vajaa kahdensada kilometrin lenkki tuli ajettua tänää. korppoo ja nauvossa päin.
partanen. net
aina ei elämä onnistu eka kerralla.
Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa
Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
Joo, tänään vähän ajelemassa. Karigasniemi - Turku 1400 jotain kilometriä. Pakko tulla tänne rehentelemään.
Eskopiippo: Harlei-Teivitsons, koffee änt deth.
just ajoin 3km töihin.
Dirty Nasty Furriner
Käytiin pyörähtämässä Kotkasta Lappeenrantaan ihan vaan ajelumielessä ja mukavaa oli. Vähän tuulinen keli mutta kaikkea ei voi saada.. Kaikki vaan baanalle niin kauan kun ajella voi.. *![]()
Ilman pyörää mutta kuinka kauan.
Kokemukseni mukaan, täällä Kotkan suunnalla on vielä n. 4kk ajoaikaa, eli ei kauheeta hätää vielä...(Muikku @ Elo. 26 2008,07:02) kirjoitti
![]()
Triumph Tiger 900 -96, 39tkm (430, DB) R.I.P. Sprint 900 -93, 96 tkm.
Vanhan motoristin hengissäsäilymiskikka: vanhemmiten ei tule yhtään sen viisaammaksi, mutta varovaisuus lisääntyy.
mä kans 34 kilsaa töihin ja illalla takas ehkä sama tai sitte ei yleensä ei![]()
![]()
Sitten kun kasvan isoksi hankin elämän*Eiku Pappa tunturin
Töihin nyt mahdollisuuksien mukaan joka päivä, ellei ihan karmea keli ole - vajaan 5km takia ei sitten jaksa riuhtoa ees taas goreja päälle ja pois.
Muuten sitten ajellaan minkä ehtii vielä tätä kautta. Eilen onnistuin livahtamaan perheen parista huristelemaan ihan lähiseuduille illalla ja innoissani lopulta hokasin melkein eksyneeni jonnekin Seutulan pikkukujille. On tässä kans yksi paljasjalkainen pk-seutulainen![]()
eilen ex temporee lenkin kävin heittämässä. ei vaan varusteina ollu kuin college-paita ja farkut ilman pitkiä kalsareita. pikkasen rupesi viluttamaan jossain vaiheessa![]()
Ei lipevä tai mielinkielin:"Tehkää hyvin! Kiitos syvin!"
Nassukirja
Tänään tuli tsekattua Imatran museotie, ja olihan se ihan mahtava pätkä. Jopa niin mahtava, että Sussu päätti että saa jäädä kesän viimeiseksi. Voi olla luvassa sen verran laaja remontti että ajellaan suosiolla vasta ensi keväänä.
Peräkärryllä kotio (kiitos kuitenkin Purnunjärveläisille ihmisille sympatioista ja yöpaikkalupauksista), nyt voinee sitten keskittyä vaikka.
MV Agusta Brutale 910R -08
Ex: Suzuki SV 1000S -06
Pikkuellillä Tuusulaan ja Viagralla takaisin. Hyvä lenkki![]()
Eilen ajelin Tampereelta Rovaniemelle ja sieltä Hämeenlinnaan XL883C:llä, reilut 1600 km tuli mittariin eli SS1000. Hieno kokemus oli vaikka lopussa väsyttikin aika paljon. Tuntuu luontuvan hyvin pitkille matkoille tuo pikku-sportti, ensi kesänä lisää![]()
Pieni lenkki tuli tehtyäKyllähän se vähän viileetä on jo, mut ei haittaa kun vaan bensaa riittää
![]()
Ei karhutkaan aina riehu, ne syö välillä puolukoita.
Porvooseen hurautin (jotain muuta kuin motaria) kun vihdoin sai vapaan iltapäivän. Kiva päristellä pikkusussullakin ja paljon näkyi olevan motoristeja Porvoossa hengailemassa.
Sympatiat sille porukalle joka kiroili parkkisakkojaan vanhankaupungin rannassa...
Hämeen Härkätietä ja mahtavaa oli!
![]()
Moottoripyöräily on parasta...(mitä voi tehdä housut jalassa!).
Justiin tulin kotiin. Hieno keli ja päivä ... *![]()
<span style='color:red'>..rock...rock...rock...rock...ro...........</span>
-"Onko maapallolla älyllistä elämää?"
-"Kyllä, mutta olen vain käymässä."
Olihan totta tosiaan komia keli ajaa...Ahlaisissa tosin kuuro yllätti...![]()
Bensalla pestään pensselit, dieselillä tehdään voimaa.
