1. Ylinopeutta hurjastelevat törpöt
2. Humalassa kaahaavat surkimukset
3. Hitaasti ajelevat kukkahatut
4. Temppuilevat vetomiehet
5. Vilkunkäyttöä hallitsemattomat äpärät
6. Posliinit
7. Toisten itsekkyys liikenteessä, eli kiilailu ym.
8. Persiessä roikkuvat muna-aivot
9. Ryhmittymistä osaamattomat kusjpiät
10. Muut, esim. itse, vaimo, lapset, lumi, kenkä, kivi, g.w. bush tms.
kyllä kännikuskit vituttavat ja sellaiset joilla on pakkomielle tulla ohi esim jos ajaa 40 rajotksel 50 ni se on vaa jolla autol pakkomielle ohittaa![]()
600rr
Vaikea valinta Vilkunkäytön hallitsemattomien äpärien ja persiissä roikkuvien munapäiden välillä..![]()
Nöpö.
Tuo vilkunkäyttö on joillekin kieltämättä aivan ylivoimainen tehtävä, varsinkin jos ei muita autoja näy missään niin sitten ei voi millään näyttää vilkkua... Näin talvella jalkamiehenä tuohon törmää koko ajan, aivan mahdotonta kävelijänä tietää mihin ne autot on menossa risteyksestä..
Toinen erikoisuus on punaisia päin ajelu joka on mielestäni yleistynyt huolestuttavasti. Tänään aamulla töihin kävellessä ajeli taas yksi puusilmä Hämeenkatua (Tre) pitkin. Onneksi olin sen verran hereillä että ehdin hypätä alta pois.. jotenkin kyseinen neito ei ollut rekisteröinyt lainkaan sitä että punainen oli palanut hänelle jo pitkään. Katsoin auton perään ja seuraavasta risteyksestä sankaritar kääntyikin sitten näppärästi yksisuuntaiselle kadulle väärään ajosuuntaan.![]()
Kawasaki ZZR1400SP 2016
(Ex: Yamaha RD125 '75, Suzukit RG125 '86, GSX600F '95, RF900R '96, TL1000S K1, GSX-R1000 K5, R1 '05, Z900 '22)
Taivaan tosi! Yksi vielä kenties pahempi on,kun maakunnan isännät ja emännät lahtevät Toyotalla lauantaina Seinäjoen kauppoihin tarjousten perässä.Lauantaina 10:00-14:00 on seinäjoen keskustassa henki löyhässä,varsinkin 2pyöräisellä,kun vaarit päästelevät 1suuntaisia vastaan niinkuin ei mitään.Pitää olla refleksit kunnossa ja hyvä pujottelija(aripitka @ Syys. 22 2006,16:06) kirjoitti
![]()
Sama vaiva Porissa...(pc25 @ Tammi. 31 2007,13:29) kirjoitti
mutta silti ne känniset kuljettajat saavat pipon kiristämään eniten!!
Ja nämä jokapäiväiset kuskit jotka ajavat lähes normaalinopeutta, paitsi jos:
- vastaan tulee auto
- edessä on mutka
- edessä on risteysalue
- ollaan ohituskieltoalueella
- sataa lunta tai vettä
- muuten vaan pelottaa
ja noissa edellämainituissa tilanteissa voi hiljentää johonkin kuuteenkymppiin tai allekin, ihan vain varmuuden vuoksi..!
***En tienny pienenä kuin hauskaa on isona***
Stadissa kinnerikuskit jotka jäävät ryssimään paikoilleen valojen ollessa jo vihreillä.
Samat mäntit jättää ruuhkaliikenteessä paikoilleen pysähtyessään kuuden metrin turvavälejä edessä seisovaan.
Pistin siis kypän.
<p>Crescent-Suzuki-Yamaha-BMW-BMW-Gessu-Gessu-KTM-Gessu</p>
Varsinkin vanhemmilla miehillä näyttää tuo vilkku menevän päälle vasta samalla kun rattia käännetään, jos silloinkaan. Kylläkun aamuruuhkassa yrittää kääntyä vasemmalle ja noiden yläraajahalvaantuneiden takia joutuu käkkimään parhaimmillaan minuuttitolkulla.
Toinen on nuo maanteiden minäite -autolijat, jotka ajavat mittarin mukaan rajoitusnopeutta tai alle, paitsi ohituskaistojen kohdalla tai silloin kun toinen tielläliikkuja heitä ohittaa paikasta riippumatta. Useimmiten tuohon käytökseen yhdistyy "vain minun tarvitsee päästä edelläajavasta ohi tämän ohituskaistan aikana" -asenne. Käkitään siinä ohitettavan rinnalla maailman tappiin, eikä vahingossakaan huomioida toisia tielläliikkujia.
On itsestään selvää, että juopuneena autoilevat menevät kaiken ärsytyskynnyksen yli. Sellainen jos aiheuttaa kolarin kohdalleni, niin vaikka viimeisillä voimillani kampean pientareelta kraiveliin ja annan hammaspesut.![]()
Kawasaki VN800 Classic -99
Kyllä noista melkeen kaikki ottaa päähän... Joskus omakin toiminta.![]()
"Kuulkaas nuori neiti! Nuoruudessani ympärilläni oli lihaksia ja luoteja!"
