Eilen kanssa pienen lenkin tyrkkäsin.
Viikonlopuksi joku onkin taas luvannut pankin räjäyttävää keliä,
eli +18 astetta.
Saas nährä.......................
...no kun ei ollu muuta tekemistä niin Jämsästä huitasin Tanpereelle ja siellä vähän Särkänniemen kahvilaparkissa muita motoristeja tapaamassa...sieltä ajelin siellä täällä (eksyin...heh heh) ja eiku takasin Jämsään, reilut 200km Busalla. Ja mukavaa oli.
edit: ei ihan vielä tuhatta kilometriä tälle talvelle mutta melekein
Hayabusa -01 mm. Norjanreissusta albumilinkki! kuva s. 7
319km/h Hallin kentällä 2014 liki 160tkm ajetulla tourinki-Busalla
Saattaa hyvinkin olla jo minunkin aika viikonloppuna.
Tänään oulu-tupos-tyrnävä-muhos-oulu+kylän pinnassa rinkiä. yht n 125km. Viileeks vetää välillä...
Polkupyöräillen jo vuodesta 2011...
ex GSX 1400 K2
ex GSX-R 1000 K3
ex FZR 1000 Exup -91
ex FZ 750 -94
Tasan kuukausi mopo liikenteessä ja kilsoja kertynyt nafti 2600.![]()
BMW R1200RT
Hyvät kaupat tehdään ostaessa ei myydessä.
Hyvä keli, kilsoja tuli tänään avauspäivänä 222 pohjois-pirkanmaalla. Vastaantulijoita oli vähänlaisesti, pelottaako ensiöinen lumipyry???
Ktm 1290 SAS 06/2022
Honda Forza 350 09/23
Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
Hyvin oot keleihin nähden ehtiny...itsellä n. 1 600 kilsaa ja ajattelin että se on kohtuullisesti.....elämä opettaa(Toyboy @ Huhti. 10 2007,21:57) kirjoitti
![]()
-oman onnen puuttuessa naapurin epäonnikin riittää-
Tänään tiistaina pikku lenkki H:kää - Pieksämäki - Iisalmi - H:kää. 893 km ja aamulla kun lähdin 6:45 näytti mopon pakkasmittari -9 astetta C. Ei muuta kuin Gerbingit vähän kovemmalle ja menoksi. Suonenjoella oli ollut eilen II pääsiäispäivänä oikein lumimyräkkä ja kuolonkolarikin, mutta onneksi puolen päivän aikaan lumet oli jo tieltä sulaneet. Sen verran oli baana kostea, että mopo kuraantui.
Iltahämärissä takaisin ja kotona klo 22. Oli loppumatkasta kaikille Xenoneille ynnä halogeeneille käyttöä, onneksi ei hirvet pomppineet väylällä...Hohhoijaa, on taas yhden päivän mopoilukiintiö täynnä. Kumma homma, että heti jo taas huomenna tai viimeistään ylihuomenna pitää päästä johonkin suuntaan uudestaan...
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Tuo syö kyllä miestä.Näkyykö ihan helposti vielä.(wille- @ Huhti. 10 2007,19:53) kirjoitti
![]()
"Se joka väitti ettei rahalla saa onnea ja rakkautta oli unohtanut koiranpennut..."
----------------------------------------------------------------------------------
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....pos=230
Mitäs ihmettä näin uutisissa.Joensuu oli kai paikka ja kadut näytti pirun puhtailta,ihan vitivalkoisilta.No,ei kyllä käy kateeksi.![]()
"Se joka väitti ettei rahalla saa onnea ja rakkautta oli unohtanut koiranpennut..."
----------------------------------------------------------------------------------
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....pos=230
Äsken kävin tunnin verran pyörimässä Itä-Vantaata ristiin rastiin... eikä enää lunta näkynyt paitsi kotiintulon jälkeen uutisissaJossain päin oli tullut reilusti vielä valkeaa maahan.
Tuuli kyllä välillä puisteli aika ilkeästi mutta silti naama edelleenkin virneessä.
FZ6S ABS --> Nishiki 422 ;)
No joo, tossa polven kohdalla(yammu1 @ Huhti. 11 2007,20:38) kirjoitti
No tulihan sitä täällä Mikkelissäkin(tai Kangasniemellä kun olin töissä) monta senttiä päivällä, mutta kyllähän ne kaikki kerkes sulamaan kun kotia ehti...kirjoitti
![]()
K750 -61
http://kuvablogi.com/nayta/iso/img228534.jpg(wille- @ Huhti. 11 2007,21:17) kirjoitti
Harmittava takaisku,jos tarkoitat tuota terävää kulmaa kuskin polven alapuolella.Kuva viime Juhannuksena otettu Latviassa,nythän tuokin pyörä jo kolaroitu romuksi.Harmi.
Onneksi on vielä
http://kuvablogi.com/nayta/iso/img228538.jpg
Noita sivuja kyllä luulisi löytyvän purkaamoista,ne kun ei yleensä romutu.
"Se joka väitti ettei rahalla saa onnea ja rakkautta oli unohtanut koiranpennut..."
