^
Kuvan tarkoitus on selvästi levittää iloista kevätmieltä, eikä kateutta.
Iltapäivän puolella ollut varmasti jo vetokelit. Oliko muuta porukkaa/ autoja kuinka?
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Tälle kautta alkaa olla vajaa 1500 km rullattu, ml. tänään erinomasen hienossa säässä vietetyt 250. Kahdesta kuuteen tuli surrattua ja noin kuutisenkymmentä morolapaa laskettu. Vielä löyty Uudeltamaalta uusia mutkapätkiä![]()
Honda GL1800 -06
Vanhat: VF750C, GL1500C
Olin itse jo aamusta liikkeellä ja 12 aikaan uskalsi jo ihan normaalisti ajella. (Kuskin ajokunto tosin aika heikko)
Pari autoa siellä pyöri ja olisiko parhaillaan ollut neljä pyörää.
Kun lähdin niin pari pyörää jäi vielä nauttimaan kelistä. Max 10 henkeen Alastaro tällä hetkellä rajattu ja etukäteen pitää ilmoittaa tulevansa. Ratayhtiön sivuilta löysin ohjeet.
KTM 390 Adventure -20
Kawasaki ZX-10R -06 (valoton)
Vähän yli klo. 11 tuli lähdettyä ja kotiin palattiin noin klo 18. Aivan mahtava sää ajella ja paljon oli pyöriä liikkeellä, sai kättä nostella!![]()
GSX-R 1000 K4
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
^
^
Hyvä meininki!
Desmolle: ottaen huomioon monenko boforin vastatuulessa Tupala on tähän saakka seilannut, ymmärrän ettei ota mitä ylimääräisiä riskejä tai tee omia tulkintoja.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Eilenkin ajeltiin! Batmanninja täytti pyöreitä ja työnantaja soi hänelle lakisääteisen arkivapaan. Myös SLP:lle on työnantaja suonut arkivapaita pandemian myötä vähän turhankin kanssa, joten Batmanin 100-vuotispäivää päätettiin lähteä aamusta viettämään Alastarolle!
Aamulla Suzuki jo perinteisin menoin kaapeleilla sahaamalla käyntiin, akku on sen verran heikko, että kylmän yön jälkeen lähtee vähän huonosti. Lämpöisemmällä ei mitään ongelmaa ole. Treffit sovittiin Karkkilan ABC:lle ja siitä kurvailtiin kohti Alastaroa. Batmanilla oli kahvit termarissa mukana ja ratayhtiöltä oli edellisenä päivänä varmistettu, että paikalle sopii saapua, joten fyysisen etäisyyden pitäminen kaikkiin muihin oli varmaa. Itse asiassa meidän etäisyys lähimpään muuhun ihmiseen pysyi noin 50 metrissä Alastaron melko suunnattomien tilojen ansiosta. Terokin laittoi laskun illalla ajoista sähköpostilla, joten senkään puolesta ei tarvinnut missään lähikontaksissa olla.
Paikalla oli pari autoa ja vähän meidän jälkeen saapui muutama Kallio Racingin moottoripyöräilijä. Radalla päästiin vetämään 20 min settejä vuorotellen autojen kanssa. Olihan mahtavaa päästä kunnolla nautistekelemaan rata-ajosta! Hyvää varmuutta toi taas pitkän tauon jälkeen ajoon ja olihan se myös aika hauskaa. Joitakin miinuksiakin löytyi, nimittäin Gixerin etujarru pehmeni melko voimattomaksi aina setin loppuun päästessä ja renkaat tuli ajettua ihan valmiiksi. Täytyy tuota jarrua vielä koittaa ilmata vai onkohan tämä enemmän ominaisuus K5:en jarruissa? Michelin Power 5-renkaat laitoin illalla tilaukseen. Kyseessä uutuusrengas, josta ei oikein minkäänlaista arvostelua tuntunut netistä vielä löytyvän mutta kokeillaan nyt niitä seuraavaksi silti.
Kahdessa tunnissa saatiinkin tällä syklillä tankilliset ajettua ja päätettiin suunnata kotia kohti. Pari kilometriä ennen Alastaron kylää Suzukista loppui bensa mutta onneksi H2:en takakate on suunniteltu selvästi japanilaisten kanssapyöräilijöiden hinaamista silmälläpitäen, joten matka Lukoilille sujui pyörän selässä pysyen, eikä tarvinnut alkaa talutushommiin.
Tero veloitti muutaman tunnin ajeluista 40€ per nassu, jota pidän erittäin kohtuullisena. Yrittäjältä on varmasti kesän tienestit uhattuna vallitsevan tilanteen takia, joten suosittelen kyllä varauksetta kaikkia käyttämään hänen ja muiden vastaavien palveluita toki viranomaisten ohjeistus huomioiden eli ilmoittautumalla ennakkoon ja pysymällä kaukana muista.
