Lukasin tuossa muutama sekunti sitten Jassu/Magnaman edit juttua kun se räpsähti pois...
Piti juuri sanomani että olisiko hyvä pääylläpitäjän puolelta pitää kahta nicciä pelissä ?
"Viran puolesta" vain niukat asia päätökset/poistot yms ja yksityishenkilönä voisi paukuttaa jännittämättä juuri niitä mielipiteitä kun sattuu omistamaan ?
Jos menee vanhan kaivamiseksi voi poistaa ....
Just "nyt" ei bikeä...
Kahden nickin pitäminen ei ole sallittua ja perusteltua syytä en tuolle nää ylläpitäjillekään. Olemme ihan yksityisihmisiä jotka pitävät tätä yllä ja joilla on omia mielipiteitä - yleensä porukka sen on tajunnutkin.(JanMac @ Loka. 25 2006,19:18) kirjoitti
Ei tuo toinen nicki mitään muuttaisi, joku katsoi tuotakin pakoiluksi tai muuksi eikä se ajatus ylläpitäjästä muutu tolla jos joku on sen takaraivoon takonut.kirjoitti
Sellasta se vaan on. Mielipiteitä on meilläkin.
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
(Jassu @ Loka. 25 2006,19:33) kirjoitti
Kompataan....imussa.
![]()
<span style='font-size:9pt;line-height:100%'><span style='font-family:raavi'><span style='color:#000F22'>Samu69<- Sellainen timpuri joka osaa pystyttää ihan omin käsin mirrille kiipeilypuun.
-Olemassa on vain kolme ihmistyyppiä, ne jotka osaavat laskea, ja ne jotka eivät osaa.
-Minkäs teet kun sanoo mitä ajattelee, muttei useinkaan ajattele mitä sanoo</span></span></span>
<span style='color:A8A8A8'>...Oma "Space" ...</span>
Onkos tuo kaasunalle poistanut kaikki viestinsä, kun ei näy nimeä enää missään.
Osa-aikainen maanviljelijä, mielipiteeni ovat omia ei välttä-
mättä oikeita, kun kuulun kukkahattuihin
Kyllä ne viestit pitäis näkyä, ainoa vaan että kaasunallen kohdalla lukee punaisella vieras. kaasunalle nicci ei enää ole(nevada @ Loka. 26 2006,11:54) kirjoitti
![]()
Yamaha FZS 600 -02
"Ajokausi" 12kk/vuosi ;)
Juurikin noin, eli kun nicki poistuu jäävät viestit mutta niiden omistajana on "vieras".(666F @ Loka. 26 2006,12:00) kirjoitti
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
Esimerkki nro 1
Vastasin ylläpitäjän viestiin ja viestini poistettiin heti. No ajattelin, että mokasin jotenkin ja vastasin uudestaan. No sekin häipyi. Luin viestin, johon vastailin, uudestaan ja se olikin editoitu hieman ja siten että viestin sisältö muuttui kokonaan merkitykseltään. Eikä mitään merkintää editoinnista.
Esimerkki nro 2
No avasin uuden aiheen "Kehitysehdotukset, kysymykset ym."-osioon ja kysyin jääkö kaikilta merkintä editoinnista. Vastaus tuli pääylläpitäjiltä muutaman mutkan kautta, jotta ei jää eikä minulle kuulemma kuulu kenellä kaikilla on mahdollisuus moiseen toimintaan. Ihmettelen salaperäisyyttä, mikä ihmeen salaisuus tuo on ja miksi se on salaisuus?
JanMacin ajatus kahden nikin käyttämisestä on varsin perusteltu ja asiallinen toimintatapa, joten toivottavasti asiasta päättävät ottavat sen vakavasti harkintaan. Esimerkki 1:n mukainen aseman väärinkäyttö ei ole millään tavalla perusteltua ja kun sitä tapahtuu näköjään niin poistettakoon moisen väärinkäytön mahdollisuus. Ao. henkilöt luonnollisesti puolustavat saavutettua "etua", joten he lienevät jäävejä asiasta päättämisen suhteen.
