Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 49:sta
  1. #1
    Eli tilanne on tämä... Viime kesänä 600 cebari alkoi tuntua hiukan nuhalta ja myin sen pois. Nyt on haussa "uusi" pyörä ja olen nyt jotenkin tykästynyt tuohon veturiin.
    Koskaan en ole sellaista ajanut ja muutenkin täällä länsirannikolla noita tuntuu aika harvakseen näkyvän joten kokemuksia ei juurikaan ole.
    Olen haulla koittanut hakea täältä juttua ko. pyörästä, mutta ei oikein käyttökokemusia löytynyt. Joten nyt saa pyörää kehua tai dissata.
    Täriseekö paljon, kuluttaako paljon, ajoasento, vääntöä vissiin piisaa, entä kulkua, vikoja, jne....???
    Kiikarissa olisi nyt vähän ajettu vm-02 ja tähän vuodenaikaan on koeajoa aika paha suorittaa joten apu on tarpeen...
    Alku aina kankeaa, lopussa kiitos jos seisoo...
  2. #2
    Oot vissiin sen verran ajellut, että tiedät mitä haluat?

    Ei se isommin tärise. Mutta voi punaraja aluksi yllättää. Just kun olis makeimmillaan niin pitää vaihtaa isommalle. Mutta äkkiä siihen tottuu. Kulutus mulla pyöri seiskan molemmin puolin. Tankki tosin pieni. 02 malleissa vissiin jo pari litraa suurempi tankki. Ja se vääntö on tosiaan jotain muuta kuin 600:ssa. Ja alkaa todellakin alempaa.

    Mulle ainakin soppeli mopo. Tiedä sitten millaseen tarpeeseen tulee.
    Hornet 600 -99
    VTR 1000 -99
    ZRX1200R -06
    SpeedTriple -08
    Busa -09
    FXDCI -06
    FXS -11
  3. #3
    Niin.. äffääkö aattelit vai SP:tä
    Kawasaki ZXR400 -> Honda SP-1 -> Yamaha R6R -> Yamaha FZS600 Fazer -> Fazer myyty 25.9.2012
  4. #4
    Termos vaan, kaima!

    Haulla löytyy paljonkin juttua Veturista, kun vain hakee alusta asti, eikä vain viimeisen kuukauden sisältä. TÄSSÄ nyt on yksi ketju kyseisestä vehkeestä.

    Omia käyttökokemuksia on nyt kahdelta kesältä -05 vuosimallin sarvista ja pyörä on kyllä ollut positiivinen yllätys kaikin puolin. Olen ajanut pyörällä matkaa, mutkaa ja rataakin.

    Parhaimmillaanhan tuo on juuri mutkaisilla teillä. Kevyt heitellä kurvista toiseen ja muutenkin koneen luonteen takia nautinnollinen ajettava. Mitä mutkaisempi tie, sitä leveämpi hymy!

    Matkallakin tuo oli vallan mainio vehje. Päivämatkat vaihteli n. 700-900km ja paikat eivät kyllä puutuneet yhtään (olen 191cm).
    Kulutus oli parhaimmillaan 5,5l/100km.

    Radallakin tuolla pärjää suht hyvin kovempienkin pyörien kanssa. Tottakai keula saattaa tuntua löysältä ja muutenkin alusta, mutta ajelee sitten sen mukaan. Aika messevää tuolla alitehoisella twinillä on ollut ohitella radalla Bladeja, 10ärriä ja giksuja (no kuskit eivät varmaan ole olleet hääppöisiä, kun en itsekään ole). Kaiken kaikkiaan, helppo pyörä ajaa myös rataa. Varsinkin aloittelijan, kun ei tarvitse koko aikaa pelätä, että mopo lähtee käsistä.

    Kaupunkiajoa helpotti huomattavasti kun vaihtoi piikkiä pienemmän eturattaan.

    Kakspäällä tuo on myös kohtalaisen hyvä ajettava. Eihän se mikään Bläkkäri tai Busa ole, mutta kyllä sillä ollaan pärjätty.

    Mitän ihmeempiä tyyppivikoja en ole kuullut, että noissa olisi. Onhan se Honda.

    Netistä löytyy myös pirusti juttua kyseisestä mopottimesta, esimerkiksi
    VTR1000.org on aika kattava sivusto.

