^ Tuollaiseen istutin Motonetin perälaukun.
Asiallisen tuntuinen teline, tosin ei ihan halpa.
Ainoa miinus on se että orggis satulasta (tai ducktailista) joutuu vaihtamaan lukituksen vastakappaleen tuohon telineeseen. (10-11 malli).
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green
Millaisia ja minkä hintaisia vakuutuksia orggilaisilla on Z1000:n kanssa noin suunnilleen? Onko pyörä kallis ylläpitää? Toki muitakin kommentteja ois kiva kuulla, plussat ja miinukset jne.
T: Zetasta unelmoiva![]()
Vakuutukset Turvassa noin 1400€, kasko(bonus 30%) ja liikenne(bonus 70%). Pyörä on vm.2010 ja asuinpaikka Helsinki.
Viime vuonna ostin ja olen tykännyt pyörästä. Moottori ehdottomasti pyörän hyviä puolia, vakionakin jo ihan maukas ja säädöllä vain paranee. Omassa slipareilla ja säädöllä +18hv ja +11nm. Mopo on hyvä pyöritellä kaupungissa ja kyllä mutkatietkin taipuu, mutta epätasaisella pinnalla ei paras ajettava (voi toki johtua kuskistakin).
Huonojapuolia omiin vaatimuksiin on pieni tankki, 170km kohdalla pitää alkaa miettimään tankkausta. Takajakkarallakin on istuttu, mutta ei kehuttu parhaaksi paikaksi matkustaa. Jarrut eivät ole toivottoman huonot, mutta saisivat kyllä olla paremmat.
Kokonaisuus itselleni kyllä plussan puolella ja mopoillahan on tapana vain parantua talven aikana![]()
moi, et kertonut mitä korimallia olet ostamassa, mutta tässä nyt jotain infoa;
vakuutukseni Tapiolassa 20/70 bonuksilla noin tonnin/vuosi, keskittämisale 17% ja lunastusetu
muutamasta yhtiöstä kysyin tarjousta ja myös laskureilla tutkin asiaa, Turva pääsee aika lähelle ja Aktia on myös samaa hintaluokkaa, tässä pyörässä on tuo tehopainosuhde sen verran laimeahko että hintaetua tulee kyykkyihin,
jos osaat/viitsit öljyt vaihtaa kerran kaudessa itse niin eipä tuo huoltaminen kallista ole (40e maksoi Castrolit + suodatin), luotettavaa perus japsirautaa nämä ovat,
zeta on erittäin helppo ja mukava pyörä ajaa, rata/touring ominaisuuksia löytyy sitten muista malleista.
Z1000 -07
Ostin -04 Z1000:n viime kesänä ensimmäiseksi pyöräkseni. Olen ollut erittäin tyytyväinen. Hauska ja helppo ajaa, voimaa sopivasti. Ei ole mikään matkapyörä, mutta ei pisempikään siivu tuskaa tuota. Ja käytännön hyvä puoli, omasta mielestäni, on se, ettei pyörä provosoi kuljettajaa ajamaan kovaa, kuten moni kokeilemani "rr pyörä"mukavuusraja kulkee noin 120kmh paikkeilla, sen jälkeen rupee tuuli riepottelemaan ja ajamisesta tulee raskasta.
Vakuutukset pohjolassa. 20% bonuksilla osakasko 612e/vuosi.
Jos pysyy työkalut kädessä, niin eipä huoltokaan ole kallista. Juuri tällä viikolla sain valmiiksi oman pyörän "48tkm huollon", eli säädin venttiilien välykset, pesin ja öljysin ilmansuodattimen, vaihdoin tulpat ja öljyt + jotain pientä hifistelyä. Hintaa osille tuli 220e joista 106e meni venttiilikopan tiivisteisiin.
Viimeksi muokannut: Cruor; 22.03.2012 klo 12:44.
KTM 1290 SuperDuke R -15
Honda Monkey 125 -22
Kawasaki ZX-10R -11
Ajoasento on tietysti hyvin pysty, ainakin minä pidän siitä, katteita kun ei paljon ole niin se on kuin automaattinen nopeuden rajoitin, itselläni tosin on hieman pidempi plexi. Penkki on ohut lauta sporttipyörä tyyliin, tuo mahdollistaa sen että ajoasentoa voi hieman vaihdella tarpeen mukaan, itseäni tuo kovuus ei ole haitannut, mutta en ole mitään pitkiä vetoja vielä ajanutkaan, pyörään saa tietysti tilattua "comfort" penkin jos perse puutuu, joten ei istuimesta kannata murehtia jos pyörä muuten miellyttää.
Z1000 -07
Minkäslaisilla renkailla zeta-miehet ajelee ja minkälaisin kokemuksin?
Omat michelinin pilot powerit rupeaa olemaan tulevan kesän aikana vaihtokunnossa. Renkaat vaikuttavat varsin hyviltä kaikin puolin. Itselläni tosin ei minkäänlaista vertailukohtaa ole, kun kyseessä on ensimmäinen oma iso pyörä ensimmäisin renkain.
