Triplessä on ollut uudesta asti Remuksen Grand Prix hiilarislipari.
Penkitin sen silloin 5tkm ajettuna ja tulos oli 108hp ja 90Nm, ihan siistit käyrät ja seokset.
Viime talvena, kun oli sitä takuuremonttia käyntihäiriöiden takia, korjauksen jälkeen antoi samassa penkissä 114hp ja 96Nm. Käppyrät oli ihan vastaavat kun ekassa vedossa, mutta vaan korkeemmalla...
No sit keväällä päätin avartaa vähän tota sliparia, kun toisesta triplestä vedettiin kovat lukemat (~118hp + 100Nm) lyhyellä&hyvin hengittäväällä sliparilla samassa penkissä.
Putki auki, kuristukset pois ja 12,5cm lyhennystä!
Nyt siitten kovin odotuksin penkkiin: 111hp ja 93Nm.
Eli olipas hyvä viritys, suosittelen muillekin.
Ulkonäkö ja äänet parani, mutta tehot putos. Käyrät on edelleen siistit ja kone saa riittävästi ruokaa.
Missä vika? Heittääkö penkki vai onko mopot sit vaan yksilöitä?
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Olet varmaan kuullut sanonnan: Jos tehot eivät putoa enempää kuin 15%, on viritys onnistunut! Eli tässäkin tapauksessa voit katsoa onnistuneesi
Mutta oikeasti, nuo penkkitulokset eivät ole täysin vertailtavissa keskenään. Jotta voisit vertailla tuloksia, pitäisi penkitys suorittaa täysin samoissa olosuhteissa: lämpötila, ilman kosteus, jne, jne. Puhumattakaan että vertailet eri penkeistä saatuja tuloksia keskenään. Suuntaa antavia ne kyllä ovat, ja ennenkaikkea näkeehän niistä käyrien muodon (onko kuoppia, jne) jolloin tietää säätämisen tarpeen.
Yleensäkin ihmettelen useimpien asennetta viritykseen ja penkistä saatuun tulokseen. Tein itse erääseen pyörääni muutamia modifikaatioita ja käytin sen penkissä säädettävänä (en siis pelkästään tehon mittauksessa). Huipputeho kasvoi tehtaan ilmoittamasta noin 3-4 hevosvoimaa. Monet tyypit vinoilivat, että oliko tuossa mitään järkeä kun tulos ei ollut tuon parempi. En virkkanut mitään, kunnes eräs muita fiksumpi huomasi, että perhana, käyriä vertailtaessa on teho noussut varsinaisella käyttöalueeella parhaillaan 16 hp.... (ja vääntö kasvoi myös), vääntö ja tehokäyrissä olleet kuopat siloittuivat myös.Ja tuon tunsi kyllä persuksellakin. Ero oli radikaali. Säätäjä joka pyöräni sääti, kertoi että hän pystyy kaivelemaan halutessaan jonkun hevosvoiman lisää huipputehoa, mutta silloin kärsii muut osa-alueet. Ja kuka tuntee isossa pyörässä jos siellä on jälkeen 10.000 rpm lisää vaikkapa 5 konia? Harva, veikkaan minä. Mutta on sillä hyvä elvistellä asiasta mitään tietämättömille mutterin kulmilla...
Pakoputkiviritys on vähän kuin trumpetin tai kirkkourkujen viritystä. Pelkkä reiän kairaaminen isommaksi ei välttämättä paranna lopputulosta. Nyrkkisääntö on, että lyhyempi putki "virittyy" korkeammille taajuuksille eli kierroksille. Paineaallon nopeus on kutakuinkin vakio ja heijastuma palaa takaisin pakoventtiilille nopeammin kuin pitkällä putkella. Nopeampi painesykli toteutuu tietenkin kovemmilla kierroksilla, jolloin kaikki vaiheet tapahtuvat luonnollisesti lyhyemmässä ajassa.
Voipi olla, että lyhentämällä putki meni jo liian lyhyeksi suht vähän kiertävälle Triplelle. Putki saattaisi joikua eri tavalla, jos kone kiertäisi esim. 12000 1/min.
