Mulla siis se kevyempi 9R. Ompiko 12R raskas, vaikea-ajettava mutkissa matkalehmä joka pääsee oikeuksiinsa vasta autobaanoilla? Vaiko hyvä päivitys 9R:ään 143hv/185kg tms?
Sen verran tyrkyllä että kävisin koeajamassa mutta talvi iski vastaan. Onko 12R tappovehje verrattuna 9R:ään. 10R:ää älkää tuoko keskusteluun.
Kyselin jo aikaisemmin. Kait se 12R pysyy lapasessa kun on 9R:llä tottunut ajamaan.
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Ikuisuuskysymyksiä sanoisin.. Toisesta se tuntuu laiskalta ja toisesta kamalalta pyssyltä. Ei se kakstoistanen ainakaan omasta mielestä mikään kovin ihmeellinen raketti ole. Kelit paranee niin käyt koittamassa, sillä se selviää. Ei sitä kukaan sulle pysty täällä kertomaan, että miltä se tuntuu Sun perssiin alla. Oikea rannehan sitä menoa säätää, ei se mopo
if i was in ww2 they'd call me spitfire
Lähetäthän ratapäiviin liittyvät kysymykset ja muutokset osoitteeseen ratavastaavat@moottoripyora.org
onhan toi toinen nyt kolme numeroo isompi.. mietippä sitä..
oli ihan pakko ...kun aikansa lueskeli WC kirjotuksia niin...
![]()
<span style='font-size:9pt;line-height:100%'><span style='font-family:raavi'><span style='color:#000F22'>Samu69<- Sellainen timpuri joka osaa pystyttää ihan omin käsin mirrille kiipeilypuun.
-Olemassa on vain kolme ihmistyyppiä, ne jotka osaavat laskea, ja ne jotka eivät osaa.
-Minkäs teet kun sanoo mitä ajattelee, muttei useinkaan ajattele mitä sanoo</span></span></span>
<span style='color:A8A8A8'>...Oma "Space" ...</span>
Laitetaan mielipiteitä. Kokemusta ei ole kuin 9R:stä, vuosimalleista 2003 ja 1999. Kyllä tuo 9R on enemmän radalle tehty pyörä, ei ole 12R huono, mutta se on painavampi ja siinä on huimasti tehoa -> powersladeja saa varoa mutkista poistuttaessa. Aloittelijalle radalle ehdottomasti noista 9R, mikä on muuten ihan ok ratapärrä, vaikkakin uudet kevyet kapeat menee herkästi ketteryydessä ohi. Tuo on vaan aika rento ja yllätyksetön vietävä radalla. (No ei oo paljon muista kokemuksia, mutta itte tykkäsin)
12R on enemmän "suuntaa ja laukaise" - tyyppinen laite. Katuajoon varmasti hyvä ja mutkapätkilläkin ketteryys riittää aivan varmasti. Syy miksen itse moista hankkisi katuajoon on se, että kortti on hellässä. No on se 9R:lläkin, mutta tuolla vielä enempi. Voisi olla tylsäkin pyörä ajaa, jos meinaa nopeusrajoitusten mukaan yhtään mennä.
Ajattele 9R:ää enemmän 10R:n esiasteena. 12R:ää vaikka Kevennettynä ja doubattuna ZZR1100:na.![]()
Ota vaan se busa...
Tää on vittu jo vakavaa. Ekan vaihtotarjouksenkin kysyin liikkeestäJotenkin napsahtanut päähän toi 12R
Omassani ei ole mitään vikaa. Täysin huollettuna lämpimässä suojassa odottaa lumenlähtöä. Sit kuitenkin pitää vaihtaa
Ehkäpä loppukin järki on mennyt
mukana
![]()
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Kerranhan täällä eletään, anna mennä vaan ja hae se 12r
Siinä se ois kans makee peli, tuo 12ärrä. Vaihda pois.![]()
ex. *Kawasaki zx9r *1999, (280km/h,1800m)
ex. Husqvarna SM570R 2004 (164km/h,1600m)heh
ex. Honda cbr1100xx 1998 (266km/h,1600m)
ex. Honda vtr1000f 1997 (en kerenny kokeileen/ 1600m)
ex. Suzuki gsx1400r 2003 (324km/h,1600m)
nyk. Suzuki gsx1300r Turbo 2004 (---km/h,1600m)
Sitähän mä pelkäänkin että kerran sen yhden ajokerran 12R:llä täällä ajetaan(ysi-ärrä @ Tammi. 30 2007,20:02) kirjoitti
Nooh katotaan nyt mun vaihtoajankohtaa
![]()
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Itselle kävi juurikin niin kun kävin ajamassa 12r kerran niin tuntui 6r selässä jo melko köppääselle.Uskoisin sulla käyvän samoin kun 12 on tilaa ja kokoa isolle miehelle riittävästi.
