Tulokset 1:stä 6:een 6:sta
  1. #1
    Olen nyt purkanut em. mopoa ja venttiilikansikin on irti. En saa sitä millään helvetillä nostettua pois paikaltaan!!!! Runkoputket ottaa kiinni kannen etureunaan. Onkohan tuo kansi mahdollista ottaa pois vai pitääköhän moottoria alkaa irrottamaan ja laskemaan? Mites se on tarkotettu toimimaan? On meinaan alle millistä kiinni, että toimis helposti
    Hoh hoijaa sun muuta.....
    SLK 320
    BUSA + ER 5
    RF 600
    FJ 900
    XV 535
    CAGIVA C12
    HONDA DAX
    HONDA MONKEY
    POLKUPYÖRÄ
  2. #2
    Lähtee pois konetta laskematta. Onhan puolat ja kaasuvaijerit irti?
    On muuten sen verran jännä irroitettava että ei lähde kuin yhdessä asennossa ja itsekin löysin sen aivan vahingossa.
    Ole varovainen niiden venttiilikopan ohjuriholkkien kanssa.
    Taivas saa odottaa
  3. #3
    Joissakin pyörissä auttaa koneen pyöritys, jos koppa ottaa venttiilikoneiston liikkuviin osiin kiinni.
  4. #4
    Sain sen vahingossa irti
    Hoh hoijaa sun muuta.....
    SLK 320
    BUSA + ER 5
    RF 600
    FJ 900
    XV 535
    CAGIVA C12
    HONDA DAX
    HONDA MONKEY
    POLKUPYÖRÄ
  5. #5
    Joo mutta et saa vahingossakaan takaisin ellet tee mitään metallia veks hommia. Kyllä tuosta moposta huollossakin kallistetaan konetta että saadaan homma suoritettua... On kyllä uskomatonta miten pienestä se on kiinni ja jos sen apinanraivolla irti saa vetäistyä niin takaisin ei ehjänä tai tiivistepintoja naarmuttamatta tahdo mennä!
  6.  
  7. #6
    Saa takaisin aika helposti kun ottaa tiivisteen irti kannesta ja laittaa tiivisteen mottia vasten. Tämän jälkeen kansi paikalleen ja painaa tiivisteen kannen uriin.
    Oli muuten venat aivan päin persettä. Mopolla on ajettu 36 tkm, eikä varmaan koskaan ole kansi ollut auki. Pakopuolella välykset oli 0.05 luokkaa ja imupuolella alle ton. Eikä todellakaan kuullut käyntiäänestä että ois persiillään. No nyt on ok. Toivottavasti on venat kunnossa.
    Hoh hoijaa sun muuta.....
    SLK 320
    BUSA + ER 5
    RF 600
    FJ 900
    XV 535
    CAGIVA C12
    HONDA DAX
    HONDA MONKEY
    POLKUPYÖRÄ