaa 350 kuutioisella brittipyörällä maailman ympäri ja toiset kiertää toria Goldwingillä. Osta ilmanmuuta pois jos tykkäät.
    Juuri näin / olen niin samaa mieltä / veit jalat suustani *
    "Toiset uskoo ihmeisiin, toiset vahvaan valuuttaan. Minua ei puhuttele kumpikaan..."
  6. #6
    Kyllä sillä reissuja tekee, kunhan ottaa huomioon tankin koon. Minun pyörällä oli edellinen omistaja päristellyt joka kesä eteläeuroopassa kakspäällä mutkin, ja onhan tuolla rautaperseitäkin ajettu.
    Pyörä ei sovellu kovin kovaan ajoon, vaan matkanopeudet jää alle 160km/h, koska tuulenvastus on niin kova ja syöpi nopeammilla nopeuksilla pirusti löpöä. 6-8l/100km on ollut minulla normaali kulutus. Olen kuullut pienemmistä ja isommistakin kulutuksista, eli varmaan säädöillä/viritysasteella ja ajotavoilla iso merkitys.

    Jos pyörällä pitää päästä kovaa, niin Maxi ei ole hyvä valinta, mutta kaikkeen muuhun se on paras *
    Onhan se kohtuu painava vehe, mutta ei ole kömpelyys kyllä käynyt mielessänikään (paitsi työntöhommissa) eli painopiste on mukavan alhainen ja istutaan kuitenkin matalalla, niin ei tuo paino haittaa kaupungissakaan -> pitää olla varovainen kaasunkanssa, kun tahtoo vedellä sutia kokoajan.
    Pyörästä on jonkinverran juttua täälläkin ollut (haku) ja vmaxclubfinland:din sivuilta löytyy jäsenille kovasti tietoa + keskustelupalsta.
    Eli sitten ne vakiovinkit: Pyörää ostaessa kannattaa katsoa että on '93 vuosimallia tai uudempi (parempi keula ja jarrut) ja täystehoinen (papereissa yli 100kW).
    -

    Exät:
    Ducati Monster 1000S DS '05
    Yamaha V-max 1200
    Suzuki XN85 Turbo
  7. #7
    Tosi cool ja muutenkin hauska verme mutta eihän siitä matkapyörää sanan varsinaisessa merkityksessä saa kirveelläkään, ihan sama vaikka joku olisi ajanut sillä telluksen ympäri useampaankin otteeseen. Ajo-ominaisuudet uudempiin pyöriin verrattuna melkoisen vaisut, mutta naatiskeluun ja suoralla-ajoon hieno laite!
    Power is nothing without mojo!
  8. #8
    Noniinno,harva pyörä on matkapyörä sanan varsinaisessa merkityksessä.
    Hyvin sillä matkaa taittaa,eikä tartte paljoo venytellä paikkoja stopin alkaessa.
    Tankkausväli on mitä on, 200km pääsee tankilla.
    Mut siinä samalla vanha tervakeuhko imasee annoksensa.
    Tekniikka on 80-luvulta, mutta hyvin se kestää kovempaakin kaasukättä.
    Ja mutkat se menee,kunhan muistaa että kuka käskee...
    Kwakan kaveri? - Ehkäpä kohta toinen Kwaakku
  9. #9
    Hei, Kaverilla on tuollainen ja kertoo että varttimaili kulkee 10.5 sek.
    Ajattelin että onhan se nopea mutta, eikös noilla ajoilla pärjäisi jo Street Bike luokassa?

    Ohessa lainaus Jammun sivuilta:

    MT-01:llä Street Bike SM Pronssia

    Vauhdin Maailman testikuljettaja Tero Kiira nappasi Street Bike – luokan SM Pronssia Yamahan MT- 01:llä. Street Bike – luokassa ajetaan ns. katupyörillä. Luokan sääntöjen mukaan on sallittua madaltaa pyörää sekä takahaarukkaa on mahdollista jatkaa. Moottorin viritysaste lukuun ottamatta turboa tai ilokaasua on vapaa.

    Huomionarvoista oli se, että säännöistä poiketen Tero Kiira nappasi pronssia alustaltaan täysin vakiolla MT- 01:llä. Moottoriakin oli kutitettu ainoastaan Yamahan omalla Stage 2 virityssarjalla. Näillä eväin MT- 01 kipitti varttimailin parhaimmillaan aikaan 11.719 sek. Merkille pantavaa oli Yamahan irtoaminen lähtöviivalta. 60 jalkaa, ensimmäinen 20 metriä sujui parhaimmillaan 1.720 sek, mikä on vakioalustaiselle moottoripyörälle erittäin hyvä aika. Yamaha MT-01 lähtee erinomaisesti vääntävän moottorin ansiosta viivalta kuin hauki rannasta!



