Ampukaas mut taas pilvenreunalta alas, arvon kanssakärsijät. Mulle tarjottiin asiallisilla kilsoilla ja ihan ok huoltohistorialla olevaa Z1000 Kwaakkua, -08 vuosimalli. Hintakaan ei oikeastaan hirvitä. Vakuutuksenkin saisi tuohon maltilliseen hintaan. Siisti kippaamaton suomipyörä. Onko noissa jotenkin löysä alusta tai jokin muu ajettavuusongelma, kun specseihin nähden hinnat on maltillisia?
Mulla on jo tallissa Yammu MT-10, eli jonkinlaista tietämystä nakuista on..
En kiellä enkä myönnä, vaan pikemminkin päinvastoin.
Ray Of Darkness
Hei! Minkä hintasia vakuutuksia porukalla on Z1000 kawoissa (vm 2016+). Ite oon ostamassa Z1000:sta, uutta mutta yli ylivuotinen malli eli 2016. Eli ei ole vielä kilpeä niin huono noilla laskureilla laskea. Olis kiva tietää missä ois halvimmat vakuutukset![]()
MP: Yamaha MT-O9 SP 2023
Nettimotossa myynnissä samanlainen -16 vuotinen. Sen rekkarilla 42-AEF vaan laskureita pläräämään.
Buell xb12Ss
Ostin talvella 2008 mallin. Yhden lenkin ehtinyt ajaan, välillä palaa FI-valo. Eli hetken näkyy ja sitten taas sammuu. Pyörä käy hyvin ja toimii muutenkin hienosti. Edellisellä omistajalla valo ei palanut, eli "vika" tullut säilytyksen aikana. Oisko hyviä arvauksia mistä voisi johtua? Vikakoodia en ole ehtinyt vielä käydä lukemassa.
Tallista löytyy '08 Zeta ja sama vika oli kun vaihdoin putket sellaisiin jotka ei kaipaa servomoottoria ja poistin koko häkkyrän. Vikavalo tulee kun kierrätät vähän enemmän -> servomoottorin pitäisi ruveta tekemään hommia -> pyörä on ihmeissään ja lyö vikavalon, joka häviää sitten jossain vaiheessa. Korjaantui Servo Eliminatorilla. Kun otat kuskin penkin ja sen kohdalla vasemmalla kyljellä olevan pikkukatteen irti, näet onko servomoottori vielä paikoillaan.
ps. tietenkään edellisen omistajan mukaan yksikään vikavalo ei ole ikinä pyörässä palanut ja pyörää on pidetty kuin kukkaa kämmenellä![]()
Kawasaki Z1000 -08
ex. Honda CB600F Hornet -01
Jos jollain on tarvetta K&N vaparisuotimelle (Z1000 vm. 2010 - 2018), niin sellanen olis tuolla myyntiosiossa tarjolla:
http://www.moottoripyora.org/keskust...79#post6574279
ZH2 2020
2016 luistokytkin, 2018 mittariston muutoksia ja ledvilkut. R-malleissa Brembot edessä ja Öhlins takaiskari.
ABS jarrut kaikissa 2017 lähtien, vanhempia sai ABSilla ja ilman.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Kellään tietoa 2014 Zetan etujousivakiosta? Kuinka jäykät noin on? Melko pehmeät on jopa kadulle, tekis mieli päivittää hiukan jämäkämpiin.
Tervehdys! Ennen kuin lähden muualta tilailemaan niin kysäistään vielä täältä. Löytyykö keltään - 10 malliin alkukäyrästöä?
Jos joku kaipailee alkuperäistä putkea tai ducktailia (musta) Zetaan, niin heittäkää yksityisviestiä, tai s-postia lasse.liedes (ät) gmail.com. Kohtuu hintaan vaihtaa omistajaa, koska pyörä (vm2006 Z750) on jo myyty![]()
EX: Kawa Z750 -06
Tyhmä kysymys varmaan mutta miten tuo tuplaputkisto muutetaan yhdeksi? Pyörässä alkuperäiset pöntöt paikallaan ja tekis mieli laittaa slipari siihen. Kyseessä -08 z1000. Ja tartteeko laittaa pc vai pystyykö/tarvetta säätä ilman?
Suzuki Hayabusa
Z1000 94-NFZ ECU Tuned vs. Stock.jpg
2014 zeta tuunattuna. Koneeseen laitettu ohuempi kansipahvi, vanhemman mallin jyrkempi imunokka ja oma siirretty pakopuolelle, Akran alkukäyrät ja LeoVincen vaimentimet. K&N-suti ja airbox-mod kanssa eli boxiin isot reiät kylkiin. Nokat säädetty ja squishit katsottu kohdalleen. Säätämättä antoi 140 hv, säädöllä 4 hv lisää ja lopputuloksena vakioon +20 hv, tyytyväinen voinee olla. Säädöillä saatu myös kulmikas kaasunavaus pois, pitäisi olla helpompi avata mutkista.
Onko kellään kokemuksia jälkiasennus-ketjunsuojista / huggereista joissa ketjunsuoja valettu osaksi huggeria (ermax/puig)? Lähinnä kiinnostaa tuleeko nämä pidemmälle taakse rattaan yli verrattuna vakioon? Tämä siksi että rasvarin roiskeet olisivat jossain muualla kuin takareidessä...
