Kateellisena seurailen... Tosin...
Hiukan hirvitti, kun joku paino Supermotolla aamusella niimmaanperkuleesti ohi... taajamassa, tiellä oli kuuraa ja liikennettäkin ja aika tiukoissa paikoissa vielä ohittelikin, no onneksi näytti turvallisesti päässeen Vammalan lukiolle oppiin
Nuorilla ei ole tuota itsesuojeluvaistoa vielä kehkeytynyt![]()
HD Electra Glide Ultra Limited
Tempore Nihil Sanat
Viikonloppuna alkoi virallisesti ajokausi. Oli se vaan niin jumalattoman hienoa
Alku oli hieman kankeaa, kun pyörää ei oltu liikutettu muutamaan kuukauteen, mutta kun lämpesi, niin johan se lähti.
Ja täytyy myöntää, että piru istahti pariin otteeseen olkapäälle antamaan ohjeita, ja eihän ne kauhean hyviä ohjeita ollut.
Tänään jatkuu harjoittelu.
On tämä vaan hieno laji.![]()
pitäisköhän tuota ihan käydä testaamassa nahkojen liukuominaisuuksia tänään kun niin kivasti paistaa, sotkeentuvat pirut kyllä valkoiset kun ovat
no voe v:u, se on varmaan haettava biltmasta lumiketjut, että pääsee asfaltille asti; ei tätä odotusta kukaan kestä...
Kyllähän sitä loskatiellä ajelisikin, mutta kun ei pääse mäkiä ylös.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Kausi avattu jo helmikuun lopulla, sään aiheuttamia taukoja kauteen on sitten riittänytkin... Keularempan jälkeen mopo nipussa ja viikonloppuna tulikin n. 200km. Tänään taas baanalle, tarkoitus olis vetää koti-mäntsälä-numminen-sipoo-järvenpää-jokela-kellokoski-koti lenkki joten harjoituskilsoja kertyy ihan mukavasti. Huomenna duuniin mopolla jos sää sallii!
-kaikki tosiasioina esittämäni seikat perustuvat vahvaan MuTuun, Esson baarissa kuultuihin isojen poikien juttuihin sekä netissä liikkuviin vahvistamattomiin huhupuheisiin.
Pari sepelisäkkiä ostamaan ja sillä avitat... Sen jälkeen sulaa tiekin nopeammin kun aurinko lämmittää kiviä..(vetomies @ Maalis. 31 2008,14:31) kirjoitti
Itellä on ollut talvella aina muutama ämpärillinen hiekkaa/sepeliä jemmassa, että saan laitteet kellarin luiskasta ylös. Kuivina pakkaspäivinä (joita oli vähän tänä talvena) on mukava käydä pörräämässä.
zx10r -04 + gs1000g -80, gs850g -79 + gs550e -78 + kz440 ltd -80 + gt380 -73 + yz250 -91 + kx80 -94 + XL600 -85, Gas Gas JT250 -96
Sata kilsaa ajettu tänään ja kohta lisää!
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
100+ eilen, ja tunnin päästä lissää...![]()
Kawasaki ZZR1400SP 2016
(Ex: Yamaha RD125 '75, Suzukit RG125 '86, GSX600F '95, RF900R '96, TL1000S K1, GSX-R1000 K5, R1 '05, Z900 '22)
Hessus, että tuo on siistiä.
Kausi korkattu, eka oma pyörä korkattu. 10km rundia suunnilleen tallin pihalla ja 10km kotiin. Saattaa olla, että tie kutsuu taas kohta. Sama ajella ku rakkine on yltä päältä kurassa valmiiksi.
Tunturi Supersport '82, Honda CBR 600f '03, Yamaha YZF-R1 '07, Yamaha XT 660X '04, KTM smc 690 '09, KTM exc 300 '10 -> Suzuki GSX-r 1000 '07
Huomenna oletettavasti lähtee savut.
Tiet kuivuu sopivasti, kun on luvannut aurinkoa taivaan täydeltä. Pitää tänään vähän siivoo tallista tilaa -> että saa pyörän nopsaa ulos. *
En ole kade... *(svahnm @ Maalis. 31 2008,15:13) kirjoitti
![]()
Oma piha on minullakin rautakangella paljaaksi pieksetty, mutta ongelmia aiheuttaa maantielle johtava noin 2 km pituinen yksityistie. No, huomenna tungen baanalle, vaikka sitten pitäisi kaasupoholla sulatella ajouraa tielle. Täytyy vaan varoa, ettei tarvitse naapureille selitellä "että tässä sitä tehdään kävelyuraa pienille koululaisille, lastenvaunuille ja vanhuksille, etteivät liukastu".
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Bongasin tuossa ensimmäisen kyykyn Lappeenrannassa. En kyllä ymmärrä miten tuossa kurapaskassa kehtaa ajaa, mutta kai se sitten vaan polttelee jollain niin kovasti.
Aprilia RSV4 1100 Factory (sold), Ducati 999X, KTM 350 SX-F, Vespa Primavera 50.
laturin iskin töitten päätteeksi kiinni
nyt ruokaa roppaan ja sitten korkkaamaan kautta![]()
Ei lipevä tai mielinkielin:"Tehkää hyvin! Kiitos syvin!"