    Nim. Rapido
    "Ei oo riemulla rajaa kun jammulla ajaa"
  10. #10
    V-max ja MT-01 on kyllä aika erilaiset pyörät???
    Intruderclubfinland

    Pappa Tunturi
    Tunturi Tiger Aqua
    Yamaha DT 125 *-87
    Yamaha XS 650 *-80
    Honda Shadow 600 *-90
    Suzuki Intruder 1400 *-91
  11. #11
    Lainaa (intikka @ Maalis. 22 2007,20:42) kirjoitti
    V-max ja MT-01 on kyllä aika erilaiset pyörät???
    Onhan pyörät erilaisia, toinen 80-luvulta ja toinen 2000 luvulta. Kysyin tietääkö joku miten nopeesti se liikkuu?



    "Ei oo riemulla rajaa kun jammulla ajaa"
  12. #12
    Ei siinä ole mitään järkeä, osta ihmeessä *

    Tankkeja saa isompia, suoraan vakiopaikkaan, 20,5 litraa itellä ja menee yli 300 kilsaa tankilla (poikkeuksena ratakeikat..)

    Ei takuulla ole liian kömpelö kaupunkiin eikä muuhunkaan ajoon. Jos meinaat paljon työnnellä tai kallistella paikallaan suosittelen jotain muuta pyörää *

    Ajo-ominaisuuksia voi kyllä rutkasti parannella eikä siitä sittenkään mitään R6:sta tule, mutta hauska laite se on varmasti...

    Ja tosiaan -93 ja eteenpäin paksummat etuputket ja *paremmat etujarrut.
    Ei auta poru eikä selite, kun käyntiin lähtee Homelite

    Bitit on pc:stä...
  13. #13
    V-Max olisi mahdollisesti tulossa TRX:n tilalle joten käytän vanhaa ketjua hyväkseni ja kysyn onko vielä jotain mitä pitää tietää koeajoa ja ulkoista tutkimusta tehdesssä kuin:

    1.) 93 tai uudempi
    2.) Papereissa yli 100kw
    3.) Ei kolinaa käydessä lohkosta
    4.) Öljynpaineet (jos mittari) tyhjäkäynnillä
    5.) Ei perän jurinaa moottorijarruissa eikä kolinaa kiihdytyksissä

    Ilmeisesti tuon täystehoisuuden voi todeta myös jostain virtojen päälle laittamisen jälkeisestä surinasta? *

    Noilla kait ajaa, jos on hyvin pidetty, moottorin puolesta likimain loputtomiin. Mites kytkimen kestoikä, entäs voimansiirto muuten?

    Miten V-Maxeihin saa tänä päivänä osia, erilaisia modausosia varmaan saa paljonkin, mutta miten on perusvaraosien yms. laita?

    Tälläisia lisäsuosituksia luin toisaalta:

    "...jäykistyspala etuhaarukkaan, jäykisteraudat koneen sivuille, moottoripuslat kovamuovisiksi, progressiiviset etujouset, takaiskarit alkuperäistä paremmiksi, takarengas 17":ski."

    Tietty mitä enemmän noista on jo valmiina sen parempi, mutta siis kysymys kuuluukin: Vieläkö pitää tietää jotain muuta tai huomioida ostotilanteessa?



    Retired
  14. #14
    Kävinpä äsken koeajamassa yhden 97 täystehoyksilön. Kytkin tosin ei ihan pelittänyt kunnolla, mutta en tiedä vaikuttiko millään lailla 1-2-3 kiihdytyksiin. Vitosella jos laittoi pienestä nopeudesta tuppea nurin niin huomasi kyllä selvästi.

    Hienostihan tuollainen liikahtaa! Tosin ei mielestäni yhtä hienosti kuin V-Rod Muscle. Siis 1-2 kiihtyvyyden suhteen. Vaikka tehoa on Yamahassa enemmän ja painoa vähemmän.

    Suurin ongelma minulle moisen hankkimisen suhteen tuli eteen ajoasennon ja kuskinpenkin kanssa. Ergonomia ei sovi sitten yhtään meikäläisen kropalle. Polvikulma on iso, satula viettää eteenpäin jne. Leveämpi stonga voisi auttaa hiukan kokonaistilanteeseen.