Arvoisa MagnaMan!(MagnaMan @ Loka. 26 2006,18:32) kirjoitti
Joskus jonkin verran vapaaehtoishommia tehneenä pyydän sinua miettimään seuraavaa:
- sinun ja minun kaltaisia vänkääjiä tämä foorumi ei loppupeleissä jää hirveästi kaipaamaan. Osaltamme voimme toki olla antamassa sisältöä, mutta foorumi ei kaadu meidän tai muiden poistumisen myötä.
- moderaattoreita riittää. Lähes kuka tahansa oppii tarvittavan tietotaidon viestien poistoon, ja vapaaehtoisia riittää. Varmasti. Eli Modeja voi ihan rauhallisin mielin ärsyttää.
- asiansa osaavat ylläpitäjät ovat kortilla. Yleensä ne, jotka osaavat, saavat tehdä vastaavaa duunia palkkatöissä ihan riittävästi, joten miksi he tekisivät sitä ilmaiseksi vapaa-aikanaan? Varsinkin kun ainoa luontaisetu on vittuilu.
Ystävällisin terveisin Antti
Oletko Sinäkin jo löytänyt Tutkan?
- - - - - - - - - - -
"Mc Tylyttäjä - se on 5 viestiä ja firma on nurin!"
- - - - - - - - - - -
Yamaha FZ6-S 2004 94,4 RWHP
tuossa on asiaa.on alkanu todella ärsyttää tiettyjen henkilöiden jatkuva ylläpito sitä ja tätä itkeminen.foorumi täyttyy tuollaisesta paskasta.samalla se on vähentänyt myös omaa foorumilla roikkumista,joku vois sanoa että onneksi(Koris @ Loka. 27 2006,08:05) kirjoitti
![]()
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Tuli vain mieleen, että samalla tavalla minunkin viestejäni hävisi erityisesti sinä aikana kun olit moderaattorina. En väitä, että sinä pelkästään olisit niitä poistanut (vaikka muistan sinun pari kertaa tunnustaneen privaviestissä niin tehneesi), sillä jo tuohon aikaan oli (ja on edelleen) myös eräs poliisi moderaattorina. Nyt kun lukee tilitystäsi,tulee jotenkin mieleen vanha suomalainen kansanviisaus "Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa". Kestä miehekkäästi, Magna, vain kermaperseet vinettävät.(MagnaMan @ Loka. 26 2006,18:32) kirjoitti
![]()
Mitään ei ole jaettu yhtä oikeudenmukaisesti kuin tervettä järkeä - kukaan ei tunne tarvitsevansa sitä lisää.
Niin, tuosta väärinkäytön mahdollisuudesta:
Tämä foorumi on perl-koodia, ja käyttää tavallista tietokantaa säilyttämään viestinsä, käyttäjätiedot jne.
Sinänsä esim tunnuksella Johu ei ole mitään oikeuksia lukea tuota tietokantaa, tai tehdä siihen mitään muutoksia. Kun minä vaikka painan tuosta "Uusia viestejä" linkistä, tulee siitä tavallinen http-pyyntö, joka kertoo että nyt halutaan hakea uudet viestit käyttäjälle Johu. Serverillä oleva koodi käsittelee tämän, ja avaa yhteyden tietokantaan erillisellä tietokanta-tunnarilla.
Tuo tunnus ei ole siis verrattavissa täällä näkyvään nickiin, vaan enempi konepellin alla. Tietokannan käsittelyyn tarvitaan siis tuo tunnari, ja pitääpä vielä tietää mistä tuo kanta löytyy. Me nyt sattuneista syistä tiedämme tuon tunnuksen, ja pääsemme sillä tavalla kiinni siihen tietokantaan. Joten pystymme tietenkin ihan normaaleilla sql-lauseilla tekemään sillä kannalle mitä nyt milloinkin tarvitsee.
drop tables; lause esim toimiva.
