Tuskin saat tältä palstalta selkeitä vastauksia vaikka miten kysyt! Vaihtelevantasoista huumoria kyllä löytyy.(FJ20 @ Maalis. 15 2007,17:00) kirjoitti
En ole varma kumpi se on joka tapauksessa, siihen laitettiin koko putkisto ja kommanderi, eikä muuta.(kawa zx10 @ Maalis. 16 2007,12:53) kirjoitti
Siitä voi kysyä Viaberilta, jos ei muuten uskota!!!
(Köpi @ Maalis. 16 2007,12:13) kirjoitti
mä en mitään lappuja katellu - mut yhdyn köpiin
Tai siis sen mielipiteeseen peikoista![]()
Yammutar
no on siinä melkoisen hurrjasti tehoa ns. lähes vakiona, kun putki ja power commander virityksillä saa todellista tehoa takaselle 203 ja risat heppaa, ja tuo vääntö vaikutti ihan karmealta, miten voi olla yli 180 nyyttonia alle 1400 cm3 koneessa ilman ahtimia vai oliko siellä toimiva tuulitunnelipuhallin, jolla sai ram airilta lisätehoa pukattua?
pitänee sitten ehkä joskus alkaa kuitenkin katteleen zzr1400 kwaakkua käytettynä, jahka siitä tulee vanha ja hidas malli joskus. peräti. pöriö.
Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!!)
Jos olette katselleet ks. kawan kantta niin sille ei oikeen mitään voi edes tehdä.. se on yhtä alakerran kanssa..
Eli zetorista ei kantta irroteta..
Ei liity varsinaisesti aiheeseen, mutta oheisena on kuva tänään väriä vaihtaneesta zetorista.
![]()
![]()
vuodesta 1971 ....
Voisin luopua noista Yoshimuran savupiipuista. Eli jos jotakin zetorin omistajaa kiinnostaa parantaa naapurisuhteita, niin privaattiviestiä tänne päin.
www.energiamestarit.fi
Viaber oli varmaan tyytyväinen myös lopputuloksesta,sehän on aina tykännyt ahertaa kawojen kimpussa. No,busanistit saivat uuden syyn odottaa uutta mallia jos noin helpoilla virityksillä mennään 200hv rajan rikki.....!
Kattokaapa nyt tätä mittausta. Viaberilla kanssa penkitetty ja jos multa ei nyt ihan näkö oo lähteny niin 163hv takaselta kawanakista. ZX-14R:n kawaan siis kokoputkella+commanderilla 40hv renkaalle lisää! Tuota nyt ei usko Erkkikään(kst @ Maalis. 11 2007,16:23) kirjoitti
Taitaapi olla tuo rapiat parisataa kuitenkin koneelta eikä renkaalta!
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
Koneelta täytyy olla. Ei voi mitenkän pitää paikkaansa moinen tehon lisäys.
Dixi et animam levavi
Hmm.. taidan tietää tapauksen, 14 sataseks tehty 12R on tämä putkiviritys, nokat ja kaikkee kivaa pikku sälää. asialliset luvut ja pitänee paikkansa tehon puolesta(ZX-14R @ Maalis. 16 2007,14:34) kirjoitti
Huomatkaa tyyppi ZX14R ei ZZR
Nopeus on valttia!
+200 MPH CLUB FINLAND
Kawasaki Ninja H2
* * * * * * * *
Mietin samaa...(TopGun @ Maalis. 17 2007,02:05) kirjoitti
-- ZX-13 Rn --
"When the flag drops, the bullshit stops"
(9.130/250,4kmh)
http://jarkonblogi.wordpress.com/
Ahaa. No olipas tosi hauskaa huumoria kaverilta "Tositietoa ZZR 1400:sta" - ketjuun....(kst @ Maalis. 17 2007,02:12) kirjoitti
ZX-10R
Tässä commanderin kanssa... bike wordillä aika hyvä puhallin jolla saadaan myös sitä ram air tehoa
Siis puhallin jolla saa aikaan ram air -vaikutuksen? Erikoinen homma... Kyseessä ei siis ole vain tehokas puhalinen jotta kone ei lämpene liikaa?
siis näin ymmärsin kun setä siellä höpötti...(VLU @ Maalis. 17 2007,21:42) kirjoitti
Mä luulen nyt että et sä ymmärrä paljoakaan....(ZX-14R @ Maalis. 17 2007,21:47) kirjoitti
ZX-10R
Kai sä nyt ymmärrät että tuossa mitattiin (tai siis arvioitiin) hevosvoimia kampuralla.. Kirjoittelit että oli takarenkaalta mitattu *kirjoitti
*Eipä ollu.
Vertailuksi: juuri samassa penkissä ja samoilla virityksillä (kokoputki ja commander) 999cc Suzukin kone antoi 190hp kampuralta.
Eli 400 lisäkuutioilla vain 13hp enemmän? Onpas melko mieto viritysaste..
Kirjoitukseni ja mielipiteeni ovat henkilökohtaisia. En edusta kirjoituksillani mitään yritystä tai organisaatiota.
*** Suzuki GSX-R 1070 K5, +200mph Motorcycle Club Edition ***
Höh. Tylyttäjä mä odotin sulta vähän kärkevämpää kommenttia(Tylyttäjä @ Maalis. 17 2007,21:56) kirjoitti
Nyt mä jouduin pettymään
![]()
ZX-10R
Ok,selkisi kun malttoi vaan odottaa. Vakioon nähden aika hyvät nousut. Ja varmaan käytännössä huomaa paremmin. Kova peli on,pakko myöntää.
Näin on mutta 200hv:n renkulatehot ei todellakaan pitäneet paikkaansa kuten epäilinkin. Ihan hyvin tuo on noilla palikoilla mutta ei kuitenkaan mitenkään ihmeellisesti.(kawa zx10 @ Maalis. 17 2007,23:18) kirjoitti
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
Ehdin jo odotella jotain kaasuratkaisua mutta crankDIN:iähän se teho oli..noooh...riittävästi tehoa jokatapauksessa.
Se ramair juttu....tota....se mitä siihen pyörän eteen puhalletaan on ihan ilmaa kyllä mutta lähinnä jäähdytystä varten ei ramair efektin.
Ns125R -> CBR1000F -> XX -> 1000RR -> GSX1400 -> Gen2 Busa -> S1000RR -> K9 Gixxer