Ja se vauhdin tuntu kyllä yllätti, kun siinä koeajolla sattui olemaan (suljetulla lentokentällä) autojono jonka ohitin niin en meinannut uskoa silmiä kun katoin mittariin ja numerot alkoi 2 eli vauhti ei tuntunut yhtään ja sitä kertyikin aika rivakkaan.
Kiva on kallista ja tosi kiva on tosi kallista
zx-12r 02
Se on poijjaat sellainen juttu että se 12R on nyt hommattava perkele-päätös on tehty. Tulen julkaisemaan tuolla osta ja myyntipalstalla 9R:n myynti-ilmoituksen vielä viikonloppuna. Enkä usko että huominen pärrämessuille meneminen hillitsee vaihtointoa yhtään![]()
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Just laitoin ilmoituksen nyt näin aluksi tonne orgin osto-myyntipalstalle. Pitäisi olla Suomen halvin (ajetut kilometrit huomioitu). Huollettu täysin syksyllä joten ei kaipaa kuin ajoa![]()
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
(Ron Jeremy @ Helmi. 02 2007,19:11) kirjoitti
Ja täytyyhän sun vielä ne naisetkin kellistää (nimi velvoittaa) , joten ajelehan sitten varovaisesti sillä 12 ärräällä ..(oli ihan pakko laukasta ..)
![]()
![]()
![]()
(Ron Jeremy @ Helmi. 02 2007,19:11) kirjoitti
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Jeppistä
Asijaa!(Ron Jeremy @ Helmi. 02 2007,19:11) kirjoitti
Onnia kaupoille.
Tallissa: Kawasaki Concours (GTR) 1400 -16 ja Suzuki Burgman 650 ABS -14
(JaL3 @ Helmi. 05 2007,23:56) kirjoitti
Hitto ja mie päädyin XX -07 hävettää
![]()
Sehän tässä on kanssa mielenkiintoista että JOS kaikki menee suunnitelmien mukaan niin ekat metrit ajetaan kauden alettua heti 12R:llä. Toivottavasti pysyy hanskassa![]()
(nimimerkillä "Ajo hanskassa" Ron Jeremy 12R:n sarvissa)
Sen verran on helpottanut etten aio radalle ensi kautena 12R:llä. Luultavasti jo haastetta muutenkin, niin ei ahdista niinpaljoa toi vakuutusrumba. Enpä tiedä onko 12R meitin radoille kuinka tarkoitettu. Taitaapi olla joku Monza enempi
Hävettäis vaan kun 600cc ajaa kahdeksikkoa ympäri kun ei uskalla kallistaa eikä vääntää kahvaa mutkan jälkeen tarpeeksi *
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Oman pyörän ostin hemmolta joka tykkäsi kurvailla radalla...mut tuumasi vaan, ettei tuo 12 r mikään ratapyörä oleno onhan se varmaan niihin hommiin ehkä liian painava ja kankea käsitellä...kuulema alkuperäisen takarenkaan vaihtaminen 200 -> 190 leweään parantaa kummasti mutkaan viemistä.
Juuh, samat kokemukset mullakin. Ilman muuta suosittelen 190 takafillarin alle laittamista. Omasta mielestäni parantaa 12r:n ajo-ominaisuuksia huomattavasti : ) Ite olen ajellut 190-renkaalla jo kaksi kautta eli noin +16.000 km, eniten ihan tavallista mutkapätkää/matkaa.
kapsu
Rata-ajossa 12R:llä pärjää kyllä ihan hyvin, vaikka se muka vähän raskas onkin. Tiukat kurvit ja shikaanit pitää ottaa vähän harkitummin, mutta nopeissa mutkissa pyörä on kuin kotonaan. Oma suosikkini on Motoparkin loivat mutkat, joista kiihdytetään takasuoralle. Perässäajaneiden mukaan radan pintaan jää 50 metrisiä mustia viivoja, vaikka itse en ole huomannut mitään...
Tuon 190 renkaan erilaisuus alkuperäiseen verrattuna riippuu varmaan aika paljon myös renkaan profiilista. Mulla oli pitkän matkan ajoa varten alla BT020 200/50, joka tuntui ehkä vähän kankeammalta kuin alkuperäinen D208. 020 vaihtui viime keväänä sirompaan 190/50 BT014:ään, mutta ero ei ollut yllättäen kovinkaan iso. Palstoilta luetun perusteella esim Pilot Sport ja Diablo Corsa taitavat olla jo profiilinsa puolesta ketterämmän tuntuisia.
