olisin varmaankin ostanut vielä ajokengätkin mutta kun ei ollut normaali kokoisen miehen kokoja ........![]()
Näillä mennään mitä on saatu !
Onkos kukaan koittanu sitä alusasun paitaa, itse ostin M-kokoa olevan paidan (normaalisti m-koko sopiva), mutta tuntuu vaan niin pirun tiukalta. Kuuluuko niitten olla vaan niin tiukkoja ettei vähänkään kosteana yksin saa pois päältä, vai onko vaan pienet koot?
Lähtihän sieltä tavaraa mukaan useamman kympin edestä. Pikkunen tankkilaukku x 2, munuaisvyö (vai mikä sen nimi on), lukko ja peite erskalle ettei palele...raukka.
Pitäiskö toi laturi vielä hakea? Mihin asti noi on myynnissä? Tietääkö joku?![]()
-Honda VFR 800X Crossrunner-
-Kawasaki Z 750 S-
-Suzuki GSF 600 S Bandit-
"Elämä on ihmisen parasta aikaa" -Matti Nykänen
Kai ne on myynnissä nii kaua ku tavaraa piisaa!
Mun käsittääkseni ton aluskerraston kuuluuki olla sellanen piukee! Sama oli itelläni kans, että tuntu tiukalta, mut uskon kyl et paremmin se sitä kosteutta sillon siirtää ku et jos se ois löysä?! Ja eiköhä se siitä muotoudu ku vähän aikaa pitää.
Itellä tosin oli maha vähä tiellä ni pitää se tässä ennen kesää pois saaha ;)
Ex - Honda VFR 800 2009
Ex - Bmw F650GS 2004
EX - Kawasaki ZX-9R 2001
EX - Suzuki Hayabusa 2004
EX - Honda VFR 750 F 1992 x 2
Koitettu on, mulla normaalisti L koko ja niin tässä Litsin paidassakin. Paidan toimivuus perustuu siihen että se on vartalon myötäinen.(cripple @ Maalis. 12 2007,20:34) kirjoitti
Ostin pyörän peitteen ja laturin Lidlistä. Vaikuttaa hyvältä. Se on vaan jännä, että niitä ei hirveen monta niissä kaupoissa ole...ominaista natsisiwassa!
Bmw R1250RS Triple Black 2023
itelle tarttu dildos.. siis lidlistä mukaan toi akku laturi ja saa nähä mite pelittää
600rr
Jarrulevylukko, hanskat ja karttatasku tuli tällä kertaa hommattua. Karttatasku vaan sen takia, että itellä on samanlainen pyörä kun paketin kuvassa. Ei ollut muuta kiinnitystä kuin edestä bensatankin korkin takaa. Lipputankonako ne sakemannit meikän Dragia pitää? Lepattaa suht varmasti!
Jalkapohjat edellä, sillä pää on tärkeä.
Ekoiksi saappaiksi ostin nuo saaputtimet, ja ihan ookoolle tuntuu. Tosin en tiedäkään millaiset on "oikeat" ajokengät.(svahnm @ Maalis. 12 2007,14:43) kirjoitti
Lisäksi nuo oli viikkoa aiemmin Hollannin Lidleissä ja hinta saappaille täällä oli 39,90.
Eli melkein ilmaiset![]()
MIT
Itelle tarttui mukaan selkäsuoja,asiallisen oloinen verrattuna kokeilemiini ns merkkisuojiinmahavyössä ei moitittavaa
kun ei oo mahaa
![]()
nimim.sikspäkki siellä,sikspäkki täällä
![]()
Suk dik!
Pieni tankkilaukku ja kypärähuppu tuli tänään ostettua, Tuusulan liidelistä.
Himassa sitten sovittelin tuota huppua kypärän alle ja hokasin että silmälasien saaminen takaisin päähän ei olekaan enää yksinkertainen juttu![]()
FZ6S ABS --> Nishiki 422 ;)
Sama huomio: huppu päässä ei toivoakaan saada tollaisia anhittomia ja näkymättömiä sankoja korvien taakse. Onneksi kypärä on avautuvaa mallia, joten käytännössä pitää pukea huppu päähän rillit päässä ja sitten kypärä päähän(kosander @ Maalis. 12 2007,22:24) kirjoitti
Itse päätä vasten tuleva materiaali vaikuttaa viileältä ja alas tuleva kaulaosa tosiaan tuulen- ja vedenpitävältä. Sukatkin lähti mukaan ja tuntuvat OK:ltä. Tärkein oli kuiteskin kypäräpuhelinsetti. Pitää alkaa testailemaan vaikka polkupyörällä kahdestaan ajaen, kun loskaa on vielä 10 cm siellä sun täällä
PPK
Mukaan tarttui alusasu, sukat (yllättävän hyvät), huppu ja laturi...