Nassukirja
Tänään töistä kotiin mopolla ajellessa näin moottoripyöräpoliisin liikenteessä. Taitaa olla varma kevään merkki. Tämä siis Turussa.
Pesulla ajon jälkeen siitä selviää. Ja kun tietää että seuraavana päivänä on samaa kuraa tiedossa, niin ei tartte niin nuukaan pestä (alle 10 min). Siis pyörää..(Desmosedici @ Maalis. 31 2008,16:03) kirjoitti
![]()
Kawasaki ZZR1400SP 2016
(Ex: Yamaha RD125 '75, Suzukit RG125 '86, GSX600F '95, RF900R '96, TL1000S K1, GSX-R1000 K5, R1 '05, Z900 '22)
Tänään about 100km mittariin pikku monsterilla, ei tuo mikään raketti kyllä ole, mutta kai sillä pärjää..![]()
Kusi hattuu kihahtaa minulle, niin etten edes tervehdi. Kusinen hattu päässä kuuluisana seison. Lehden kannessa hattuun kusen. Hatun pesen ja lehden luen. Ketään en tervehdi, kun lehtiä luen.
Äsken kävin hakemassa ceepparin liikkestä ja voi perhana kun en muistanutkaan et se ajaminen on noin hauskaa!!![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Lähdempä tästä vetäisemään vielä halikko-hajala-paimio lenkin kun vielä on valoisaa. TARAA!!!!
![]()
Normaalin ihmisen unentarve on keskimäärin 10 minuuttia lisää.
Oulussa tänään bongattu kyykky liikenteessä
Jos sitä ite malttais vielä jonku aikaa ootella![]()
Viikonloppuna repesi itsellänikin. Lauantaina sain pyörän kotiin ja heti ajelulle. Lauantain saldo 100+ km ja tänään 200. Just palasin Porkkalan reissulta ja tie oli aika hyvässä kunnossa. Jonkun verran on keskellä ajorataa pölyä joka näytti liukkaalta jos siihen vettä sotkee. Yhdessä risteyksessä (Källvik, tjsp.) oli hieman hiekkaa tielä, mutta siinäkään ei liukasteltu.
On tää vaan parasta lääkettä kevätmasennukseen...![]()
Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
Kausi korkattu tänään, yksi KTM tuli vastaan.(Jaska 83 @ Maalis. 31 2008,17:48) kirjoitti
![]()
Suzuki RF600R -93 --> Kawasaki z750 -06 --> Suzuki GSX-R1000 K4 --> Triumph Speed Triple -07 / Honda CX500 -81 / Yamaha XS650 -81
Pitäisi viikonloppuna lähteä ajamaan, mut yllättäen mun tuurilla alkaa viilenemään... Noh... Onnex tuli pääsiäisajelu tehtyä... Muuten ei kestäis...
Wallu
Lienenköhän syyllinen(Jaska 83 @ Maalis. 31 2008,17:48) kirjoitti
Piti käydä vielä tunnin verran totuttelemassa kuivimmilla väylillä. Nyt saa pärrä koisia kunnes kelit muuttuu paremmiksi. On niin hemmetin paljo vettä, soraa ja liukasta. Tais tulla 40km yhteensä tänään.
Tunturi Supersport '82, Honda CBR 600f '03, Yamaha YZF-R1 '07, Yamaha XT 660X '04, KTM smc 690 '09, KTM exc 300 '10 -> Suzuki GSX-r 1000 '07
Jihuu kausi avattu tänään. Kilsoja tais tulla lähemmäs 100
![]()
Kausi avattu Tyrnävä-Kempele-Oulu välillä. Tulipa joku (vissiin kawa) vastaan murrontiellä.
Nyt tuli oikeesti korkattua kausi, mopo sekä potta! 60km meni ja ilma upea, tietty tuo hiekka, pöly ja sulamisvedet vielä häirilöi mutta hyvä ajella sisään mopoa kun pitää varoa noita liukkaita. nakupyörällä suupertin S1:n päässä, jopa oli hiljasta![]()
Kävin turussa pyörähtämässä,ja siellä oli jo ihan mukavasti fillareita liikenteessä150 km tuli tänään mittariin
![]()
VFR750F
CBR1000RR
No juu, omalla kohdalla kausi korkattuEi mitään ihme lenkkiä, hain tankin täyteen freesiä bensaa ja ilmanpaineet tarkistin.
...and music? Well, it's just entertainment folks.
Voihan hele...
Nyt illalla ja aamullakin vielä keli olisisi mitä parhain ajaa muutaman sadan kilometrin matka töihin.
Mutta sääennuste per**le.
viikonlopuksi luvassa pakkasta ja lumisadetta. Paluu olisi aikaisintaan perjantaina itsellä mahdollista. Ei auta, kuin mennä vielä kotilolla.![]()
BMW K12RS-00 ext: Susuki GSX600F-88, Honda NS125R-88, Yamaha RD125LC-84, Honda Z50J-85