Kun tuo tietokantatunnus sitten varmistaa käyttäjän omat tiedot ja tarkistaa oikeuksia erilaisiin toimenpiteisin täällä saitilla, on ylläpitäjä tunnarilla enemmän mahdollisuuksia kun tavallisella tunnarilla. Voimme nyt vaikka esimerkin vuoksi vaikka muuttaa käyttäjänimeä, ilman että tarttee ruveta kaivamaan sitä shell-yhteydellä kannasta. Ja kuten varmaan olet huomannut, meidän editoinnit eivät tuolla näy. Ei muuten näy sekään jos muutamma vaikka jonkin foorumi-osion nimeä. Arvelluttavaa? En nyt oikeen ymmärrä mikä tässä ongelmana. Kaikki jotka tietävät tuon tunnuksen tietokantaan, voivat siellä muokata mitä tahtovat, vaikka nyt sitten kirjoittamiaansa viestejä. Niin se vaan menee, jonkun se on pakko aina se saitti sinne internettiin tehdä. Ja valittettavasti he myös monesti sitä siellä pystyvät muokkaamaan. Näin se vaan menee, eikä sille oikeen mitään voi. Tai no, tietenkin tällaisen sivun voisi tilata joltain puljulta, joka laskuttaa sitten sen kyhäämisestä sen ~100 euroa tunti, joten saattaa olla että homma jää kannattamattomaksi. Siten kyllä saataisi tuo ylläpitokin ulkoistettua ja luotettavaksi.
Ja niin Magnaman, sinulle ei tosiaan kuulu se ketkä kaikki orgin shell-tunnukset tietävät. Soita vaikka Maikkarin saittia ylläpitäville ja kysy heiltä ketkä kaikki tietävät heidän shelli-tunnarit? Et varmaan liika montaa vastausta saa.
Eli:
-Kaikki henkilöt jotka tietävät tunnukset kantaan, voivat sitä muokata ilman että siitä jää mitään jälkiä suoraan tänne saitille.
-Tässä nyt sitten pitää varmaan vaan luottaa niiden ihmisten moraaliin, jotka palveluja ylläpitävät. Valittavaa, mutta totta. Ihan sama juttu, jos sinulla jossain sähköposti. Joku sitä pääsee joka tapauksessa lukemaan ilman että sinä sitä huomaisit. Tai lähettämään postia sinun nimelläsi.
Jos ajatuksen kanssa lukisit viestini niin siinä parilla esimerkillä kerroin pienistä puutteista ja sit kerroin esitykseni puutteiden korjaamiseksi. Mut kukin tulkitsee kuten haluaa.(Bomber @ Loka. 27 2006,10:10) kirjoitti
Aikoinaan pääosin kyllä kerroin moderointini kohteille ja ei se huono tapa olisi yhä edelleen. Ainoa siinä vaan on, että jos poistettavaa on paljon tai se on samoilta toistuvaa niin ei sitä ehdi tai jaksa jankuttaa samoista asioista. Ilmeisesti bomberin kohdalla on käyny juuri noin.
Eikös tuo viestin editoinnista kertova merkintä näkyisi jos ylläpito muokkaisi omia viestejään kuten me muutkin? On tosiaan kummallista ja mielestäni huonotapaistakin mennä muuttelemaan tekstejä ilman merkintöjä vieläpä niin, että merkitys oleellisesti muuttuu (jos siis näin todellakin tapahtuu/on tapahtunut). Minkä ihmeen takia niin täytyisi tehdä? Voishan sen mielenmuutoksen ilmaista ihan suoraselkäisestikin kaiketi.
e: Noin yleisestikin en välttämättä pitäisi huonona ominaisuutena sitä, että viestin pystyisi muokkaamaan ja poistamaan vain määräajan sen kirjoittamisesta. Esim. 5 minuuttia. Voisi hillitä pahimpia tuuletteluja. Tällaiseen ominaisuuteen törmää joillakin toisilla foorumeilla. Toki tällä ei olisi vaikutusta Magnan esittämään tapaukseen ja tämäkin editointi tulisi uutena viestinä ketjuun, mutta pidän tuota ominaisuutta hyvänä.
TL1000R
Kiitokset Johu jälleen asiallisesta vastauksestasi, mutta...(Johu @ Loka. 27 2006,11:22) kirjoitti
En vaan käsitä mitä salattavaa tässä asiassa on.