Kyseessä 2015 Z1000.
ELi pyöränä Kawasaki Z1000 -08 (sisältää powercommanderin). Tällä viikolla kiihdyttäessä kesken kiihdytyksen hävis tehot. Ei anna tehoja, kuin noin 4000 rpm saakka (kaikilla vaihteilla ja vapaalla), jonka jälkeen tukehtuu/nykii/tai ei anna tehoja lainkaan. Missäköhän mahtaa olla vika? Ei anna vikakoodiksi muuta, kun tuommoisen 63, joka johtuu vaihdetuista putkista. Pyörä ollut vajaa vuoden meikäläisellä ja kilometrejä mittarissa 26tkm eikä ole aiemmin mitään ongelmaa ollut.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Pitää kokeilla tuota powercommanderin irrotusta ja kattoa ne liittimet.
Akun kunto ei oo paras, kun oli talven aikana tyhjänny ihan tyhjäksi ja latasin sen verran, että sai käyntiin ja ajamalla ladattua. Ei oo tarkkaa tietoa kuinka vanha akku on, mutta mahdollista et ois ihan alkuperäinenki jolloin sen vois kyllä vaihtaa. Kuitenkin nyt talven jäliltä ajanu sen 500 km ja ei oo ollu mittään ongelmaa ennenku tämä tuli.
Just luin vastaavan kuvauksen Hondasta https://www.facebook.com/groups/moot...7034233462165/
Minulla on Z1000 2008. Vein sen syksyllä toimivana talvisäilöön. Säilytyksen aikana venttiilit ja ruisku oli säädetty sekä vaihdettu tulpat ja ilmanputsari. Ajelin pois pintakaasulla lyhyen matkan eikä mitään ongelmaa. Parin päivän päästä lähdin taas ajamaan ja huomasin että kun antaa enemmän kaasua niin pyörä nykii ja ikään kuin sammuu. Kun kaasua löysää niin jossain kohti alkaa taas toimia. Myös tyhjäkäynnillä tekee saman.
Vein takaisin huoltoon, parin päivän päästä ilmoitti että bensapumppu rikki. Nyt se sitten ilmoitti että pumppu vaihdettu ja vika vain paheni, lisäksi väittää että pumpussa edelleen vika. Pitäisi kuulemma vaihtaa seuraavaksi alkuperäinen pumppu kun nyt kokeili tarvikeosalla.
Olisiko kellään muulla ollut vastaavanlaista ongelmaa, hyvät neuvot kelpaisivat että pääsisi tänä kesänä vielä tien päälle.
Edit: Tuli viestiä että pyörä toimii taas, ilmeisesti vika oli kuin olikin pumpussa.
Viimeksi muokannut: Metsänpeikko; 29.05.2019 klo 18:54.
Minulla on pyörässä joskus jäänyt tankilta tuleva bensaletku sen verran puristuksiin, että on tullut kuvailemiasi oireita, eli pintakaasulla kaikki toimii mutta kun kääntää kahvasta, puutuu meno heti.
Näköjään aina nenällään...
KTM 890 Duke R vm2021 (2023 -> )
ex. Suzuki GSX-R 1000 K8, kilvetön (2016 - 2024)
ex. Aprilia RST1000 Futura vm2003, naarmuinen (2018 - 2022, R.I.P.)
ex. Yamaha MT-01 vm2005, sininen (2013 - 2016, R.I.P.)
Eiköhän tuossa ole ruiskutukissa liitintä josta voisi mitata bensanpaineen? Jos ongelma on noin selvä ja paikallaan kaasutellen todettavissa, niin silloin bensanpaineen mittaus koneen käydessä on helppo tapa todistaa onko pumpussa vikaa vai ei. Summamutikassa pumpun vaihtaminen kuulostaa hullulta...
Toisaalta kannattaa muistaa, että korjaamo ammatinharjoittajana on jossain mitassa vastuussa tekemisistään ja ammattimaisesta toiminnasta. Eli jos heidän diagnoosinsa osoittautuvat vääriksi eikä pyörä tule kuntoon toisellakaan pumpulla, niin laskun turhaan hankituista osista ei pitäisi langeta sinulle.
Kukaan rengastanut Z1000 nappula / endurorenkailla? Minkä kokoiset kumit ko. pyörän vanteille menisivät? Ideana parempi ajettavus / hallittavuus sorateillä. Kysyy nimim. Syvemmälle skutsiin
Vanhempaa, 1980 mallista Zetaa nappuloin Kendan Big Blockeilla, mutta uudempaa ei ole tullut rupuloitua.
Noihin uudempiin Z1000:sen 17 tuumaisiin pitää laittaa takarenkaat molempiin päihin, eteen 130/ 80-17, taakse 170/60-17. Kantavuutta pitäisi löytyä vähintään eteen 58 W ja taakse 73W.
Ainakin Micheliniltä uudet Anakee Adventuret voisivat olla Wildeja kadulla toimivammat, jos ei ihan pelkästään soralla vedetä.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91