----------------------------------------------------------------------------------
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....pos=230
Ei ihan tänään, mutta tulevana viikonloppunaPitäis olla lauantaina eräässä palaveerissa Mäntsälässä, ja sääkartat näyttää jo nyt viikonlopuksi niin hurjilta, että tonnisella Cebarillahan sitä on lähdettävä testaamaan täydellä matkavarustuksella lelun reissuominaisuuksia
Matkaa yhteen suuntaan yöpymismutkien kanssa on luokkaa 600 km, joten jo menomatkalla tulee rakkineeseen lähes saman verran kuin tähän saakka on tullut kokeiltua pyörää yhteensä! Kädet syyhyy jo nyt!! Ostin uudet suojatut ja lämpimät mottorikelkkakinttaat eilen ihan tätä varten
PPK
Itekkin pitäis lauantaina lähteä hakemaan pyörä 600 kilsan päästä. Viime kesänä tuli kortti ajeltua, enkä ole sen jälkeen ajanut yhtään... (Broidin pappatunturia ei lasketa *).
Vähän meinaa tuo matka hirvittää, kun on niin vähän kokemusta, mutta jospa sitä hengissä selviäis. Saapa nähdä kans miten pahasti paleltuu, kun ei noista kamppeistakaan ole mitään kokemuksia. Nooh, pitää pakata reppu täyteen villahousuja, niin jospa sitä tarkenis! *Mutta nuo moottorikelkkakinttaat kuulostaa kyllä hyvältä idealta...
Beibi hei, se on my way, the highway
Mikäpä siinä on aloittaa kunhan varaa aikaa ja pitää taukoja tarpeeksi.
"Se joka väitti ettei rahalla saa onnea ja rakkautta oli unohtanut koiranpennut..."
----------------------------------------------------------------------------------
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....pos=230
No onhan sulla mieluisa homma(PK-Rox @ Huhti. 12 2007,15:41) kirjoitti
![]()
Ota sellainen kaveri mukaan joka voi ajaa ja paikat väsyy. Yksi helvetin tärkeä juttu ota earit mukaan jos sulla on halpis potta. Voipi olla muuten korvat kovilla.
Itte kävin heittämässä satkun lenkin tänäänPaljon pärriä Sipoon suunnalla.
And the Road Warrior?
That was the last we ever saw of him.
He lives now only in my memories.
Jee nyt on kausi avattu täälläkin: Sipoo-Pornainen-Järvnpää-Tuusula lenkki takana n.65km keli oli loistava pientä tuulta lukuunottamatta![]()
![]()
![]()
varovaisesti liikenteessä
Alkoihan se, jonku matkaa toista sataa kilometriä tänä iltana hyvässä seurassa. Huomenna paljon lisää, puhumattakaan viikonlopusta.
Huomenna sataa! Anyway, tänään Stadista Porvooseen vanhaa porvoontietä pitkin. Motaria pitkin takaisin joka ei ollut ollenkaan mukavaa tuulen takia...(Köpi @ Huhti. 12 2007,20:55) kirjoitti
Live fast, die young.
Jeeps. Pitääpä ottaa tosiaan nuo earit mukaan. Kypäränä toimii Shoei Raid kakkonen ja housut ja takki on Sweepin Urban ja Tank.kirjoitti
![]()
Beibi hei, se on my way, the highway
tänään töissä pyöräl. 7-15. toivottavasti sais heittää ton nelipyöräsen roskalaatikon jo pian seisontaan.
Taistelin tänään tuolla hangossa tuulimyllyjä vastaan.. Ikävää suoraa kesti vain vähän ja heti pääsi kääntymään padolle.. joka patoaa osan merestä. Siinä heti kohta, pienen soratien varrella tuli eteeni ihgun olonen "möksä".. voisin asua..
Ainii.. siihen fiskarsin tunneliin kannattaa mennä (tillata) pikku vaihteella, niin korvat hörölle.. ne sävelet.![]()
650GR, gsxf600, gsf1200s, zzr1200, 650gs dagar, gsx1400, gsx1400, 650xmoto, versys650, gsx-r1000, versys650, tiger950, zr7, gsf1200, xt660r, gsx1000r, varadero xl1000, 650versys, r1150rt, 1100xxblackbird, tdm900.
Tänään piti lähteä ajamaan, no lyhyt oli se ajamisen ilo. Pyörä lähti käymään mutta sammui samaan tien vaikka "ryypy"oli päällä, yritin vaikka mitä ei mitään autanut. Lopulta totesin että bensa on loppuJostain syystä bensa valo ei palaa.
No ei se mitään haen autolla bensaa ja sitten ajamaan. Tässä hässäkässä huomasin että pyörän avain on kadonnut eikä löydy mistään, lopulta avain löytyi ajotakin taskusta.
No,ehkä tämä päivä tästä vielä paranee.
"Se joka väitti ettei rahalla saa onnea ja rakkautta oli unohtanut koiranpennut..."
----------------------------------------------------------------------------------
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....pos=230
Tänään taas 80-100 km ja tuli testattua pleksi kohilleen. Ei läpätä enää kuin farkun lahkeet. On pikkasen tarkkaa hommaa saada custuun pleksi sopivaksi yli 110 km/h nopeuteen. Vaikka eihän suomessa ja custulla tuollaisia nopeuksia paljon ajella.![]()
Kawasaki 550 -83 Limited Edition
Grumpy Old Fart
"Si vis pacem, para bellum"
Tänään abt 400km nautinnollisia mutkia pitkin poikin.
Allekirjoitan tämän myös, oli pirun kivoja mutkia...(Köpi @ Huhti. 14 2007,22:16) kirjoitti
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
En tiedä onko etelänmiehen kanta, mutta vois lopettaa ja aloittaa taas ensi syksynä...
Vaikka Marraskuun alusta
![]()
Ja pari hyvää "kurvia" oli mukanakin, osa pidempään, osa vain alkumatkan(Jassu @ Huhti. 14 2007,22:17) kirjoitti
![]()