Purin koko hässäkän tänään osiks ja sehän näyttää siltä että siinä on jo valmiiksi ajateltu miten sen saa pelkästään leikkaamalla lyhyemmäks ja toimivaks!![]()
Vilkkujen paikat tuottaa vielä vähän päänvaivaa...
Pistähän kannuista kuvia kun saat kiinni!
En nyt taas muista miten niit kuvia linkitettiin tänne. No tuolla on kaks kuvaa. Sivulta ja takaa. Voin kertoo että on tosi kovat äänet ja killereillä ei oikeestaan mitään vaikutusta. Huomenna hakee Trumpan Arrow slipareille tehty softa ja sit katotaan kuin se kukkuu ylhäällä. Sit tarvii mennä kun ehtiin samaan dynoon uudestaan ja kattoo paljonko tehoa katos... *
http://www.bikepics.com/members/jupp...08speedtriple/
Triumph Speed Triple 1050, 2008
Ex.Triumph Street Triple 675, sen varasti joku piripää ja ajoi shikaanissa lunnaiksi. Ja lopulta jäi kaveri kiinni muissa rötöksissä.
On muuten komeet putket![]()
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Motomarketissa softa vaihdettiin ja nyt kukkuu kunnolla *Persdyno sanois et ihan alhaalta (alta 4000 kiekan) olis hiukan kadonnut, mut sit taas 8500-12500 vetää raivolla. Tassua nostaa kaasusta nyt selkeesti paremmin. No katotaan koska saan sen samaan dynoon, et saa faktaa pöytään. Ja sit pitäis toi hanuri taas modata uuteen uskoon. No kiva se on aina jotain näprätä.
Triumph Speed Triple 1050, 2008
Ex.Triumph Street Triple 675, sen varasti joku piripää ja ajoi shikaanissa lunnaiksi. Ja lopulta jäi kaveri kiinni muissa rötöksissä.
No niin, tätähän tässä ollaan jo odoteltu...(rsy @ Kesä. 11 2008,09:24) kirjoitti
Noi taitaa tuolla tehtaalla oikeasti kuunnella asiakkaitaan?!!![]()
T765 RäsSi
GSX-R750 K8 =ex
CBR600F -00 (Manki)=Dö. R.I.P.
6-Horo 2005=ex
Prkl, soittelin eilen Trumppa-kauppiaalle eikä vieläkään tarkempaa tietoa pyörän toimituksesta, edelleen luvattiin "syksyksi". Tuskainen odotus jatkuu siis vieläkin :![]()
Triumph Tiger 800 XC 2013 ->
Triumph Street Triple 2009-2012
Kawasaki Estrella 2004-2008
http://ee-speed.com/index.php?navi=m...yorat&sec=muut
Näin siis tällä hetkellä. Joku ostoaikeissa oleva voisi pistää soittoa tuonne ja kysellä, mikä on homman nimi...kirjoitti
Katos vaan kun on arvo noussut vuodessa. No, hyvä omistajille!(villero @ Heinä. 03 2008,18:21) kirjoitti
Eka käytetty Street Triple mynnissä mikä ainakaan omaan silmään on osunut; Nettimoto
Itellä menee varmaan ens vuoden puolelle massinhankinnassa![]()
myyntisyy on paljonpuhuva tuossa nettimoton ilmoituksessa...(-dq- @ Heinä. 06 2008,19:03) kirjoitti
olisko speed tripleä vailla
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Onkos jollain Street Triplessä geelisatulaa perseen alla? Kiinnostais tietää että onko se muoto yhtään parempi ja tuntuuko ne tukirakenteet siitäkin läpi. Ulkomaan foorumeilla on vähän ristiriitaisia kommentteja.
Triumph Speed Triple 1050, 2008
Ex.Triumph Street Triple 675, sen varasti joku piripää ja ajoi shikaanissa lunnaiksi. Ja lopulta jäi kaveri kiinni muissa rötöksissä.
Hyvällä tuurilla saan pyörän sittenkin jo nyt syksyksi! Tai siis Mototownilla odottelee pränikkä musta Triple joka ei ollut tulossa mulle, mutta jonossa edellä oleva ei kuulemma välttämättä haluakaan omaansa vielä syksyksi... Ehtiihän tässä vielä kuukauden ajella, tai vaikka jouluun asti jos on samanlaiset kelit kuin pari viime vuotta![]()
Triumph Tiger 800 XC 2013 ->
Triumph Street Triple 2009-2012
Kawasaki Estrella 2004-2008
istuin ekaa kertaa ton street triplen päälle tänään, se on PIENI!
ja tuntuu kevyeltä.
aikamoinen ero, kun on speed tripleen tottunut. eikä sekään nyt kovin iso ole.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
R-Streetti !!!!!!!!!!
http://www.triumph.co.uk/uk/Triumph%...20R_10915.aspx
T765 RäsSi
GSX-R750 K8 =ex
CBR600F -00 (Manki)=Dö. R.I.P.