Kyseiset renkaat olisi hintansa puolesta myös varsin kiinnostavat, eikä tuplaseosversio, 2ct, pilot powerista ole kuin 30e kalliimpi perusversioon verrattuna (rengasonline)
Mitenkäs paljon kehuttu pilot road 2/3 vs. Pilot power? Hintaero ainakin huomattava...
Kokemuksia, mielipiteitä, vaihtoehtoja?
Viimeksi muokannut: Cruor; 22.03.2012 klo 13:24.
KTM 1290 SuperDuke R -15
Honda Monkey 125 -22
Kawasaki ZX-10R -11
Suzuki PV -99-->Yamaha TZR-RR 125 -95-->Kawasaki Z750 -09-->Honda VFR800 VTEC -02
2013 mallia Z1000?
http://www.bikepics.com/pictures/2378217/
Olis retroa ja munaa samassa paketissa.
Hieno!![]()
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green
Onkos teillä käytössä ohjausiskaria? Tänään tuntui vapinaa, kun ajelin pakun perässä ja tiet mukavan urautuneet motaril joissain kohdis. Tai sit vaan pelosta ja kohmeesta oli vapinat päällä![]()
<p>KTM640 Nykyinen</p><p>exät Z1000, R1, 600RR, Monstrer</p><p> </p>
Onks toi letku mikä tankilta tulee ruiskulle, niin jonkinlainen pikaliitin? Tänään hyytyi mopo tielle ja huomasin bensavanasta, että oli irronnut. No ei muutakuin työnsin takas kiinni ja meno jatkui. Eli ruiskunpäässä oli vaan metalliputkea ja siihen se letkunpäänliitin upposLähinnä mietin pitäiskö siinä ruiskun päässä olla myös jonkinlainen muu vastakappale kuin vaan putki? 04vm siis.
<p>KTM640 Nykyinen</p><p>exät Z1000, R1, 600RR, Monstrer</p><p> </p>
painoitko lukituksen siitä liittimestä kiinni..?
se on siinä liittimen päällä alas painettava klipsi.. ainaki 07-
on semmonen!
Honda CB 1300 -08
SUZUKI BANDIT 1216 T -97
Kellään myydä/lainata/kopioida tms Z1000 2010 (uusi malli) omistajan käsikirjaa suomeksi?
Itse laitoin viestiä osoitteeseen kawasaki@sgn.fi ja laittoivat ohjekirjan tulemaan. =)
edit: siis sain ohjekirjan z750:een mutta eiköhän siellä ole tonnisenkin läpysköitä.
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
eli erimallinen liitin kuin 07- eteenpäin..!
Honda CB 1300 -08
SUZUKI BANDIT 1216 T -97
Uusi Z1000:n omistaja ilmoittautuu! 2009 vuosimallin ER-6f vaihtui saman vuosimallin zetaan. Pyörä on kokonsa, painonsa ja ajoasennon puolesta aika samanlainen, mutta alusta on ihan toiselta planeetalta. Z kulkee kuin juna, kun ER hyppi, pomppi ja rämisi pienimmissäkin möykyissä. Toinen suuri ero on tietysti se, että meininki on vähän erilaista, kun kääntää kaasukahvaaLyhyesti: aivan sairaan nautittava pyörä ajaa ja hyvän näköinen!
Ylempänä kyseltiin vakuutusten hinnoista. Juuri tänään otin vakuutuksen vanhoilla bonuksilla Aktiasta. Hintaa tuli liikenne (10 % bonus) + täyskasko (70 % bonus) yhteensä noin 1100 e. Tämä jakautui vakuutuksien kesken about fifti-fifti. Aktiasta saa muuten 70 % kaskoon heti kättelyssä. Vanhassa pyörässä vakuutukset oli yhteensä 700 e, että aika suuri ero tuli siihen kuitenkin.
Nostetaanpas vanha kissa takaisin pöydälle, eli onkos porukka tilaillu ohjausiskareita näihin lähiaikoina?
Nopealla selailulla en löytänyt kuin tämän: http://www.storm-motor.fi/osat/moott...kawa-z1000-03/
Hinta asiallinen, toteutus ulkonäöllisesti tosin vähän "mielenkiintoinen".
Löytyykö muita vaihtoehtoja sopivaan hintaan?
KTM 1290 SuperDuke R -15
Honda Monkey 125 -22
Kawasaki ZX-10R -11
Mullon ollut kolme vuotta TOBY:n ohjausiskari, joita jälleenmyy RM Heino. Hinta ei ollut halpa, muistaakseni silloin n. 400€, mutta pari kertaa on pelastanut tankslapperiltä. Vakauttaa mielestäni paljon tuota Zetaa, joka mielestäni on jousitus säädettynäkin aika vikuripää huonolla alustalla ja keulan keventyessä rajuissa kiihdytyksissä.