1050 Tripleen saatavilla oleva Zard-putkisto lyhyellä kollektorilla ja vaimentimella ei näytä tuottavan yhtään sen kummempia teholukemia kuin vakiosarja ja avoimet vaimentimet. Oiskohan Zard jo liian lyhyt ko. moottorille?
Tulee muistaa, että tämä muoti-ilmiö erittäin lyhyine putkistoineen ja jalkatappiin loppuvine vaimentimineen sai alkunsa 16000 kiertävistä kuussatasista.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Ruiskukoneissa ei pidä millään muotoa paikkansa. Perinteinen "penkissä säätäminen" tarkoittaa seosten säätämistä jollakin commanderilla, jetkitillä tai muulla häksättimellä. Säätö ei vaikuta millään tavalla millekään muulle kierrosalueelle kuin sille, mille säätötoimenpide tehdään. Sytkäkartan kanssa sama asia. Jos lisäät tai vähennät ennakkoa 10000-11000 kierroksen välille, kone ei tiedä siitä yhtään mitään 5000 kierroksella.(Realbiker @ Joulu. 14 2006,10:34) kirjoitti
Venttiilien ajoituksen muuttamisella perinteisillä menetelmillä esim nokkia vaihtamalla tai säädettävillä nokkapyörillä vaikuttaa muuallekin, mutta ei seosten tai sytkän säätö. Toivottavasti säätäjä tarkoitti nokkien ajoitusta, tai muuten ei tiedä mistä puhuu.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Jos kerran ulkonäkö ja saundit parani, ajele tyytyväisenä äläkä kerro huipputehoja kenellekään!![]()
Tuo tyyppi joka sääti pyöräni oli Kimmo Koskenniemi (Bikefox, Oulu). Luulen, että hän tietää mistä puhuu.
Eri asia on taas sitten se, ymmärsinkö minä kuulemani oikein, mutta näin hän puhui.
Koskenniemi pyrkii tekee pöyrästä "ajettavan".. silläkin varjolla että muutama heppa hävii sieltä yläpäästä......(Realbiker @ Joulu. 14 2006,12:36) kirjoitti
Hayabusa 1300R PB-TURBO -05
+200mph CLUB FINLAND
Miks ruiskuprätkässä jota on hyvä ajaa, pitäis hävittää ylärekisteristä heppoja säätämällä tai mihin ne hepat sieltä häviää, jos kone säädetään ajettavaks? Kai se samalla perusteli ton?(kajbusa @ Joulu. 14 2006,13:12) kirjoitti
edit: njaa B12 ehtikin eka
DUCATI is just the Italian word for Harley.
Jep. Ruiskua säätämällä saadaan kaikki kierrosalueet optimiin. Mistään ei tarvitse tinkiä toisen kustannuksella, koska toinen ei vaikuta toiseen millään tavalla. Kaasaripeleissäkään ei tarvitse tehdä kompromisseja keskialueen ja yläkierrosten välillä, koska niitä säädetään erikseen. "Syttypyörä" saattaa hieman piristää keskialuetta ja kaasuun vastaamista, mutta vastaavasti hävittää pari heppaa huipputehosta. Tai sitten ei tapauksesta riippuen.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Varmaan kannattais kysyä tuota häneltä itseltään.... ( toivotaan et kommentoisi tähän).(kwak750 @ Joulu. 14 2006,13:24) kirjoitti
Mutta, monelta henkilötä olen kuullut ton saman kommentin hänen sanoneen...
Luulis et se on jotakin oppinut säätämisestä kun on tehnyt sitä työkseen jo vuosia![]()
Hayabusa 1300R PB-TURBO -05
+200mph CLUB FINLAND
No niin luulis, mutta jos on tehnyt jonkin asian 30 vuotta koko ajan samalla tavalla persiilleen, ei kai voida kokemuksesta puhua?
Ei liity tähän tapaukseen, mutta noin niinkuin periaatteena. Luultavsti ja toivottavasti tarkoitti jotain muuta kuin seosten säätämistä, mitä tuo jokapäiväinen "säädättäminen" ja "penkittäminen" tarkoittaa. Kilpakoneen virittäminen ja optimointi on asia erikseen kanavien muutoksineen ja sopivan nokan kehittämisineen jne. Siinä puututaan asioihin, jotka ryssimällä voi tehdä paljonkin hallaa ajettavuudelle.
