Eli talveksi talliin haen tekemistä ja kysyn teiltä fiksuilta kanssa motoristeilta millä keinoin (muuten kuin pyörää vaihtamalla) -95 600 pc-25 cebaria sais piristettyä? tehoputki on, suuttimista en tiedä kun en ole vielä katsonut, lienevät vakiot. miten on, paljonko eturissan pienempään vaihdosta, kun kiihtyvyyttä hakee, hyötyy ja kannattaako vaihtaa?
1000RR Fireblade HRC Repsol 2007
Left Hand Path
Tsekkaapa tuolta: käytin HAKUA ja hain vuoden sisään aiheita jotka on käsitelleet virittämistä...
Kiteytys: Kuuta et saa taivaalta, rahaa palaa mutta ajopelin tehot ja ajettavuus saattavat vähäsen parantua jos hyvä päivä sattuu..![]()
---ÄLÄ ota kesäkissaa!!!---
noihin vanhoihin 600:siin on se välitysten vaihtaminen ainoa kannattava viritys. eturissaa vaan, tai jos oot ketjuja uusimassa, niin vaihtaa koko välitykset. tietysti haittana suuremmat maantiekierrokset.
muuten se on erittäin vaikeaa, sijoittamalla hillittömästi rahaa voit saada 5-10hp lisää, joka ei oo mitään ja mikä tahansa isompi pyörä on silti tehokkaampi.
joten pyörän vaihtoa vaan. samalla päivität kato jarrut ja alustankin.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
jos on tuontipyörä niin kato ettei kumikurkuissa vaan ole kilowattimerkintää. kuristamattomissa kumikurkuissa ei ole kilowattimerkintää. mahdolliset merkinnät näkee kun ottaapi huoltoluukun pois. jos on kuristettu pyörä niin kumikurkut voipi työstää vaikkapa jyrsimällä. tosin, monesta kuristetusta pyörästä ne kuristukset on kyllä jo jyrsitty poikkee(InFlames @ Elo. 11 2006,03:31) kirjoitti
omasta vehkeestä löyty myöskin kurkkujen ja kannen imukanavien liitoksesta reilut kynnykset. ne minua nyt kovasti vaivaa ja pitäs saada pois. palstalta löytyy aiheeseen liittyvää juttua.
nuo yllämainitut virit ei maksa mitään. jos ei tule vahinkoa![]()
"My final offer is this: nothing"
-Il Bastardo-
kyllä välitysten tihentäminen parhaiten tuntuu ja huomaa persiissä.
tietty putken vaihto tuo henkiselle puolelle saman verran.
edit:jaa kato putki sul jo olikin, on keskittyminen herpaantunut tässä vaiheesa lauantaita
-98 xx KTM 300 exc
TURHA tarkkuus on teknistä tietämättömyyttä!
Näin se omalla kohdalla ainakin meni: kuussatkulla opettelin ajamaan (suosittelen lämpimästi..) ja vasta isomman kohdalla voi puhua "tehoista", "kiihtyvyydestä" jne.. Kuussatkulla pärjäät mainiosti radalla, viimeksi keskiviikkona MotoParkissa pienempi cebari paineli ohitse.. Isommalla voi sit (yrittää) päteä kiihdytyksissä ja muualla.
Aikanaan omassa Cebarissa slipari+suuttimet+suodin toivat vähän lisää funfactoryä muttei juuri muuta..
---ÄLÄ ota kesäkissaa!!!---
näitä rattaiden välitys kyselyitä ym.... kun seuraa aina (melkein) neuvotaan eturattaan vaihtamista pienemmäksi,itsellä
sellainen käsitys? etä kannattais vaihtaa takaratasta suuremmaksi,voisi olla ketjuille ystävällisempi vaihtoehto,vai onko.
eturattaan pienennös johtaa siihen että ketju joutuu tiukemmalle mutkalle,kun taas takarattaan suurennos menee ketjuystävällisempää suuntaan,olenko aivan hakotiellä.![]()
olet mielestäni oikeassa, itsellä oli mopossa vakiona 10 piikkinen ja söi ketjuja.(jarijii @ Elo. 12 2006,15:54) kirjoitti
Luultavasti eturattaan vaihtoa suositaan sen takia, ettei tarvi vaihtaa ketjuja/on myöskin halvempi kuin takaratas.
Ja riippuu myös lähtöasetelmista, esim jossain soliferissa oli vakiot 28/28.
Elimitä pienempi eturatas, sitä enemmän syö ketjuja,
vittu ku osaa ihmine olla kännis
-98 xx KTM 300 exc
TURHA tarkkuus on teknistä tietämättömyyttä!