Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123
Tulokset 61:stä 78:een 78:sta
  1. #61
    Ottavat sivuun jos kuulostaa kovalta. Järjestävät meluratsioita Eifelissa, Nuerburgringin ympärillä ja muaallakin jossa liikkuu paljon pyöriä viikonlopulla. Ratsioissa mittaavat metelit ja työntävät tikulla. E-merkintä ei auta Saksalaisessa pyörässä, jos on selvästi tarvikeputki, pitää olla TUV-leima papereissa ja merkintä putkesta. Tikkua käyttävät jottei esim. dB-killereitä ole otettu TUV-merkinnän jälkeen pois.
    jos on liian kova meteli, tulee sakot ja ottavat avaimet mukaansa eli pyörä jää siihen tienposkeen. Ikävä jos ei tunne ketään peräkärryllistä tai pakettiautoa omistavaa joka tulisi hakemaan. Työkaverilla oli jäänyt Suzuki tienposkeen.
    DB-killereiden kaivaminen repusta kuulemma nostaa sakkoa.
    Nämä koskee ehkä vähän lievempinä myös ulkomaalaisia. Itse harkitsisin jo H-D:lla matkustamista Saksaan. Ehkäpä kiristyneidenkin melusääntöjen takia Harrikoita ei näe enää juuri ollenkaan eikä kyllä pyöriäkään muuten kuin vkl noilla "ajoalueilla". 12 v. sitten kun asuin täällä ja ostin H-D:n se oli trendikäs juttu, mutta ei enää. Supermotojakin näkee aika vähän. BMW:n 1200 GS ja Hondan pieni Hornet taitaa olla yleisimpiä pyöriä.
    Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
  2. #62
    Lainaa (mikkoyli @ Helmi. 23 2007,08:48) kirjoitti
    jos on liian kova meteli, tulee sakot ja ottavat avaimet mukaansa eli pyörä jää siihen tienposkeen.
    Eli vara-avain on hyvä olla matkassa..
    TL1000R
  3. #63
    Lainaa (ZR-7herwood @ Helmi. 23 2007,19:51) kirjoitti
    Lainaa (mikkoyli @ Helmi. 23 2007,08:48) kirjoitti
    jos on liian kova meteli, tulee sakot ja ottavat avaimet mukaansa eli pyörä jää siihen tienposkeen.
    Eli vara-avain on hyvä olla matkassa.. *
    Monster 1100S in red
    Vespa Primavera -68
    Helkama Major -69

    ex
    -Kawasaki KX 125
    -MS2R1000
    -MS4
  4. #64
    Milläs vehkeellä ne alkaa ens kesänä täälä kotimaassa mittaan meluja. Ja miten? Ne varmaan saa jotkut N....an puhelimet joissa on semmonen 10db tarkkuudella toimiva mittari.
  5. #65
    Lainaa (ZR-7herwood @ Helmi. 23 2007,19:51) kirjoitti
    Lainaa (mikkoyli @ Helmi. 23 2007,08:48) kirjoitti
    jos on liian kova meteli, tulee sakot ja ottavat avaimet mukaansa eli pyörä jää siihen tienposkeen.
    Eli vara-avain on hyvä olla matkassa.. *
    Ollaan tulossa Saksaan kesällä kattoon Moto Gp:tä
    eli kannattaa varmaan ruuvata DB-killerit kiinni
    ennen lähtöö.
    Tai leikkiä tyhmää turistia ja pitää ne repussa vara-avaimen
    kanssa. *
    Surfing the asphalt
  6. #66
    Aikas muhevat soundit, täytyy myöntää.

    Mieluummin mopolla sateeseen, kuin kotona tossun alla )

    http://www.meikamotoristi.com
  7. #67
    Lainaa (Jyri @ Helmi. 21 2007,11:19) kirjoitti
    Lainaa (Italowestern @ Helmi. 20 2007,18:10) kirjoitti
    Kyllä se näyttö mun mielestä on ihan hyötylaite, vaikka se voisi kyllä elegantimman kokoinen olla, mieluiten vaikka siellä visiirin pintaan liimattu kalvonäyttö tms. näkymätön.
    No siitä voidaan tosiaan olla montaa mieltä. Tietysti kauppiaan pitää uskoa omaan kauppatavaraansa, vaikka sitten sokeasti. En näytä olevan ainoa, jonka mielestä tuollainen käkkylä on melkoisen turha, mutta aina mitä kummallisimmille virityksille tuntuu löytyvän omat markkinansa...

    Täytyypä joskus mielenkiinnosta testata. Ennakkoasetelma vaan ei lupaa hyvää...

    Eiköhän tässä ollut jo ilmaista mainosta Sportvuelle. Orggihan vois alkaa veloittaa sulta jonkun pienen google-tyyppisen summan joka kerta kun Sportvue mainitaan täällä *
    Rehellisesti sanottuna minulle on aivan yksi lysti, mitä Sportvuesta ollaan mieltä. Ne hankkii, jotka siitä tykkää.