-Jukka Emil Vanaja
- CBR 1000 RR Fireblade -
noista nyt eniten ehkä perseessä roikkujat, varsinkin jos on ite autolla liikenteessä![]()
GSX-R600 '04
The further on the edge, the hotter the intensity
Kaikki muut liikenteessä olevat.![]()
Erilainen "nuori".
Tällä tavoin hidastelijoista pääsee ohi, jos ne nyt sattuvat ärsyttämään...![]()
- GSX1300R Hayabusa -
Kohdat 1-10, riippuu lääkityksestä![]()
ei se ihme jos jenkkejä räjäytellään. Jumankauta jos olisin just kolmenkymmenenvuoden uurastuksen jälkeen saanu hankittua vuoden 87 opel kadetin ja sitten nämä idiootit tulee ja ajaa puskurin lommolle(-69- @ Helmi. 01 2007,13:57) kirjoitti
![]()
Suomi on kukkahattujen terrorisoima maa, jossa muille ei jää kuin kasa kylttejä, joissa lukee "ei saa!"
Rakentavaa palautetta, eli konstruoivaa feetbackiä voit antaa: *Iisalmen OP 506806-43594
Jep, tuo onkin pahinta mitä ne on irakilaisille tehneet..(pronka @ Helmi. 01 2007,18:22) kirjoitti
![]()
Kawasaki ZZR1400SP 2016
(Ex: Yamaha RD125 '75, Suzukit RG125 '86, GSX600F '95, RF900R '96, TL1000S K1, GSX-R1000 K5, R1 '05, Z900 '22)
Näin duunin puolesta vituttaa eniten autoilijat ketä käyttää taksikaistoja. Pari kertaa koittanut vilkutella pitkiä valoja ja antaa äänimerkkiä, mut ei niillä mitään vaikutusta ollu.
Kawasaki ZX-10R 2008.
melko monikin noista, mutta eniten moottoripyörän selässä inhoan sitä, kun autoilija jättää noin pyörän mittaisen välin, varsinkin taajamaan ulkopuolella, pikku jarrutus ja ryminällä auton alle.![]()
Suurin osa noista vaihtareista saa ohimosuonet tykyttämään, mutta kyllä tuo viitonen vei voiton.
Ai,ai,ai pojat, eihän moottoripyörää tällä tavalla ajeta...mennäänpäs tuosta taksista ohi että heilahtaa...
Kohtia on niin monia
- Ensinnäkin alkoholin vaikutuksen alaisena ajaminen on ehdottoman typerää ja väärin!!!
- Ja ne jotka ei osaa käyttää vilkkua
- Ne jotka ei osaa ryhmittyä
- Rekisterikilvessä roikkujat
- Ja se ettei oteta toisia huomioon liikenteessä....
Lista on niin pitkä, mutta tässä jotain esimerkkejä asioista jotka tekee liikkumisesta liikenteessä vaaralliseksi.
![]()
- Pyörä tykkää että sillä ajetaan -
*Suzuki GSX-R 750 K1
No, se vilkun käyttämättä jättäminen tai sen turhan myöhään päälle laittaminen tyyliin: mä käännyin jo!
- Dokut, fixarit, kaaharit... onhan näitä.
* * * * * * * * * * *
Meni pärrällä tai autolla niin aina joku vauhdintappaja kampee sivutieltä eteen.![]()
BMW R1200RT
Hyvät kaupat tehdään ostaessa ei myydessä.
On noita aiheuttajia hyvinkin paljon, mutta ajokauden aikana noita kolmion takaa eteen tulioita on luvattom paljon, on se kumma kun toi prätkä ei näy liikenteessä, siksi laitoinkin pyörään yhet valot lisää jos vaikka näkys paremmin.![]()
![]()
![]()
Savage 650
Kawasaki VN 800
Suzuki GSX 1400
Suzuki Bandit 1250
Kawasaki GTR 1400 FJR 1300
Tollot jotka eivät laita vilku aijoissa päälle ja ne ketkä eivät tiedä mitä tarkoittaa "oikelta tulevalla on etuajo-oikeus".
Ja paljon muuta.
"Se joka väitti ettei rahalla saa onnea ja rakkautta oli unohtanut koiranpennut..."