![]()
ZXR750 J "K"
Kesän ekat kilometrit tuli ajettua Hondalla paikallisilla mutkapätkillä.
Olipahan liukkaat Dunlopit kylmänä ja ylipaineisina.
Innostuin niin kovasti, että ajoin bensan loppuun 3km tallipaikasta. Toistakymmentä autoilijaa ajoi pysähtymättä ohi, vaikka huidoin tienvarressa apua kuin mikäkin kylähullu.
Täydessä ratavarustuksessa ei tullut edes puhelinta mukaan, mutta onneksi ystävällinen vanhempi pariskunta lopulta pysähtyi ja lainasi puhelinta, että sain soitettua pelastuspartion tuomaan lisää bensiiniä.
Olipahan mukavaa ajella!
cbr600rr -04
Olivat Lopella laittaneet kuulalaakerisoraa ainakin Mustajoentielle ja Järventaustantielle.
Olipas hulvattoman hauskaa huidella sivuluisussa pitkiä pätkiä.
Life is a trip
Do it on two wheels!
--F850GS--
Pitihän se käydä uudet Power vitoset koeajamassa ja hyvältä tuntui vanhojen sport attackien jälkeen! Valitsin taakse myös 55 profiilin 50 sijaan ja ensivaikutelmana kannatti.
Porkkalantieltä bongattu 11 peuraa ja vähän ennen kahvilaa ihan tien reunassa hirvi. Tarkkana siellä!
Lähetetty minun YAL-L21 laitteesta Tapatalkilla
ZXR750 J "K"
Oli niin nätti päivä, että piti ihan niputtaa Ducati ja käydä lenkki heittämässä. Nyt on kaikki tallin vehkeet startattu kauteen.
Triumph Bonneville Bobber Black -18
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Susirajan takanakin kausi avattu, en malttanut enää odottaa kun pihastakin pääsi suuremmitta liukasteluitta pois. Hauskaa, mutta perkeleen kylmää. Katellaan seuraavan kerran kun lämpöä on enämpi kuin tuo +6 jos sitä edes tulee ikuna. Lunta maassa vielä ainaski metri, paskan möivät kun minut etelästä tänne houkuttelivat takaisin....![]()
Lattia on liukas, eikä kukaan kerro.
Honda Shadow VT600C -93 ( ex )
Honda Shadow VT750C -05 ( ex )
Honda Vtx 1300s -06 ( ex )
Suzuki Intruder C1500T -14
Mahtavat päristelyt tänään varsin vaihtelevalla kalustolla. Hyvin tuli minicrossikin!
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Tulihan sitä tänäänkin pieni 120km lenkki tehtyä. Ainoa moite kovasta tuulesta, silti aurinkoa riitti illalla kotiinkin päin tullessa ja fiilis täys sata rosenttia!👍 Alkaa jo löytyä tuntumaan tuohon kiloseenkin seiskapätkän jälkeen vaikkei sekään huono mopo ollut.
GSX-R 1000 K4
Huomista lumipyräkkää pelätessä kävin ajelemassa järvenrantakahveilla. Ei päässyt aivan rantaan saakka mutta soratie sinne oli tosi hyvä ajella. Kyllä siellä vain pullakahvit maistui hyvältä. Yksin siis. Soratietä vielä kämpille, oli suorastaan terapeuttista.
170km silkkaa hermolepoa.
Tuuli vähän riepotteli joutu välillä vallan nojaamaan ihan kunnolla,mutta pysy virkeenä![]()
Vanhalla oppimisen vaikeus
318km lenkki tänään. Mami vaatimalla vaati mukaan tarakalle.
Mukavaa kurvailua, vaikka välillä tuulikin puuskissa aikalailla.
FJR -07
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
^Samaisella vuosikymmenellä, mutta viitisen vuotta myöhemmin pikkaisen helpotti se kun yleensä tankattiin ite. Oikealla kädellä pumpattiin seosbensaa mittariin ja samalla pidettiin vasemmalla kädellä letkua mopedin tankissa ja peukalohan ylsi suorituksen aikana mustapäiseen lyhyeen vipuun joka päästi bensaa valumaan tankkiin. Piti vaan muistaa jokin kohtuus, mutta kummasti avitti . PS Vieläkin on lihasmuistissa tuo vivun kosketus.![]()
kun tuli ekat seteliautomaatit......sai kympillä niin pajon että kun tankkas hd:n ysilitrasta astiaa oli aina loppu
päästettävä maahan.......... ettei menny raha haaskuun...........