    Ei tuo mitenkään älyttömän kankealta vaikuttanut. On se kankeampi kuin oma Shadow, mutta selvästi kevyempi kuin esim. 1100 Dragstar tai vanhempi 1100 Shadow.

    Kaikenkaikkiaan en vakuuttunut siitä, että tuo olisi juuri minulle hyvä valinta...
    Retired
  15. #15
    Lainaa (TwinTenox @ Huhti. 21 2009,16:07) kirjoitti
    Kävinpä äsken koeajamassa yhden 97 täystehoyksilön. Kytkin tosin ei ihan pelittänyt kunnolla, mutta en tiedä vaikuttiko millään lailla 1-2-3 kiihdytyksiin. Vitosella jos laittoi pienestä nopeudesta tuppea nurin niin huomasi kyllä selvästi.

    Hienostihan tuollainen liikahtaa! Tosin ei mielestäni yhtä hienosti kuin V-Rod Muscle. Siis 1-2 kiihtyvyyden suhteen. Vaikka tehoa on Yamahassa enemmän ja painoa vähemmän.

    Suurin ongelma minulle moisen hankkimisen suhteen tuli eteen ajoasennon ja kuskinpenkin kanssa. Ergonomia ei sovi sitten yhtään meikäläisen kropalle. Polvikulma on iso, satula viettää eteenpäin jne. Leveämpi stonga voisi auttaa hiukan kokonaistilanteeseen. *

    Ei tuo mitenkään älyttömän kankealta vaikuttanut. On se kankeampi kuin oma Shadow, mutta selvästi kevyempi kuin esim. 1100 Dragstar tai vanhempi 1100 Shadow.

    Kaikenkaikkiaan en vakuuttunut siitä, että tuo olisi juuri minulle hyvä valinta...
    Kyllähän tuo paikoiltaan kiihtyvyys ensimmäisten 3-vaihteen osalta on juuri se paras alue maxissa. Kiihdytys on onnistunut jos öljyn varoitusvalo syttyy... Eli kierrokset tappiin, ei tuo mikään twini ole. Tuo ajoasento on mun makuun eri hyvä, tosin voi olla ettei kelpaa jos perinteisestä customin jalat edellä tyylistä pitää.

    Noista parannuksista kaikki on hyviä, varsinkin moottorin kiinnityspuslat ja 17 tuuman takavanne, saapahan kunnon kumia alle. Aika epeli woblaan vakiona...
    Supermoto
  16. #16
    Lainaa (jaulis @ Huhti. 21 2009,16:54) kirjoitti
    Tuo ajoasento on mun makuun eri hyvä, tosin voi olla ettei kelpaa jos perinteisestä customin jalat edellä tyylistä pitää.
    Ei mulla ole periaatteessa ajoasentoa vastaan mitään, eniten on kuitenkin tullut kilsoja tuolla TRX:llä. V-Maxissa vain on mun kropalleni vähemmän tilaa kuin TRX:ssä, tuntuu että polvikulmakin olisi joko jyrkempi tai sitten jotenkin asennoltaan huonompi. Lisäksi penkki vaikutti todella ikävältä istua. Maku- ja koko yms. asioita.
    Retired
  17. #17
    vmax on mahtipyörä kaupunkiin ja maantielle. Itelläkin ollut 2 tommosta ja jos uusi ei olis ollu niin vaikeasti saatava ja kallis niin olisi saattanut semmoinenkin tulla taloon.
    T-Boosti vaan asentaen ja katkaisijalla niin voi taajamissa päästellä tukkaputkella ja reissussa voi sitten kytkeä vaikka pois päältä jos haluaa säästellä bensankulutusta.
    On muuten aika hieno tunne vedellä 200kmh leveällä stongalla kun tuuli vähän puhaltelee eihän sitä pitkiä matkoja jaksa mutta säilyypähän ehkä ajokorttikin paremmin taskussa.
  18.  
  19. #18
    Sattuipas vanha keskustelu silmiin ja mielenkiinnosta onko tuo isompi tankki tuohon muovin tilalle kuskin eteen tuleva vai penkin alla tilaa isommalle? Jenkkien foorumilta löysin hintaan 850 dollaria joten maalattuna paikallaan 1500e joka on kyllä liikaa +5L.
    "Rakkineita ahdolla ja ilman vuodesta 1991"