Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Selailin tällä foorumilla vanhoja aiheita. Löysin 04-vuodelta maininna jossa kerrottiin että Triumphilla olisi joku tehtaan sarja jolla tulisi kymmenkunta pollea Bonnee lisää tehoja. Kittiin kuuluu ainaskin putket jne.
    Onko kokemuksia kellään sarjasta?
    Soppiiko 05:seen americaan?
    kannu
  2. #2
    Eiköhän tuo ihan putkien, suuttimien ja mahdollisesti ilmanputsarin vaihdolla tule; on vedetty niin matalaviritteiseksi tehtaalla. Sopivuudesta en uskalla luvata mitään varmaan, mutta on erittäin todennäköistä, että vuosimallimuutokset ovat vain kosmeettisia. Odotellaan asiantuntijoiden kommentteja..
  3. #3
    Niin tuota, kuten tuossa SM topicissa mainitsin, tuli pelkillä putkien (lyhyet TOR:it) vaihdolla ja säädöllä 8hp ja 9Nm lisää tehtaan ilmoittamaan eli kovin paljoa ei kannata tehtaan kit:istä alkaa maksamaan jos sellainen siis on olemassa, en tiedä.

    Vielä kun rustaisi suuttimet kohdalleen ja saisi tilatun K&N:n vapaavirtaussuotimen (viipyy näköjään matkalla kumman kauan) niin eiköhän mennä jo yli tuon tehtaan ilmoittaman 10hp:n lisäyksen ;-)

    P.S. Mulla siis -04 Speedmaster.
    Triumph Thunderbird 1700 -10
    Yamaha FJR 1300 -13
    Suzuki "SolluSuitsa" PV 50 -86
  4. #4
    Mulla on perus-Bonne ja siinä tehtaan kitti: Off road -putket ja suuttimet. Lupasivat sen 10 hp. Jotain siitä tulikin, ehkä ainakin lähelle sitä 10 hp:tä. Parempia ääniä lähinnä hain eikä niitä kyllä tullut.
    'pääasiassa ei huvita yhtään mikään, mutta v***ttaa kaikki'
  5.  
  6. #5
    Menee jo vähän off topic alkuperäisestä tehtaan "viri sarjasta".Itse sain seuraavat lukemat 67 rwhp ja 74rwtorque. kierroksilla 6000rpm

    muutokset:

    -erittäin hengittävät putket
    -k&n erillis-suodattimet (2kpl)
    -dynojet suutinsarja+neulat (ei riitänyt dynojet sarjan pää suuttimet..
    -saastejärjestelmä poistettu
    -säädetty penkissä