    Vahvoilla silmälaseilla ajaville siitä on hyötyä optisesti, muille taas, jos haluaa olla pälyilemättä alas nopeusmittariin. Jos sitä nopeusmittaria ei muutenkaan kiinnosta seurata, niin sitten aivan turha härpäke. Vaihdenäyttökin toki on ihan kiva, jos sen haluaa.

    Kuten sanottu, kokeile, jos kiinnostaa, mutta ei ole pakko, jos ei kiinnosta. Luulisin, että useimpia kiinnostanee kuitenkin enemmän sellaisten mopedistien mielipiteet, jotka on tuota kokeillut. Oma arvosana tuolle laitteelle on 8,5 eli suht hyvä, mutta parantamisen varaa on kummiskin.



    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  8. #68
    Lainaa (mikkoyli @ Helmi. 21 2007,02:23) kirjoitti
    Yhtään ylimääräisiä sähköhärpäkkeitä kypärään tai muualle en halua. Navigaattori saa riittää.
    Laskin 1098:sta takapäätä noin sentin ja helpotti vähän perse pystyssä oleminen. Silti jousi on tönkkö-kova ja eihän lineaarijousi pehmene löysäämällä(?) Sporttisen kova? Minulle liian kova vaikka olen 95 kg. Krapulassa tuntuu selkärangassa ja takaraivossa, muuten siihen tottuu ajaessa ja kurviinhan se taittuu kuin ajatus. Painoa on niin paljon eturenkaalla vai luulenko vain koska keulii niin herkästi. Eilenkin keula keveni noin 200 vauhdissa kurvissa vähän liikaa kun oli epätasaista, mutta potkua piisaa! Ehkä ohjausiskari on löysällä tai 1098 on niin herkäksi suunniteltu.
    1098 moottoria en 999:n laittaisi, koska se on kallis ja silloinhan se raklattaisi yhtä paljon tai ruisku olisi samanlainen "vähemmän hienostunut". Koneita kyllä alkaa olla jo saatavilla. Turbo taas tulee niin viiveellä ettei se oikein käy ja haluaisin nimenomaan munaa alapäähän. Eikä katteen alla ole tilaa L2:ssa. Laitoin tänään sähköpostia Sprintexille ja veetwo:lle kompressorista, saa nähdä vastaavatko.
    Siis tokihan jousitus pehmenee (edit: ei pehmene, vaan toiminta-alue laajenee), jos sitä ruuvaa auki, mutta samalla pitää säätää iskunvaimennusta löysemmälle, muuten vaikutus on huono. Jousi ei varmaankaan ole itsessään niin kivikova, että selkään sattuu. Enempi vaikutusta on sillä iskarilla. Jousen esijännitys vain vaikuttaa siihen perän peruskorkeuteen ilman kuskia ja toiminta-alueeseen.

    Eli ehdottaisin, että pudottaisit jousen esijännitystä avaamalla jousen perussäätöä joitain kierroksia ja samalla vähennä sekä sisäänvaimennusta, että ulosvaimennusta, jotta iskari päästää pyörän liikkumaan vapaammin töyssyissä. Sitten ei paukuta selkään niin pahasti.

    Myös tahaton keuliminen vähenee, kun perä pääsee joustamaan sisään helpommin. Katuajo-ominaisuudet yleensä paranee pehmentämällä alustaa. Radalla sitten ehkä paremmin saattaa toimia kireämpi säätö, mutta ei välttämättä. Jouset ja iskarit liian tiukoilla säädöillä on hiukan sama asia kuin, että jousia ja iskareita ei olisi ollenkaan. Ei toimi, ei.

    Samaa kannattaa kokeilla keulaankin. Hiukan pehmeyttä lisää ja ajo on paljon mukavampaa, vaikka keula ehkä jarrutuksessa niiaakin enemmän. Sekään ei useimmiten haittaa, vaan auttaa pidon säilymiseen.

    t. Spagu



    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  9. #69
    Pikkasen ristiriitaista infoa tuossa edellä. Esijännityksellä ei ole vaikutusta siihen kuinka kovalta alusta tuntuu. Ellei sitten jännitys ole saatu vedettyä niin yli piukkaan, että sag kuskin kanssa on nolla.

    Esijännityksellä tosiaan vaikutetaan vain alustan toiminta-alueeseen (korkeuteen). Jousivakioilla ja iskunvaimennuksella "kovuuteen/pehmeyteen".



    TL1000R
  10. #70
    Lainaa (Jyri @ Helmi. 21 2007,11:22) kirjoitti
    Lainaa (Italowestern @ Helmi. 20 2007,18:18) kirjoitti
    Ei välttämättä aivan hoopo ajatus "normaali" 999:n "viritykseen", mutta onkohan nuo koneen kiinnikkeet enää ihan samoissa paikoissa? Tietääks joku?