    Tulipas jauhettua pitkästi...olikohan tossa yhtään toivottua asiaa...?
    Nooh....kiteytettynä -> OSTA IHMEESSÄ!!! Hyvä pyörä, hienot äänet ja ei ole niin yleinen ku joku Cebari. Ja herättää muuten huomiota

    Ja vinkkinä: allekirjoituksen linkissä on mun mopo mikä on myynnissä. Se lähtis halvalla (SP:n tieltä?) ja on vielä takuupyörä.

    Edittiä: tosiaan oletin, että kyse on ähvä-mallista.....SP:t erikseen



    CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
  5. #5
    Juu äffä-mallista tosiaan on kyse... Ajokokemusta on nyt kolmelta kesältä ja sen verran on tullut pärrättyä, että tietää jotakuinkin mitä haluaa. Eka kesä tuli ajeltua -93 750 gixxerillä joka oli kesän mulla lainassa korttinsa menettäneeltä kaverilta ja siitä tuli hinku ostaa oma mopo. Pari kesää ajelin sitten omalla cebarilla ja nyt on haussa pyörä jossa olisi vähän enemmän asennetta (jos sitä nyt Hondassa koskaan joittenkin mielestä voi olla ) ja voimaakin. Kun tuo emäntäkin kohtuu hyvin viihtyy tarakalla niin alkoi 600:nen tuntua hiukan laiskalta.
    Eli kiinnostaa myös vtr:n takapenkin mukavuus. Penkkihän on ainakin yhtä puuta eikä siellä takana ole pelkkä pannulappu...

    Edit: Niin ja Teme tuo sinun pyöräsi kiinnostaa kyllä... mietin tässä hieman rahoitusvaihtoehtoja ja palaan asiaan.



    Alku aina kankeaa, lopussa kiitos jos seisoo...
  6. #6
    Lainaa (T£M£ @ Tammi. 16 2007,21:14) kirjoitti
    Eli kiinnostaa myös vtr:n takapenkin mukavuus. Penkkihän on ainakin yhtä puuta eikä siellä takana ole pelkkä pannulappu...
    Ei tuo takasatula varmasti paljoa huonompi ole, kuin 600cc Cebarissa. Ainakaan meillä ei ole pahemmin valitettu, vaikka vaimoke on tottunut "oikeisiin" matkapyöriinkin. Hyvin menee sellaiset +200km ilman pausseja. Sitten pitää muutenkin jo pysähdellä tankkaamaan.
    CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
  7. #7
    VTR taitaa olla myös vähän samanlainen jokapaikan höylä kuin CBR, eli hyvä monenlaisessa ajossa
    Itsekin vähän myös VTRrää miettinyt seuraavaksi pyöräksi.



    *** Triumph Speed Triple ***
    * Ex. Honda CBR 600 *
  8. #8
    Itse en ole kertaakaan ollut F-Veturin kyydissä, mutta ei se takasatula kuulemma pahimmasta päästä ole. Tankkausväli on tosiaan hyvä jalottelutauko. Tankki suureni 16:sta 19 litraan muistaakseni vuosimalliin '00. Joka tapauksessa samana vuonna, kun analoginen lämpömittari hävisi mittaristosta. Toi vanhemman mallin 16 litranen on kieltämättä aika pieni, mut hyvin sekin kanssa oon pärjänny. Tottumiskysymys.

    Ainoa vika mun Veturissa on ollut alkuperäisen jännitteensäätimen poksahtaminen (tyypillistä muutamalle muullekin Hondalle). Nykyisessä tarvikesäätimessä on kunnon jäähdytysrivat, toivottavasti se kestää maailman tappiin...

    Välitysten muuttaminen lisää kivasti hauskuuskerrointa entisestään. Mulla on piikkiä pienempi edessä ja pari piikkiä isompi takana (15/43). Ajo sujuu etupyörä ylöskytkettynä suuremmin yrittämättä, eikä kierrokset 6:lla maantieajossa nyt ihan kohtuuttomasti nouse. Huippujen putoamisella ei mulle ole kauheesti merkitystä.

    Viime kesänä kusiaisen ja litraisen (alitehoisen) V2:n moottoreiden ero tuli koettua silmiinpistävästi, kun vaihdettiin ajolenkillä pyöriä ja hyppäsin Veturin satulasta kaverin R6:n puikkoihin. Kulkupuolessa noissa mopoissa ei isoja eroja ole, mutta väännössä ero oli dramaattisempi kuin muistinkaan (ex-kusiaiskuski itsekin). Muutama mutka meni ennen kuin osasi antaa riittävästi jengaa kierroskoneeseen. Kun V2 hakkaa jo rajoittajaan, ei samoilla kierroksilla 600:ssa ole vielä hauskuus kunnolla alkanutkaan. Kuka tykkää mistäkin, mutta näin vanhoilla päivillä (kolmenkympin ja kuoleman välissä) tollainen V2 on just hyvä.