Merkillepantavaa oli, että liike aukesi 9:ltä ja menin noin 10 aikaan, niin kaamea kuhina korien ympärillä ja iso osa just alusasuista jo menny... Noh, kyynärpäätä kehiin ja napsi mitä jäljellä oli...
Saisivat vielä uusia tarjouksen, ni kaikille kerrankin ois, jotka tarvii... Itse ainakin ostaisin useammankin alusasun, sais pyykkipäivillekin vaihtaria ja ei tartteis ensi kevättä odottaa.
Kun kyvytön käskee halutonta tekemään tarpeetonta, on epäonnistumisen vaara erityisen suuri...
Ei vain voi olla vähän raskaana tai puolineitsyt... Sitä vaan joko on tai ei ole...
Noita kypärähuppuja on kahta eri mallia ja itse ostin erreyksessä molempia. Se malli missä on kiristysnauha alareunassa onpi mielestäni ihan persiistä ja näyttää lähinnä Klu Klux Klaanin tötteröltä. Toinen sen sijaan on ihan jees.
Kuusaan liitelistä lähti pressu (sininen), hanskat, laturi ja polvenlämmittimet. Saas nähä ku toimii, vaimo osti viel jostakin corduran ajohousut (vielä hyvät sellaiset)
Kypäriä oli paljon jäljellä... ja puhelimia...
Kawasaki 550 -83 Limited Edition
Grumpy Old Fart
"Si vis pacem, para bellum"
alusasu oli hetio eilen kovassa testissä
ja hyvin toimi ei tullu kylmä![]()
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Pieni tankkilaukku oli pettymys, jätin senkin sitten ostamatta.![]()
Elämä alkaa 308km/h:sta ja jatkuu 313km/h:ssa (vuosihan oli -05)
Ja lähtee uuteen nousuun 302km/h:sta (Suzuki Hayabusa 1300R)
Tuli käytyä JKL:n liitelit läpi ja Seppälästä lähti mukaan iso tankkireppu (ihan asiallisen oloinen olohuoneen lattialla käpisteltynä!! on tosin vielä sovittamatta pyörään että silloinhan se totuus selviää ja viimeistään +100km/h vauhdissa).
Ja Keljosta matkaan lähti satunnaiselle perässäolijalle kypärä (ei ainakaan hirveen pahan hintainen mutta saas nähä millainen on, toivottavasti ei tartte ikinä testata tositilanteessa!!!).
Ja kai se on tunnustettava että kotiloon tuli otettua peräkonttiin varustepussi *
Tuli ite kans hiplattua tota kypäräpuhelin settiä eikä ois tosiaan pahan hintainen mutta mieleen juolahti juurikin että miten mahtuu tiukan kypärän sissään? Painaako korvia ja/tai sanka poskea? Onko se kokoajan päällä? Eli kuuluuko siitä kokoajan omaan korvaan kaverin ilmavirta? Vai onko siinä joku tangettinappula tai "puheentunnistus" (no niin ja palaataanpa takaisin maan pinnalle, liitelin tuotteissako muka jotain hyperavaruusteknolokiaa) jolloin se lähtee päälle? Kuinka siinä joutuu virittelemään piuhoja ja mihinkä itse "keskusyksikön" laittaa ajonajaksi?
huppu tuli eilen ostettua mutta aika paksu. Ei mahu enää uus kypärä päähän se päässä![]()
Sara,Maalis. 13 2007,08:35]Pieni tankkilaukku oli pettymys, jätin senkin sitten ostamatta.[/quote]Toi on todella kätevä... Itsellä nahkapuku sen verran tyköistuva, että puhelimet sun muut lompuukit paino kylkiluihin. Aikaisemmin laittelin kyttyrän alle romut, mutta kun meni jonnekkin sumpille, kädet täynnä siinä sitten.
Pitemmillä moporeissulla tollanen on toiminutkin kivasti iltamalaukkuna![]()
Etkö sä sitä jo ostanukkaan? ihan hyvin se näytti mulla toimivan tuossa "TM testissä", pieni se toki on mutta tarpeelliset kamat sinne kyllä mahtu![]()
Yamaha FZS 600 -02
"Ajokausi" 12kk/vuosi ;)
Eiköhän se uus kypärä käytössä ala antaa periksi niin että sun pää mahtuu huppuineen kypärään. Ja taisit sit ostaa paksumman hupun?(adez @ Maalis. 13 2007,09:12) kirjoitti
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0eDMHyfezxM&feature=related" target="_blank">One of these mornings
Won't be very long
You will look for me
And I'll be gone</a>
Akkulaturia ja jarrulevylukkoa lähdin hakemaan. Jälkimmäinen jäi ostamatta, kun ei niissä näyttänyt olevan kuin kahta eri sarjaa olevia avaimia. No ehkäiseehän se tuokin varmaan varka... eiku siis luvattomia käytt.. eiku siis jos poijjat haluaa lähtee ajelemaan mopollani kysymättä ensin lupaa. Laturilla on muuten 3 (kolmen) vuoden täystakuu hintaan 6.99e![]()
Build a man a fire and he will be warm for a night. Set a man on fire and he will be warm for the rest of his life.