6-Horo 2005=ex
Koitin hakua, mutten löytänyt... Onkohan tämä ominaisuus vai vika, mutta kaverin pyörässä kaasu tuntuu matalilla kierroksilla ja pintakaasulla todella äkkinäiseltä. Aloittelijalle vähän huonompi homma varsinkin kaupungissa ja risteyksissä. Onko kaikissa Streeteissä sama?
KTM:ään tuntuu olevan samaan asiaan korjausta erilaisella kaasukahvalla, mutta onko Tripleen/Daytonaan olemassa jotain ratkaisua? Mielellään jotain muuta kuin PC+säätö, kun ei sille muuten ole tarvetta.
Aika jännä, kun ainakin omassa on parhaimpia tuntumia ajaa hiljaa mitä oon eri merkkejä kokeillut. Sit jos on ketjut tosi löysällä niin nykii, mut niinhän kaikki kun on liikaa löysää. KTM superduke oli sellanen et sillä ei hiljaa pystynyt ajamaan ollenkaan ja hiukan liikautti niin oikeen rytki. Ettei olis jossain pantteessa kaapeli?(Brocol @ Touko. 08 2009,09:28) kirjoitti
Omassa on kyl sliparit ja Trumpan arrow mappi. Mutta ihan sama vaste oli vakiossakin. Toi vaan paremmin potkii keskialueelta eteenpäin. Aja trumppakauppiaalle millä se kapula. Ajaa sulle uudestaan vaiks sen normikartan.
Triumph Speed Triple 1050, 2008
Ex.Triumph Street Triple 675, sen varasti joku piripää ja ajoi shikaanissa lunnaiksi. Ja lopulta jäi kaveri kiinni muissa rötöksissä.
Superduken kaasu tuosta tuli juuri mieleen, tosin Dukessa vielä rujompi tuo ominaisuus. Täytyypä ohjeistaa että ottaa huoltoon yhteyttä, tattis!(Juppepuputti @ Touko. 08 2009,09:55) kirjoitti
e. muistaakseni tuo ominaisuus ollut alusta asti, ketjujen kireys ainakin on ok, kaasuvaijeria voisi vielä nytkytellä.
Kaasuvaijereista väljät pois. Ketju sopivaan tiukkuuteen. Suorat vaimentimet pyörään ja tehtaan oma rikkaampi ruiskukartta ECUun (ei maksa montaa kymppiä tuo ECU-päivitys Trumppahuollossa).(Brocol @ Touko. 08 2009,09:28) kirjoitti
Olin huomaavinani isommassakin Triplessä että uudemmissa vuosimalleissa on perus-ruiskukartat aiempia laihemmalla matalilla kiekoilla ja pintakaasukäytös ei ole yhtä pehmeää kuin vanhoissa. Varmaankin jokin kiristynyt päästönormi pakottanut tekemään liian laihat säädöt laitteisiin.
Omaa olen pyrkinyt säätämään laihemmalle pintakaasulla. 1050 käy turhankin rikkaalla cruisaillessa ja polttaa turhaan kallista polttoainetta.(Talttapää @ Touko. 08 2009,10:09) kirjoitti
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Olenko puusilmä vai en, mutta en löytäny omaa ketjua Street Triplelle joten ajattelin sellaisen aloittaa.
Täällä voisi jakaa kokemuksia, vinkkejä, moittia/kehua Street Tripleä.
Jotenkin tuntuu, että näistä keskustellaan aika vähän vaikka ainakin tienpäällä näitä tuntuu jonkin verran näkyvän.
Itse ostin -08 vuotisen viimevuonna ja olen ollut erittäin tyytyväinen tähän trumppaan vaikka kilometrejä ei kertynyt kuin n. 6tkm. Tosin sisältäen monipuolista ajoa mm. kaupunkipyöritystä, vkl reissuja, rata-ajoa ja rautaperseen.
Mutta asiaan, ensimmäisenä vinkkinä tarvisin, kun olisi tarkoitus vaihtaa ketjut ja rattaat niin mitkä rattaat ja mitkä ketjut? näitä tuntuu olevan niin monen eri sorttista netti pullollaan, että menee pää sekasin. Ja toinen, mihin momenttiin tuo eturatas täytyy laittaa ja millä sitä pitää kiinni, ettei laatikko pyöri mukana?
Jos tämä tuntuu aivan turhalta viestiketjulta, niin saa poistaa![]()
Kymco Zing 125 -98 -> Honda VT 600 Shadow -96 -> Yamaha Fz6 S -07 -> Triumph Street Triple -08
Omassa 1050 speed triplessä on DID VM 40tkm ajettuna ja ihan tikissään vielä. Eli sanoisin että ei DID:n voittanutta ketjua ole ainakaan minulla ollut. RK:ta ja Reginaa mennyt 20-25tkm kohdalla muilla pyörillä. Trumassa asiaa toki auttaa 18 piikkinen eturatas, joka ei tuhoa ketjua kuten Suzukin 15 piikkinen.