    Tossa vielä muutama VTR-linkki pahimpaan nälkään:
    http://www.vtr1000.nl/main.htm
    http://www.superhawkforum.com/
    http://home.nycap.rr.com/ghlbo/index.html
    http://www.vtwo.demon.co.uk/firestorm/firestorm.htm

    Mä en ainakaan oo katunu hetkeäkään Veturin hankkimista, ääntä ja fiilistä oon saanu koko rahan edestä. Komppaan siis vaasan temeä, eli osta ihmeessä!
    <span style='color:#000000'>Unidentical twins - RD 350 LC *& *VTR 1000 F</span>
  9. #9
    Osta suoraan XX niinku mie ja ihan kuiviltaan
    Höhöö letkut on kotona, sano entinen palomies!

    Siis mää vai
  10. #10
    Lainaa (Ninja9r @ Tammi. 17 2007,23:11) kirjoitti
    Osta suoraan XX niinku mie ja ihan kuiviltaan
    XX on tusinapyörä

    VTR on tehty aivan eri tarkoitusta varten. Itse siirryin Veturiin XX:n sarvista, enkä ole katunut.
    CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
  11. #11
    Huonoa :jyrkkä polvikulma, etukeno ajoasento, sarvet kasvaa päähän ja eihän tällä voi ajaa nätisti ( budjetoi X-euroa sakkoihin / ajokausi). *Hyvää :nätti pyörä,hieno moottori, hyvä mutkapätkillä,oikeet saundit ( orggisputket kannattaa kantaa vintille ja vaihtaa avarammat, +15hv takarenkaalle ja kyllä lähtee......) keulaan kannataa vaihtaa öhlärin jouset n. 120e.
    Kuluts ajotavasta riippuen 6 - 14l/100km ,alle seiskaan pääsee kun miittari ei näytä yli 120km/h.



    B1200S hopee
  12. #12
    Lainaa (vtr100097 @ Tammi. 19 2007,09:49) kirjoitti
    Huonoa :jyrkkä polvikulma, etukeno ajoasento, sarvet kasvaa päähän ja eihän tällä voi ajaa nätisti ( budjetoi X-euroa sakkoihin / ajokausi). *Hyvää :nätti pyörä,hieno moottori, hyvä mutkapätkillä,oikeet saundit ( orggisputket kannattaa kantaa vintille ja vaihtaa avarammat, +15hv takarenkaalle ja kyllä lähtee......) keulaan kannataa vaihtaa öhlärin jouset n. 120e.
    Kuluts ajotavasta riippuen 6 - 14l/100km ,alle seiskaan pääsee kun miittari ei näytä yli 120km/h.
    Erimieltä olen tuosta polvikulmasta ja ajoasennosta (tosin -01-> muuttui ajoasento aavistuksen pystymmäksi muiden päivitysten ohella). Sakkojakaan en ole kyseisellä vehkeellä koskaan saanut.

    Muuten yhdyn mielipiteeseen täysin *

    Niin ja kulutuksessa olen tosiaan itse päässyt alle 6l/100km.
    CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
  13. #13
    Ostinpa Veturin,ja tosi lyhyen pohdinnan jälkeen. Olin koko viime kesän etsinyt seuraajaa Jammun 600 Fasulle ja kävin koeajamassa vaikka mitä härveiltä muttta mikään ei oikein sytyttänyt kunnes lainasin tutun kaverin VTR:ää. Bingo! Se oli just sitä mitä hain, ketterä, mukava ja ennenkaikkea tosi helppoluonteinen ja vääntävä moottori. Semmonen piti saada. Kaupat tein joulukuun alussa -03 mallisesta ja mopo vietiin samantien viripajalle jossa heivattiin orkkisputket tallin perälle, Leo Vincet tilalle ja asennettiin suutinsarja. 110.4 hp ja 103 Nm takarenkaalta oli paras veto. Ei paha ollenkaan kun muistaa orkkislukemat. Vääntöhuippukin on jo alle 6000 rundin. Nam! Pitkä talvi vielä odotella ajokelejä.
  14. #14
    Hyvä pyörä veturi on, vaikka itse olen vaihtamassa pois.Kaikki ketkä haluaa laatua,tyylikkyyttä,vääntöä ja pois puolet kesästä vaativat remontit niin ottakaa yhteyttä ja ostakaa veturi vm.2004 multa pois.