Mikkeli-Puumala-Sulkava-Imatra-Lappeenranta-Hamina-Kotka n.400km keli kyllä kylmeni ja kostui mitä etelämpään pääsi, mutta ei näköjään paljoakaan haitannut![]()
Tänään mentiin 9-tietä Jämsään, sieltä Mänttä - Ruovesi - Kämmenniemi - Aitolahti - Tampere. Vajaa 300 kilsaa hyvässä säässä.
Oli muuten joku onnistunut Aitolahdessa vetämään kotilon (Volvon) 50-alueella kyljelleen poikittain keskelle ajorataa. Aikas hyvin.![]()
------------------
Kawasaki Ninja250r -> Kawasaki Er6n -> Kawasaki ZX6R
Ensi kertaa sain oman emännän suostuteltua kyytiin, Espoo - kaffet Inkoossa - Espoo Kuninkaantietä. Elämä hymyileeMuutama pisara tuli matkalla vettä, hyvin piti rasvattu nahka takissa vaikka hanskat kastuivatkin.
Kävin Tirmossa (Pellingin losilla) kaffella. Kaffe makso 1€ - kivat ja hyväkuntoset mutkatiet ja juu en ajanut suorinta reittiä. Olisko tulllut joku reily 230km mittariin.
T
Jussi
---
"Jääkiekko on raju peli. Osallistumalla peliin pelaaja hyväksyy siihen liittyvän tapaturmavaaran"
Kemorassa tuli käytyä eestaas kattelemassa ja kuuntelemassa kun kaverit ulvotti pyöriään syysaurinkoisessa kelissä. Aikalailla viileää alkaa jo olla mutta tollanen 500 kilsaa nyt vielä menee. Kaveri oli nakupyörällä myös liikkeellä samalla reitillä ja oli ihan sininen alle kymmenen asteen säässä. Oulun päässä reittiä pilvipoutaa eikä aurinko lämmittänyt vähääkään. Kiva reissu silti ja mukavia kavereita ratalla ja varikolla.
Vaikeet asiat tehhään heti, mahottomat vähä myöhemmin.
(Iän mukana mahottomat asiat toteutuvat entistä myöhemmin)
[url="http://www.hemmi.fi/K100.html"]- Vaarin vankkur
Noh, joku kyllisti Aitolahden varmemmin! My Webpage(shortie @ Elo. 30 2008,21:52) kirjoitti
Tänään vähän yli tunti sitten kävin ajamassa 345km lenkin, piti ennen lähtöä laittaa hieman teippiä syylärin etupuolelle rajoittamaan ilmavirtaa koska alle +13c lämpötiloissa rupee cb käymään liian kylmänä jonka huomaa siitä pyörä kiihtyy laiskemmin ja tuntuu hieman kankealta. Eilen sain todeta tämän ajaesssani 130km(siksi näin vähän koska moottori kävi kylmänä enkä vielä tajunnut laittaa teippiä syylärin eteen) lenkkiä.
Kyllä tuolla vielä pärjää. Sitten kun lämpötila laskee alle +3c niin saatan jättää ajamisen väliin. Ainakin viime vuonna kun ulkona oli lämmintä +2c, rupesi tielle tulemaan jäätä.
Hyvä keli vedättää, ei menetä tehoa ilmajäähdytteinenkään.
Tosin ei ole ollut ongelma helteilläkään.....
![]()
Suzuki V-Strom 1050XT
Työmatka taitettu pärrällä, harmittaa kun täytyy olla töissä eikä pääse ajeleen niin paljon kuin haluaisi vaikka keliä olisi. Väärä ammatinvalinta *Nytkin menee hyvä ilta ihan pipariks
Arpa on heitetty...
- Heti, kun kädet tulevat rasvaisiksi, nenää alkaa kutittaa-
Tänään kävin ajamassa ja lämpöö oli noin 5 astetta ja miehuus meni samon tein..
Bensa haisee hyvälle ja vauhti tuntuu kivalle
326km tuli tänään ajeltua kaverin kanssa, vaikka keli vähän viileä olikin. Reitti oli Noormarkku - Kankaanpää - Kauhajoki - Isojoki - Kristiinankaupunki - Siipyy - Merikarvia - Ahlainen - Noormarkku - Pori. Hyvää mutkapätkää on Kauhajoki - Isojoki väli sekä Kristiinankaupunki - Ahlainen väli. Matkan varrella ollut Kauhajoen onnettomuuspaikka pisti kyllä hiljaiseksi.