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Ainakin 520-ketjuista DID:n vitjat rullaa karvan kevyemmien kuin esim. RK:n ketjut, mutta häviävät vastaavasti kestoiässä jonkin verran. Eturattaan saat momenttiin kun heität ketjut päälle ja pidät takajarrulla vastaan. Tai vaihtoehtoisesti joku kapula vanteen ja takahaarukan väliin. Momenttia en tähän hätään muista, mutta korjaamomanuaali löytynee netistä pienellä googletuksella.
Superbike #7
Olin siis puusilmä
Kiitoksia vastauksista, täytyy alkaa tilaileman osia ja jos en momenttia netistä löydä niin käyn vaikka kysymässä paikallisessa triumph korjaamossa.
Kymco Zing 125 -98 -> Honda VT 600 Shadow -96 -> Yamaha Fz6 S -07 -> Triumph Street Triple -08
Streetti löytyy. Tuli juuri asenneltua Lowboy ja tehtyä 20k huolto. Voiski lähtä kohta ajelemaan..
On kyllä ehotonta manuaali hommata jos vähänki jotain fiksailuja ite tekee. Ja vaikkei tekiskään, mielenkiintosta luettavaa ja aika usein sitä jotain pientä tietoa tarvii
Tästä voi ja pitää ladata tehdasmanuska. Löytyy myös eturattaan mutterin momentti![]()
Joo tuo tuli ladattua jo aamupäivällä. Tulostin sen ja laitoin siististi kansioon niin saa aina hallille mukaan kun lähtee remppaamaan. Ei muuten tuolla minun hitaalla HP:n tulostimella menny kuin 5.5h aikaa tulostaa kaikki 535sivua. Tosin muste loppui tulostimesta kesken ja kävin 15min reissun gigantissa hakemassa mustetta lisää![]()
Kymco Zing 125 -98 -> Honda VT 600 Shadow -96 -> Yamaha Fz6 S -07 -> Triumph Street Triple -08
Hello. Löytyisikö täältä keltään e-hyväksyttyä ZARDin putkistoa/pönttöä? Tarvitsisin sen hyväksyntänumeron vai vaikka kuvan pöntön hyväksyntä leimasta.
KTM Duke 790 -19 ex:Suzuki GSX1300R -08,Suzuki GSX-R 750 K9 ,Triumph 675 Daytona -07,BMW G 650 Xmoto -07,Yamaha FZ1-N -06,Yamaha FZR 1000 -96(piikkinä 70-luvun 125cc Harley-Davidson)
Ensimmäiset 350 km takana -13 ärrällä ja aikamoista itsehillintää vaatii, ettei kierrokset nouse sisäänajosuositusten yli. Moottorista ei siis osaa vielä sanoa oikein mitään. Alusta ja jarrut kyllä vaikuttaa erinomaisilta ja pyörä tuntuu suorastaan "supermotolta" alla. Nyt tulee sitten kiire varailla aikaa ensimmäiseen huoltoon kun tuo 800 km tulee täyteen tosi äkkiä.
Triumph Street Triple R 2013
ex
-Suzuki TS125
-Ducati Monster 600
-Ducati Monster 1100
-Suzuki SV1000N
Pikkuhiljaa tullut kallistuttua nakun suuntaan ja street triple voisi pienillä modauksilla istuakin silmään, mikä valitettavan harvinaista nakujen kohdalla on, mutta pari juttua mietityttää. Miten tuo perusmallin alusta toimii reippaassa ajossa? Ja onko vakiojarruista mihinkään?
R-malleja on Suomessa ainakin aika hintsusti käytettynä myynnissä ja ei pääse itse koeajolle, kun jalka on 1,5kk paketissa. Voisi vaan ostella jo valmiiksi, jos saisi vähän ajatusta onko tuosta perusmallista mihinkään vai pitäisikö suosiolla katsella R-mallia vaikka Saksasta.
Ja jos on vähän pidempää street triple kuskia liikenteessä, niin tarvitseeko vajaa 190cm rungolla ahtautua kuinka, vai onko automaattisesti säädettävät jalkatapit, leveempi tanko ja raiserit hommattava?
Nyt: Triumph Speed Triple
Aikaisemmin: Husaberg FS650, Honda CR250, KTM 625 smc, Suzuki GSX-R 1000 kisalaite, Yamaha R1, Suzuki GSX-R 600, KTM LC4
Kyllähän tuo alusta on ainakin minun mieleeni jos käy mutkapätkillä tai radalla ajelemassa. Myös matka-ajossa alusta on mukava, pehmeä, ollakseen kuitenkaan löysä! Eli toimii hienosti.
Jarruista en osaa oikein sanoa, onko ne huonot vai hyvät, kun en ole koskaan ajanu mitään "himo" bremboja tai vastaavia oikeasti hyviä jarruja. Mutta kyllä tuo pysähtyy ja sintteri palat kun vaihdoin eteen niin etujarru parani entisestään.
Alastaronkin vetomies kiertää helposti alle 1.40 vakio pyörällä ja normi renkailla.
Kymco Zing 125 -98 -> Honda VT 600 Shadow -96 -> Yamaha Fz6 S -07 -> Triumph Street Triple -08