Minä ainakin ymmärrän ajettavuuden siten, että kone käy röpöttämättä ja vetää mahdollisimman hyvin kaikilla kierrosalueilla ja kaasunasennoilla ilman teräviä tehopiikkejä (nelitahti) ja vastaten kaasuun napakasti. Vielä jos ei hörpi älyttömästi bensaa, aina parempi.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Asiaa!!! Mulla aivan sama tilanne pari kesää sitten Pläkkärin kanssa. Huipputehoja tuli putkilla ja boxilla "vain" 10 heppaa, mutta tehokäyrän montut katosi ja käyttöalueelle tuli jopa 15-20 pollea enemmän. Samoin vääntö alakierroksilla parani huomattavasti.(Realbiker @ Joulu. 14 2006,10:34) kirjoitti
Jo on aikoohin eletty. Raavahat miähet syä salaattia ja nuaret naiset juo viinaa.
Sama kaveri sääti myös mun Pläkkärin. Kaveri tietää mitä tekee.(Realbiker @ Joulu. 14 2006,12:36) kirjoitti
![]()
Jo on aikoohin eletty. Raavahat miähet syä salaattia ja nuaret naiset juo viinaa.
Tai olisko voinu tarkoittaa, että ajassa joka on varattu yhdelle pyörälle voidaan keskittyä ylärekisterin muutamaan heppaan, mutta tällöin ei riitä aika keskialueen optimoimiseksi. "Arkiajoa" varten keskialueelle saadaan yleensäkin prosentuaalisesti ja käyttöajallisesti merkittävämpiä muutoksia kuin ylös.(B12 @ Joulu. 14 2006,12:03) kirjoitti
TL1000R
Hyvähän se on että hevosia riittää, mutta liekö tuolla suurempaa merkitystä käytännössä onko 150 hv vai 160 hv, ja kun ne ovat vielä kierrosten loppupäässä. Toisaalta voi olla vähän turhaan tuijottaa hevosvoimia, niitä nykypyörissä on ihan tarpeeksi. Kannattaisi siirtää tuijotus vääntökäyrään, koska sillä sitä pyörää ajetaan. Laaja käyrä ilman suurempia kuoppia tai nyppylöitä, onpa helppo ajaa. Viritetystä nelikosta ei oikein kunnon käyrää tahdo löytyä, toisin on tietysti 3 sylinteriset ja kaksisylinteriset. Sain aikoinaan Thuderbirdiin hyvän vääntäkäyrän, 2000 kierr > max kierr, maximi väännöt koko alueella ilman kuoppia.
<p>Tallissa odottelee ajovuoroa: WLA45-1942 _FLH74-1957 _FLSTC-1994 _T120R -969 _K100RS-1991 _CR500Hm-2005 _CR 500-1988 _RD125-1970 _HVA125-1974_KTM EXC300-2005_R 1200 GSA -2011_ Kawasaki G5 100_CR 250 -1996</p>
Ei kenelläkään sattuisi olemaan ylimääräisenä hyllyssä vanhemman mallin Triplen (00-01) teharia?
Minulla on hiilikuituinen Trumpan alkuperäinen putki. Ei sovi RS:ään muuten kuin rakentelemalla. En tiedä sopiiko sitten Tripleen.(Outrage @ Helmi. 03 2007,00:14) kirjoitti
Pahaääninen ainakin on. Jopa Kemorassa huomauttelivat, että mukavastihan tuo paukkuu. Voin laittaa putkesta kuvia sähköisesti.
Triumph Speed Triple 1050 -05 raato
BMW R45 -79
Yamaha rd 250 lc -81
Eipä ikinä päässyt perille tänne kainuun sivistyksen kehtoon.(Outrage @ Helmi. 03 2007,22:18) kirjoitti
Triumph Speed Triple 1050 -05 raato
BMW R45 -79
Yamaha rd 250 lc -81