Kuluttajan etu tällaisessa kaupassa on usein hetkellinen, sillä monet rinnakkaistuojat eivät huolehdi velvoitteistaan myyntitilanteen jälkeen vaan sälyttävät mm. takuu- ja varaosapalvelun virallisen kauppiaskunnan hoidettaviksi.
Takuu ja varaosapalvelu kuuluukin virallisen kauppiaan ja maahantuojien hoidettavaksi. Ja mikä, ettei harmaatuojankin. On turha väittää, ettei maahantuoja ja kauppiaat saa osista ja takuutöistä korvausta. Maahantuojien kate alkuperäisistä varaosista on noin 60% luokkaa. Ja kauppiaat ketkä myy alkuperäisiä varaosia teille saa siittä noin 30 % alennusta OVH:sta. Eli kauppiallekin jää vielä ainakin se 30% osan hinnasta.
Moni kauppias valittaa noista takuutöistä, koska ei saa tehtaalta/maahantuojalta laskutettua läheskään sitä mitä normaali tuntitöistä. En tiedä eri maahantuojien korvausta takkutöistä, mutta asia menee tyyliin takuutöistä voit laskuttaa 30 euroa tunti, kun taas normaali asiakkaalta 50 euroa tunti.
Ihime höpötystä, ainakin meillä päin sai tonnista suoraostohintaan hieman alle 17keur. Joten ei siinä paljon vaikuta enään harmaa vehettä ostaa kun vähintään saman saa enemmän sitten hyvitys hinnassa![]()
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Melkein 1700 egee näytti olevan noi yoshimuran putket,aika hyvän hitaset 10 prossaa pyörän hinnasta ja pelkät sliparit (jäi kaupat tekemättä) katotaa mitä muilta valmistajilta tulee.![]()
Eikä mitää harmaatuontia kannata ostaa tampereelta ainakin saa virallisen maahantuojan tuomia 16900.
Tässäpä olis linkki Tankkikameravideoon Australiasta:
Video
Äänet kuulostaa kyllä pirun hyviltä! Pyörä tosin näyttää olevan ihan paska, kun käyttäytyy noin rauhattomasti...vai olisiko kuitenkin niin että kuski vetää oikeasti limiitillä![]()
^Kaukana paskasta !! Kulku on kunnossa niin kuin pitääkin. *![]()
BMW R1200RT
Hyvät kaupat tehdään ostaessa ei myydessä.
Melko vihaisesti lähtee.
BMW R-NineT -21/-23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Kyllä vehe potkii aika lahjakkaasti! Vituttaa vaan kun se dukutin tulee ja pieksee...![]()
Truth, Knowledge, Knackered Sliders
Sun dukus ei piekse edes suzuki pv 50:stä
Tommottis viteo
http://stream.mediaktion.ch/GSX-R1000K7.wmv
Koeajo tunnelmia.
Klik
Mikä vitun mun duku?(Pateao @ Helmi. 12 2007,18:32) kirjoitti
Truth, Knowledge, Knackered Sliders
No se "vitun" duku mistä sää kirjotit
No pitää vähäsen antaa toivoa dukutajille, että olis edes jotain pientä mahdollisuutta...(Pateao @ Helmi. 13 2007,22:42) kirjoitti
![]()
Truth, Knowledge, Knackered Sliders
Noilla hiilaripöniköillä ihan maukkaan näköinen![]()
Nothing beats cubic inches. Except turbo.
Todellakin! Olis vielä musta mopo niin..(gold @ Helmi. 15 2007,11:47) kirjoitti
![]()
Isseasiassa noi tuplaputket näyttävät nyt jo melko makoisilta, vaikka ensireaktio oli ihan muuta. Ja todellakin hiilaripöntöt ja musta pyörä, nam(pc25 @ Helmi. 15 2007,12:03) kirjoitti
br, Mikko
KTM 1290 SAS. Suits You, Sir!
Vielä kun saisi kuvia vain yhdellä vaimentajalla...
edit. lisäätäänpäs tähän, että tuo alla olevassa viestissä mainittu putki on melkoisen räyhäkäs!
Ja vielä yksi kuva race-kannuilla.
Klik
Ei nää kuvat näyt. Pitäis varmaan olla rekisteröitynyt tms.(jarrarit @ Helmi. 15 2007,13:44) kirjoitti
. Näkyy vaan gixxer comin joku sivu, jossa on jotain "no access permission" -juttua
.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Ensimmäinen kuva ja toinen kuva.
edit. ei ole kyllä kaunista katseltavaa takaa!
Siihen on monen vaan tottuminen.(ax-tac @ Helmi. 15 2007,14:39) kirjoitti
![]()
Truth, Knowledge, Knackered Sliders
No niinpäs pääs käymään. Hankaloitaa hieman, kun itsellä näky, syy ilmeisesti juurikin tuon rekisteröitymisen. Kiitokset ax-tac.(Athene @ Helmi. 15 2007,14:26) kirjoitti
Onko noista viä mitää hinta tietoo
Japanin Yoshit olivat Duellilla muistaakseni: 4-2-1-2 SS 2140€, 4-2-1-2 carbon 2440€. 4-2-1 jotain 1500€ ja 1600€ suuruusluokkaa.(Pateao @ Helmi. 15 2007,20:01) kirjoitti
Tietääkö kukaan puolestaan mitä Yoshimuran mallia ovat tämän topikin sivulla 4 olevassa musta-oranssissa K7;ssa olevat putket? Sellaset pitäis ehdottomasti kyllä saada!
Eikö tähän todellakaan saa yhden sivun ränniä miltään valmistajaltaTuntus että se olisi komea yhden sivun putkella. Tuostakun ei noilla kahden sivun ränneillä saa hienoa muutenkuin poistamalla toinen
![]()
04-2006 Yamaha YZF R1 vm-00
06-07 Suzuki GSX-R 1000 limited edition vm-04
08- Honda CR 250 vm-04
13- Ei pyörää
Juurihan tuossa edellisessä viestissä sanotaan hinnatkin 1-puoliselle rännille. Saa niitä muiltakin kuin Yoshi Japanilta.(welmu @ Helmi. 16 2007,15:40) kirjoitti
Anyways, ihan sairasta maksaa ~15000 markkaa pakoputkesta. Aivan järjettömiä nämä hinnat
![]()
.
No niin on. Mä en oo koskaan käsittäny, et kuinka moiset tötteröt on pystytty noin hinnoittelemaan. Osaako kukaan mitenkään perustella noita hintoja? Merkki maksaa, sen tiedän. Mut miten ihmeessä noin paljon? Älytöntä.(pr0gram @ Helmi. 16 2007,15:50) kirjoitti