Itse asiassa jopa hieman harmittaa etten mennyt.
Elämä on onneksi mutkikasta
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Eilen oli muutoin liukkaampaa aamulla, mm. liikenneympyrän lähtöön jäätyny vissiin ilmastointilaitteiden tai puhtoisen palotapahtuman hulevedet oikein hyväksi jääkentäksi, mutta tänään oli silta aika niljakas, onneksi myös näytti siltä![]()
www.ridenuviz.com
Tänään olikin sitten aika pitkälti jäässä tie koko matkalta. Tuo kuvassa oleva huuru vielä piti ihan ok, mutta isommalla tiellä oli kiillotettu pinta aika liukkaaksi
huurustuu.jpg
www.ridenuviz.com
Suoritin tänään a-kortin. Läpi meni![]()
Tuleva lumipyry vähän vaikeuttaa kauden "aloitusta".
Honda CB1000R
Eilen toistasex viimenen ajosetti tähän kauteenaamukelit ennustaa kyl pahasti katupyöräkauden päättymistä
![]()
GSR750
ex.Z800
ex.ER6n
Pari sataa kilsaa tuli ajettua tänään, pääasiassa hiekkateitä. Kyllä syksyn kelit on mukavia, vähän kura lentää eikä tuu hiki. Makkaran käristys laavulla ja siihen malliin.
Aika rauhassa on saanut ajella morottamisten suhteen viime aikoina, maanantaina taas mopolla töihin ja jatketaan niin kauan kun kelejä riittää (liukkaus tai suola).
Kylätason kurapyöräilijä.
Yksi tervehtiminen riitti tänään täällä kapitaalissa. Ai niin, kävin Espoon puolellakin, mutta ei se juuri mp-tiheyteen vaikuttanut.
Triumph Thunderbird 1700 -10
Yamaha FJR 1300 -13
Suzuki "SolluSuitsa" PV 50 -86
265 km tuli mittariin, kun käväisin Hyvinkään Motonetissä kääntymässä. Kotiinpäin mennessä alkoi Hämeenlinnan kohdalla tulla tavallista isompia vesipisaroita, joten eikun hedelmäpussit hanskojen päälle. En kyllä huomannut ketään muuta motoristia liikenteessä, mutta kyllähän tuossa jonkin sortin hulluutta tarvitaan, että näillä myöhäissyksyn keleillä lähtee kesäpyörällä seikkailemaan (alkumatkasta tien pientareetkin olivat lumen peitossa). Padasjoella taas kotiin mennessä tuntui takapyörä kummasti viiraavan - hiekkatie oli kyllä kova, mutta siinä päällä oli pieni mutakerros.
Matkalla tuli testattua, että uusi äänitorvi on ääneltään todellakin erilainen kuin vanha, joka ei sekään tainnut olla ihan alkuperäinen. Ääni oli kirkas ja kuulosti lujemmalta. Loobman (ketjujen öljyämislaite) puolestaan pysyi paikallaan ja tuntui toimivan muutoinkin. Näppärä laite.
![]()
Suzuki AN400 Burgman (2018) - vaimo
Suzuki DL650 (2009) - mä
Suzuki GSF 600 s bandit (2002) - mä
Ex-pyörä: Honda Shadow 750 ACE (2001) - vaimo
EX-pyörä: Yamaha XV250 Virago (2000) - vaimo
Honda S65 -> Honda CB100 -> Honda XL250 ......... -> Kawasaki ER5 ->Yamaha XJ900S Diversion ->
SUZUKI DL650A
Koko lauantain aikana 1 pärrä tuli jossain kohtaa vastaan, Bemari muistaakseni ja Korson nurkilla muistaakseni.
Puolen päivän korvilla alkoi pääkaupunkiseudulla satamaan ja sekin varmaan verotti kulkijoita.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Kotari sai eilen lauantaina kyytiä kahden ihmisen istuessa kyydissä. En muista mikä on 690 Enduron kantavuus? Kisoja tuli n. 140.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Joskus pojat oli 690 kyydissä ja oli harvinaisen epämiellyttävä ajaa kyytiläisen kanssa. Takajalkatapit läx sen jälkeen varaston hyllylle.
Kai sitä voisi kohta käydä jossain kurvaamassa kun ei ole tuon märempää![]()
Kylätason kurapyöräilijä.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Joskus männävuosina jouduttiin silloisen vaimokokelaan kanssa ajamaan muutaman kympin siivu 690:lla lumikelissä. Taisi siltä hajota mopo tms, en nyt muista syytä. Ei huvikseen kuitenkaan. Alunperin.