Miten esim. minä voin luottaa ko. tuntemattomiin henkilöihin kun jopa pääylläpitäjä on pettänyt tuon luottamuksen. Kertomani tapaus lienee todettavissa jotenkin ellei jassu sitä itse myönnä.
Ja paskankaan merkitystä tuolla sattuneella asialle ei ole muuten kuin periaatteelliselta kannalta.
Ihmeellistä ruikutusta. Jos luotto on noin huono, voi silloin lopettaa kirjoittelun ja roikkumisen foorumeilla... Mielestäni omaakin viestiäni on editoitu ilman tunnuksen jäämistä, tai sitten olen ollut katollani... mutta mutta mitäs pirun väliä sillä on. Se on ylläpitäjien mahdollisuus ja oikeus jotta foorumi pysyis edes jollain tasolla.(MagnaMan @ Loka. 27 2006,17:48) kirjoitti
Toisaalta, sama juttu liikenteessäkin, harva täällä kokee sympatioita polliiseita kohtaan. Hekin tekevät vaan työtään, ei liene heidän vikansa että joutuvat puuttumaan muiden törttöilyyn![]()
HD Electra Glide Ultra Limited
Tempore Nihil Sanat
Voin mennä takuuseen sinulle että näin ei ole tapahtunut, ylläpito muutenkaan ei editoi toisten viestejä eikä oikeastaan modetkaan - modet poistavat epäasialliset viestit normaalisti suoraan.(TeeVee @ Loka. 27 2006,19:23) kirjoitti
Mitä itselle tulee mieleen toisten viestejen editointeja on ne rikkinäisten linkkien korjauksia, quotejen asettelua (jos esim toinen tagi puuttuu), kaikkikun eivät noita ib-koodeja osaa käyttää. Tänään taisin eräänkin linkin noin korjata, jätin sinne kyllä merkit että olin muokannut ja taas pääsee porukka paremmin tuonkin viestin linkistä nettimotoon - aiemmin eivät päässeet minnekään![]()
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
Niinku sanottu, olen ollut katollani, sitä se liika(Jassu @ Loka. 27 2006,20:01) kirjoitti
tekee... Ihan hyvä näin...
Magna... Todella pihalla -> lisää![]()
HD Electra Glide Ultra Limited
Tempore Nihil Sanat
Tuo on kyllä pointti, jonka minäkin ymmärrän aika pitkälle.(Koris @ Loka. 27 2006,08:05) kirjoitti
Tuosta syystä ja ko. asiasta ylläpidon antaman henkilökohtaisen tiedotteen "viisastamana" saattaa olla että kritiikkini laimenee. Ehkä...
No sen verran kumminkin oikaisen, että luontaisetuna saa toki muutakin kuin vittuilua. Eihän sitä muuten kukaan tekisi.
Tulee mieleen, et niin kauan kuin ei ole jäsenmaksua maksanut....ei paljon voi vikistä foorumin toiminnasta ;)))
Jäsenellä on oikeus jonkinlaisiin etuihin, muilla vapaamatkustajilla ei ;)
"People are more violently opposed to fur than leather
because it's easier to harass rich women
..... than motorcycle gangs." - Unknown
Mikä se on tässä Uralissa...kun ei se vaan toimi?
Tässä sä olet kyllä tavallaan oikeassa, viime vuosikokouksessa sain puheenjohtajalta kaksi (2) drinkkilippua, vaikka niitä olisi ollut vain yksi per MotOrgin jäsen.kirjoitti
Aha, missä moiset säännöt on luettavissa?(ArcticEli @ Loka. 28 2006,14:59) kirjoitti
Olen oikeassa paljon enemmänkin. Kaikki asiat eivät ole rahassa tai viinassa mitattavissa. Muitakin arvoja on, onneksi.(Johu @ Loka. 28 2006,18:00) kirjoitti
Joskus,....tarttee oppia lukemaan rivien välistä....
"People are more violently opposed to fur than leather
because it's easier to harass rich women
..... than motorcycle gangs." - Unknown
Mikä se on tässä Uralissa...kun ei se vaan toimi?