    Tuossa olis tarjolla pari edukasta 999S-mallista.. Tosin ei se teho edelleenkään oo kaikki kaikessa. Jossain taisi lukea, että 1098:n päällä istutaan 4cm korkeemmalla. Se antaa lisää kallistusvaraa kaiketi, mutta paikallaan käsittely hankaloituu. Onkohan tuon päällä sitten enempi 996:sta vastaava ajoasento? 999:ssä on ainakin mun mielestä melko paljon mukavampi asento kuin 916-998 mallisissa. Ärrässä tosin on vaan kaksi asentoa jalkatapeille kun kisasääntöjen mukaan ei kuulemma saa enempää olla. Penkki ja tankkihan liikkuu kolmeen eri asentoon.
    1098 koneen alakerta sopii suoraan 999:in kiinnikkeisiin. Lohkot ovat samanlaiset kuin vanhassa mallissa mitoitukseltaan.

    Opettele ajamaan sillä 999R:llä Italo, on meinaan niin käsittämättömän paljon kallistusvaraa, että ei ainakaan sen tähden ole 1098-mallin penkkiä tarvinnut nostaa.

    Veikkaan, että penkki on painopistejuttujen tähden sen 4 cm korkeammalla.
    Luulenpa, että se kallistuvara on kuitenkin ainaskin yksi syy nostaa pyörän perää, koska tuolla MotoGp-kirjoitteluissa Rossikin oli selostanut, kuinka paljon lujempaa kurviin voi tulla ja myös kallistaa enempi uusilla renkailla.

    Eli Rossikin joutui kuulemma harjoittelemaan viimekaudeksi uuden ajotavan, kun pitoa alkoi löytyä enemmän ja siten perän luistattelut jäi vähemmälle. Näin olen ymmärtänyt, vaikka omakohtaisesti en tuosta kokemusta kummemmin omaakaan.

    Mä nyt opettelen sen mitä voin, kunhan kesä tulee. Ajakoon ne joilla on aikaa. Mulla se vapaa-aika on valitettavasti hieman kortilla ajokaudella ja varsinkin tulevalla, kun iltatähtösen pitäisi syntymän tuossa kesäkuun puolessa välissä.
    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  11. #71
    Lainaa (ZR-7herwood @ Helmi. 25 2007,20:13) kirjoitti
    Pikkasen ristiriitaista infoa tuossa edellä. Esijännityksellä ei ole vaikutusta siihen kuinka kovalta alusta tuntuu. Ellei sitten jännitys ole saatu vedettyä niin yli piukkaan, että sag kuskin kanssa on nolla.

    Esijännityksellä tosiaan vaikutetaan vain alustan toiminta-alueeseen (korkeuteen). Jousivakioilla ja iskunvaimennuksella "kovuuteen/pehmeyteen".
    Kiitos oikaisusta.

    Juu, sorry, kirjoitin hiukan paskaa esijännityksestä, koska tuskin tehtaan säätö on vedetty yli kuskin painon vaikutuksen. Mutta töyssyissä sillä on kuitenkin osavaikutusta juuri tuon suppeamman toiminta-alueen takia.

    Jokatapauksessa nuo vaimennuksen sekä esijännityksen säädöt löysemmälle kannattanee tehdä ja jopa tarvittaessa sitten jousen vaihto, jos se on yksinkertaisesti liian kova.

    Onkohan jousi kuitenkin myös progressiivinen, jolloin se kovenee raskaammalla kuskilla? Vai onko tosiaan tiedossa, että kyseessä on lineaarinen jousi?



    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  12. #72
    Jousi on kuulemma lineaarinen ja iskari nyt säädetty pehmeimmälle ylhäältä isosta rullasta. Alapäähän eli paluuvaimennukseen en ole vielä koskenut. Jousi on jäykempi kuin 999S:ssä ja linkku raskaampi.
    Keulaan en ole koskenut ja se onkin aivan hyvä.
    Ohjausiskaria piti myös vähän kiristää.
    Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
  13. #73
    Lainaa (mikkoyli @ Helmi. 26 2007,08:51) kirjoitti
    Jousi on kuulemma lineaarinen ja iskari nyt säädetty pehmeimmälle ylhäältä isosta rullasta. Alapäähän eli paluuvaimennukseen en ole vielä koskenut. Jousi on jäykempi kuin 999S:ssä ja linkku raskaampi.
    Keulaan en ole koskenut ja se onkin aivan hyvä.
    Ohjausiskaria piti myös vähän kiristää.
    Hyvä tietää. Mun mielestä tossa ST4s:ssäkin on liian jäykkä persus ainakin yksin ajaessa, mutta sekin on hiukan helpottanut vaimennusta löysäämällä.