Vaan perkele sillä kokoonpanolla oli hauskaa työntää umpisessa. Sairas pito kun oli niin paljon takasella painoa ja keula leijasi pinnalla. Voimaa olisi saanut olla enemmänkin. Kakkoskuskilta vaan loppui kunto aika sukkelaan, vaan niin tiukalla halausotteella on varmaan vaikea hengittää.
Hauskaa oli silti molemmilla.
Ajelin tänään autolla Lohjalta Turkuun.
Hämmästys oli melkoinen, sillä matkalla tuli bongattua 7 !!! kappaletta moottoripyöriä.
Eka oli matkamallin Harrikka Lohjan ja Sammatin välillä. Seuraavaksi kohtasi katseeni Kasvihuoneilmiön parkkiksella Moto Guzzin seuranaan joku eksoottinen eurooppalaisprätkä. Kenties Mulhacen, ehkä?
Eikä mennyt kauaakaan, kun 110-tiellä tuli vastaan BMW 1200 Cruiser. Seuraavaksi vingutti joku ylämäkeen Honda CBR 125:llä. Vähän myöhemmin samalla tiellä ennen Saloa kohtasin vielä punaisen vanhemman Honda Pan Europeanin. Lopuksi Salossa tuli vielä vastaan joku tarkemmin tunnistamaton iso japaninkyykky!
Melkein teki mieli kalenterista tarkistaa, että onhan nyt marraskuu??!
Terveiset urhoollisille motoristeille, jos joku itsensä tunnisti.
Tänään ajoin 300 metriä. Kivaa oli. Hupparissa ja verkkareissa vaan tuppaa tulemaan kylmä, mutta onneksi oli kumisaappaat jalassa.
Triumph Thunderbird 1700 -10
Yamaha FJR 1300 -13
Suzuki "SolluSuitsa" PV 50 -86
Moro.
Kävin tänään töräyttämässä pääkaupunkiseudulla pienen lenkin mun kawa ysiPärrällä kun kelikin suosi, mopo oli seissyt abaut pariviikkoa lähes tyhjällä tankilla, starttinapista kun painoin niin akran täysrännistä pamahti sulosoinnut välittömästi ilmoille, mutta vaihteen kun laitoin silmään ja lähin bensistä kohden (joka oli apaut puolenkilsan päässä), niin vekotin vaan röpelsi ja pöpelsi, iso ylämäki kun tuli niin ajattelin että menee jo työntö hommiksi, kone ei vetänyt ollenkaan, pääsin kuitenkin ylös ja shellin mittarille.
Laskin veepoweria tankkiin ja painoin starttinamiskaa, pyörä kävi ja kukkui kuin aina ennenkin. Varmaankin vettä kondensoitunut lähes tyhjään tankkiin...
Oli kiva kruisailla, risteykset yms. otin varovaisesti kun assu oli märkä ja monin paikoin paskasen näköinen, kun olin kotiin menossa niin tuli ensimmäinen ja ainoa prätkä vastaan vaaralan mäessä, shellin kupeessa, valkoinen kyykky..ehkä yamaha? Sinä? Oli jo hämärää ja tuli niin yllättäen niin en ehtinyt lapasta nostamaan.
Edit. Kirotus virhe korjattu, varmaan niitä vielä jäikin...
Viimeksi muokannut: TheArska; 10.11.2017 klo 22:33.
Ajelin pyörän pestynä talliin talveksi, tämä kausi oli tässä ellei saada hyviä lumikelejä talvella.
Kylätason kurapyöräilijä.
Piti käydä hienon kelin ja isänpäivän kunniaksi heittämässä lenkki P-Savossa. +2 astetta, tuulta, vettä satoi koko ajan, suolatut tiet pyörän ja visiirin harmaasta kalvosta päätellen, sormet kohmeessa, hämärässä kotia vajaa 150 km:n jälkeen. Ei tarvinnut morjestella kellekään, mitä lie kiireitä muilla motoristeilla ollut.
"They may take our driver's licenses, but they will never take... our FREEDOM!” (Braapheart)
FD20AE79-66DF-4FAA-B4E5-34E3540D8FD9.jpg
https://youtu.be/l12VmoUU4KY
Käytiin eilen vähän ajelemassa.
Hypermotard
Turbon videosta tuli kyllä hyvälle tuulelleItsellä tuppaa näköjään laulattamaan videolla niin kovin kun musat soi, ettei pysty laittamaan julkisesti näkyville
Muutamia aamuja ollut kyllä maagisia aamusumuja, tosin otsikosta poiketen tämä on viime viikon lopulta..
NZ8031_B8.jpg
www.ridenuviz.com