----------------------------------------------------------------------------------
http://www.moottoripyora.org/kuva-al....pos=230
Eniten kyrsii nuo liikenteen väinö-pentit ja irma-alisat jotka ei ymmärrä sitä, että jos liikenteessä autoilu pelottaa, niin silloin tulee jäädä kotiin! 'Hui, onko tässä rajoitus 100kmh, no minä ainakin ajan turvallisesti 70 kmh'. Seuraavaksi nuo persaivoiset takapuskurissa roikkujat. Tämä vain autoillessa. Pyörän selässä oikeastaan vain eteen kolmion takaa puskevat. Takarenkaassa roikkujia ei ole vielä löytynyt, enkä usko sellaista olli-perttiä löytyykään!![]()
![]()
![]()
1000RR Fireblade HRC Repsol 2007
Left Hand Path
Aineiden vaikutuksen alaisina ajelevat on ihan oma lukunsa. Ei muutakun
Käytännön tilanteissa ehdottomasti eniten kyrsii perseessä roikkujat ja vilkuttamattomuus
Pieni tarinanpoikanen: olimpa taannoin kotipuolessa käydessä iskän autolla liikenteessä ja kääntymässä nuolivaloista oikealle. Sieltä oikeelta oli joku amispelle tulossa corollalla ja otti uukkarin omilla punaisilla (eli minun vihreillä) kääntyen n. <50cm:n päästä minun keulasta takaisin tulosuuntaansa. Reaktiot: ensinja sitten
ja ei muutakun seuraavat puol kilsaa töötti pohjassa perässä ajoa
![]()
Näin on näppylähansikkaat.
Ehdottomasti humalaiset. Ja vilkuttomat. Eteen tulijat. Sitten tontin ostajat, kun ei käänny niin ei käänny. Ja vanhukset, ei taivu niska, ei kulje ja ohittelutarve lisääntyy. Siinähän ne melkein kaikki jo sitten tulikin. Käyrä nousee progressiivisemmin kun verotus. Vähän itsetutkiskelun aihetta, kenties? *![]()
Kiire?? Muka, tässä valmiissa maailmassa.
Alkoholin/huumaavien-aineiden vaikutuksen alaisena ajavat ihmiset.
Oikeastaan hella napsahtaa kutoselle, oikein kunnolla kun rupeaa selityksiä kuuntelemaan...
Kun melkein aina on kiire jonnekin niin hiturit ärsyttää! Ja ne hiturit jotka vilkuttelee pitkiä ihan tavallisen laillisen ohituksen jälkeen ärsyttävät vielä enemmän! Kiusaa tekevät hiturit ovat luku sinänsä. Esim. ohituskaistan alkaessa sisäisen räikkösensä löytäjät joiden vauhti tippuu taas ohituskaistan loppuessa tai ne jotka vetävät jonossa välit kiinni ettei ohittaja pääse omalle kaistalle...
Kaikkihan sortuvat joskus vahingossa kiilaamiseen (kuollut kulma) tai muuhun törttöilyyn mutta yllämainitut ovat usein piintyneitä tiedostettuja tai tiedostamattomia tapoja.
Ja muuten vielä yksi ärsyttävä ryhmä ovat tilanteessa kuin tilanteessa täysillä kaahaavat teinipojat (ja miksei vanhatkin miehet) jotka jollakin ruosteenraiskaamalla datsunilla vetävät hulluja ohituksia ja kauheeta korttelirallia. Siinä on henki höllässä sekä kuskilla että sivullisilla!
Ja mitäs sitten keskustassa 20km/h cruisaavat jenkkiraudat jotka leikkivät kovaa euroopanomistajaa kauhee letka perässään!
Kyllä ärsyttäviä juttuja löytyy vaikka kuinka! Kunhan vaan itsensä pystyisi aina hillitsemään että tule tehtyä suutuksissa mitään kovin hullua...
Ja vielä tuli mieleeni bussikuskit (siis linja-auto, ei hayabusa)!
Muutaman kerran on paskat meinannut valahtaa housuun kun kaistaa vaihdellaan ihan milloin huvittaa. Onhan niillä pysäkiltä etuajo-oikeus 60km/h ja sitä alhaisemmilla rajoituksilla mutta eteenajo/päinajo/tappo-oikeutta ei käsittääkseni vielä.
HD flhtcui, Trapper XL400 irs, Sea-Doo RXP215 ym...
------------------------------------------------------
--en ole latomaalari--
Kyllä noi v...un pahvit, jotka roikkuvat takarenkaassa kiinni.
Pelottavia tapauksia![]()
Laitoin rattijuopot. Onneksi niitä näkee harvemmin ja hyvä niin. Kuitenkin eniten ihmetyttää sellainen peruspenailu ja kohellus. Käännytään väärältä kaistalta, ajetaan 100 alueella 65, nukutaan liikennevaloissa ja kaikki muu mikä tekee liikenteestä sujumatonta. Toisaalta mukava näitä fittipaldeja on pyörällä kierrellä. *
Liikaa "hyviä" vaihtoehtoja. Ykkösenä humalaiset idiootit. Kakkosena käytiin kova kilpailu posliinien ja hitaiden kesken. Kisa päättyi ratkaisemattomana.
R1300Gs, Varg Ex, RR300, 748r, Hp2 Sport, S1000rr
Ex
Rsv, 1200 GSA, R1250 GSA, Ss750ff, Monster S4r, 1098 sf, 999 Xerox, HDSgs, F6B, Fe450, Te300 Te300i x2, Zx6r, Zx10r, exc450, Superduke r x2, Supermoto 950, 990 adv, Gsxr 750, Rocket 3R, Fz1n, R1