    No, toivottavasti saat siitä mieleisesi. Onhan tuota pyörää jo ehditty siellä täällä kehua sen verran, että luulisi sen alustan olevan hyvä kuitenkin.

    Oudolta vaan tuntuu, että 95kg painava kuski vaatii vielä pehmeimmät säädöt takaiskarilta. 55kg painava italokääpiö tuskin nauttii töyssyisellä tiellä ajamisesta siinä tapauksessa..
    Moottoripyöräily nuorentaa ja parantaa suorituskykyä. Tämä on japanialaisten tiedemiesten tutkima tosiassia. Otas siis ilo irti kurvailusta.
  14. #74
    Lainaa (Italowestern @ Helmi. 25 2007,20:13) kirjoitti
    Luulenpa, että se kallistuvara on kuitenkin ainaskin yksi syy nostaa pyörän perää, koska tuolla MotoGp-kirjoitteluissa Rossikin oli selostanut, kuinka paljon lujempaa kurviin voi tulla ja myös kallistaa enempi uusilla renkailla.

    Eli Rossikin joutui kuulemma harjoittelemaan viimekaudeksi uuden ajotavan, kun pitoa alkoi löytyä enemmän ja siten perän luistattelut jäi vähemmälle. Näin olen ymmärtänyt, vaikka omakohtaisesti en tuosta kokemusta kummemmin omaakaan.

    Mä nyt opettelen sen mitä voin, kunhan kesä tulee. Ajakoon ne joilla on aikaa. Mulla se vapaa-aika on valitettavasti hieman kortilla ajokaudella ja varsinkin tulevalla, kun iltatähtösen pitäisi syntymän tuossa kesäkuun puolessa välissä.
    Rossin renkaat on aivan jotain muuta kuin nuo perus Pilot Powerit tai kilpamaisemmat Supercorsat mitä katupeleissä käytetään...

    Onnea tulevasta iltatähtösestä, tärkeämpää se on kuin mopoilu.
  15. #75
    Lainaa (Italowestern @ Helmi. 26 2007,09:06) kirjoitti
    Oudolta vaan tuntuu, että 95kg painava kuski vaatii vielä pehmeimmät säädöt takaiskarilta. 55kg painava italokääpiö tuskin nauttii töyssyisellä tiellä ajamisesta siinä tapauksessa..
    Samaa minäkin olen ihmetellyt. Italialaiset ja muutkin ovat yleensä kevyempiä kuin 95 kg ja mielessä on käynyt, että onko se vain uutuuden jäykkyyttä tai onhan se ollut aika kylmät kelitkin välillä.
    Ehkä pitää vielä seurata tilannetta jos siihen tottuu.
    Ducati Multistrada V4S, KTM 790 Adv R Rally, Kawa H2 ja Z H2, H-D FXDR 128, H-D CVO Street Glide VVT121, KTM 1290 Superduke, Ducati Desmosedici, Ducati 1098R Troy Bayliss, Husqvarna 701, KTM 450, Honda CR 500
  16. #76
    Komeat on äänet! Itellä on lähelle saman kuuloset metelit aprilian mille R:ssä akran racing evolutionilla johon ei alunperinkään tule dB-killeriä. Aluksi sitä meteliä itekkin kauhistelin mutta kyllä siihen on tottunu eikä enää voisi ajaa ilman niitä sointuja Aiempaan digimittari offtopiciin liittyen kys. millessä on kans digitaalinen nopeusnäyttö mihin olen muuten tyytyväinen mutta viileillä keleillä meinaa näyttö hyytyä ja lukemat ei meinaa pysyä matkassa kiihdyttäessä. Mut saattaisipa ens kesänä seuraava pyörä olla ducati.. sillon tulis muuten mahtava -03 (musta tietenkin) mille R kaikilla herkuilla myyntiin..
  17. #77
    Uuden naapurini koira haukkui,menimpä sinne, tai tulimpa tänne.
    Aikani kiroiltuani otin Ducatini tallista, käynnistin koneen ja avasin hiukan kaasua, koira tuli ja tarjosi tassua. Ei sen jälkeen enää haukkunut.
    Mitä siihen tarvitaan?
    973 kuutioinen Ducati, siihen höpinäpöntöksi NCR-82 kisaputki ilman mitään noiseria.
    Siitä on kulunut lähes 25v. Pankaa paremmaksi.
    t.lato
    lato
  18.  
  19. #78
    Hailacilla on 1098s, jossa termignonin täysputkisto. Taitaa olla tuo sama(70mm?) hormi. On muuten aivan tautisen karun näköstä jöötiä toi putki



    Monster 1100S in red
    Vespa Primavera -68
    Helkama Major -69

    ex
    -Kawasaki KX 125
    -MS2R1000
    -MS4
Sivu: 3 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123