Britti-Bikessä oli joskus viime kesänä sokkotesti, jossa kolme eritasoista kuljettajaa ajoi kolmilla erilaisilla renkailla ja koitti arvata onko kyseessä touring, road vai sport -renkaat. Vastauksissa oli aika paljon hajontaa, mutta lopputuloksena todettiin että renkaan profiili vaikutti ajotuntumaan enemmän kuin kumiseos. Esim touring-rengas käyttäytyi testipyörässä paremmin kuin normaali road-rengas. Olisi mielenkiintoista nähdä miten renkaan leveys vaikuttaisi tälläisessä testissä.
Ei ole ero kovinkaan kummoinen, jos 9:ä on vähänkään laitettu (putki ja suuttimet) Kesällä tultiin Wienistä Tanskan puolelle yhtenä päivänä peräkkäin 9 ja 12:n. Isompi ei pystynyt mua jättämään, jos vaan pääsin imuun 20-30 metriin. Kiihtyvyys sama lähes 2-sataan saakka. Sitten 9 jää hyvin lievästi.
Yllättävän vähän oli eroa kulussa.
Huru-ukko
- kateus on ihailun vilpittömin muoto -
jos ron jeremy päädyt sitten siihen kuningasninjaan eli zx12r kwaakkuun, niin mulla olisi myytävänä siihen tehoputkisto: micron serpentin hydrotech muzzyn pöntöllä. sopii A ja B-mallisiin 12r kawoihin. vaatii sitten PC:n ja säädätyksen hyvin mielellään pyöräkohtaisesti. omassani kierrosherkkyys parani valtavasti, melkein kuin olisi kampuraa kevennetty puolella. tehoa antoin vakioon verraten lisää kymmenkunta heppaa. joillakin on tullut jopa 15 hv lisää paukkua.
myyn putkiston sen takia kun haluan kawastani vakioputkistolla tehdä taas painavamman veturihommiin. siinä paino on eduksi. kobranpääputkisto on noin 7 kg kevyempi kuin vakioputki. ja muutaman hepan vajauskaan ei haittaa asuntovaunun vetämisessä, kun tehoja ei voi käyttää kuitenkaan täysin koska niitä on niin valtavasti tusinakawassa. jotain 600 euroista pyytäisin siitä, alle puolet uuden vastaavan hinnasta.
12r on jo klassikkokawa. römpötipöm.
minkä vuosimallinen se sun tuleva ehdokas on? väri? paljonko ajettu?
Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!!)
Hmm.. ihan jees vekotin toi 12R on. 26 tkm ajaneena helppo todeta. Mutta oletko kokeillu muita vaihtoehtoja?(ysi-ärrä @ Tammi. 30 2007,20:02) kirjoitti
Sun elämän voisin pilata
Kun tuun käymään puuveellä keväällä, niin voisit koeponnistaa mun RT:n?
Sen jälkeen mikään ei ole kuin ennen
Oireita iskee 99 varmasti, levottumuutta, veren kiehumista, sekavia mielialoja![]()
Nopeus on valttia!
+200 MPH CLUB FINLAND
Kawasaki Ninja H2
* * * * * * * *
Ööö, en mä mitään pyörää ole vaihtamassa. Ainakaan vielä.(kst @ Helmi. 09 2007,08:32) kirjoitti
Ja jos vaihtaisinkin ny niin se ois 1000z.
Ja kun olen sen verran puusilmä niin mikä on tuo RT?
ex. *Kawasaki zx9r *1999, (280km/h,1800m)
ex. Husqvarna SM570R 2004 (164km/h,1600m)heh
ex. Honda cbr1100xx 1998 (266km/h,1600m)
ex. Honda vtr1000f 1997 (en kerenny kokeileen/ 1600m)
ex. Suzuki gsx1400r 2003 (324km/h,1600m)
nyk. Suzuki gsx1300r Turbo 2004 (---km/h,1600m)
tosta(ysi-ärrä @ Helmi. 09 2007,09:19) kirjoitti
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....t=60995![]()
Nopeus on valttia!
+200 MPH CLUB FINLAND
Kawasaki Ninja H2
* * * * * * * *
Kiitti. Nyt tiedän.
Voishan tuo olla mulle vähän liian raju kampe.
ex. *Kawasaki zx9r *1999, (280km/h,1800m)
ex. Husqvarna SM570R 2004 (164km/h,1600m)heh
ex. Honda cbr1100xx 1998 (266km/h,1600m)
ex. Honda vtr1000f 1997 (en kerenny kokeileen/ 1600m)
ex. Suzuki gsx1400r 2003 (324km/h,1600m)
nyk. Suzuki gsx1300r Turbo 2004 (---km/h,1600m)