Tuo on kiinni raisereissa poikittain, helppo säätää vastetta ajossa. Tosin se ei käy kuin vakio raisereihin. Pitäs miettiä miten sen laittaisi noihin Fatbar raisereihin kiinni, kun tangon kiinnityspultit on puoli senttiä leveämmällä moisissa.
?
Pientä öljyn vanaa löytyi kyljestä, näyttää tuo venakopan kansi vuotavan hieman. Ei lienee hankala uusia?
Ajossa tuntuu pienet asfaltin viirut oudoilta, ihan kuin vaeltais eturengas, no pientä klappia/lonksahdusta tuntuu kun koittaa ravistella eturengasta. Vinkkejä miten varmistelis tuota?
edit..vai oliskohan tuo ohjauslakeri, kun sateella tuntuu voimistuvan tunne vaeltelusta?
<p>KTM640 Nykyinen</p><p>exät Z1000, R1, 600RR, Monstrer</p><p> </p>
Muutamia kysymyksiä, joita on herännyt tässä pyörän ostettua (-09 vuosimalli)
1) Pyörässä on ollut ilmeisesti automaattinen ketjunrasvain, josta on kuva tuolla http://roponenp.kapsi.fi/kuvia/kawas...junrasvain.jpg. Siitä ilmeisesti puuttuu vielä jokin letku, jota en kuitenkaan saanut pyörän mukana. Saakohan sellaisen letkun jostain? Millä periaatteella tuollainen rasvain ylipäätään toimii, aukko kun on tuossa säiliön yläpuolella?
2) Tietääkö joku, mistä saisi tilattua kypärälenkin? Siis sellaisen penkin alla olevan metallivaijerin, jolla kypärä kiinnitetään pyörään. Pyörässä on jostain syystä vain yksi sellainen kiinni, mutta toisellekin olisi käyttöä.
3) Pyörän ketjut ja rattaat alkavat olla lopussa (kilometrejä mittarissa vajaa 31000 eikä ketjuja tai rattaita ole oletettavasti vaihdettu kertaakaan). Mistä noita saisi tilattua edullisesti? Onko niiden vaihtaminen helppoa? Minulla kun ei ole käytössä oikeen kunnollisia tiloja eikä työkalujakaan.
4) Huomasin tänään, että pyörän oikealla puolella edessä oleva koppa vuotaa http://roponenp.kapsi.fi/kuvia/kawasaki/vuoto.jpg Onko tuo nyt juurikin se kuuluisa venttiilikoppa, jonka vuoto on ilmeisen yleinen ongelma pyörissä? Korjaantuuko ongelma tiivisteen vaihtamalla? Miten vakava ongelma tuollainen vuoto yleensä on? Siis, että pitääkö tiiviste vaihtaa ensi tilassa vai uskaltaako ajella ongelmasta huolimatta? Onnistuuko vaihto miten helposti itse?
Vaikka 30 tkm:n huolto pyörään onkin tehty, harkitsen tässä pyörän viemistä huoltoon joka tapauksessa, koska myös takarengas alkaa olla lopussa ja tarvii piakkoin vaihtaa. Siinä voisi samalla hoitaa ketjujen ja rattaiden vaihdon, sekä tuon vuotavan kopan tiivisteen uusimisen. Ja jos joku ihmettelee, miksi minulla on näin huonot tiedot pyörästä, niin se johtuu siitä, että pyörän myyjä ei ollut pyörän omistaja (joka on poistunut tästä maailmasta).
Tämä kysymys pitäisi varmaan laittaa johonkin "tyhmien kysymyksien" ketjuun, mutta tarkastetaanko moottoriöljyn määrä kone kylmänä vai kone lämpimänä (ikkunasta)?
Ihan sama, kylmänä tai kuumana.
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green
Tuo on juurikin se venttiilikopan tiiviste, vuoti itselläkin tuossa joku aika sitten, tiivisteen vaihto ainakin mun kohdalla korjas ongelman. Vaihdatin uuden muistaakseni 18 000 huollon yhteydessä, hintaa tiivisteellä oli suurin piirtein 64,50 €.
Kysyin sillon sieltä liikkeestä aikaa varatessa, että uskaltaako tällä ajaa. Myyjä tuli ulos asti katsomaan ja tuumas, että kunhan moottorista ei öljyt lopu, eikä tuo vuoto tuosta suurene, niin miks ei. Mulla se vuoti juurikin tuosta puoliympyrän muotoisen kumin kulmasta muutaman tipan aina ajokerralla.
Löytyykö Z1000:een (uudempi malli) mitään hienoa sivupeili viritelmää, kun orggis peileistä ei nää paskaakaan? (ohjaustankopeilit?, muita ratkaisuja?)
Kumpaa bensaa ootte käyttänyt tuossa? Onko ollut eroa? Itse laittanut 98.
Viimeksi muokannut: motodino; 06.05.2012 klo 11:47.