  15. #15
    Lainaa (RicoSuave @ Tammi. 24 2007,20:06) kirjoitti
    Hyvä pyörä veturi on, vaikka itse olen vaihtamassa pois.Kaikki ketkä haluaa laatua,tyylikkyyttä,vääntöä ja pois puolet kesästä vaativat remontit niin ottakaa yhteyttä ja ostakaa veturi vm.2004 multa pois.
    Halvemmalla saa multa -05 -vuosimallin



    CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
  16. #16
    Lainaa (veeka @ Tammi. 23 2007,09:29) kirjoitti
    mopo vietiin samantien viripajalle jossa heivattiin orkkisputket tallin perälle, Leo Vincet tilalle ja asennettiin suutinsarja. 110.4 hp ja 103 Nm takarenkaalta oli paras veto. Ei paha ollenkaan kun muistaa orkkislukemat. Vääntöhuippukin on jo alle 6000 rundin. Nam! Pitkä talvi vielä odotella ajokelejä.
    Mitäs on dynolla tullu vakioputkilla, onko joku kokeillu eroja? Lehdesä ollutta tehoputki/slipari vertailua vaan tässä Veturin kannalta aloin ajatteleen.
    Mulla VTR menossa säädölle ja penkkiin tossa messujen jälkeisellä viikolla! Pannaan sit lukuja omasta esille... ...
  17. #17
    Tähän väliin kyssäri nuista saksan VTR:stä, miten ne on kuristettu tuohon 72kW lukemaan?
    näkyy enimmäkseen olevan nuita tuolla guntherlandiassa..
    GSXR 750 -06, ex-CBR954RR
  18. #18
    Älä ny helvetissä osta jos et osaa itse päättää minkä haluat!
  19. #19
    Lainaa (J.V. @ Tammi. 26 2007,15:54) kirjoitti
    Tähän väliin kyssäri nuista saksan VTR:stä, miten ne on kuristettu tuohon 72kW lukemaan?
    näkyy enimmäkseen olevan nuita tuolla guntherlandiassa..
    Kurkut "ahtistettu" reikälevyin.
    Hornet 600 -99
    VTR 1000 -99
    ZRX1200R -06
    SpeedTriple -08
    Busa -09
    FXDCI -06
    FXS -11
  20. #20
    Lainaa (Kälähän @ Tammi. 26 2007,19:41) kirjoitti
    Lainaa (J.V. @ Tammi. 26 2007,15:54) kirjoitti
    Tähän väliin kyssäri nuista saksan VTR:stä, miten ne on kuristettu tuohon 72kW lukemaan?
    näkyy enimmäkseen olevan nuita tuolla guntherlandiassa..
    Kurkut "ahtistettu" reikälevyin.
    Jep, niin vähän epäilinkin ku tehoero ei ole kovin suuri.
    Onko tietoa/kokemusta paljon tulee veroa johkin esim. 2002 malliin jos tuolta tuo?
    GSXR 750 -06, ex-CBR954RR
  21. #21
    Lainaa (J.V. @ Tammi. 26 2007,20:36) kirjoitti
    Jep, niin vähän epäilinkin ku tehoero ei ole kovin suuri.
    Onko tietoa/kokemusta paljon tulee veroa johkin esim. 2002 malliin jos tuolta tuo?
    Tosin saksassakin vaihtavat kurkut kuulemma ekassa huollossa normaaleihin. Ainakin omassani oli näin toimittu. Rek. otteessa edelleen 72 kW. Ei haittaa tahtia. Takapyörältäkin nykyään reilusti enemmän.
    Hornet 600 -99
    VTR 1000 -99
    ZRX1200R -06
    SpeedTriple -08
    Busa -09
    FXDCI -06
    FXS -11
  22. #22
    Ei tarvi ees kurkkuja vaihtaa, ne 72kW kurkuissa olevat peltilevyt saa tasapäisellä ruuvarilla kaivettua ehjänä pois sieltä ja sitten ne vastaavat täysitehoista. Aikanaan oman veturini kanssa ne irroitetut kuristuspellit oli Saksassa laitettu teipillä kiinni huoltokirjan väliin.
    DT125->XV535->VFR750F (+CB500)->VTR1000F->CB900F Hornet->ei mitään
  23. #23
    Pikku muutoksilla saa veturiin lisää höyryä!
    http://www.net-racing.sci.fi/siukola/vtr.htm
    leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
  24. #24
    Lainaa (tomppa06 @ Tammi. 25 2007,20:01) kirjoitti
    Lainaa (veeka @ Tammi. 23 2007,09:29) kirjoitti
    mopo vietiin samantien viripajalle jossa heivattiin orkkisputket tallin perälle, Leo Vincet tilalle ja asennettiin suutinsarja. 110.4 hp ja 103 Nm takarenkaalta oli paras veto. Ei paha ollenkaan kun muistaa orkkislukemat. Vääntöhuippukin on jo alle 6000 rundin. Nam! Pitkä talvi vielä odotella ajokelejä.
    Mitäs on dynolla tullu vakioputkilla, onko joku kokeillu eroja? Lehdesä ollutta tehoputki/slipari vertailua vaan tässä Veturin kannalta aloin ajatteleen.
    Mulla VTR menossa säädölle ja penkkiin tossa messujen jälkeisellä viikolla! Pannaan sit lukuja omasta esille... ...
    Tuolta löytyy infoa akran sliparien vaikutuksesta veturiin.
    http://www.akrapovic-exhaust.com/mai...ts-catalog.htm
    leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
  25. #25
    Lainaa (Pahkasika @ Tammi. 29 2007,17:25) kirjoitti
    Pikku muutoksilla saa veturiin lisää höyryä!
    http://www.net-racing.sci.fi/siukola/vtr.htm
    Juu...taitaa vaan Siukolalla olla niin kiirusta muiden hommien kanssa, että ei oikein ehdi tollasiin töihin paneutua?