// R1 -08
Suojapeite läks matkaan, mutta pieni pettymys oli. Sisäpinta on aika karkea, ja täytyy todellakin pitää huolen siitä että pyörä on puhdas ja pölytön. Ostin edellisen peitteen joskus 3 vuotta sitten, ja silloin sisäpinta oli sellaista "sammettimaista", sileetä, mutta nyt sisäpinta oli samanlaista kun ulkopinta.
Ostin sen peitteen mikä oli semmoisessa läpiinnäkyvässä muovissa, eikä se mikä oli pahvilaatikossa. Oiskohan siinä pahvilaatikkomallissa ollut parempi peitto?
Vaikka vaeltaisin pimeyden laaksossa, en pelkää koska olen laakson suurin paskiainen...
" Been there, wrecked that... "
En se ollu minä, ja sitäpaitsi se oli vahinko!!!
The more I learn about women, the more I love my motorcycle
Toi on todella kätevä... Itsellä nahkapuku sen verran tyköistuva, että puhelimet sun muut lompuukit paino kylkiluihin. Aikaisemmin laittelin kyttyrän alle romut, mutta kun meni jonnekkin sumpille, kädet täynnä siinä sitten. *(666F @ Maalis. 13 2007,09:26) kirjoitti
Pitemmillä moporeissulla tollanen on toiminutkin kivasti iltamalaukkuna **
Etkö sä sitä jo ostanukkaan? ihan hyvin se näytti mulla toimivan tuossa "TM testissä", pieni se toki on mutta tarpeelliset kamat sinne kyllä mahtu[/QUOTE]
Jep, kun siinä hämäs alapuolinen kiinnityskoukku... Raapiipi pian tankin ja nykynen on pienimmässä koossaan pikkasen isompi, kuin Lidlin malli. Tarvittaessa siihen saa vetskarin avaamalla tuplaten lisää tilaa![]()
Ajatuksena juurikin tuo vieläkin pienemmästä tankkilaukusta, vain tarvittavat romut matkaan ilta sumpille ja sunnuntaiajelulle![]()
Elämä alkaa 308km/h:sta ja jatkuu 313km/h:ssa (vuosihan oli -05)
Ja lähtee uuteen nousuun 302km/h:sta (Suzuki Hayabusa 1300R)
OHO! Kalsarit & Paita.. hämmästys oli suuri kun otin nuo L/7 koon vermeet pois pakkauksesta näytti ihan nukkekodin vehkeiltä.. mutta kun lycra venyy ja läski antaa myöden niin vot... taidampa hakea toisetkin... jos vielä löytyy.
Laturi testauksessa josko saisi talvella kuolleeseen akkuun hieman virtaa jotta saa ajettua renkaitten asennukseen.... tästä se alkaa.
<span style='font-size:9pt;line-height:100%'><span style='font-family:raavi'><span style='color:#000F22'>Samu69<- Sellainen timpuri joka osaa pystyttää ihan omin käsin mirrille kiipeilypuun.
-Olemassa on vain kolme ihmistyyppiä, ne jotka osaavat laskea, ja ne jotka eivät osaa.
-Minkäs teet kun sanoo mitä ajattelee, muttei useinkaan ajattele mitä sanoo</span></span></span>
<span style='color:A8A8A8'>...Oma "Space" ...</span>
jonka auton verhoiluun kiinnitettäväksi tarkoitetun tarranauhan liimat on kiinni suojanauhassa, ei tarranauhassa(TiieM @ Maalis. 13 2007,08:55) kirjoitti
![]()
CBF 1000 S
Tulihan sitä tollanen pieni tankkilaukku käytyy hakemassa.
Ostitko mitään muuta?(Sani @ Maalis. 13 2007,12:54) kirjoitti
Ei ku ruokaa tarkotin. Mulla on näläkä waltaisa *(Sani @ Maalis. 13 2007,13:11) kirjoitti
Itselle mukaan lähti semmonen onesizefitsall-peite, muuta krääsää en tänä vuonna ostanut. Viime vuodelta nurkissa on jo sellanen laturi, joka kyllä on tasan hintansa väärtti.![]()
Honda CBR600F -> Suzuki SV 650