    Mutta onhan niitä muitakin pajoja, jotka kansihommia väsäävät. Varmasti tulee Veturista melkoisen maukas ajettava noilla lisäkaakeilla.

    Mutta edelleen alkuperäiseen kysymykseen: OSTA IHMEESSÄ VETURI



    CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
  26. #26
    Omaan veturiini olen ollut erittäin tyytyväinen!! Menee matka-ajossa siinä kuin radallakin pyörittelyssä! Ja ne äänet!!
  27. #27
    Nyt menee ehkä vähän offiksi, mutta VTR asiaa tämäkin.
    Eli minkälaisia kumeja olette Veturissa käyttäny, pitäis tilata kumet pyörään, mutta mitkä? Radalla tulen piipahtelemaan ja mutkateistä nautitaan takuulla, eli pitoja sais olla kohtuudella, mutta en välttämättä ihan ratakumeja olis valmis laittamaan.
    Pitpro Prolite
    VTR kilo F
  28. #28
    Hyvä pyörä, ite olen tykännyt. Matkaa ollaan ajettu 2-päällä ja hyvin onnistuu, myös pikkupyöritys ja rata-ajo toimii. Kulkua on kivasti. Ei se raketti ole, mutta kyllä sillä riittävästi ehtii ja vääntöä piisaa. Pyörä on kapea ja rivinelariin verrattuna helpompi käsitellä myös paikallaan.

    Tilat on ihan ok. Aika lailla samanlainen ajoasento kuin 600f sebarissa. Kevättä odotellessa, vielä pari kuukautta ennen kuin *

    Unohtu sanoa se makein juttu ne SOUNDIT! Ei ole mikään singeri, vaan siitä irtoaa kunnon jytinät etenkin kun vaihtaa putket!

    Itellä ollut alla kaksi sarjaa BT-014 ja radallakin on pitoa piisannut, toisaalta reilun kuuden tuhannen kilsan kesälomareissu kamojen kanssa kulutti takanakkia aikalailla....



    K1600GTL
  29. #29
    Juuh....ettei mene aivan OT:ksi, niin VTR:n virityksistä ja muista jutuista on olemassa jo omat ketjunsa, joten eiköhän kirjoitella jutut sinne. Saadaan samalla sekin ketju elämään uudestaan

    Ketjuhan löytyy TÄSTÄ.



    CBR1000F -87/90 -> CBR1100XX -99-> VTR1000F -05-> CBR1000RR Repsol -05 -> CB 350 -72
  30.  
  31. #30
    Veturin takarenkaalta 95 hv vakiputikilla ja säädöillä. Factorilla ja Yoshimuralla 110,4 hv Siukolan penkissä , aika hyvä
    B1200S hopee
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen